D 0.1/ (M VenhoJk SC HA GEN. DE SCHAGER MARKT. De markt vertoonde Donderdag een heel ander beeld, nu er weer koeieen voor den handel aanwezig Waren. Daarmee waren de belang- tóUing en de drukte op de ge- bru 1 ksveemarkt meteen veel grooter. De aanvoer viel, gezien het feit, <Jat het den eersten Keer was, sterk mee. De koeien werden gekocht voor de weide. De prijzen varieer den van 200 tot f 300. De boeren moesten in bezit zijn van bonnen. Men weet, dat men, om gelde koeien te kunnen koopen met een gewicht van 250 K.G. of zwaarder, men in het bezit moet zijn van een aankoopvergunning. De kalfkoeien golden van f 700 tot 1100 met een goeden handel. Vóór de Centrale werden aange voerd 36 koeien en 7 schapen. Op de geiten- en koniinenmarkt was weer groote drukte.. Bij de gei ten leek de handel wel iets stugger. In het marktbericht is als hooesten prijs opgegeven f 450, later bleek, dat de duurste geit is verkocht voor 7 525. Op de konijnenmarkt was het een en al drukte. De slachtprijzen zij vastgesteld, maar voor de fok- koniinen worden enorme prijzen be steed. Er werd gesproken over 80 en later over f 90. Op de biggenmarkt was ook aar dig leven. Er was meer aanvoer, de handel tamelijk, terwijl de noteering liep van 60 tot 100. Omtrent de kippen valt niets,,bij zonders te melden. De slachtprijzen zijn f 0.90 per k:g. Kippen voor de leg worden zeer auur betaald. Alles bijeen 'Was het een mooie marktdag met veel bezoek. POLITIE. Gevonden: een sleuteltje, een pak sauspoeder, een blauwe d.handschoen (rechter); een armbandje, een «bruine fietstasch. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk Willem, z. van Willem Cornelis van Geelen en van Maria Bas. Wilhelmina Augustina Catharina Maria, d. van Anthonius Deutekom en van Albertha C. Latjes. Ondertrouwd: Albert Molenaar en Marie Burger te Schagen. Getrouwd: Albertus van Leeuwen en Klazina Kossen. Overleden: Eerend van der Struik, 71 jaafr, echtgenoot van Egbertje Helnen. Gerrit Jongejans, 79 jaar, echtgenoot van Antje Boekei. Uit onze omgeving. WARMENHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Laurentius, z. van L. van den Berg en M. Put. Cornelia Maria, d. van J. A. Kemper en M. Dek ker. Cornelia Antonia Mari^, d. van N. P. Kossen en C. van Langen.-?*- Cor nelis Wilhelmus Jozef, z. van C. H. A. Ruiter en F. Dekker. Cornelia, d. van N. Tesselaar en C. Berkhout. In ondertrouw opgenomen: D. de Vries en A. Stam. J. Nanne en M. Tesselaar. M. J. Mosch en M. C. C. Molenaar. Th. Quax en A. Mekken. Getrouwd: J. Nanne en M. Tesselaar. D. de Vries en A. Stam. Overleden: Trijntje Dil, 72 jaar, wed. van Pieter Sevenhuijsen. Klasina Se- senhuijsen, 52 jaar, echtgenoote van Arien Hopman. Ingekomen personen: M. Kwant, van Alkmaar, Nieuwstraat 25 naar Oostwal 89 F. .T. M. Pinxter met gezin van Schoorl, Molenweg C 217a, naar Kan. kade 10. M. E. de Waal van Schoorl, Kan.weg E 59 naar Kan.kade 1. W. ^oot met echtgenoote van Schoorl, Damweg E 38 naar Schoorldam. H. M. Haverhoek, van Bunschoten, Eemdijk 6b naar Oudewal 27. A. L. Sötemann, van 's-Gravenhage, Edisonstraat 124, n. Dorpsstraat 107. J. Wisse met gezin, van Anna-Paulowna, Molenvaart 87, n. Dorpsstraat 63. H. Kaufmann met gez. v. R'dam, Mathenesserstr, 50a n. Dorps straat 243. N. Admiraal met gezin, van Bergen (N.-H.), KI. Dorpsstraat 6 naar de Fuik 22. M. M. Mosch, v. Alkmaar, Emmastraat 65 naar Westfr. dijk 29. J. Kossen, yan Alkmaar, Bergerweg 72, naar Dorpsstraat 92. M. N. Kossen, van Langedijk, Zuidscharwoude A 217b, naar Fabrielcsstraat 1. J. Th. van den Diepsstraten, v. R'dam, Korfmakcrstr. 133a n. Dorpsstr. 213. J. Buitcr met gezin van Leeuwarden, Wijnhornstr. 16 naar Oostwal 55. Vertrokken personen: N. Parlevliet, v. Dorpsstr. 