Bond van op coöperaiieven grondslag werkende zuivelfabrieken. ROOSJES Uitkeering van gratificaties. De termijn van 6 weken. De gemachtigde voor den Arbeid deelt het navolgende mede: Het is gebleken, dat ten aanzien 'van de beteekenis van Art. 2 van de Gratificatie-beschikking 1943 eenig misverstand bestaat. In dit artikel is het voorschrift op genomen. dat toestemming voor het uitkeeren van gratificaties moet wor den aangevraagd minstens zes weken vóór den dag. waarop de werkge ver voornemens is de gratificatie uit te keeren. De aandacht wordt erop gevestigd dat de termijn van zes weken met bedoeld is als fatale termijn, doch slechts als een termijn, die in acht genomen dient te worden wil men tiidig antwoord op ziin verzoek ont vangen. De werkgever, die voorne mens is op een bepaalden datum een gratificatie uit te keeren kan er der halve op rekenen vóór dien datum uitsluitsel te zullen ontvangen mits hij het verzoek om toestemming min stens zes weken van te voren indient. Wordt het verzoek op korteren ter- mijn gedaan, dan wordt dit welis waar eveneens in behandeling geno men doch in dit geval kan niet wor den gegarandeerd, dat men nog vóór den datum waarop men de gratifica tie zou willen uitkeeren, bericht ont vangt. of toestemming al of niet ge geven wordt. Den werkgevers wordt dus in hun eige belang aangeraden bij het in dienen van een verzoek om toestem ming tot het uitkeeren van gratifica ties steeds den termijn van zes we ken in acht te nemen. AFZET VAN HONING. Een iaar geleden werd door een klein comité uit imkerskringen een actie aangevangen voor een betere regeling van den afzet van honing en voor betere honingpriizen. Thans is aan de bijenhouders mee gedeeld. dat de prijzen voor den groothandel zijn verhoogd met 15 et. Der kg en voor consument en detail list met 25 ct. per kg. en tevens, dat het artikel natuuvhonine uit het z.2 n iam-distributiebesluit van 1941 is gelicht, en dat slingerhoning vrij ver kocht mag worden. Voor de bijenhouders is het groot ste voordeel hierin gelegen, dat ze niet meer verplicht zijn. hun honing aan erkende handelaren af te leveren doch weer zelf hun oude afnemers kunnen bedienen en dus consumen tenprijs ontvangen. Rheumatiekbestrijding. Een centraal instituut te Utrecht. De secr.-generaal van de Departe menten van Sociale. Zaken en Opvoe ding. Wetenschap en Cultuurbescher ming hebben een besluit uitgevaar digd. waarin reeds eerder voorgeno men plannen voor een intensieveren aanpak van de rheumatiekbestrijding hun bekrachtiging vinden. Het uit voeringsbesluit voorziet in de oprich ting van een centraal instituut voor rheumatiekbestrijding. dat zijn zetel te Utrecht zal hebben. Aan het hoofd dezer instelling komt een directeur te staan, wiens taak bestaat in de in richting van het centraal instituut en het aan alle daarvoor in aanmerking komende instanties uitbrengen van advies over de rheumatiekbestrijding in Nederland. De directeur van het centraal in stituut verkriigt een positie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en zal bij de opleiding der artsen worden inge schakeld. GEKNOEI MET DISTRIBUTIE KAARTEN. Voor het Obergericht in Den Haag hebben zich onlangs 48 personen uit Amsterdam te verantwoorden gehad wegens geknoei met distributiebon boekjes en inlegvellen, in het tijdvak van Augustus 1941 tot eind Maart 1942. Onder hen bevonden zich 20 ambtenaren van het uitreikingskan toor van distributiebescheiden al daar vanwaar verscheidene bon- boekjes. boterkaarten enz. in den zwarten handel verdwenen' waren. Hel Obergericht heeft zware tucht huis- en gevangenisstraffen opge legd. STREEKLETDERS EERVOL ONTSLAGEN. Bij besluit van den Boerenleider van Noord-Holland zijn de z.g. „Streekleiders" van den Landstand in Noord-Holland eervol ontslagen. Het instituut Streekleiders was over genomen van het Agrarisch Front, doch de Streekleiders waren reeds geruim entijd niet meer actief werk zaam, daar de Landstand zich op het standpunt stelt, dat de Buurtboeren- leiders rechtstreeks onder den Boe renleider der Provincie staan. Voor het meerendeel waren de Streeklei ders inmiddels reeds in