l D ümumiaj HOEST AKKERTJES Het Lentefeest van de Landsvrouwen. Strijd voor de materieele welvaart en cultureele verheffing van het platteland. De Landsvrouwen van don Ned. Landstand hebben gisteren in Hotel Proot to Alkwaar, op waardige wijze het Lentefeest gevierd. De Prov. Leidster, mevr. G. de Haan-Boeker uit Wielingen sprak een luwggestemde lenterede uit; de Stafleider van den Landstand in N.-H., Ir. C. Koeman, hield een rede, waarin hij betoogde, dat de Landstand allerminst het bedrijf tot haar arbeidsterrein wil rekenen; dc kringleider der N.S.B.. de heer Ouwerkerk, sprak zijn geloof uit in de overwinning van het goede; de landelijke leidster, mevr. Gilberg, sprak een praktisch woord; me.j. Grootegöed. consu lente van den Landstand behandelde op zeer duidelijke wijze den inmaak: het hoofd van de afd. „Volk cn Bodem" sprak een op wekkend woord tot strijd; een vrouwenkoor onder leiding van Jac. Jansen zong zeer verdienstelijk oud-HolIandsche-, Mei- en Lentelie deren, die de verdienste hadden, dat ze door het gehcor verstaan werden; mevr. L'itcnbogaard zong met een zuivere stem, die aan de Wognummers deed denken, eenige soli, terwijl mevr. Strijker- Molenaar gedichten van Jan Prins en Adama van Seaeltema de clameerde. De rede van mevr. de Haan. De prov. leidster, mevr. de Haan, wees er op, dat de landsvrouwen m de feesten van den Landstand de verbondenheid met het geheele volk §evoelcn. Het bewustzijn, dat de bo em onze geheele bevolking voeden moet, zal een andere waardeering voor den boerenstand brengen. Tra ditie staat hierbij op den voorgrond. Met hoofd en hand moeten wil bou wen aan de toekomst van ons volk, maar daarbij gaarne terugblikken in het verleden, want slechts zii, die diep en warm voelen in het heden, bouwen aan de toekomst. Velen mee- nen den tiid te kunnen tegenhou den, doch wij. aldus spr.. weten, dat de natuur beweging en vernieuwing wil. Ons leven moet niet langer de zucht tot ontvangen, maar de wil tot geven zijn. Wii moeten ons leven in net teeken steilen van het: ..Eén voor allen en allen voor één." Slechts zij, die medewerken aan den opbouw, kunnen invloed uitoe fenen op de structuur van het bouw werk. dat komt. Met Paschen vieren wii het feest van de vernieuwing, van de herrij zenis. als ons geloof, maar ook het lentefeest, het feest van de overheer- sching van het licht op de duister nis. Nog raast het oorlogsgeweld om ons heen en stormen doorwoelen ons hart, dat terugvoert naar de diepte van het leven, in herinne ring aan hetgeen geweest is. Onze gedachten gaan uit naar degenen, die in den strijd het liefste, dat zü bezaten, moesten verliezen. De vraag rijst of men nog kan bliiven gelooven in het leven. Duizenden le ven zonder hoop en vertrouwen, omdat bij dezen tiid niet aanvoelen en niet kunnen verwerken. Wii zijn sterk, omdat wij gelooven, dat uit deze donkere werkelijkheid zal her rijzen een nieuwe wereld, als de ze gepraal van het leven op den dood. Dit geloof, zoo vervolgde spr. moe ten wii overbrengen op onze boeren en tuinders en visschers. slachtoffers van politieke voormannen en kapi talisten. Zij waren aan handen en voeten gebonden en daarom kunnen wij ons niet indenken, dat er nu nog menschen zijn, die hun oogen voor den Landstand sluiten, terwijl zil toch kunnen ex-varen, dat in de eer ste plaats aan hen wordt gedacht. De Landstand is de organisatie, waarin de boer zijn recht en bescherming moet vinden. Hii maakt den boer ook bewust van zijn roeping. De boerin en de tuindersvrouwen hebben zich staande gehouden, ondanks de ver vlakkende invjoeden van de steden. d;e zich al meer lieten geldeix. Met nadruk waarschuwde spr. tegen over haasting. Alles toch moet groeien en zijn tiid hebben fcn