165 naar Katwijk, P. Kruger- straat 9. J. Groot met gezin, van Dorpsstr. 226 naar Den Helder, B. Ballot straat 22. G. A. de Ruijter, van Fa- briekssïraat 36 naar Den Helder. Cro- cusstr. 27. D. Parlevliet, van Dorps straat 165 naar Katwijk,P Krugerstraat 9. M. C. Nieuwenhuizen, van Westfr. dijk 57 naar Alkmaar, Pr. Hendrikstr. 3. WIERINGEN'. Vischafslag Den Oever. - Op 6 Mei aangevoerd: Paling 0.34—0.95 p. p.; bot 0.50 p. p.; schar 0.15 p. p.; tong 2.50—7.50 p. kg.; garnalen 0.34— 0.37 p. kg. Tentoonstelling. - Aan de Afd. Wierineen van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie is vergunning verleend tot het houden van een tentoonstelling od natuur-historisch gebied en wel op 13 en 14 Juni a.s., in een zaal van hotel de Haan, al hier. Verkeersverbetering. - De steile Ïprit bii den z.g. Poldersteiger aan iet einde van den Burgerweg in den polder Waard-Nieuwland zal een aanmerkelijke veóbeteiMng onder gaan, ö.m. door wijziging te bréngen in het lengteporfiel en door verl; ging van de coupure in den ouden zee dijk. In de toekomst zal deze oprit dus gemakkelijker zijn te nemen. Voor het doen starten en wegrijden op stelle helling door adspirant- cnauffleurs zullen heeren examina toren thans naar een andere ge- legenheid moeten omzien. Eertijds genoot de „Poldersteiger" in dit op zicht een slechte reputatie. Diefstal. - Wegens diefstal van een rijwiel zijn de jeugdige de J. en v. D., beiden uit Oen Oever alhier, ig verzekerde bewaring gesteld. Gevonden: eon zilveren en een dou blé armband. Inlichtingen bij den ge- meentebodp. WIERINGERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Arie, z. v. W. Slot en A. Wagenaar. Frederika Geer- truida, d. v. G. J. Hidanik en G. J. Nijkamp. Jan Ariën, z. v. S. v. d. Oord en N. Schagen. George, z. v. J.-Schrale en A. de Jong. C verleden: Gilles Josephus Lauwers, oud 62 jaar, wonende te Alkmaar, echtg. v. Tr. EdeL Cor nelia Adriana Gertrude Vreugden- hil, oud 6 maanden, d. v. L. Vreug- denhil en G. Berkemeijer, PREDIKBEURTEN. voor Zondag 9 Mei 1943. Ned. Herv. Gerr.. Schagen, 10 uur, mej. v. d. Veen. Eenigenburg, 10.30 uur, ds. Witkop. Oudesluis,3 uur, ds. Witkop. Burgerbrug, 3 uur, mej. J. v. d. Veen. Barsingerhorn, 10.30 u., ds. v. Biemen; .45 uur en 11*30 uur, Zondagschool. Kolhorn, 11.30 uur, Zondagsschool. Warmenhuizen, 10.30 uur, ds. Tulnstra. Heerhugowaard, 2.30 uur, ds. de Mooy. VeenKuizen, 10.30 uur, ds. de Mooy (H. A.) Oude-Nledorp, 3 uur, ds. Koole. Nleuwe-Nledorp, 10 uur, de heer van Noordennen. Koedijk, 3 uur, ds. van Dijk. Noordscharwoude, 3 uur, ds. Rreb. Anna-Paulowna, 10.15 uur, ds. Vorst man. Mtddenmeer, geen dienst. Wieringerwerf, geen dienst. Br. op Langendijk, 10 uur, ds. Koole; 3.30 uur, (Je heer van Noordennen. Schoorl, 10 uur, ds. Roobol. Aartswoud, 7.45 uur, ds. Kreb. Hlppolytushoef, 10.30 uur, ds. v. Beek. Den Oever, 2 uur, ds. v. Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Ooster- baan. Broek op Langendijk, 10 uur, prop. Keuning (van de Rijp op beroep). N. Niedorp, geen dienst. Hippolvtushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Gercf. kerk. Schagen, 10 uur en 2.30 uur, ds. J. v. d. Mije. Kolhorn, 10 uur en 3 uur, ds. ViBch. Noordscharwoude, 10 uur en 4 uur, cand. Rijper. Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur, ds. Donner. Langereis, 3 uur, ds. Richters van Heerhugowaard. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 uur en 3 uur leesdienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur en 3 uur, de heer van Helden. Breezand, 10 uur en 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, (Herv. kerk), 2.30 uur de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard, (zaal Breed), 10.30 u., de heer E. L. de Witt. Schagerbrug, Woensdagavond 8.30 u., bijeenkomst Chr. Jongemannen Ver- eeniging. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 uur, de heer G. C. Dun van Alkmaar. Den Oever, 10 uur, de heer O. Deen. Hippolytushoef, 4.30 uur, de heer O. Deen. Vrfle Ev. Ger. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 3), 10 uur, ds. Ruys; Woensdagavond 7 uur, St. Jacoba- straat 22. Warmenhuizen (Fuik 1), 4.15 uur, ds. Ruys. WIERINGERWERF. Hartverlamming. -De Alkmaarder G. J. Lauwers kreeg Maandag j.1. bij een fietstocht door deze gemeen te een hartverlamming en overleed onmiddellijk. Het lijk is Dinsdag naar Alkmaar verboerd en werd Vrijdag op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. De over ledene was gehuwd en was voorheen mapinemachinist. ZuföSCHARWOUDE 55 JAAR GETROUWD. Donderdag heeft het echtpaar Zijp Schipper, de bruidegom in ons dorp welbekend als Jaap Zijp de timmer man, zijn 55-jarig huwelijksfeest ge vierd. Het krasse bruidspaar, de bruid is 79 en de bruidegom 77 jaren oud, heeft zich dien dag in groote belang stelling mogen verheugen. Het feest werd, in verband met de omstandigheiden, in den intiemen fa miliekring gevierd, maar toch hebben velen, hetzij persoonlijk of schriftelijk, van hun medeleven met dit heugelijke feit g^uigd. BROEK OP LANGENDIJK. Een kranige redding. - Vrijdag middag geraakte het 5-jarig zoontje van den heer P. Boeyer uit de Dub bele Buurt, alhier, te water. Zijn 12-jarig zusje, dat hst ongeluk zag gebeuren, sprong zonder aarzelen ge kleed te water en slaagde erin. den kleinen drenkeling op het droge te brengen. OUDESLUIS. Dat kwam goed af. - Donderdag avond ongeveer half negen maakte het zoontje van den heer B. Veldman allerlei acrobatische toeren op zijn fiets. Op een gegeven moment ech ter raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed in de Egalemeni- sloot. Het scheelde weinig of hij was kopje onder gegaan. Hij wist er zelf weer uit te klauteren en kwam er met 'een paar natte beenen af. Voortaan voorzichtiger, Herman! ZIJPE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit J., z. v. Gerrit Bo- beïdijk en van R. Middelie! Ali- da P., d. v. Anthonius Schouten en van A. P. Kraakman. Cornelis J., z. v. Johannes C. Brouwer en van L. Hol lander. Ondertrouwd: Pieter Schrieken en Eregtje Broersen. Getrouwd: Hendrik Breed en There- sia Elisabeth Hultema. Oevrleden: Cornelis 't Hart, oud 67 j., wedn. van Antje Veer. Politie. Verloren: 1 huissleutel (looper) te Schagerbrug. LANGEDIJK. Politie. Gevonden: een vulpen. Inl. bij den heer Wilbrink, Dorps straat 617a te Broek op Langendijk. HOOGWOUD. Vergunning verleend. Aan den heer J. Silver, alhier, is een ver gunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein v. het café, staande aan de Gouwe, v.h. eigendom van wed. K. Renooy. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, z. v. Antonie. Schermer en van W. Boes. Petrus A. J., z. v. Jan Elauw en M. M. Groot. Gerritje, d. v. Daniël Wolfswinkel en D. van Loenen. Tonia, d. v. Cornelis Coe- vert en A. van der Scheur. Bet- sie, d. v. Berend Bosma en T. Klomp. Jeanette D., d. v. Willem Tromp en A. van der Vliet. Jo hannes N. P„ z. v. Theodorus Schol len en E. W. Vollebregt. Albertus F. M„ z. v. Albertus Maalman en A. Pool. Johannes P., z. v. Nicolaas Schouten en A. van Diepen. Dieuwertje, d. v. Simon Bakker, en E. Helder. Simon, z. v. Nicolaas P. Hooijboer en A. van Duin. Ti neke M., d. v. Floris Ruig en M. Groot. Wilhelmina A., d. v. Ja- cob Berkhout en J. Beers. Eliza- beth, d. v. Jacob Groot en A. Kla ver. Theodorus J., z. v. Petrus Koning der Zeeridders wordt 81 jaar. Janus Kuiper verjaart a.s. Qinsdag in Alkmaar. Janus Kuiper, de Koning der