andere ver- trouwensfuncties geplaatst. ONTTREKT U NIET AAN DEN SCHEURPLICHT. Er zijn nog steeds boeren in Noord- Hollandj. die trachten zich aan den scheurplicht te onttrekken. Deze moeten er rekening mede houden, dat de Landstand in Noord-Holland er voor zal zorgen, dat zij streng worden gestraft. Zij benadeelen im mers in de eerste plaats hun vakge- nooten, die w 1 hun plicht deden, hoe onaangenaam die in sommige Beval len ook was. Het kan in dezen tijd nu eenmaal niet worden geduld en het zou bovendien ook zeer onbillijk ziin. wanneer de eene boer zich be voordeelt ten koste van den andere. DE OPHEFFING VAN TOLLEN. Er ziin er nog twee in Noord Holland. Sedert tal van jaren heeft het prov. bestuur van Noord-Holland gestreefd naar opheffing van de in deze pro vincie nog bestaande tolgeldheffingen van het landverkeer. Terwijl in 1928 in deze provincie nog zestien tollen op wegen en brug gen voorkwamen, werden ih 1941 nog slechts aan een viertal tollen rechten van het landverkeer geheven, mede dank zij aanmerkeliiken financieelen steun uit de provinciale kas. De ook daarna voortgezette bemoei ingen werden in den loop van net iaar 1942 nogmaals met succes be kroond. toen na langdurige onder handelingen. door samenwerking van de gemeentebesturen van Wormer en Wormerveer. en wederom met finan cieelen steun der provincie, besloten kon worden om den tol op de Zaan- brug met ingang van 1 Januari 1943 op te heffen. Zooals reeds eerder gemeld, is ook de tolheffing op den rijweg door de gemeente Graft opgeheven Omtrent de opheffing van de beide thans nog resteerende tollen op Nd.- Hollandsch grondgebied zijn bespre kingen gaande en het provinciaal be stuur heeft goede hoop. dat binnen afzienbaren tijd ook deze tollen en daarmede alle tolheffingen van het landverkeer in de provincie tot het verleden zullen behooren. SCHAGEN. GESLAAGD. Voor het examen bevolkingsboekhou ding slaagde de heer W. S. Geerts te Schagen. Uit onze omgeving. Lang endijli. Jantje was weg Jantje van de buren was weg Nergens was de kleine man te vinden. Zrn klompies stonden voor de deur, maar in huis was ie niet Overal werd gezocht. De zusies en de broertjes gingen op zoek. Vader en. Moeder in groote ongerustheid even eens. De kleine man zou toch niet in de sloot gevallen ziin? Nadat de heele buurt was afgezocht en Vader zelfs per fiets het dorp was ingegaan, kwam men zeer verslagen thuis envond Jantje, die heel rustig onder eene tafel achter een kist zat te spelen. Geslaagd. Voor kantoorsteno grafie slaagde mei. G van Ostende te Broek op Laneendijk. Voor kan- toortvpist(e) mei. N. Smit te Broek op Langendiik en de heeren P. Klaver Oudkarspel. P Slot. Noovdscharwou- de en Chr. Welner te Zuidseharwoude Voor het diploma stenografie B mei. N. Vinke te Broek od Langendiik. Innemen radio-ontvangttoestellcn. Het innemen van de verbeurdver klaarde radio-ontvangtoestellen zal in deze gemeente Maandag beginnen. De heeren G. Hart en P. Nieman ziin belast met de keuring der toestellen. Broek op Langendijk. Politic. Gevonden: Een porte- monnaie met inhoud. Inl. bii den lir. Wilbrink. Broek od Langendiik 617a. Werkzaamheden vangen aan. Naar wii vernemen, zal de nieuwbenoemde Dlaatseliilce bureauhouder van den voedslecommissaris op 1 Juni ziin werkzaamheden in het. ravon Lange- diik. Sint Pancras en Koediik begin- Schagerbrag. Geslaagd. De heer P Bandsma. leider van den distributiedienst alhier is geslaagd voor het schrifteliik ge deelte van het examen gemeente administratie. Wognum. Kolfwcdstrijd. Vanaf 9 Mei tot en met 23 Mei heeft in het café De Vier Heemskinderen een 50-slagen- wedstriid plaats gehad, waaraan door niet minder dan 81 kolvers is deel genomen. hetgeen zeker wel onder de records gerangschikt kan worden. Het is een buitengewoon spannende wed strijd geworden, daar de laatste dag de beslissingen niet van de lucht wa ren. Hieronder volgt de uitslag: le klas S. J Dekker. Wognum 476 pnt. 2 G. v. Kleef. Grootebroek 464 unt. 3. G. Deuteekom. Nd. Scharwoude 461 pnt. - 2de klas. 1 J Feller. Wognum 455 pnt. 2 J. Smit. Berkhout 446 pnt. 3. Groenewoud. Spanbroek 437 unt. 3de klas. 1. P. Ott. Hem 455 pnt 2 H. Kuiper. Andiik 447 pnt., 3. P Vis ser. Venhuizen 425 pnt. 4e klas: 1. J Glas. Zd. Scharwoude 258 pnt. 2. K Koovman. Andiik 254 pnt 3. A. de Beer. Spanbroek. 