tot werkelijke volmaking te komen. Bedenk, dat ook de geringste kleinigheid een bouwsteen is voor een groole pres tatie. Richt uw leven zoo in. dat het ■waard is geleefd te wórden. De tijd van het: „Ieder voor zich en God voor ons allen" is voorbij. Wii moeten toonen. dat wij vrou wen zün, die voor de menscliheid beteekenis hebben. Met een groote hoeveelheid geduld, gestaald door een rotsvast vertrouwen, moeten wij het nieuwe voor ons dierbaar platte land tegemoet gaan. Onze inmaak. In haar gezellig praatje over den inmaak, wees mej. Grootegoed er op. dat men in den strijd tegen het bederf er voor moet zorgen, dat de bacteriën zich niet uitbreiden en hen de levensvoorwaarden: lucht, een goeden voedingsbodem en een geschikte temperatuur ontnemen. De vormen van bederf zijn schim mel, verrotting en gisting. Bü den inmaak is het zaak. daarvoor ver- sche groente en vruchten te nemen en vlug en zindelijk te werken. Uit voerig besprak zli verschillende in- maak-methoden, waarbij zü waar schuwde tegen het gebruik van conserveermiddelen, omdat de huis vrouw nu eenmaal niet gewoon is met millirTammen te werken en een teveel zeer schadelijk kan zijn. Bij inmaak in het zout gebruike men niet meer dan 10 of 20 pet. zout. Hoe minder zout men gebruikt, hoe meer voedingswaarden men be houdt en daarom is het beter af en toe een kimlaagje weg te scheppen, dan zooveel zout te gebruiken, dat er geen kimlaagje komt. Rede van den stafleider. De staf leider van den Prov. Land stand, Ir. C. Koeman, betoogde, dat de Landstand allerminst het bedrijf alleen tot zijn werkterrein wil re kenen. De Landstand wil zich ook inspannen om het cultureele leven in onze samenleving te vormen en het is juist de boerin, die richting Jfeeft aan het boerenleven. Zij ver oor helaas den natuurlijken band met het bedrijfsleven en daarom hebt gij de taak ons boerenvolk te verheffen in ideëelen zin. Wii. aldua spr. hebben ons land gemaakt en wii willen het behouden. De strijd heeft onzen vrijheidszin in de goede be teekenis gestaald. Velen gelooven niet in de waarachtigheid van onzen strijd en beschouwen dien als een zucht naar bezit en macht. Daarom, zoo eindigde spr.. moet gii lands vrouwen. onze ideeën ingang doen vinden. Rede van den kringleidcr. De kringleider der N.S.B., de heer Ouwerkerk. merkte op. dat in dezen hardm tijd met een ongekend zwa- ren strijd, de Nationaal-Socialistcn staan in de zekerheid van dei over winning van het licht, omdat het le ven sterker is dan de dood en wat bij den dood behoort. Velen in den Landstand willen met de politiek niets te maken heb ben en meenen. rlat zii al genoeg doen. wanneer zii zich geven aan den arbeid voor de verheffinc van Sportterrein Nieuwe Niedcrp. Bezoekt ZONDAG a.s. den beker wedstrijd NIEUWE NIEDORP I—V.V.W. I. Aanvang 2.30 uur. het platteland. Dit komt. omdat het woord politiek in den voorbij eh tiid een slechten klank moest krijgen. Het woord is echter niet leelijk voor de zaak die er mede wordt aange duid, want het is het streven naar de zoo goed en volledig mogelijke behartiging van de werkelijk diep begrepen belangen van het volk. Wie zoo de politiek ziet. zal daartegen met geen mogelijkheid bezwaar kun nen maken en daarom is de Land stand ingesteld in de politiek van het Nalionaal-Socialisme. Het N?