D Sport in den jeugdstorm. STEDEN ONDER TERREUR. Verplichte sporturen ingesteld. Op de wekeïijksche persconferen tie voor sportjournalisten heeft de landelijke leidster van den Jeugd storm voor meisjes, mej. Van Eek, een uiteenzetting gegeven betref fende de sport in den Jeugdstorm. In den nationaal-socialistischen staat, aldus 'spreekster, wordt bij de persoonlijke beoordeeling meer gelet op karakte* en leidsters-eigenschap pen dam op diploma's. En verre van de lichamelijke, de liygiënische waarden van de sport op den achter grond te stellen, zullen wij daarom toch als belangrijkste doel de karak tervorming van onze meeuwkes en stormsters nastreven. Ons doel is van onze stormsters flinke, energieke, be trouwbare vrouwen te maken, die kameraadschapszin toonen en die sportief zijn. Toch zullen wij er ook voor - a- ken, dat, door de beoefening van eenig onderdeel van de sport, het meisje zou verruwen en verman lijken. Onze toekomstige vrouwen mogen geen typen worden, die door haar ge ag en doqp haar houding en ma nieren en haa# heele uiterlijk nau welijks van mannen tp onderschei den zijn. Verplichte sporturen. Wat nu betreft de organisatie van de sport is het zoo, dat in alle stre ken verplichte sporturen zijn voor alle meeuwkes en stormsters waar in dan gymnastiek, athletiek of/en spel wordt gegeven. Daarnaast bestaan de z.g. sport- kemen, waarin diegenen, die daar voor aanleg en animo hebben, een speciale sport kunnen beoefenen. De instelling van 'n speciaal sport- insigne evordert een regelmatige en intense beoefening van de verschil lende onderdeelen der athletiek door stormsters en kader. Ieder jaar op nieuw moeten de steeds moeilijker wordende eischen worden afgelegd, wil men het draagteeken behouden Ook met andere middelen willen wij de opvoeding van onze jeugd ter hand nemen, aldus spreekster. Handenarbeid, waarbij het aan- komt op eigen initiatief en waarbij oafc de aestetische vorming op den voorgrond treedt, voorts zang, orde- oefeningen, huishoudelijk werk, waarbij allerle onderwerpen al of niet op specifiek nationaal-socialis- tisch gebied worden behandeld. En zoo werkt de Jeugdstorm in direct en direct in dienst van de volksgemeenschap. Dat. ons geheele volk spoedig het groote belang van deze opvoeding der jeugd moge gaan hegrijpen. Sporirevue van de week. TOEN het Olympisch Stadion in Amsterdam werd gebouwd, juichte gansch Nederland: niet min der dan 38.000 menschen zouden voortaan een voetbalwedstrijd kun nen aanschouwen! En het nadeel zoo dacht men was. dat dit groot- eche bouwwerk van Jan Wils slechts volledig bezet zou worden bii een wedstrijd Nederland-België en dat overigens de tribunes grooté lep»* plekken zouden vertoonen Het Amsterdamsch Stadion werd te klein en ihen breidde de zaak uit. Toen kwam Rotterdam met het Feiienoordstadion. Een kasteel met 55.000 plaatsen! Bij wedstrij den tusschen Nederland en België was ook dit groote gebouw totaal uitverkocht. Maar overigens OVERIGENS - zoo zei men - zou dit stadion veel te groot zijn voor ons land. We schrijven thans 1942. Féye- noord is kampioen van district II geworden en zbu morgen een wed strijd spelen bij ADO, en ziet: daags te voren was het geweldige gebouw totaal uitverkocht! 