Blauwe Zeeridders, geboren en getogen in Den Helder aan het Marsdiep, en thans ge- evacueerd in Alkmaar, Nassaulaan 28, wordt a.s. Dinsdag 11 Mei 87 Jaar. Janus Kuiper, een der laatste over levenden van de redders, die 52 jaar ge leden aan de vermaarde „Renown"- redding deelnamen, tezamen met Dorus Rijkers en alle andere beroemde zee ridders van Nieuwediep. Janus Kuiper, de redder van vele honderden schip breukelingen. die ten onder dreigden te gaan in de wilde wateren van de Haaks, ae Eierlandsche gronden of waar ook tn de omgeving van het Heldersche storm nest. Janus Kuiper, stiefzoon van Dorus Rijkers, volgde deze op als Koning der Zeeridders. En met eere. Geen zeeridder mocht eerder aanspraak maken op den eere-titel dan Janus. De veel-geridderde, de man die nim mer geweten heeft wat het woord „angst" beteekende, is thans hoog bejaard. In Den Helder zouden er a.s. Dinsdag velen op bezoek geweest zijn in zijn kleine woning, die op enkele meters van het stoere Marsdiep gelegen is. Men zou den grijzen ridder gehuldigd hebben en de oude tijd zou dien dag vele malen opgehaald zijn. Dit zal thans niet het geval zijn: maar wel staat vast, dat menig Helderschman a.s. Dinsdag een blijk van belangstelling zal zenden, of denken aan den man, die eens als een reus troonde over hen, die ieder storm seizoen den herculischen strijd met de felle brekers van de Noordzee aan bonden. Op deze plaats' reeds nu een welge meend proficiat voor dezen zeeheld van meer dan achttien karaat. Economische rechter WERD DE MELK VERKOCHT? Vader en zoon Wiegman uit Wie- ringen stonden terecht omdat dage lijks een 20 a 25 L. melk waren ont trokken aan het veehoudersbedrijf van den vader, die dan vervolgens waren beland in de meikslijterij van den zoon. Met den vader, die reeds terecht had gestaan 'voor den tuchtrechter, was men spoedig klaar. Het was na tuurlijk niet de bedoeling een dub bele vervolging in te stellen en met 1 of 1 dag kon de zonde worden afgekocht. Anders stond het met den zoon, die niet alleen zijn melkslijteri.i drijft, maar die practisch feitelijk tevens de boerderij van zijn vadex beheert. Wel honderd keer had de laatste gezegd tegen den zoon: „Ik wil zoo niet langer", maar was toch op de oude wijze doorgegaan. De zoon had daarbij den vader af en toe een bedrag'ter hand gesteld, waar van niet precies vaststond of dat nu Was voor de ontvangen melk. Het ergste was wellicht, dat de zoon het aantal koeien, dat gemolken werd, aan de fabriek te laag had opgege ven. Mr. Buiskool bepleitte onder deze mstandigheden vrijspraak, omdat er geen „verkoop van melk" had plaats gehad. 'De economische rechter ver oordeelde echter tot f 500 of 2 maan den, conform den eisch. Kunst. Voorjaarstentoonstelling Schildersvereeniging „Doorwerken". In het atelier der schildersver eeniging „Doorwerken", hoek Geest- Kanisstraat te Alkmaar, werd giste ren de voorjaarstentoonstelling van deze vereer.iging geopend. De geringe expositieruimte oorzaak, dat slechts een 22 schilde rijen en teekeningen konden wor den gehangen. Wat hangt, is kwa litatief verantwoord en schenkt meer voldoening dan de najaarsexpositie. Wel missen wij thans het?voor de toekomst wat goeds belovende werk van den jongen Kuyper, maar daar door is er in de expositie anderzijds aan eenheid gewonnen. In dezen tijd, waarin menig kunst schilder, wegens veronderstelde moeilijkheden met de Kultuurka mer, geen goed schilderij kan ma ken, leven deze amateurs uit hun verbeelding voort en getuigt hun werk van een innerlijke even wichtigheid, die eenvoudig verbaasd doet staan. Deze menschen piekeren niet over de waarheid. Voor hen is de schoonheid,' hoewel subjectief, een bezit, een werkelijkhed. Zij leg gen zich