*- tionalisme is de bronkracht van al les, wat er in dezen tijd geschiedt en van alles, wat er gebouwd wordt met het oog op de toekomst. Ieder mensch doet in zijn arbeid aan poli tiek, ook de vrouw, die in haar huis gezin werkt, omdat zii daardoor het belang van haar volk dient. Wii moeten de zekerheid in ons omdra gen van de overwinning van het goede op het kwade en dit leert ons het voorjaar, waarin het leven het wint van den dood. Aan het einde van de bijeenkomst wekte de Prov. leidster op om haar re berichten -wanneer men bereid is kinderen van het gebombardeerde Rotterdam voor een vacantie onder te brengen. Een collecte voor Rotterdam bracht 43.40 op. Uit onze omgeving. SCHAGEN. Dl TAFELTENNIS- KAMPIOENSCHAPPEN. Wederom werden de jaarliiksche Schager Tafeltcnniskampioenschap- pen gehouden, welke een uitstekend verloop hadden, en waarbij het aan spanning niet heeft ontbroken. \Tooral in de finales ontwikkelde zich een felle strijd. In de damesenkel wisten mevr. Room en mevr. v. d. Capelle zich in de finale te plaatsen, waarna mevr. Room in een mooie partij op den be ker beslag wist te leggen, terwijl mevr. v. d. Capelle den 2en prijs be haalde. In de finale heeren enkel kreeg het talrijke publiek een partij van klasse te zien tusschen de Weger en v. d. Ben. Onder ademlooze stilte wist v. d. Ben de eerste set te win nen. in de tweede helft ontwikkelde zich een lang spel. waar de Weger zijn tegenstander wist achteruit te dringen, zoodat de Wecer een aan vallend spel kon spelen, cn met moeite de tweede set kon binnenha len. Er moest een derde worden gespeeld, die na mooi spel door de Weger werd gewonnen. Zoodat de ze den beker binnensleepte en v. d. Ben den tweeden prüs behaalde. In de dames dubbel wisten mevr. Room e" mej. v. Otteren te zege vieren. In de heeren dubbel veroverde de gebr. Barneveld den len prijs. In de mixed-dubbel werden mevr. Room en E. -v. Barneveld kampioen. De 2e prijs in dames dubbel werd door mej. Anneveld en mej. Blaau- boer gewonnen. 2e krijs heerendubbel de Weger- Capelle. 2e nrjjs mixed dubbel: M. v. Otte ren-Th. de Weger. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus Adrianus, z. van M. C. Bogerd en M. Jes. - Klaas. z. van J. Bakker en N. Nierop. - Henderi- kus Johannes, z. van H. van Gastel en C. van Schaik. Ondertrouwd: Albertus Leeuwen te Den Helder en Klazina Maria Kossen. Getrouwd: Henricus Hubertus Torna en Trijntje Schokkenbroek. Overleden: Janijetie Eliesabet Heijlman, 76 jaar (woonplaats Den Hel der), - Mnartje Slik, wed. van Jacob Blaauboer, 82 jaar. U.V.O.-NIEUWS. Het tweede heerenelftal trekt naar Den Helder om daar Hermes IV te ont moeten. Het belooft een spannende strijd te worden daar U.V.O. revanche gedachten koestert voor den op eigen terrein geleden nederlaag. Het eerste mixed-elftal ontmoet even eens in den Helder Hermes II (mixed), dat in de eerste klasse van de afdeeling Noord-Holland uitkomt. De opstelling der elftallen is als volgt: U.V.O. II (heeren)- W. v. Diest (d.); A. de Graaf en J. de Veer (a.): J. Polder mans, W. v. Twuyver en H. v. Veen (m.); N. Snaas, D. Klaver, J. Bosman, Th. Roep en M. de Boer (v.) U.V.O. I (mixed): J. Bok (d.); G. War denaar en D. Timmerman (a.); N. Hoo rnen, A. Townsend en N. N. (m.); B. Backer, N. v. Veen, J. Mos, A. Boon en L. v. Diest (v.) POLITIE. Gevonden: een groene ceintuur, een bruine portemonnaie, een tasch pa- plertouw en een sjaal. ROODVONK. Alhier doet zich in het gezin van P. een geval van roodvonk voor bij een 5-jarig meisje. KOLHORN. Piopaganda-avond Volksonderwijs. - In de zaal van den heer Droog werd een propaganda-avond gehouden voor de vereeniging voor Volksonderwijs. Hier toe waren uitgenoodigd de ouders van de schoolgaande kinderen. De heer Wiering zette de betee kenis, het doel en streven van Volks onderwijs uiteen en wist ook in Kolhorn een afd. te stichten. Na de uiteenzetting werd een film van Volksonderwijs ver toond. De ouderavond, die ook dezelf den avond zou worden gehouden, werd wegens tijdgebrek uitgesteld. Mannen de baas. - Woensdagavond werd in zaal Droog wederom een film voorstelling gegeven door het filmbe drijf Nederland. De