55000 liefhebbers voor een wed strijd tusschen twee Nederland- sch'e clubs! Nee, nog sterker: meer dere duizenden moesten teleurge steld worden, omdat er geen plaat sen meer waren! Of er ook belang stelling bestaat voor sportwedstrij den. Trouwens, wat zegt men wel van de wedstrijden van verleden week: de z.g. Technische Dagen? In Nijmegen een uitverkocht sta dion, in Leeuwarden een geheel uit verkocht veld, in Den Helder een kleine 4000 menschen. in Alkmaar een zelfde aantal, in Beverwijk een uitverkocht Kennemers-huis, enz. Sprekende getallen, niet waar? HEEFT u al handteekeningen van beroemde vetballers? Of liever, heeft uw zoontje al een verzameling aangelegd? Niet? Maar dan gaat u en gaat uw stamhouder niet met zijn tijd mee! Ik heb ze al gezien ook by onze tweede- en derdeklassers: de jochies, die een speler aanklampten en nog vroeger alle mogelijke geleerden en beroemde mannen. Dit is het euvel der handteeke ningen. Iets nuttigs zit er niet in, iets prettigs ook niet. En als mijn zoontje vandaag of morgen thuis mocht komen met zoo'n heerlijkheid, dan gaat het subiet de kachel in! In allen ernst: laten de voetballers verstandig zijn en géén handteeke ningen zetten. En laten de bestuur- deren de jochies verwijderen van het kleedlokaal. En vooral: laten zij de jeugd niet toelaten tot het speel veld, noch in de. rust (wat trouwens verboden is!), noch na afloop van een wedstrijd. Het euvel der handteekeningen meet zoo gauw mogelijk de wereld uit o WE moeten nog even terug komen op den Technischen Dag in Alk maar. Uit de verschillende versia- Sen lees ik. dat de techniek bii de bordhollanders niet zoo daverend wgs en dat hoog noodig hierin ver betering moet komen. De Zaanstreek liikt ons op den goeden weg. evenals Den Helder. Daar organiseert men lezingen, door bekende voetbaldeskundigen. En ziet. in Alkmaar is een club. die een goed seizoen heeft gehad en zeker een aardige kas heeft ge maakt. Maar waar blijft de lezmg in Alkmaar? Waar bliift van Emme- nes of een ,der anderen? Willen we in Alkmaar. Beverwijk en Hoorn we noemen slechts een paar centra vooruit, dan zullen de clubs lezingen moeten organisee- ren. En" zij behoeven waarlijk niet bevreesd te ziin voor een tekort aan belangstelling! OP de Fransche kermissen zoo lezen we in Snort in Beeld kan men dezen zomer een nieuwe De rijsport In ons" land. Van groote waarde voor de lichamelijke opvoeding. Op de wekeïijksche persconferen tie voor sportjournalisten heeft ir. W, F. Gerhardt 'n uitvoerige uiteen zetting gegeven betreffende de paar densport en in het bijzonder de rui tersport in Nederland. Eerst behandelde spr. de ren- en drafsport hier te lan&e, waarvan vooral de laatste tak in den aard van ons volk ligt. De rensport ligt den gemiddelden Nederlander niet zoo als de draf ort, hetgeen geenszins wegneemt, t ook deze tak van sport na 1941 een groote opleving heeft getoond. Vervolgens besprak de neer Ger- hardt de rijsport, waarin volgens hem de lichamelijke opvoeding een rol van beteekenis speelt. Rijden vergt voor alles houding, want aan een goeden ruiter is niets krampach tigs. Doch ook de geestelijke opvoe ding wordt ongemerkt ter hand ge nomen door het snelle reageeren, hetgeen van den ruiter wordt ver langd. Voorts mag hij nooit aarze len, want deze aarzeling wordt oo- genblikkelük op het paard overge bracht. De zelfbeheersching