neer bi,i de politieke dwaas heid der menschheid en blijven of feren op het altaar der kunst. Deze kracht, die thans vele kun stenaars dezen dilettanten zullen benijden (hun werk heeft trouwens in menig opzicht de grens van het dilletantisme overschreden) komt vermoedelijk juist daaruit voort, dat de leden van „Doorwerken" dage lijks in het volle leven van den ar beid staan. Daar heeft men b.v.. de huisschilder H. Heertjes, die iederen dag de verfkwast hanteert. Hij ex poseert een vijftal teekeningen, waarvan no. 19 „Doorgang" een aquarel van de Drommedaris van Enkhuizen, alsmede het „Dorps straatje te de Rijp" het bewijs leve ren, dat hier het van binnen geziene tot werkelijkheid is gemaakt. Daar is ook Jaap Kuyper, de avondschoolleeraar, die in navolging van Colnot. de schoonheid van den achterkant van Koedijk heeft ont dekt en die schoonheid met forschen streek, een krachtige compositie en rake kleuren weergeeft en ons er van overtuigt, dat het volstrekt niet noodig is^ voor deze onderwerpen, zooals zooveel schilders doen, naar Giethoorn te gaan. Voorts is er de ruim 50-jarige kunst zinnige Johan Plas, die voor zijn 40ste jaar de muziek beoefende, doch toen plotseling tot de ontdekking kwam, dat de kunst van Apollo hem meer lag. Een zestal doeken bewijzen, dat hij zich vrij heeft gemaakt van Stikvoort, zich zelf heeft gevonden en in zijn stil levens (die verwantschap toonen met Cezanne, al zijn de kleuren donkerder) zooveel goeds heeft gelegd, in kleur, compositie en streek, dat hij wel een zeer sterken vooruitgang toont. Voorts is er Wim Koster, ontegenzeg- 'gelijk met talent begaafd, doch die zeer door den dagelijkschen strijd om het bestaan in beslag wordt genomen. Hij is vertegenwoordigd met een pastel „Verdwijnende molen", waarin de ka rakteristiek van de molen in ons land schap is vastgelegd. Deze pastel wordt als premie onder de kunstlievende le den verloot. Zijn vakmanschap komt FEVILLETON. E MAN UIT DE WILDERNIS DOOR B. REEN. „Hij zonderde zich erg af en was den geheelen dag uit, zei de makelaar. „Hij vertelde me nog, dat hij pas uit Bor- neo was gekomen, maar dat was de informatie van persoonlijken aard die hij verder bij mijn weten heeft gegeven." „Hij 6chijnt er sterk in te zijn z'n spoor verborgen te houden," was de conclusie van Van Dongen toen alle andere ingewonnen informaties nega tieve resultaten opleverden. „Het is duidelijk, dat de man een knap misda diger is. die met een uitstekend geor ganiseerde bende werkt." Op dat oogenblik had ook Lucy Steen zich weer hersteld, maar toen de poli tieautoriteiten haar gingen ondervra gen. schudde ze haar hoofd en wilde allex eerst niets zeggen. Ze verklaarde, det ze zich niets kon herinneren. „Er schijnt iets met mijn hoofd ge beurd te zijn. Mijn geheugen is volko men weg." protesteerde ze. Maar Van Dongen nam haar ter zijde. „Je kont Dik van Dalen toch niet 'helpen door te trachten verborgen te houden, dat het zijn spoor was dat je hier bracht," zei de commissaris op kaïmen toon. „Dikkers heeft het ons al verteld. Het meisje huiverde. „Hij kan het niet, zijn," hield ze vol; dan kwam plotseling een andere ge dachte bij haar op. „Misschien hebben ze hem wel gevangen genomen. Is hij daar binnen?" vroeg ze terwijl ze esen verschrikten blik wierp in de richting van het door den brand vernielde ge deelte van het huis. Van Dongen schudde zijn hoofd. „De brand heeft niet lang genoeg ge duurd om een menschelijk lichaam te vernietigen, en wij hebben daarbinnen niemand gevonden," verzekerde hij haar. „Misschien hebben ze hem in het vliegtuig meegenomen. Maar luister eens Lucy. terwille van iedereen die hierbij betrokken is, moet je eerlijk en open tegen ons zijn. Ik weet niet