zaal was behoorlijk bezet. Gedraaid werd het filmwerk „Mannen de baas." Het publiek heeft om deze komische film onbedaarlijk ge lachen. HEERHUGOWAARD. Hulpbesteller P.T.T. - Met ingang van Maandag a.s. is tot hulpbesteller der P.T.T. in lossen dienst te Heerhugo- waard benoemd di heer S. Overman te Hensbroek. DIRKSHORN. Driejarig kind verdrenken. - Vrij dagmiddag is het driejarig dochter tje van ds. Greving alhier, wonende aan de Stroep, waarschijnlijk bij het bloemen plukken, in een sloot bij een weiland verdronken. De kleine meid was al gei*uimen tijd van huis en de ouders maakten zich deerlijk ongerust. Na lang zoe ken zag een buurjongen haar liggen. De onmiddellijk geroepen genees heer paste nog kunstmatige adem haling toe. wat helaas niet meer mocht baten. Het tragische ongeval heeft alom groote deernis gewekt. BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd. - Tot machinedrijver aan de overhaal ..Broekhom" is be noemd onze plaatsgenoot de heer C. Bak Jzn. ST. PANCRAS. Gemeentebode. - Tot gemeente- bede in deze gemeente is benoemd P. de Vries, alhier. Voor Rotterdam. - Ook in deze ge meente zal Zaterdag en Maandag a s. voor hen in Rotterdam, die zoo zwaar zijn getroffen, worden gecol lecteerd. Zij, die zich als collectant beschikbaar willen stellen, kunnen zich ter secretarie melden. Klompenregeling. - Sinds eenigen tijd is tot groote voldoening van de winkeliers en bevolking een klom penregeling in werking getreden: waarbij is bepaald, dat zij, die drin gend Idompen noodig hebben, een daartco strekkend forrmilier ten ge meentehuize kunnen bekomen. ZUIDSCHARWOUDE Ongeval. - Het 6-jarig dochtertje van den heer W. werd door een bak fiets aangereden. Dit kwam zoo on gelukkig aan. dat het sleutelbeen gekneusd werd en zij zich onder be handeling van dokter Wilmink meest stellen. VERGADERING KA-ASCONTROLESTATTON. Vrijdagmiddag vond in café ..Cen tral" te Alkmaar een vergadering van het kaascontrolestation „Noord- Holland." Medegedeeld werd. dat sedert 31 Dec. 1041 9 leden zijn uitgetreden, n.1. 1 kaas- en boterfabriek wegens opheffing en 8 zelfkazende boeren, terwijl f stichting, te beschouwen als zelfkazer, toetrad. Het ledental Economische rechter» WAT ZIJN SLACHTSCHAPEN? De kwestie: „Wat is een slacht schaap" is al vaker voor den econo- mischen rechter opgeworpen en men krijgt den indruk, dat de oplossing niet zoo gemakkelijk is als de bui tenstaander wel zou denken. G. Zoetelief te Texel had in Aug. 1942 een ram verkocht. Naar zijn meening was het dier niet geschikt voor de slacht. Ook de getuige Kuip was van die opvatting. Evenwel, het dier schijnt toch aan den moloch van den zwarten handel ten offer te zijr. gevallen. Mocht Zoetelief daarom het dier dus niet verkoopen? Mr. Buiskool meende, dat verwisseling van een fokram na eenige jaren noodzakelijk was. De rechter kwam er niet onmid dellijk uit. De zaak werd verdaagd ten einde verdere getuigen te hoo- ren. Ditzelfde geschiedde in de zaak tegen N. Kikkert, die een fokschaap had gekocht en het enkele dagen later met normale winst weer had verkocht. Volgens verdachte was het te mager voor de slacht en dus geen ..slachtschaap". Ook hier zal een verdere getuige den doorslag moeten geven. BENZINE VERBRUIKT. DOCH ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. C. Klare, garagehouder te Mid- denmeer. kon ruim 600 L. benzine niet verantwoorden. Deze was ge bruikt voor transport van zieken er voor het proefdraaien van tracto ren. Hii had zich echter in alle ge vallen, waarin het proefdraaien be trof. steeds telefonisch op de hoogte gesteld of de betreffende boer voor i dit doel een benzinetoewijzing mocht verwachten. De officier vorderde 10 of 2 da gen. het werd echter een