wordt dus geoefend, ter wij* wordt aangekweekt. Op de wekeïijksche persconferentie voor sportjournalisten heeft Lr. W. F. Gerhardt gesproken over de Paardensport en daarbij een lans gebro ken voor de beoefening van deze: sport speciaal door de jeugd. Onze toto geeft een fraai beeld van hel, nemen van een hindernis. Paard en ruiter zijn als het ware één. (Cliché Archief D.v.N.H.) PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Kampioenschap van Nederland Feij enoord- ADO Heerenveen-Willem II DISTRICT IV le klasse BW-PSV DISTRICT V lo klasse Sneek-GVAV DISTRICT I 4e klasse A Texel-Atlas Waterv-N .Niedorp Res. 2e klasse A Helder II-EDO H De Kenn. II-VSV H Res. 3e klasse A Alom aria III-OSV II KW II-HRC II BEKERWEDSTRIJDEN Afd. G BKC-HRC Afd. H Oudesluis-LSVV MFC-Schagen „DE NOORD- BA HOLLANDSCHE". Ursem-Berdoa JI 1D DA Alk Boys III-Helder III Hugo Boys-Schoorl U. Waterv. H-Alcmaria IV EA HRC HI-HRC IV Berdos-Oudorp IE HA Koedyk-VIOS Schoorl-HSV 2C AS VIOS n-Kolp Boys DTS IV-Barsingerh. 2D BS Hollandia- T.-LSW II Schagen IV-VZV II 2E CS Ca^l.oog-Succes II Winkel HI-DTS Hl Atlas II-Koegras DS SRC-Wieringerw. II Dirkshorn-Schagen IH 4H ES Con Zelo H-DTS V Geel-Zw.-Winkel n LSW III-N.Niedorp UI FS GOUDEN KRUIS- VZV-DTS n WEDSTRIJDEN ;GS le Ronde: Schagen II-N.Niedorp II AD HS Grasshopp.-Hauwert Winkel-Wierin gerw. II (Van onzen Berlijnschen correspondent). \V7IJ moeten het nuchtere feit on- der de oogen zien dat de bom- rnenoorlog dien het Engelsche lucht- wapen al of niet mei ondersteu ning van zijn Amerikaanschen bond genoot tegen de burgerbevolking in Duitschland en Italië voert, in een stadium van verscherping is ge treden. „Wat ook het resultaat van dezen oorlog moge zijn, wij moeten er voor zorgen, dat er geen Duitsche staat meer bij overblijft". Deze uit spraak, die aan duidelijkheid niets te wensehen overlaat, is gedaan door Duif Cooper, kanselier voor het hertogdom Lancaster, tijdens een rede, die hij dezer dagen te Londen heeft gehouden. Engeland, zeide hij, bevindt zich in een strijd op leven en dood. Het Duitsche Rijk bestaat pas sedert een eeuw en het Duitsche volk is thans gevaarlijker dan ooit tevoren. DE conclusie, die men daaruit kan trekken, ligt voor de hand: En geland, de aanstichter van den hui- digen oorlog, streeft met zijn terro ristische luchtaanvallen op weerioo- ze vrouwen en kinderen slechts één doel na: de militaire verdediging en het weerstandsvermogen der bevol king le verlammen! Wat de honger- blokkade in den vorigen wereldoor log niet vermocht klaar te spelen, moet thans door middel van een luchtterreur worden bereikt! Dat het initiatief daarbij niet van Duitschland, doch van Engeland is uitgegaan, staat volgens historische gegevens als een paal boven wa ter. De eerste Britsche bommen vielen den 12den Januari 1940 op de stad Westerland en op het eiland Sylt. Pas twee maanden daarna, den lüden Maart 1940, werd de eerste Duitsche bom op Britsch gebied af geworpen en wel tijdens een lucht aanval op de Orknéy-eilanden. De sport-attractie aanschouwen: een wielerwedstrijd van grootvader te gen kleinzoon. Het >s de oud-wereid- kampioen Georges Séres. die de pro vincie afreist met een wieiercircus- je, waarin ook optreden zijn beide zoons en zijn ldeinzoon. Laatstge noemde heeft den aanvailigen