of je het feit al bekend is en het is heele- maal niet mijn bedoeling je opnieuw een schok te bezorgen, maar je vader wordt eveneens vermist." Het meisje zwaaide op haar beenen en scheen op het punt opnieuw flauw te vallen, maar dapper beheerschte ze zich. „Commissaris Van Dongen wat heeft dit alles te beteekenen?" bracht ze uit „In wat voor narigheid zijn we terecht gekomen? Eerst de 'moord op Jooi» Henneman en nu dit alles! Moord en ontvoering en dan die afschuwelijke man met dat duivelsmasker ik had verder niet meer verdragen. Kan h allemaal soms in verband staan met den Hakika-schat? Als dat zoo is, dan hoop ik. dat hij nooit gevonden wordt. Ik wilde, dat we er nooit ovei gedacht hadden. Ik haat dien schat! Ik haat meneer Middelkoop bijna omdat hij met het voorstel voor die expeditie is gekomeh." ,Ik denk, dat hij zich zelf zoo lang zamerhand wel zal haten, want het ziet er naar uit, dat hij iets veel groot- schers begonn enis dan waar hij, op rekende", glimlachte Van Dongen „Maar ik ben er nog niet van over tuigd, dat de schat zich op den achter grond van dit alles bevindt. Zekere fac toren in het probleem, doen veronder stellen, dat het om meer gaat. We be vinden ons op het oogenblik pas op den rand van het mysterie. Een van de groote problemen is Eik van Dalen. In hoeverre is hij bij dit alles betrokken?" Dik van Dalen's handelingen op het oogenbllik, dat Van Dongen deze woorden sprak, zouden voor de politie autoriteiten voldoende geweest zijn om hem^ definitief bij het vijandelijk kamp in te deelen. Hij bevestigde een stevig hangslot aan den buitenkant van een deur aan de andere zijde waadvan zich Herman Steen bevond! De millionair bevond zich in een ver suften, half bewusteloozen toestand. Want na den hevigen vuistslag, die had gekregen, was hij door Dik van Dalen verdoofd. Gedurende den langen auto tocht die gevolgd was, had hij zoo stil gelegen als een blok. Van Dalen was drie maal van auto veranderd miar daar wist Steen niets van. De millionair was zich niet bewust van zijn om geving, totdat hij uit zijn verdooving ontwaakte en ontdekte, dat hij zich in de kamer bevond, waar Van Dalen hem nu gevangen hield. Vaag kon hij iets van zijn omgeving onderscheiden. Met een dof gevoel in zijn hoofd ging hij overeind zitten. F.en oogenblik dacht hij, dat all^s on derdeel uitmaakte van een droom en hij roeg zich al af, wat hij gegeten kon hebben, dat hem zoo zwaar op de maag lag Maar de herinnering van Van Dalen's gezicht op het oogenblik dat hij hem den vuistslag toediende, verdrong spoedig al het andere. Steen kreunde. „Ik moet me' hieraan zien te ont worstelen. Ik wordt nog gek", was zijn conclusie, terwijl hij met de oogen knipperde om alles wat hem voor den geest kwam te verdrijven. Een schemerachtig licht verlichtte zijn omgeving en hij ontdekte \dat hij zich in een kamer bevond van bescheiden afmetingen. Luxueus was het vertrek niot ingericht maar wel comfortabel. Hij zelf lag op een soort sofa en ook waren er in de kamer een dressoir en een bureau, terwijl op den grond een uit stekend tapijt lag en de wanden ver sierd waren met üostcrsche tafreelen en eenvoudige houten, lijstjes. Maar wat allereerst Steen's aandacht trok, was een karaf op het dressoir, waarin zich de een of andere vloeistof bevond. Hij krabbelde overeind en bewoog zich voort, alsof hij gehypnotiseerd was door het kristallen voorwerp. Hij nam de stop uit de karaf en snoof de geur op van uitstekende cognac. Ze handen beefden zoo, dat de karaf tegen het glas rinkelde toen hij zich een hartverster king inschonk, maar het sterke vocht bracht onmiddellijk nieuw leven i hem. Wordt vervolgd. Boeken dienen zich aan Een boek over Albert Verwey. Dooi* den dichter