D SCHAGEN. GERMAANSCHE PREDIKBEURTEN. Zware geallieerde verliezen in N.-Afrika, XXX VenItcuSe Wie heeft nog tien paar kousen? GEVAAR, DIE BRAVE BROTONNEAU Donderdagavond trad in het Thea ter Royal het Ruys-ensemble voor het voetlicht met de bekende kome die ..Die brave Brotonneau Of het kwam, doordat Schagen be trekkelijk lang van tóoneelspel ver stoken is geweest of wel de smaak van het pubLiek hier in het bijzon der uitgaat naar blijspelen, willen we in het midden laten. zeker is, dat de zaal geheel gevuld was. Brotonneau is werkelijk een braaf man. Gedurende 28 lange jaren is hij nooit te laat op kantoor gekomen en wanneer hij ten slotte eindelijk eens in deze fout vervalt, is het dui delijk. dat de oorzaak een zeer ge wichtige moet zijn. Inderdaad was dat ook zoo: hij nad zijn vrouw aan getroffen in de. armen van de aan lager wal geraakte baron de Ber- ville. Alles schijnt nog in orde te kun nen kamen, maar wanneer mevr. Brotonneau er getuige van is, hoe haar man in alle eer en deugd een kus drukt op het voorhoofd van Louise Gervais, een meisje van zijn kantoor, gaan beiden een kant heen. HU met Louise en zij met de Ber- ville. Dat duurt totdat mevrouw door haar aanbidder in den steek wordt 1 gelaten en berouwvol tot haar echt genoot terugkeert, die zich dan ge lukkig mag prijzen met twee vrou wen. De wereld spreekt daarvan schandaal, de chefs van de brave Brotonneau komer. ,er aan te pas en het eind is. dat hij zijn Louise moet laten schieten en de oude toestand wordt hersteld. Het publiek vermaakte zich uitste kend en beloonde de spelers met een herhaald en dankbaar applaus. Uit onze omgeving. HEERHUGO WAARD Crematie S. Brugman. - Vrijdag middag vond te Westerveld de cre matie plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer S. Brug man, voorheen te Heerhugowaard. Er bestond voor deze plechtigheid groote belangstelling, vooral uit deze omgeving. Oud-leerlingen en vele personen uit tuinderskringen, en het veilingwezen hadden zich opgemaakt om den overledene den laatsten eer te bewijzen. Een schat van bloemen dekte de baar. De heer Jb. Kootelijk^ voorzitter van de tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" te Heerhugowa.ard en de heer J. Kliffen, voorzitter van de veiling vereniging .Noordermarktbond" voerden het woord. Zij memoreerden daarbU het leven en werken van den heer Brugman en dankten hei# voor hetgeen hif in zy'n nuttig leven heeft gepresteerd. Een schoonzoon van den overle dene sprak een woord van dank voor de belangstelling. ZIJPE. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis H., z. van Cornelis J Sneekes en van Catharina Volkers. Gerardus M., z. van Johannes P. Schil der en van Adriana V. Bakker. Keeltje G., d. van Hillebrand Nieuwen- huizen en van Anna W. Bakker. Geert. z. van Peter van Dijk en van Dieuwertje Best. Getrouwd: Fieter Schrieken en Bregtje Broersen. Cornelis de Jong en Guurtruida M. Sijs.. Overleden: Sijtje Grootes, 7*1 J., echt- genoote van Hendrik Rezelman. Neeltje de Groot. fiO j., wed. van Jakob Groot. Klaas Slikker, 62 j., echtgen. van Pietertje Blaauboer. LANGEDIJK. Politie. - Gevonden: een paar gym schoenen Inlichtingen bij den groeps commandant der marechaussée te Broek op Langendijk, Dijk 620a. ZUIDSCHARWOUDE. Ontslag gevraagd. - Naar wij verne men. heeft mevr. Prins, alhier, per 1 Augustus a.s. ontslag gevraagd als schoonmaakster van het voormalige gemeentehuis