235 p. Oudeslais. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer K. Buik Dzn.. slaagde voor het broodbakkersexamen van de Stich ting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedriif. Wieringermeer. Geboren: Jacoba E., d. van P. van Est en E. de Jong. Berend J., z. van H. v. d. Pol en M. J. van Delfsen. Alberta N., d. van P. R. Smid en J. Doppenberg. Pieter C„ z. van P. Schenk en G. Vriend. Elly H., d. van J. de Vries en Tr. H. Wieringa. Jeltje, d van S. Bandringa en P. Reek. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: F. G. Hiddink. 17 d., z. van G J. Hiddink en G. J. Nijkamp. Hoogwoud. Inlevering radiotoestellen. - De inle vering van radiotoestellen, toebehooren en onderdeelen zal in deze gemeente plaats hebben op 7, 8 en 9 Juni a.s. in het café van den heer J. Breed. De bruikbaarheid der toestellen zal worden gecontroleerd door den heer A. van Duin. alhier. De administratieve werkzaamheden* zijn opgedragen aan den heer A. Modder, alhier. Iiy liep er driemaal in. - Vorige week werd door den burgemeester een jong- mensch aangehouden, die op een fiets zittend een paard aan de hand léidde. Het jongmensch kreeg een berisping en kon zijn weg met zijn fiets en zijn paard verder vervolgen. Toevallig keek de burgemeester even later om en zag tot zijn verbazing, dat de jongen weer op zijn fiets gestapt was. Het jongemensch kwam er ditmaal minder gemakkelijk af en kreeg twee processenverbaal, ten eerste wegens overtreding van de we genverkeersregeling en ten tweede wegens het niet-vertoonen van het per soonsbewijs. De door hem opgegeven naam van J. B. te Obdam bleek echter onbekend, rpaar dezer dagen kon zijn identiteit worden vastgesteld, zoodat hij nu nog een derde procesverbaal krijgt wegens het opgeven van een valschen naam. Zijpe. Geslaagd. - De heer G. Jansma. ambte naar ter gemeentesecretarie alhier, is gesyaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie. Winkel. Opening Natuurbad Winkel. - Woens dagmiddag werd het mooie Natuurbad Winkel geopend, waarvoor van de zijde van het publiek niet veel belangstelling bestond. Politie. - Gevonden: een zakkammetje. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. CENTRALE FOKVEEDAG. MET DE L.T.M. TE HOORN. Het bestuur van den Bond van Rund- veefokvereen. in Noord-Holland heeft in zijn Zaterdagmiddag gehouden ver gadering besloten tot het wederom doen houden van een centralen fokveedag ter gelegenheid van de jaarlijksche LTM- tentoonstelling, waarbij de voorkeur werd uitgesproken deze te doen plaats hebben op de Veemarkt en niet, zooals het vorig jaar. iu het IJsselmeerplant- soen. Het grieft ons, dat wij voor directeurenknechten lijn uitgemaakt. Ter voorkoming van nog meer tweespalt is hel wenschelijk, dat dit recht gezet wordt. Wanneer wy de boerderijen langs gaan. aldus de voorzitter van den Bond van op Coperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in N.H., de lieer Jm. Blaauboer, in de Vrijdag middag in het Gulden Vlies te Alk maar gehouden ledenvergadering, dan ontdekken wij. dat de toestand van het vee zoodanig is, dat wjj er ons niet over behoeven te verwonderen, dat er zoo weinig melk geproduceerd Is. Aan het hooi was reuk noch smaak en daardoor was niet alleen de gezond heidstoestand van het vee sterk ver minderd. maar ook de melkproductie, zoodat aan de fabrieken niet de melk geleverd kon worden, die voor de dis tributie noodzakelijk was. Iedere meewerkende boer moet bo vendien tot de conclusie komen, dat het met de prijzen niet zoo door kan gaan. De inkomsten wegen niet op tegen de uitgaven. Op het oogenblik heerscht er een schijnwelvaart, die van tijdelijken aard is en binnenkort naar armoede moet leiden. Het is voor het boerengezin niet verantwoord, te trachten het hoofd boven water te houden door het vee duur te verltoopen. Het gezinsbelang vordert, dat de boer tracht den vee stapel intact te houden. Ondanks de moeilijkheden is men niet