leef tijd van twee jaar en kan reeds fiet sen. En nu is in elke voorstelling de clou een home-trainerwedstri.id tus schen opa en kleinzoon, die natuur lijk een flinke voorgift krijgt. En even natuurUik wint de jeugd altijd net op het nippertje. Dat lófatsie is Séres wel toever trouwd. Hü heeft in de praktijk wel geleerd, hoe men een wedstrijd op het nippertje moet winnen of verlie zen Intusschen, op deze manier wordt de sport niet gediend en we zijn er verzekerd van. dat in Nederland dergelijke voorstellingen onmogelijk .zijn. Omdat er doodeenvoudig geen toestemming voor gegeven wordt. Wat maar gelukkig is. A LKMAAR begint het athletielcsei- zoen met haar bekenden singel loop met als hoofdprijs de „Alkm. Courant-wisselplaquette'Woor de A- en B-klasse hebben niet minder dan 60 athleten ingeschreven. Van hen is Weenink van Suomi favoriet. Wan neer het hem zou gelukken, al zijn concurrenten tc slaan, zou hij de plaouette definitief in zijn bezit krijgen. Maar in Meyer van de Me teoor uit Amsterdam heeft hij een gevaarlijken concurrent, die door zijn routine misschien Weenink een begintempo kan opdringen, dat den laatst en noodlottig wordt. In de B-kjasse heeft Huisman uit Den Helder de beste papieren en zelfs kan lüB het den A-klassers las tig genoeg maken. De C-kktsse telt 40 deelnemers en geen enkele er van kan als vermoe delijke winnaar gedoodverfd wor den. Gesi uit Amsterdam en v. Ber- kum uit Alkmaar ziin echter in goe den vorm en zullen zeker in het lei dende peloton te vinden ziin. De start vindt plaats om 12 uur bij het café „Céres eerste Britsche bommen vielen op 't vasteland in den nacht op 12 Maart boven hei station van Heiligenhafen, een stadje in Hols te in. Hoewel op 25 April nieuwe Engelsche luchtaan vallen op open sleden in Duitsch land volgden, kon men toen in een officieel Duitsch legerbencht nog le zen: „De Duitsche luchtafdeelingen hebben nog steeds het strikte bevel, geen aanvallen te ondernemen op open steden zonder militaire betee kenis". DE schending van München, „de stad der beweging" heeft in heel de Rijkshoofdstad diepe ontroering en verontwaardiging gewekt. In Berlijn zijn tijdens den laatsten luchtaanval heele stadswijken vernield. V^n de statige Sankt I-Iedwigskerk, onmid dellijk achter de pas gerestaureerde Staatsopera gelegen, is slechts het muurwerk overgebleven. En thans is te München de kostbare Lieb- frauenkirche, waar kardinaal Faul- haber geregeld de H. Mis bediende en de predicatie hield, zoo al niet geheel, dan toch gedeeltelijk leeg- gebrand; liep de historische Pinako- theek ernstige schade op, werden meerdere scholen, ziekenhuizen hospitalen totaal vernield en zijn duizenden burgers dakloos en straat arm geworden! Een vleugel van de voormalige Koninklijke Residentie is zwaar beschadigd, de klassieke stadswijk van Koning Ludwig I, waar de zwaar beschadigde Staats bibliotheek staat, de academie voor beeldende kunsten haar historische plaats inneemt, drie kerken, een vijf tal ziekenhuizen en vele andere so ciale of wetenschappelijke instituten moesten onder dezen Britschen .luchtaanval lijden. DE Münchener Neueste Nachrich- ten" maakte onlangs de op merking: „Dat de Engelschen nog distributiekaarten hebben afge worpen, maakt de zaak slechts er ger. Wij zijn er van overtuigd, dat geen