van Zuidscharwoude. Zij zal dan precies 25 Jaren in gemeente dienst zijn geweest. Toegelaten. - Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot, de heer P. Koorn, door het gilde voor Theater en Dans van de Nederlandsche Kultuurkamer toegelaten a!s ondernemer van amuse mentsvoorstellingen in het gebied West- Friesland. OUDKARSPEL. Programma D.T.S. - Noordscharwoude 2.30 uur: L.S.V.V. 2-D.TS 2. Schoorl 2.30 uur: Petten 2—D.T.S. 4. Dirks- horn 2.30 uur: D.T.S. 5-Dirkshorn 2. warmenhuizen 1 u^r: D.T.S. a—VIOS a. Noordscharwoude 4.30 uur: L.S.V.V. aD.T.S. b. Tuitjenhorn 1 uur: DTS c—Hol. T. a. WINKEL Burgerlijke stand. Geboorten: Jeanette L.. d.v. Klaas Blokker en L. C. de Wit. Frank H z.v Pjeter de Boer en N. J Becker Erica d.v. Klaas R. Rempt en C' Groenveld. Jan J. N.. z.v. Nicolaas Peetoom en J. Fijnheer Martha d.v. Jan Silver en T. Wagenaar Hiltje, d.v. Barend van der Meer en F. van der Goot. - Maartje. d.v. Cor nelis van Leeuwen en A. Klaver Huwelijken: Evert Bos te Lahge- dijk en Antje Semeins te Winkel Carl F. Janusch en Maria M van Rijswijk, beiden te Winkel. Overlijden: Klaas Groet, 79 jaren, te Winkel, wedn. v. Trijntje Rietvink. Hulegonda Schoorl. 54 jaren te Winkel, echtgen. v. Willem Keetman. Si.ibrand van der Wal 59 jaren te Winkel, echtgen. v. Brechtje van der Welde. Arien Strijbis. 73 jaren te Winkel, wedn. v. Cornelisje de Haan. Ingekomen: H. J. Hogeling, vari Wcststellingwerf naar Winkel. B 73. H. J. de Vulder van Wieringer- meer naar A 296. K. de Boer van Heiloo naar A 76. L de Reus van Hoorn naar A 292. C. Jonker van Schoorl naar B 10. Marinus Rie- mens en gezin van Axel naar D 104 F. Veenstra van 's-Gravenhagé naar A 266. D. van der Veer van Grootegast naar E 2. B. Bekkema van Grooteghst naar E 2. M. Breen van Zijpe naar B 122. K de Braak van Dantumadeel naar D 3. J. van Oudenaarde van Amsterdam naar D 69. P. G. de Boer en echtgen, van Hoogwoud naar A 142. Vertrokken: M. W. de Graaf van Winkel. A 161 naar Wieringermeer. P. C. Hathoom van A 7 naar Alk maar L. Peetoom van A 7 naar Wieringermeer. J. H. Zwart van A 218 naar Middelharnis. A. Se meins van A 113 naar Langedijk, A. Boontjes van A 84 naar Sint- Maarten. W. H Zoutman van D 7 Saar Schagen. H. van Kuiken van 161 naar Zijpe. T. Dorst en echt gen. van D 17 naar Delit, JEUGD VAN NEDERLANDI DE TOEKOMST STRAALT VOOR ONSI Voor de besten en flinksten onder de Nederlandsche jeugd ligt deze toekomst in Oostland, mits zij weten wat, aanpakken is. Hard moet er gezwoegd wordenvoor avonturiers is geen plaats in den Germaanschen Landdienst. Nederlandsche jongens en meisjes van 14-18 jaar met belangstelling en liefde voor het boerenhandwerk; meldt je aan als vrijwilliger in den Landdienst en werkt mede aan de voedselvoorziening van Europa en je eigen land. Trekt als pionier naar Oostland, volgt het spoor der vaderenI Oostland roept ook joul Aanmeldingen te richten aan het adres f Monseigneur Van de Weteringstraat 118 Utrecht Conflict op de kaasmarkt bijgelegd. De aanvoer bestond heden uit 1250 kg. fabriekskaas, waarvan slechts een klein deel uit 40 plus kaas bestond, die de hoogste markt, 56 per 50 kg., kon halen. De hoogste markt voor de 20 plus kaas was 34.50. Tot groole voldoening van den handel was de fabriek uit Oostwoud, met den heer Nes als markter weer aanwezig. Te elfder ure had het conflict, waarover wij de vorige week schreven, nog een goed einde gekregen. De