Maurits Uyldcrt. De schrijver van het boek „Over de poëzie van Albert Verwey" is stellig één der eerst aangewezen en meest be voegde mannen om de dichterlijke be ginselen van den grooten Noordwijker verder in ons land uit te dragen. Het nauwe contact, dat Uyldert gedurende vele jaren met Albert Verwey gehad heeft, en zijn eigen kunstenaarschap verleenen zijn woord niet alleen een bijzonder gezag, maar vaak ook een bijzondere bekoring. In een glashelderen stijl en met klare argumentatie worden de verschillende stadia van Verwey'S dichterschap ver duidelijkt en met elkaar in verband ge bracht. De groote verdienste van dit boek is, dat het Verwey's dichterschap toont als een organisme van zeldzaam logischen groei. Meermalen verrast Uyl dert met een klemmend inzicht en met het trekken van een opmerkelijken pa rallel tusschen Verwey en diens poëtische productie. Zoo is dit boek, dat verscheen een klemmend inzicht en met het trek ken van een opmerkelijken parallel tus schen Verwey en diens poëtische pro ductie. Zoo is dit boek, dat verscheen bij de Uitgevers Mij. West-Friesland te Hoorn, geworden tot een reflector, die de figuur van den dichter-wijsgeer Verwey in een voor velen zeer verhel derend licht plaatst. H. P. VAN DEN AARDWEG. Problemen van den dag. DE „OUWE, GETROUWEN" VAN LEGER EN VLOOT. Een „oud-militair" te Assen schrijft ons: „Ruim drie en twintig jaren hebben de oud-gepensionneerde militairen en weduwen gesmeekt om in de nieuwe Pensioenwet van 1922 te worden opge nomen. Steeds wisten verschillende ministers te verhinderen, dat hun „recht" werd gedaan. Men was wel vol lof over deze cate gorie Nederlanders gedurende en nè de mobilisatie; zie o.a. het monument Scheveningen. Wij echter moeten leven van een pen sioentje, dat nog niet de helft tot een derde bedraagt van dat onzer collega's, de nieuw gepensionneerden. Thans zijn velen gestorven, doch de overlevenden hebben hoop, ja zij reke nen er bijna op, dat nu eindelijk aan de oud-gep. militairen van Land- en Zee macht, alsmede aan de weduwen, recht zal geschieden, temeer, nu de tijdsom standigheden hun lot weer zooveel zwaarder hebben gemaakt. Moge dit nu spoedig geschieden, in dien zin, dat zij gelijk gesteld worden met de nieuw- gepensionneerden, hetgeen een daad zou zijn van menschelijkheid èn rechtvaar digheid, voor deze oude getrouwe die naren van leger en vloot". ANTWOORD: Reeds eenige malen hebben wij in ons blad ruimte verleend aan den noodkreet van oud-gepension neerde militairen, die nog steeds zuch ten onder de erfenis van hun democra tische regeerders, die het toch zoo goed voor hadden met den „kleinen man". Die kleine man moet echter zijn hoop ves tigen op den „nieuwen tijd" om einde lijk uit zijn noodtoestand opgeheven te worden een toestand waarvan o.a. Colijn zich afmaakte met het cynische voorstel „er maar een streep onder te zetten-". Deze „ouwe, getrouwen" hielpen Ne derland aanzien en ontzag verschaffen, maar toen zij hun plicht gedaan had den, konden zij gaan en werden aan hun lot overgelaten. Hoe gering het aantal na jaren ook word, nooit was er geldC) om deze menschen tegemoet komen. De „nieuwe tijd" zal onge twijfeld anders tegenover dezulken staan echter er is veel doen wat in jaren niet uitgevoerd kon worden, kan nu niet eensklaps tot stand gebracht, worden. Er is immers nog geen sprake van een „regeèring in den geest van den nieuweh tijd", die er toch eerst moeten zijn om haar wnnschen tot uit voering te bfengen. Intusschen hopen wij, dat desondanks spoedig aan de roepstem der oud-gepensionneerden ge hoor zal worden gegeven. SCHAGEN. 6 Mei 1943. 