Duitscher daar gebruik van zal malven. Deze kaarten zijn trouwens slecht gedrukt en het gevaar is dus ;root, dat zulks ontdekt en zwaai- jestraft zou worden. Wü gaan aan het opruimen en repareeren. Er zijn verschillende methodes om te leven, met of zonder comfort. Onze front soldaten hebben bewezen, hoe men leven en vechten kan. Door dezen terreur laten wü ons niet klein krü- geh!" DE „LAATSTE KLEPPERMAN' OVERLEDEN. Op 82-jarien leeflud is te Holten Jan Bergman overleden, met wiens verscheiden een typische dorps- liguur is heengegaan. Hij vervulde tal van openbare functies, n.1. die van ^klokluider, nachtwacht, dood graver, lantaarnopsteker, hulpweeg- meester. omroeper en klepperman. In die laatste kwaliteit zal men Bergman ook buiten Holten wel eens gezien hebben, omclat hü. die door ging voor den laatsten klepperman in het land, meermalen op foto's is afgebeeld. Met Bergmans dood is een stukje volksleven van het plat teland verdwenen. GROOTE BRAND VERNIELT BERGDORP. Door een grooten brand is het bij de Italiaansche gemeente San Bar- tholomaeo val Carvania behooren- de bergdorp Oggia geheel vernield Door den scherpen wind sloegen de vlammen over naar het naburige bosch. zoodat een tijd lang ook de gemeente San Bartholomaeo be dreigd werd. Zeshonderd personen zijn dakloos geworden. Een vrouw kwam in de vlammen om. maar er worden ook nog personen, vooral kinderen, vermist. GANDHI'S TOESTAND NOG ALTIJD SLECHT. Naar uit Brftjch-Tndië gemeld wordt, is de toestand van Gandhi nog altijd slecht en geeft hij aanleiding tot be zorgdheid. Elk bedrijf Een goed verblijf. Met den slagzin „Elk bedrijf een goed verblijf" als motief voert het Ned. Arbeidsfront een actie, welke één schrede is op den langen weg naar de uiteindelijke verwezenlij- g van zijn doeL Het is de speciale k van ae afd. „Schoonheid van den^A**beid" om voor den Nederland- schén werker een zoodanige techni sche en kunstzinnig juiste arbeids- omgeving en verzorging te schep pen, dat hy arbeidsvreugde en er kenning van zün arbeid gedurende het dagehjksche werk ondervindt. .^Schoonheid van den Arbeid" heeft dus ook de opgave den men- scheüaken arbeid zoodanig te beïn vloeden, dat hij onder lichamelijk betere en geestelijk gunstiger voor waarden verricht kan worden, waar bij, in hoofdzaak nadruk op de be drijfsinrichting en de sociale voor zieningen gelegd wordt. Van zorg voor de werkers in het bedrijf is veelal weinig te bespeuren. In hoeveel bedrijven kan men rond- loopen zonder zich smerig te ma ken, hoe dikwijls worden de ramen gelapt, waar zijn de muren in vroo- iijke kleuren geschilderd en waar vinden bloemen en planten een plaatsje in de vensterbank en op het fabrieksterrein? Kent men een kleedgelegenheid, een waschgelegen- heid, een W.C., die men kan betre den zonder zwemvest aan te trek ken en een ontspanningslokaal? Dit ontbrekende, deze fouten, op te hef fen, vormt de basis van de actie van liet N.A.F. Wat allereerst noodig is. Om van elk bedrüf een goed ver blijf te maken is vooreerst geen tech nische studie of bouwkundige knob bel noodig. Integendeel, men heeft voor de actie slechts sociaal gevoel noodig. Het gevoel om cm. te mer ken wat de behoeften van de wer kers zy'n, om te zien waar verbete ringen, die thans nog mogelijk zijn, uitgevoerd kunnen worden. Helis