commissie van herkeuring uit "den handel had de kaas n.1. slechts een halve cent per pond lager getaxeerd, terwijl, de heer Nes had toegegeven,, dat h^i beter was geweest om de paar honderd kaasjes uit de laatste kaasbakken af zonderlijk tc presenteeren. De 'keurmeesters hadden daarop de kaas, waarvan ook zij erkenden, dat het prima consumptiekaas was, met een waarschuwing aan den producent vrij gegeven. Met nadruk verzekerden de keurmeesters ons heden, dat zij niets tegen de markt hebben en er in tegen deel voorstanders van zijn. Zooals wij de vorige weeK reeds schreven, hebben zij echter den plicht de kaas naar den momönteelen toestand te keuren. Wanneer een stapel kaas verkocht is, dan wordt de verkoopprijs aan de keur meesters medegedeeld. Wanneer deze van oordeel zijn, dat de kaas te duur verkocht is, dan wordt de partij nog door een commissie van- herkeuring uit den handel gekeurd. Komt deze tot een anderen prijs, dan vordt de kaas nog door een tweeden keurmeester nagezien. De keuring is in het belang van het publiek. Het conflict zou de vorige week niet hebben plaats gehad, wam eer de fabriek te Oostwoud de afwijkende kaas uit de partij, zooals thans, apart had aangeboden. Wij begrijpen volkomen, dat de keu ring noodzakelijk is. De handel heeft behoefte aan Kaas en is wel genegen voor elke kwaliteit den hoogsten prijs, die betaald mag worden, neer te tellen. Was er geen controle, dan zouden de boeren steeds meer vocht in het product doen en was het hek'van den dam. Wanneer echter de partij naar het oordeel van den handel en producent voor de consumptie en daarvoor was de partij bestemd prima is, en zelfs de voorkeur verdient boven de kaas, die als opzetkaas bestemd is, dan vragen wij daarvoor, ook bij den keurmeester, inzicht. Intusschen doet het ons genoegen, dat dit inzicht^de vorige week ter elfder ure nog voor den dag is gekomen en maken wij met voldoening melding van de verzekering der keurmeesters, dat ook zij de markt, die de verdediging van iederen Alkmaarder verdient, een warm hart toedragen. Voor de rust van de markt hopen wij dan ook, dat conflirten, waarvan wij de vorige week melding moesten maken, zullen uitblijven. NOORDSCHARWOUDE. Programma L.S.V.V. - Wieringer- waard 2 uur: Wieringerwaard 1— L.S.V.V. 1. Noordscharwoude 12 uur: L.S.V.V. 3—Holl T. 2. BARSINGERHORN. Benoemd. Naar wij vernemen is tot Inspecteur voor de Maatschappij „Ce- res" te Nieuwe Niedorp benoemd *de heer G. Vis Cz., alhier. Ernstig, ongeval te Heiloo. Vrijdagavond is te Heiloo, nabij het café de „Rustende Jager" een ernstig ongeluk gebeurd. Een bezoeker van een openbare verkooping stond op de bus naar Alkmaar te wachten, waarmede hij huiswaarts wilde keeren. Toen een bus met arbeiders lang zaam passeerde, wilde hij erop sprin gen, denkende dat het de dienstbus was. doch kwam te vallen. Hij werd daarbij zoo ernstig aan het hoofd ge wond', dat overbrenging naar het zie kenhuis-te Alkmaar noodzakelijk was. De toestand van het slachtoffer, is zorgwekkend. WIERINGEN. Gevonden een textielkaart. Inlichtin gen bij den gemeente-bode. VISCHAFSLAG DEN OEVER. WIERINGEN, 20 Mei 1943. Paling f 0.340.95 p. pond; Bot 0.50 p. pdnd; Schar 0.15 p. pond; Griet 2.505 p. kg; Tong 2.507.50 p. kg; Krui kels 33.40 p. 100 kg.. Garnalen 0.34-- f 0.37 p. kg. SPORT. Voetbal. SERIEWEDSTRIJDEN VAN S.V.W. TE HEERHOGOWAARD. 