zuiver principieele zaak, waarin repliek en dupliek volgde en waarin officier, rechter en verdediger ten slotte vrij wel eensgezind waren omtrent het ontbreken van schuld. Dit werd nog onderstreept door het feit, dat juist mede tengevolge van het proces-ver baal door het bureau voor aardolie producten een regeling was getrof fen. die soortgelijke moeilijkheden in de toekomst onmogelijk maakte. Verdachte werd ten slotte ontsla gen van rechtsvervolging. TS DUNNE ZURE MELK GESCHIKT VOOR BOTER- BEREIDING? De zaak tegen G. Appel, Zijne, was al eens aangehouden en heden kwam het tot een nieuwe verda ging. De controleur P. Nap had bij ver dachte een aantal emmers met melk aangetroffen, die klaarblijkelijk stonden te zuren. Voorts zat in een waschmachine een substantie, die veel weg had van melk en ten slotte had hij van de knechts vernomen, dat soms op eigenaardige tpder. werd gekarnd. Zoo b.v. op Zondag. Dit alles bracht getuige Nap in verband met clandestiene boterbe- reiding. Er volgde proces-verbaal en get. nam ten overvloede een mon ster van de zurende melk. Verdachte, bijgestaan door mr. Buiskool, bracht naar voren, dat hi.i 3 x daaes meest melken en dat de aangetroffen melk ten deele melk was van 12 uur, die nog niet kon worden afgeleverd. Voorts was ei schapen- en karnemelk bii geweest. Het monster, dat de controleur uit de verschillende vaten had geme- leerd. was daarmee volgens hem on deugdelijk. De substantie in de karn was voorts .hulshoudmelk", d.w.z. schapenmelk. Ten slotte ontspon zich een dis cussie over de vraag of de dunne zure melk, die eet. had aaneetroffen, "eschikt was voor boterbereiding. Hierover zal als deskundige worden gehoord de landbouwconsulent uit Hoorn. ir. Huisman, waarna de zaak werd verdaagd. FEUILLETON E MAN UIT DE WILDERNIS DOOR B. REEN 49. De eenige verdere formatie die ik kan geven is, dat hij een lang iemand is en een goed athleet. Hii kwam de kamer binnen door een raam, springend vanuit een raam in een aangrenzend gebouw en om dat te doen moest hii van meer dan mid delmatige' lengte zijn. sterk met sta len zenuwen en meer dan eenigs- zins een acrobaat. Het raam in het aangrenzende gebouw waarvan hii gebruik maakte, behoort tot de flat van een dame die evenwel al enkele weken afwezig is en waarschijnlijk vrschafte de man van, de voordeur te forceeren. Na de helsche machines geplaatst te hebben, keerde hii langs denzelfden weg terug en het zal hem geen moeite gekost hebben zich onder de menigte te mengen, "at hii het aangrenzende huis had verlaten. Toen ik vlak voor de ont ploffing een blik in de kamer wierp, ving ik zelfs een glimp op van eeri figuur die door het venster ver dween; maar ik zag de helsche ma chines eveneens en ik besefte, dat er geen tijd meer was die gevaarlijke dingen buiten gebruik te stellen en dan den man te grijpen. Voorzich tigheid was hier de juiste weg, dus trok ik me terug, jullie met me mee trekkend. Van Dongen was in gesprek mei Steen en Middelkoop in een kamer die zü gehuurd hadden in een ge bouw oat op de voormalige won mg van Middelkoop uitzag. Vanuit het raam hadden de millionair en de ce leerde het werk van brandweer en politie gade geslagen en door de openingen waar eens de mureo zich bevonden, konden ze zelfs de gebla kerde resten zien van wat eens hun uitrusting voor de voorgenomen ex peditie was. „Dank zij jou, van Dongen, zün we tenminste nog in leven," merkte Steen kalm op. „En wat de goede ren en de schade betreft, dat maak ik natuurlijk wel weef in orde. Ons vertrek wordt misschien als resul taat van dit uitgesteld, maar het blijft bij een uitstel. Deze manier van tusschenbeide komen, doet me des. te meer vastbesloten zijn onze plannen door te zetten. Wat zeg jij