immers een gevoel, dat bepaalt waar schoongemaakt moet worden, waar een kwast verf of witkalk wenschelük is, of er een ruimte vrij is voor een desnoods tijdelijke wasch- en kleedgelegenheid of voor een ontspanningslokaai. In vele be drijven hebben reeds werkers èn lei ding de handen ineen geslpgen en gezamenlijk iets tot stand gebracht, aldus uiting gevende aan den drang om te geraken tot de ware bedrijfs- gemeenschap. De werkers hebben nu eenmaal het recht in een bedryfs- gemeensehap te leven: zij hebben echter ook den plicht aan deze gemeenschap zelf mede te bouwen. De actie „Elk bedrüi een goed ver blijf' vraagt van ieder een open oog, een breken met elke sleur én zelfwerkzaamheid. Op deze wijze wordt de eerste schrede op den lan gen weg naar verwezenlijking van 't doel van de afd. „Schoonheid van den Arbeid" gezet. Wanneer immers het Nederlandsche bedrijf ordelijk en zindelijk is en wanneer ieder een open oog voor deze reinheid heeft, dan kunnen wü pas beginnen met 't technisch en kunstzinnig vervolma ken van het bedrijf. RADIOPROGRAMMA ZONDAG. Nieuws: 9.—, 12.—, 13.30 (Ullv. I). 18-43 Hilv. n> en 21.45. HiLV. I, 414,4 M. 7.30 Het Zondng- och te tulconcert dor.) 8.15 Harmonie#- muziek (gr.) 8.30 De zin van het boer zjjn. 8 45 Beroemde planowerken <®r.) 9.15 Wij brengen U beden9.30 Zon dagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deut- scl.e Stunde 11.30 De stom der SS. 11.45 Neerïands stem van het front. 12.— BNO: Act. praatje. 12.15 Leden van het Nedcrl. Kamerkoor. 12.40 Het Duit3che volksconcert. 14.— Omroep- sjrmph.-orkes''.. 15.— Boekenschouw. 15.20 Vaudeville-orkest. 15.40 Zang met pianobegeleiding. 16.— VaudeviUe-ork. 16.15 In de lente als de vogeltjes zingen van tinneketinde lente ls minnaar naar 't zin. bont programma. 17.Zon dagmiddagcabaret. 17.45 Melodieën uit een uitstalkast. 18.45 Sport van den dag. 19.30 Mozart-progr. (gr.) 20.15 VroolIJke Zondagavondklqnken. HILV. II. 301,5 :1. 7.30—9.15 '.:o Hilv. L 9.15 De Tooverbal. 9.45 Viool, altviool cn cello. 10.30 Studiodienst. 11.30 Ge wijde muziek (opn.) 11.45 Cyclus ..Per soonlijk geloofsleven." 12.— ENO: Act. praatje. 12.15 PTogr.-overz. 12.20 Frans Wouters. 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 12.45 Frans Wouters. 13.— Wie en wat waren onze vooroudere. 13.15 Gerard van Krevelen cn soliste 14.— Zuid-Oostelijk van New-Found- land, luisterspel. 14.45 Helmut Zacha- rias (gr.) 15-— Opera „Die lustigen Weiber von Windsor." 17.— Viool en piano. 17.45 Spiegel van den dag en 3NO: Oostlandpr. 18.— Grasmaand, ca baretrevue. 18.40 De Nederl. taalclub. 19.— Regen en romantiek (gr.) 19.15 Gerard van Krevelen. 19.55 Gr. 20.— BNO. Eng. uitz.: Dutch News Reel (voor de rad.-centr.: Juiius Patzak zingt (gr.) 20.15 Stabat Mater, Schubert (opn.) 21.03 Strijkkwartet (gr.) MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30 12.45, 16.45, 18.3® (Hilv. I.) 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 414,4 M. 7.15 Het Meister sextet (gr.) 7.40 Melodie in den ochtend (gr.) 8.40 Wij brengen U heden8.50 Franz Liszt en Edwaid Grieg (grj 9.30 —9.37 Spiegel van den dag - opn. 10.— Ons liedje bij uw werk (gr.) 10.30 Chi- neesche nachten. 10.45 Orkest Rent meester. 11.30 Fluit en clavecimbel. 12.— Almanak. 12.05 Dick Willebrandts. 13.