't Is Zondag een belangrijke voetbal- Zondag voor.H.Hugowaard. S.V.W. orga niseert dan haar seriewedstrijden. -Sterke clubs nemen daaraan deel, o.a. H.S.V. uit Heiloo, Grashoppers uit Hoogwoud, St. Vlctor uit Obdam en de organiseerende vereeniging zelf. Allereerst wordt de wedstrijd (na loting vastgesteld) S.V.W. St. Victor gespeeld, daarna Grashop pers—H.S.V. O/n 2.45 uur wordt dan de verliezersronde gespeeld en om half vijf de finale. Drie prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. We wenschen S.V.W. veel succes toe! t Kolven. KOLFWEDSTRÏJDEN NOORDHOLL. KOLFBOND. 50-slagen wedstrijd te Oud karspel. Voorafgaande aan den jaarlijk- schen kolfwedstrijd van den Noord- Hollandschen Kolfbond werd in de kolfbaan van 't Huis de Brederode te Oudkarspel een 50-slagenwed- strijd gehouden, waaraan door een groot aantal kolvers werd deelgeno men. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: Eerste klasse: le pr. G. Mettes, Gezellig Samenzijn, Z.-Scharwoude, 493 pt.; 2e pr. P. Gelder. Onder Vrienden. Oudkarspel. 483 pi; 3e pr. G. Hop, VrieiWenkring, N.-Schar- woude, 472 pt.; serieprijs J. Knol, Aan is Winst, Venhuizen, 107 pt. Tweede klasse: le pr. R. Blom, Ons Genoegen, N.-Scharwoude, 468 pt.; 2e pr. W. Gorter, TOGIDO, Krommenie, 456 pt.; 3e pr. C. Plak- man, Onder Vrienden, Oudkarspel, 433 pt.; serieprijs J. G. van Tongeren, TOGIDO, Krommenie, 104 pt. Derde klasse: le pr. H. Bekker, Ons Genoegen. N.-Scharwoude. 429 pt.; 2e pr. W. Glas, idem, 412 pt.; 3e pr J. Kramer, Op Maat. Z.-Schar- woudc, 411 pt.; serieprijs H. de Wolf, Aan is Winst, Venhuizen, 100 pt.. na loting met F. Moeijes van Oudkar spel. voor Zondag, 12 Mei 1943. Ned. Herv. Kerk. Schagen, 10 u., ds. Kapteyn. Aartswoud, 10.30 u., ds. Kreb. Spanbroek, 2.30 u., ds. Kreb. Broek op Langendijk, 10 u. en 7 u., ds. Koole. Zuidscharwoude, 3 uur, ds. Klein Was- sink (van Alkmaar) (H. A.) Warmenhuizen, 2.30 u., ds. v. d. Kie- boom. Heerhugowaard, 10.30 u., ds. de Moo^. Nieuwe Niedorp, 3 ds. Koole. Koedijk, 3 u„ ds. Kleyne. Bergen,10 u., cand. J. v. d. Winden (van Alkmaar). Noordscharwoude, 8 u.,ds. Nell. Winkel, 3 u., ds. de Mooy. Barsingerhorn, 9.45 en 10.30 u., Zon dagschool; 8 uur n.m. ds. v. Biemen. Kolhorn, 11.30 u., Zondagschool. Burgerbrug, 10.30 u., mej. J. v. d. Veen. Oudesluls, 10.30 u., ds. Witkop. Anna-Paulowna, 10.15 u., ds. Vorst man. Slootdorp, 2,30 u., ds. Meijer Drees (Doop). Hippolytushoef, 10.30 u., ds. v. Beek. Den Oever, 2 u., ds. v. Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 10.30 u., ds. Ooster- baan. Broek op Langendijk, 10 u., prop. G. ae Groot (van Alkmaar)^ O. en N. Niedorp, 10.30 u., da Rothfusz. Oudesluls, 2.30 u., ds. Oosterbaan. Hippolytushoef, 10.30 u., d.. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 u., ds. J. v. d. Mljct. Kolhorn, 10 en 3 u.f cand. A. J. Bos (van Eokhuizen). Noordscharwoude, 10 en 4 u., cand. Meijer (van Loosduinen). Heerhugowaard, 10 en 3 u., ds. B. Richters. Broek op Langendijk, 10 en 3 u., ds. Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 en 3 u., de heer van Helden. Breezand, 10 en 3.30 u., de heer Boon. Schagerbrug, 7.30 u., (Maandagavond) in het Evangelisatiegeb. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 u., ds. G. J. Waardenburg. Schagerbrug (Herv. kerk), 2.30 u., de heer E. L. de Wit. Wieringerwaard (zaal Breed), 10.30 u., de heer E. L. de Wit. Den Oever, 10 u., de heer O. Deen. Hippolytushoef (N.H. kerk), 2 u., de heer O. Deen. Chr. Ger. Gemeente. Broek" op Langendijk, 10 en 3 u., lees- dienst. Vrye Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 u. en 8 u., ds. J. J. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, 4.15 u., ds. J. J. Ruys. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., ds. P. Lugtig- heid, van Deventer. Oosterend, v.m. 10.30 u., ds. Kok. Koog, v.m. 10 u., ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., ,ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp, n.m. 7.30 u., ds. Wessel- dijk. Oudeschild, v.m. 10 u., ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den ,Burg, v.m. 10.30 u., ds. Knot. Oostèrend, v.m. 10.30 u., ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Den .Burg, v.m. 10 u., cand. Pos; n.m. 3\u., ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u., ds. v. d. Leer; n.m. 3 u., cand. Pos. Gcrf. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 ds. v. d. Plas". Den Burg, n m 5,30 u., ds, y. d. Plas. 188.904 gevangenen - Meer dan 50.000 i'dooden - 200.000 gewonden. Het D.N.B. verneemt: Tegenover vijandelijke berichten over het ver loop der gevechten in Afrika staan de volgende feiten: Ondanks geweldige overmacht aan menschen en materiaal kon den de Britsch-Amerikaansche legers niet verhinderen, dat hun door de weinige Duitsche divi sies tijdens den veldtocht in Afrika 120.000 gevangenen, on der wie 18 generaals, werden ontnomen, terwijl het aantal van hun dooden de vijftigduizend te boven ging. Onder de dooden bevonden zich zeven generaals.. Het aantal hunner gewonden zal omstreeks 200.000 bedragen, daar op den Afrikaanschen bo dem de uitwerking van splinters groot is. In totaal vielen den Duitschen troepen tijdens den veldtocht in N. Afrika 7337 vijandelijke pantserwa gens. waarvan 4036 van zeer groote waarde, ten offer. Het zal verrassen^ dat een half jaar geleden in Tunis 238 Duitsche valschermjagers en infanteristen landden, die in zeer korten tijd lus- schen de Fransche strijdkrachten van zeer weifelende houding en tegenover dé aanrukkende Engelsch-Ameri- kaansche pantserformaties een bevei ligd bruggehoofd schiepen voor de komende Duitsche troepen. Den eersten keer haalden de Duit sche troepen bij El Meehilli hun gc- heele motoriseering van den viiand. toen zeven Duitsche pantserwagens, behalve 2000 -Flngelschen. die gevan gen genomen werden. 2000 auto's buit maakten. Slechts met behulp van deze voertuigen en de tegelijkertijd buit gemaakte benzine was de opmarsch tot Solloem mogelijk. Het offensief van Generaal-veld- maarschpik Rommel in den zomer v. 1942 tot El Alamein kon slechts daar om met zoo groote veerkracht wor den uitgevoerd omdat de Duitsch— Italiaansche formaties tevoren het 8ste Engelsche leger "bijna den gehee- len voorraad voertuieen r>-m->-Vr,iMke hoeveelheden benzine, ravitailleering voor drie maanden en belangrijke hoeveelheden geschut en ha-'- den ontnomen en onmiddellijk zelf gebruikt hadden. De Duitsche troepen hebben PO procent van hun vrachtauto's. 40 tie. 50 procent van hun pantser wagens en 30 procent van de in 2 jaar in Afrika gebruikte ben- PROVINCIAAL BUREAU W. II. N. EN N. V. D. Vanaf Dinsdag 25 Mei a.s. is hot Provinciaal Bureau van den N. V. D. en W. H. N. in Noord-Holland gevestigd in de perceelen: Hazcpaterslaan 2832 te Haarlem. Telefoonnummer: 10176. Een tweede nummer wordt binnenkort toegevoegd. In verband met de verhuizing is het