Middelkoop?" „Dat ik nog steeds van plan ben den Hakika-schat te vinden", was 'l antwoord. „Gelukkig bevonden mijn aanteekeningen over de route en het origineele manuscript zich niet in mijn huis. Ze bevinden zich in mijn safe op de bank. JU zei, dat ik een oude dwaas was toen ik ze daar in deposito gaf, Ste^n en je vond, dat ik te veel sensatieverhaaltjes had gelezen. Nu blijkt wel, dat ik gelijk had. Er zitten nog anderen achter den schat aan. Je moet het me niet .kwalijk nemen, maar we hadden niemand over onze plannen in ver trouwen moeten nemen. We hebben ons dit zelf. op den hals gehaald, doordat we hebben laten uitlekken, dat ons het geheim van den Hakika- schat bekend was." Steen haalde zijn schouders op. „Ik beken...." begon hii, maar Middelkoop sneed hem den pas af. De geleerde was opgesprongen en liep nu opgewonden de kamer op en neer. „Ik wide voorstellen." zei hii, „dat we het eenig mogelijke doen om ver der onheil te voorkomen. Jc zei, dat je alles wat verloren ging weer ver vangen zult nou. we kunnen de noodige voorraden en onze uitrustin gen ook in Indië door nieuwe spul len vervangen. Ik stel voor. dat we ongemerkt hier verdwijnen en een vliegtuig naar den Oost pakken. Ik stel voor dat we dit absoluut geheim houden, alleen wii en commissaris v. Dongen mogen het weten, zoodat we al een heel eind op weg kunnen znn, voordat de tegenstander beseft, dat zijn optreden ons niet van 't. ten uitvoer leggen van onze plannen heeft kunnen afhouden." Wordt vervolgd. Wijziging in de distributie van voedingsmiddelen voor kinderen. In de regeling van de distributie van voedingsmiddelen, die naar hun aard als regel voor kleine kinderen en zuigelingen bestemd zijn, zijn eenige wijzigingen gebracht. Voort aan zal men op de resp. voor melk, sujker, havermout, gort, rijst en be schuit aangewezen bonnen ook wanneer deze in het bezit zijn van oudere personen de hieronder ver melde hoeveelheden kindervoedsel kunnen betrekken. Tegen inlevering van een melk- bon naar keuze: 13/4 liter ge standaardiseerde melk, een hoeveel heid yoghurt, bereid uit 13/4 liter gestandaardiseerde melk, 1 liter eiwit- melk, 0.8 liter gecondenseerde karne melk met bloem en suiker, 0.8 liter gecondenseerde karnemelk „d", 1.2 liter gecondenseerde karnemelk met bloem. 1.2 liter gecondenseerde kar nemelk met voedingssuiker, 1 6 liter z.g. kindermelk, 1 liter z.g. kinder- yoghurt, 13/4 liter speciaal als kin dervoeding bereide pap, 175 gram farine lactee. Tegen inlevering .van een sui kerbon naar keuze: 1000 gram suikèr, 1000 gram voedingssuiker in poedervorm, 1250 gram voedingssfti- ker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een haver- moutbon na^r keuze: 250 gram havermout, haverbloem, havervlok ken, havergort of gemengd meel, 250 gram voedingssuiker in poedervorm, 312«/z gram voedingssuiker in vloei baren vorm. Teen in levering van een rijst- bon naar keuze: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, gemengd meel, grutten (alle soorten) of aardappel- tapioca, 4 liter gortpap, 3 pakjes ge malen gort, bereid met gemalen magere blokmelk met suiker, 250 gram voedingssuiker in poedervorm, 312'/: gram voedingssuiker in vloei baren vorm. Tegen inlevering van een b e - bon naar keuze: 250 gram rijst, rijstgries, rijstemeel, rijstebloem, 250 gram kindermeel (alle soorten), 250 gram zuivere tarwebloem, 250 gram speciaal als kindervoeding bereide gortbloem, 250 gram voedingssuiker in poedervorm, 312'/j gram voedings suiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van een be schuitbon naar keuze: 70 gram beschuit, ongeveer 100 gram brood, een rantsoen gebak, 75 gram z.g. kinderbeschuit. 