26 Geldekoeien (magere) 200—300; 36 Geldekoeien (vette) Centrale; 5 Kalfkoeien 700 1100;7 Schapen (vette) Centrale; Bokken en Geiten 40450; 16 Biggen i 60—100: 164 Konijnen lp. kg.; 12 Kippen 0.90. goed uit in de pastel „In 't hoekje van het atelier". Tenslotte is daar de Lyceumleeraar J de Wolf met een viertal werken, waarvan no. 9 de blijheid van het voor jaar goed weergeeft en no. 8 „Het bruidje", vooral om de religleuse fi guren op den achtergrond, bekoort. Re volutionair is de kunst van dit harmo nische groepje niet. Om het zuiver ge zonde en ongewilde schenkt ze echter een rust, die het woord van Paul Kruger: „Alles zal reg kom" doet be grijpen. Tot en met 16 Mei is de tentoonstel ling dagelijks van 2 tot 5 uur en Zondags van 10 tot 5 uur geopend. D. A. KLOMP, OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Vriistellinffsbewwzen voor landbouwers. Voor hen, die wegens opschorting van het uitschrijven der „Ausweise' teleurgesteld werden, wordt i' Noord-Holland nog enkele dagen gelegenheid gegeven, zich daartoe bij den P.B H. te vervoegen. Contractvarkens Bet mesten van varkens voor eigen gebruik is als volgt eg Landbouwers zijn vrij van ...t hóu den van een contractvarken. Naast hun huisslachtingsvarken mesten bedrijven t.m. 10 H.A. 1 contract- varken, bedrijven van 11 t.m. 25 H.A. 2 en bedi'ijven boven 25 H.A. 3 contractvarkens. Verzoeken tot het houden van varkens moeten worden ingedient bij den P.B.H. Particulie ren komen in het algemeen niet in aanmerking: Overjarige schapen. 'Met ingang van 17 Mei kunnen geen overjarige schapen meer ter levering worden aangeboden, de achterstallige leveringsplicht scha pen wordt omgezet in rundvleesch- levering. UltZaai vlasoogst 1943. Eerstdaags wordt bij de vlastelende landbouwers een inventarisatie gehou den. Opgenomen wordt: 1. uitgezaaide oppervlakte. 2. ligging van het perceel, gemeente, weg, polder, enz. 3. datum van uitzaai. 4. soort, blauw- of witbloei. Zij, die zaaiklaar vlasland hebben ver huurd, behoeven die oppervlakte niet op te geven. Dit moet alleen geschieden door den huurder, die tevens naam en adres van den verhuurder opgeeft. Landbouwers, die 22 April a.s. nog niet zijn bezocht, moeten bij den P. B H. onmiddellijk een inventarisatie-formu lier aanvragen en dit ingevuld uiterlijk 28 April a.s. inleveren. Hoofdred.: A. R. Jonker; plv. hoofd- red.: H. P. v. d. Aardweg; Buitenl.: Tj: N. Adema; Binnenl. en Provincie: D. A Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, allen te Alkmaar; Streeknieuws: A, Erlks; Advertenties: C. Boogaard, Alk- Om te stoppen neem je garen, En een boot, als Je wilt varen. Wil je snijden - neem son mes' Wil je loeren - neem dan les. Heb Je koorts, neem xdan kinine, Maak Je schoon: neem dan „Slorlne". t J Oma wist tuis dat er na borstvoeding geen beter voedsel voor kinderen is dan Molenaar's Kindermeel. Dit is ook cü nog het gevaL Ook nu nog is het van dezelfde uitstekende samenstelling gebleven. Uitsluitend rerkriigbut op de daarvoor bestemde bon. 0K0ERUNQE W© OBS| r VtftZEKERIRO MAATSCHAPPIJ MOLESTVEflZEKERINGEN voor Gebouwen, Inboedel», inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfïichodê en huurdorvlng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim 8.500.000.000 GULQEN Voeg» daarbij ook Uw bolang en vraagt inlichtingen bij uw 1 Assurantie btzorgerl SCH/IDERS 'willen alles natuurgetrouw. Daarom zijn ze enthousiast over Kofmix - de natuurge trouwe vervanging van „echte" koffie. Bestel ooit Kofmix op U bon. C. KEG'S GROOTHANDEL N.V. Extra-voedzame beschuitpap Een bekend kinderspecia list geeft bet volgende re cept: Neem een Ve^kade beschuit, giet er bouillon over en wat citroensap. U heeft dan een extra-voed zame en vitamtnenrijke beschuitvoeding. BESCHUIT

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2