Provinciaal Bureau op Dinsdag 25 en Woejisdag 26 Mei a.s. gesloten. FEUILLETON. E MAN UIT DE WILDERNIS DOOR B. REEN. „Natuurlijk ken ik dien kerel," was zijn antwoord nadat de commissaris hem wat geld in zijn Jianden had ge duwd. „Hij ziet er zoo op het eerste gezicht nogal saai uit, maar gelooft u me maar, dat hij hier v/eet mee te doen. Het is heel vaak voorgeko men, dat ik hem midden in den nacht in een taxi moest zetten en 'fri zoo naar huis moest laten' brengen of naar een hotel hier in de buurt, waar hij zeker eerst zijn roes ging uitslapen alvorens daar naar toe ite gaan waar hij werkelijk thuis hoort." Van Dongen knikte. Hij was heele- maal niet verwonderd, dat hem hier een kant van Middelkoop's karakter werd getoond, die Weinig met het Kolonial Museum te maken had. „Wat is er vannacht met hem ge beurd?" informeerde hij. „Hij bleef maar een paar minu ten," was het antwoord van den por tier. „Hij scheen uiterst opgewonden en heelemaal in de war. Maar in die paar minuten wist hij toch nog vijf borreltjes naar binnen te werken. Daarna vertrok hij. Hij nam zelfs niet eens den tijd zijn hoed af te zetten." „Viel er niet uit zijn doen en laten op te maken waar hij vervolgens heenging?", vroeg Van Dongen. „Hij vroeg me wait voor soort huis nummer veertien op den Schiedam- schedijk was," antwoordde de por tier. „Ik vertelde hem dat het een pension was, waar het volgens mij niet erg pluis is." Van Dongen wilde heengaan, maar keerde dan plotseling op zijn schre den terug. „Heb je dezen man wel eens ge zien?" vroeg hij den portier, terwijl hij den man een politiefoto van Dik van Dalen toonde. De portier aar zelde geen oogenblik. „Dat js een kameraad van den man waarover u me juist een ander hebt gevraagd," gaf hij ten antwoord. .7" hebben mekaar hier twee oidrie keer ontmoet." „Wanheer heb je hen voor het laatst samen gezien?" „Ongeveer een week geleden waren ze samen," was het antwoord. „Maar de jongere vrind was vanavond hier vlak vóór dat de ander kwam. Hij kwam ook alleen maar even een paar borreltjes te drinken en wandelde toen verder den Dijk op. Dat zal zoo ongeveer drie kwartier geleden ziin." „Nou, die Dik van Dalen zal ons een hoop hebben te verklaren bij een volgende ontmoeting," mompelde de commissaris, terwijl hij zich ver wijderde. „Als De Kort hier van hoort/zal hii niet rusten voordat zoo wel Middelkoop als Van Dalen hangt!" Van Dongen schudde al het nieuwe dat zoo juist weer aan het mysterie was toegevoegd, van zich af, toen hi' nummer 14 naderde. Het huig was in andere handen overgegaan sinds hii den laatsten keer hier in de buurt was. Toen was hier ook een nacht club. die evenwel gesloten was na dat de politie er een Inval had ge daan. De nachtclub was te herken nen geweest aan een lichtreclame, doch de eenige aanduidfng die heit huis thans bezat, was een kaart in een der vensters, waarop stond te lezen: „Kamers te huur". (Wordt vervolgd.) zine uit de voorraden van den vijand aangevuld. De Italiaansche cijfers. Officieel zijn gisteren in Italië de verliezen bekend gemaakt, die den viiand aan het Noord-Afrikaansche front in Libve, Egvpte en Tunesië ziin toegebracht sedert den dag. dat Italië aan den oorlog ging deelnemen (10 Juni 1940-1 Mei 1943): 1. Vijandelijke verliezen aan troe pen en materiaal: 68904 gevangenen. 5833 pantserwagens en tanks (buitge maakt of vernietigd). 1524 stukken geschut en eenige duizenden vracht wagens. 