100 gram voedings suiker in poedervorm, 125 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm. Tegen inlevering van drie be schuitbonnen naar keuze: 250 gram speciaal als kindervoeding be reide gortbloem. 250 gram zuivere tarwebloem, 250 gram kindermeel, voor zoover dit uit andere grondstof fe. is bereid dan rijst. Hoofdred.: A. R. Jonker; plv. hoofd- red.: H. P. v. d. Aardweg; Buitenl.: Ti N. Adema; Binnenl. en Provincie: D. A. Klomp; Sport en Rechtsz J. Werkman, allen te Alkmaar; StreeknieuwsA. Erlks; Advertenties: C. Boogaard, Alk maar. bedraagt thans 239, n.1. 58 kaas- en boterfabrieken en 181 zelfkazende boeren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Winkel uit Schagerbrug her kozen. De expoitatierekening sloot op 58.643.99. met een voordeelig saldo van 3965,40. Besloten werd dit saldo naar de nieuwe rekening over te boeken. De begrooting voor 1943 sloot op 58.115.40, met een bedrag voor on voorziene uitgaven van 375.40. De contributie werd voor de klas sen 1 t/m 6 en hooger vastgesteld op resp. 85, 51, 42?/, 35, 29 3/4 en 25?/ ct. per 100 kg kaas. Bfj de rondvraag deelde de heer Kranen mede. dat eenige twijfel be- staat omtrent het gebruik van roode of zwarte kaasmerken. Medegedeeld werd, dat alleen roode kaasmerken gebruikt mogen worden. De kaas producenten zullen hierover inge licht worden. VERGADERING BOTERCONTROLESTATION. Vrijdagmiddag vergaderde het Botercon trolestation ..Noord-Hol- land" in café „Central" te Alkmaar. Slechts 16 leden waren aanwezig, toen de heer Govers de vergadering opende. Medegedeeld werd. dat in den loop van 1942 zijn uitgetreden wegens opheffing 1 zuivelfabriek en 4 melk. inrichtingen, terwijl 1 zuivelfabriek en 7 melkinrichtingen zijn toegetre den. zoodat het ledental op 1 Jan. 1943 bedroeg 94. n.1. 62 zuivelfabrie ken, 25 melkinrichtingen. 6 hande laren en 1 zelfkamende boer. Hiervan zijn 47 zuivelfabrieken en 12 melkinrichtingen bovendien aan gesloten bii het Z.K.B. Zooals bekend zijn alle boterfabri- kanten. groothandelaren en grossiers in boter verplicht zich aan te sluiten bij een botercon trolestation onder rijkstoezicht. Een groot aantal aan vragen voor het lidmaatschap is thans in behandeling. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Davelaar uit Stompetoren en Veldstra uit Opmeer herkozen De exploitatierekening sloot op een totaal van 25629.93 met een batig saldo van 4146,50. dat op de nieuwe rekening zal worden over geboekt De begroeting sloot op 24296,50. met een bedrag van 146,50 voor onvoorziene uitgaven. De bijdrage aan het kaascontrole- station is verhoogd met ƒ,2500 tot 22500. De contributie werd vastgesteld voor de klassen 1 t/m 6 en hooger op resp. 30, 27, 24, 21, 18 en 15 ct. per 100 kg boter, dat is iets hooger aan het afgeloopen, Jaar, PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 APRIL 1943. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 's av. 7 uur Paaschspel. Noordscharwoude, 10.30 u. ds. Nell. Dirkshorn, 's av. 8 uur ds. Nell. Julianadorp, 10.30 u. ds. v. Wichen. Eenigenburg, 3 uur ds. v. Wichen. St. Maartensbrug, 10 30 u. mej. J. v. d. Veen. Schagerbrug, 10 30 u. ds. Witkop (be vestiging nieuwe lidihaten). Anna-Paulowna, 10.15 u. ds. Vorstman. Wieringerwaard, 3 u. ds. Vorstman en de heer Kalis (bevestiging nieuwe lid maten.) Slootdorp, 10 u. ds. Meijer Drees. Middenmoer, 2.30 u. ds. Meijer Drees. Barsingerhorn, 10 u. ds. van Biemen (geen Zondagsschool, bevestiging nieu we lidmaten). Haringhuizen, 2 u. ds. van Biemen (bevestiging nieuwe lidmaten.) Kolhorn, geen Zondagsschool. Heerhugowaard. 2.30 u ds. de Mooy (bev. nieuwe lidmaten.) Veenhuizcn, 10.30 u. ds. de Mooy (bev. nieuwe lidmaten.) Oude Niedorp, 8 u. ds. Koole. Nieuwe Niedorp, 10 u. de heer van Noordennen. Opmeer, 10.30 u. ds. Kreb (bev. nieuwe lidmaten.) Aartswoud, 2.30 u. ds. Kreb. Zuidscharwoude, 3 u. ds. Bloemhof! (bev. nieuwe lidmaten.) Broek op Langendijk, 10 u. ds. Koole (H.Avondm.), 3.30 u. ds. Koole (iankzeg- Warmenhuizen. 