— BNO: Act. beschouwing. 13.10 Wiener Siingetknaben met pianobege leiding. 13.35 Göteborgs Symph.-orkest (gr.) 14.— WOly Kok en gr. 15.Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Kick wat wils. 17.— 5 Celli en gr. 17.30 Van hein de en verre klinkt hel nieuws. 17.45 De Melodisten en solist. 18.40 Orgelconcert. 19.— Pol. weekpr. 19.15 Beiaardconcert. 19.30 Utr. Sted. Orkest, soliste en gr. IlILV. II. 301,5 M. 7.15-7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8.— Act. nieuws en wenken voor boer en tuinder. 8.15 Vioo.soli (gr.) 8.40 Symph.-orkest (gr.) 9.— Orkestprogr. (gr. en opn.)- (9.15—9i20 Voor de huis vrouw). 10.— Godsd. uitz. 10.30 Alt en piano. 11.— Voor de kleuters. 11.20 Om- ro_p-Jeugdkoor (opn.) 11.30 O. Hen driks en liedjes met pianobegeleiding. 12.30 Op bezoek bij de familie de Boer. 13.Progr.-overz. 13.05 Boyd Bachman en gr. 14 Godsd. uitz. 14.30 Kamer orkest „Are Nova pt Antlqua." 15.30 Gr. 15.45 Zang en piano en fluit en piano. 16.35 Klarinet en orkest (gr.) 17.Voor de jeugd. 17.15 Klaas van Beeck. 17.45 Spiegel von den dag en BNO: Friesch praatje. 13.— Zigeuner Melodieën (gr.) 13.15 De NSB antwoordt. 18.30 Omroep Pianotrio. 19.15 Omroeporkest. 19.55 Omroeporkest en solist. 20.30 Uit Neer- lands Gouwen. 20.45 Varia, gwv. progr. ZIJ VERGISTEN ZICH. Engeland en Amerika hebben altijd gedacht bet Bolsjewisme voor hun kar retje te Kunnen spannen om bet na vol brachte taak gemakkelijk af te danken. Zij hebben het gevaar onderschat, en zijn nu zelf bij den duivel te biecht. Doordat zij naast, inplaats van tegen over het Bolsjewisme staan, zullen deze landen oogsten wat zij gezaaid hebben. Wij zijn dankbaar dat onze beste mannen in de gelegenheid zijn om met de wapens in de vuist het roode monster aan het Oostfront te bestrijden. Draagt bij in het Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland, Giro 432100. INLEVERINGSPLICHT VOOR KLEINE Rl WE VELLEN. Voortaan moeten alle kleine ruwe vellen, zooalg katten-, konijnen- en hazenvellen binnen cirie dagen wor den verkocht en afgeleverd aan een erkenden opkooper of aan een bü het Rijksbureau voor huiden en leder ingeschreven huidenhande laar. Hpofdred.: A. R. Jonker: plv. hooïdredj H. P. v. d. Aardweg; Bui- tenl.: Tj. N. Adema; Binnenl. er Provincie: D. A. Klomp; Soort er. Rechtsz.: J. Werkman, allen te Alk maar; Streeknieuws: A. Eriks: Ad vertenties: C. Boogaard. Alkmaar. FEUILLETON E MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN 48. Deze vragen tolden rond in het hoofd van net meisje en gepaard daarmee ging de herinnering, dat ze Diki van Dalen naar dit huis had zien komen. Tot op welke hoogte was hij in al deze geheimzinnighe den betrokken? Ze schrok bü de gedachte, dat zün figuur en die van den man met het duivelsmasker overeenkomst ver toonden. Waarom zou Van Daler, tot dergelüke maatregelen zijn toe vlucht nemen om de voorgenomen expeditie te verhinderen? De ge dachte alleen al scheen absurd en toch raakte Lucy de eigenaardige uitdrukking niet kwyt, cie op Dik s gezicht verscheen op een keer toen zij toevallig het plan voor de expe ditie aan hem noemde. Hij had uit geroepen: „Je vader moet met gaan!maar had geweigerd verder over deze aangelegenheid te spre ken. Lucy's gedachten richtten zich op de expeditie. De schat was bü haar altijd op de