5739 viiandeliike vliegtuigen door de luchtmacht der spilmogend- heden neergeschoten, op den grond vernield, door de luchtdoelartillerie vernietigd of door eenheden der vloot vernield. Ongeveer 2000 waarschijn lijk vernietigde vliegtuigen 2. Viiandeliike verliezen aan oor- logs- en koopvaardijschepen: in tot. 1.137.500 brt.. koopvaardijschepen tezamen 150.500 hrt.. zestien motor- schenen van verschillende soort. Daarbij moeten nog worden gevoegd de volgende den viiand in samenwer king met de Duitsche luchtmacht .toe gebrachte verliezen: 3 toroedoiagers. zeven kleinere vaartuigen, tien koop vaardijschepen. een tankschip Verder werd nog een kruiser door de ItnUaap--'h- samen werking met Duitsch-Italiaansche lucht- en zeestriidkrachten tot zinken gebracht. De As vier jaar. Hartelijke telegram wisseling. Ter gelegenheid van den vierden verjaardag der onderteekening van het Duitsch-Italiaansche vriend- schaps- en bondgenootschapsver drag zijn tlegrammen gewisseld tusschen den Führer. Koning en Keizer Victor Emanuel en den Duce. Het telegram vanden Führer aan den Duce luidt: „Bij den terug keer vanden dag. waarop onze beide lan den vier jaar geleden door het vriendschaps- en bondgenootschaps verdrag een onverbrekelijke strijd en lotsgemeenschap met elkaar slo ten. zend ik U. tevens namens het geheele Duitsche volk. mijn oprech te en hartelijke groeten en wenschen. ïn een gevoel van hartelijke verbon denheid gedenk ik daarbij den held- haftigen strijd der Italiaansche weer macht in de gemeenschappelijke groote worsteling voor de vrijheid en de toekomst van onze volken en ik verbind hiermede de uitdrukking van mijn onwrikbare zekerheid, dat aan het einde van dit wereldhistori sche conflict de inzet en de gebrach te offers in de roemrijke overwinning van onze rechtvaardige zaak hun hoogste belooning zullen vinden". De tekst va het telegram, door den Duce aan den Führer gericht, luidt: ..Op den vierden verjaardag der onderteekening van het historische pact, terwijl onze legers en onze vol ken den heldhaftigen strijd tegen de ■remeenschappelijke vijanden voeren, bevestig ik U. Führer opnieuw de onverbrekelijke solidariteit van de wapenen en de gevoelens van het Fascistische Italië voor het Natio- naal-Socialistische Duitschland en ons volkomen vertrouwen in de over winning der, spil en van de mogend heden van het pact van drie". RADIOPROGRAMMA ZONDAG 23 MEI HILV. I, 414.4 M. 7.30 Zondagocht. conc. 8.00 Der Sinn des Bauernstandes. 8.15 Progr.-overz. 8.45 Symph. ork. spe len. 9.3U Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 He| Handorakel. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerl. stem v. het front. 12.00 Act. praatje. 12.15 Org.-conc. en sol. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volks- conc. 14.00 Omr. Symph.-ork en sol. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Omr. Symph. ork. 16.00 Harmonicmuz. en koorzang. 17.00 Het Zondagmiddagcabaret. 17.45 Marschen. 18.00 De Nederl. Taalclub. 18.30 Sportberichten. 18.45 Om en om- progr. 21.15 Wilhelm Strienz zingt, Merkelbachprogr. 21.45 org.-conc. HILV. II, 301.5 M. 7.30—8.45 Zie Hilvers. I. 8.45 De Tooverbal. 9.15 Uit den stillen bloemhof. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Het Revida Sextet en gram. 12.00 Act. praatje. 12.15 Klaas van Beeck. 13.15 De Melodisten en sol. 14.00 Het wekelijksche luisterspel: „Het geheim van Sinclair". 