10.30 u. ds. Prins van Wijngaarden. Dinsdag 20x April 7.30 u. feestje Zondagsschool in „Ons Huis." Wieringerwaard, 7.30 u. (lithurgische Paaschwijding.) Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 u. ds. Oosterbaan (doop.) Nieuwe Niedorp, 8.15 u. n.m. da. T. Rothfusz. Broek op Langendijk, 10 u. proponent Prinsen Geerlings (A'dam.) Burgervlotbrug, 2.30 u. ds. Oosterbaan (doop.) Geref. kerk. Schagen, 10 u. ds. J. v. d. Mije (H.A.), 2.30 u. ds. J. v. d. Mije (dankzegging), 8 u. ds. J. v. d. Mije en de heer van Noordennen (zangdienst.) Kolhorn (in de Ned. Herv.- kerk,) 10 en 3 u. cand. A. de Groot (Gouda.) Heerhugowaard, 10 en 3 u. ds. B. Rich ters. Broek op Langendijk, 10 en 3 u. ds. Donner. Noordscharwoude, 10 u. ds. J. J. Bosma v Krabbendam (H.A.), 4 u. ds. J. J. Bosma (dankzegging.) Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 en 3 u. lees- dienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. de heer Goebels v. A'dam. Breezand, 10 en 3.30 u. de heer Boon. Schagerbrug (HerV. kerk), 2.30 u. de heer de Witt. Wieringerwaard (zaal Breed), 10.30 u. de heer de Witt. Schagerbrug, Woensdagavond B.30 u. bijeenkomst Chr. Jongemannen Ver. Bergen, E.V. Maranatha, 10.30 u. cand. F J. Dun (Amstelveen.) VrUe Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstraat 3, 10 u. de heer A. J. Visser v. IJmiuden. Warmenhuizen, Fuik I, 4.15 u. de heer A. Visser v. Santpoort. Den Oever, Evang„ 10 u., de heer Deen. Hippolytushoef, Evang., 10 uur de heer Deen. Id., Doopsgez. Gem., 7.30 u., ds. Lugt. Zuidscharwoude, 3 u., ds. Bloem hof f (bev. lidm.). Hippolytushoef. av. 7.30 u., ds. v. Beek (H. Avondm.) Oosterland, 10.30 u., ds. v. Beek. Julianadorp, 10.30 u.. ds. v. Wi chen. Oosterend, vjïi. 10 u. Ds. y. d. Leer Njn, 8 u. Cand, Pos, EEN TEVREDEN MAN! E«n hserlijk bord Flss Vermlcellisoep geeft altijd blijde oerlchtea non tafel. Een verstan dige hulsvrouwkooptdua op haar maiienabon: Circa rs borden op rantsoen Die snoeperij brengt in de clas Sat men de roede niet bespacrent Want snoepen comt hier niet te pas Selfs niet wanneer het Kriek-Krachs waeren. Vraag Uw winkelier, mlischlen haaf! hl) PEYNENBURG De fabriek, dlo soovoel honing In haar koek doel. Verdrijf Uw Rheuroallsche pijnen en herwin Uw gorondheid. - Beiirljd ontuiver bloed. Noora KIHSCHEX Gezondheid voor een cent per dag. Be Aswcfc- o Droj. 0.41.0.76. L47. ti.V. Rontn* Nieuw hoogtepunt! ';.i voor f 1400.000.000.-. verdeeld feil over méér dan 100.000 objec- 'i i| ten, werd reeds bij do „OnderlingeNederlandsclie" M ingeschreven en nog dagelijks v 8lügt het verzekerde bedrag. B^'lKÜ Daarbij wordt de •'grootste j rlslcospreidlng in acht geno- I men. Voorschotheffing voor 1 normale risico's per halfjaar I slechts 60 cent per f 1000.-. DE ONDERLINGE NEDERL&NDSCHS MOLESTVERZEKERlNG MY. 5NEEK Kantoor A dam: Këiiersgtaclit 399, Tei"-303I5 Den geheelcn dog vaten Tollen ft* guur en vochtig weer, valt heusvh; Biet mee. Maar gelukkig zijn cr a6 *n toe prettige caféhouder», die mol Jtracteeren op 'n gla» dampend hectet Tburapunch. bereid uit RhumpunexJ Daar knap je weer heelcrnaal van op, want 't verwarmt jc door eril door deze pittige dronk. Maak ook tbuii uit fthnco. punch, die alle huin doet vergeten. Uw wïnkcliel heeft cekcr Rhumpunex r HUMPUNEX 'YtiteoflcIC. N.V. f«, n."WIShMoud Elk „AKKERTJB" ls verpakt in een cartonnen doosje, zooals hiernaast afgebeeld wordt: Let daar goed op! es. Neder/andsche Pijnstiller r. 8Si*üup ®~1 ZWII&AL

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2