tweede plaats gekomen Hij beteekende alleen maar een aan leiding om een torht door de wilder nis te maken. En ze was er zeker van, dat haar vader precies zoo over dacht. In feite had hü zelfs al een weddenschap van honderd dui zend gulden met Middelkoop afae sloten, dat de schat nooit gevonden zou worden. „Maar hü verschaft onzen tocht een sensationeele aanleiding. Ik heb er nooit iets voor gevoeld iets te doen zonder aanleiding." had Her man Steen gezegd. „We gaan dus achter jouw schat aan Middelkoop, ofschoon ik om honderdduizend gul den met je wil wedden, dat het do cument van jou larie is en we geeu schat vinden. Als we evenwel toch een schat vinden, dan wordt hij mijn eigendom. Ik zal hem dan aan hot Koloniaal Museum schenken als de Steen-collecte. Dat zal mün sensa tie zün." „Dat is aangenomen." had Middel koop gezegd en punctueel als hy was. had hij de weddenschap geno teerd en met getuigen geteekend. „Om er een meer formeel karakter aan te geven," had hy verklaard „Ik stem er hierbij in toe, jou mün aandeel üi den Hakika-schat af te staan tegen betaling van honderd duizend gulden. Je kunt dus het plezier hebben de verzameling aan het museum te schenken. Ik zal dan in staat zijn er naar believen var. te gaan genieten." „Als we hem vinden." had Her man Steen opgemerkt Dit gesprek had Lucy destijds ver maakt. Het idee door de wildernis te trekken, op zoek naar een ver borgen schat was alles wat er voor haar op aan kwam. want voor haar als millionairsdochter, die geen op merkelijk dure liefhebberijen er op na hield, ging het om het zoeken, niet om het vinden. Ze had er nooit, diep over nagedacht wat er nu pre cies zou gebeuren als de Hakika- schat werkelyk gevondc-n werd. Ze vermoedde, dat naar vader de ver zameling aan een museum zou schenken en zoo trots als een pauw zou rondloopen. Het was voor hem geen aangelegenheid van financiee- len aard. maar van eer. Nu opgesloten in haar gevangenis. 2a« Lucy den schat in een geheel an der licht. Voor den eersten keer be sefte ze, dat. als die schat werkelijk bestond en de notities van Middel koop inzake de plaats waar hü ver borgen was in orde waren, de expe ditie wel eens voor grootere gevaren zou kunen komen te staan, aan die veroorzaakt door wilde dieren en minder gastvrije inboorlingen. (Wordt vervolgd.) Zijn buikje ia weer voll De biscuits, die Vkiari. maakt volgens de aan wijzingen van Nunic/a, geven U een mobic, gladde pap: direct klaar en doot Baby graag gegeten! Harde eenbeidstoilebeep lost lanp- zamer op In water dan luchUeep. Gebruik daarom harda eenhcld»- toiletzaap voor hat handenwaiachen, dat b zuiniger. Uw winkelier kan U er nofl aan helpan, want do Adelaar - Ztepfabritkcn leveren mopicnteci uit voorraad- Ith lifde 'l dokla's Hoetsfe werd Molcnaar's Kindermeel mei evenveel vertrouwen door doktoren aanbevolen als tegen woordig. Na borstvoeding is er ook nu nog geen beter kindcrvoedsel dan UiUlaiteAd verkrusbïBf 'op d« diuvoor bcMcmde pon. Zóó oud Inderdaad, zóó oud zul U we Richt worden. Maar In dien U tijdig een passende verzekering heef! aangegaan bij. .De CentraLe", dan kunt U rustig den ouden dag tegemoet zien en memand lot iosl Z!|»V "DE CENTRALE 'vervzclt£/U yvenkanü Mede/Uand Rijnstraat 28. Dan Haag

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 3