14.45 Symph.-ork. 15.00 Bonte klanken. 17.00 Godsd. uitz. 17.45 Sp. van den dag en Oostlandpraatje. 18.00 Gerard van Krevelen. 18.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.00 Nederl. volksklanken. 10.55 Tango. 20.00 Eng. uitz.: Dutch News Reel (voor de Ra diocentrales 'n vroolijk kwartiertje). 20.15 Hermann Löns en het kunstlied. 20.45 Cello met piano. 21.15 Belioz- Liszt. 21.15 Act. besch. 22.05 Avojidwij- ding. MAANDAG 24 MEI HILV. I, 414.4 M. 6.45 Symph. ork. 7.10 Ocht.-gymn. 7.20 Een vroolijke goe den morgen. 7.45 Progr.-overz. 8.15 Aan den lichten kant. 9.30 Franz Schubert- progr. (9.30—9.37 Sp. v. d. dag). 10.00 Ons liedje bij uw werk. 10.30 Paul Krüger in Nederland. 10.45 Het Sylvestre trio. 11.30 Kwintetconc. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Willebrandts. 13.00 Actueele beschouwing. 13.10 Kinderkoor. 13.30 'Pianovoordracht. 14.00 Het Salonorkest. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Septet Jonny Ombacb en solist. 17.45 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.00 Viool en plano. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Org.-conc. 19.00 voordracht, 19.15 Musette-orkest en sol. 19.45 Utrechtsch Stcd. Orkest en sol. 20.15 Klankbeeld: „De Drempel". 20.35 Utrechtsch Sted. Orkest en sol. '21.15 Pianocomposities v. Robert Schumann. 21.45 Zigeunerspel en -zang. HILV. II, 301.5 M. 6.45—8.15 zie Hilvers. I. 8.15 Sportnieuws. 8.25 Be roemde instrumentalisten. 9.00 Vroolijke Ochtendkl. (9.15—9.20 Voor de huisvr.). 10.00 Godsd. uitz. 10.30 zang en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Een zang klasse. 11.30 Otto Hendriks. 12.30 Op bezoek bij de familie De Boer. 13.00 Gerard van Krevelen en trio Jan Hof meester. 14.00 Godsd. uitz. 14.30 Ged. uit de opera „Madame Buterfly". 15.30 Leeshoekje voor de vrouw. 15.45 Hobo en piano en piano-vlerh. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Zang en piano. 17.40 Kleine conc. 18.00 Sp. v. d. dag en Frlesch praatje. 18.15 Bandi Balogh en zijn Hong. ork. 18.45 Politiek weekpraatje. 19.00 Cello en piano. 19.53,Nieuws en wenken voor boer en tuinder. 20.00 Omroepork. en sol. 20.45 Uit Neerlands Gouwen. 21.00 Het Omroepork. en so liste. 21.15 Film en operette. 21.4U Act. besch. 22.03 Avondwijding. Lnchtgevaar vliet telefoneeren het gaat óm menschenlevens Vitaminenrijke beschuitvoeding Het volgende recept werd ons verstrekt door een bekend kinderspecialist: Neem een Verkade be schuit en giet er een goed tomatensap over. U krijgt dan een voedzaam en vi- taminenrijk babyvoedsel. 't Nfet véél dames meer_ En daarom: juist als U nog maar enkele paren mooie kousen hebt, moet U er o zoo Zuinig op zijnl Weet U, wanneer kousen 't meest slijten? In de wasch! Wascht U daarom Uw kousen in VIVALOU VIVALON tast weefsel noch kleuren aanl DEO&DERUNGE NEDERLANDSCHE MOIESTVERZEKERINQ MY. SNEEK CS3 Lekkere honger, Ja, niet alleen Mina Bakgraag allemaal zijn we fijnproe vers geworden! 'n Lekkere taart.of stukje cake Och, och, als er toch geen ROER-OM waswat zou die lekkere tand dén gauw uitgetrokken zijnl .Aspirin Iin /uuS f I Stephenson, de constructeur vnn een der eerste bruikbare locomotieven, bracht dag i aan dag door met tech nische zelfstudie. •- In onze dagen gaat technjsche zelfstudie reel sneller met de methode van PBNA.' Yrgagt prospectus 2H pbna ARNHEM dminj

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2