geneigd, de veeprijzen te verhoogen. Dat wij niet bij zijn, omdat wij lid zijn van een fa briek en daardoor directeurenknechten zijn geworden, grieft ons. Wij meenen, dat die blaam ons niet toekomt. Wij hebben gemeend, ons best voor de boe ren te hebben gedaan en onze haren rijzen te berge, als wij aan den an deren kant moeten hooren, dat het zelfkazen bij de boerderij behoort. Spr. hoopt, dat hierop een rectificatie zal komen, opdat in den boerenstand nog niet meer tweespalt wordt gezaaid. (Applaus). Uit de door den secretaris, den heer Ir. Kranen naar voren gebrachte mededee- lingen stippen wij aan, dat 48 fabrieken in den Bond zijn vereenigd en dat van de 25 fabrieken, die op 8 Nov. werden stilgelegd, er op 25 April weer 10 en op 23 Mei weer één in in gebruik zijn gesteld. In verband met de nieuwe keurings voorschriften voor boter, stelde het be stuur als derde keurmeester, voorloopig tijdelijk, aan, de heer N. J. W. Hofsté. De lessen voor het zuivelvakonderwijs zullen in September worden hervat. Het artikel sodal supérieur, ter vervanging van soda bij het reinigen van melkge- reedschap op de boerderij, is behoorlijk bruikbaar gebleken. De omzet van den coöperatieven aankoop in de 1ste vier maanden van 1943 beliep 19473,36, te gen 11900,31 in hetzelfde tijdvak van 1942. Door den Ned. Coöperatieven Raad werd aan den Bond, welke als centrale organisatie is erkend, de administratieve controle bij 38 fabrieken opgedragen. De uitgebreide mededeelingen, gaven, evenals het rondgezonden jaarverslag geen aanleiding tot opmerkingen. De rekening werd conform vastgesteld. Van het batig saldo gaat 6500 naar het boekjaar 1943 en 1673.10 naar de re serve. In plaats van het niet herkiesbare af tredende bestuurslid, de heer W. Jini- mink werd gekozen de heer C. A. Berk hout, Baarsdorpermeer. De secretaris van de F. N. Z., de heer Geluk, gaf een uiteenzettiiül van de wij zigingen in het werk van de F. N. Z.. waardoor het werk van de F. N. Z. den meer technlschen kant is uitgegaan en meer intern is geworden. Dit is een ge volg van de huidige omstandigheden en aan den anderen kant dient gezegd te worden, dat er ook een goede kant aan zit. De laatste 10 jaar toch waren wij te zeer gespitst om het gevolg van de crisis te verzachten. Nu verricht de F. N. Z. een belangrijk stuk werk door de administratie der fabrieken te con troleeren, alsmede door de controle op het vetgehalte en het gewicht der melk, en op de periodieke verslagen. Ook wordt het nu mogelijk, meer con trole uit te oefenen op het kracht en warmteverbruik in de fabrieken. Voorts wordt er een afdeeling „aanschaffing van auto's en onderdeelen toegevoegd. De bedrijfsauto's bij de fabrieken staan er slecht voor. Ze moeten doorrijden met wagens, die lang moesten zijn ver vangen. Als de oorlog ls beëindigd, zal ieder autopark moeten worden herzien. Voorts wees spr. nog op het mooie werk van de maandelijkscbe vergaderingen van de bondssecretarissen en van de leiders van de bondsloboratorla. In zijn slotwoord bracht de voorzitter den heer Geluk dank voor zijn uiteenzetting. VISSCHERIJ. Toeslagregeling Zuiderzeesteunwet. In de toeslagregeling A voor de uit sluitend IJsselmeervischers voor 1943 is de maximum-toeslag voor gehuw de belanghebbenden of voor hen, die kostwinner zijn, vastgesteld op 12 per week en voor ongehuwden op f 10 per week. De maximum-toeslag wordt ver hoogd met f 1 per week voor elk kind beneden den 14-iarigen leeftijd, zoowel als voor ieder kind van 14 iaar of ouder, voor zoover het niet belanghebbende is, doch uithoofde van werkloosheid als onmiddellijk gevolg van de afsluiting van de Zui derzee niet in staat is, in zijn onder houd te voorzien, met welks verzor ging de belanghebbende belast is. Het aantal kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd, dat voor de bere kening van den toeslag in aanmer king komt. wordt bepaald naar den .toestand op 1 Januari 1943. Deze ma ximum toeslag geldt als grondslag. Volgens de regeling B zal in 1943 gedurende 52 weken 15 van den grondslag worden verleend. Toelating tot de regeling B is slechts mogeliik op verzoek van be langhebbende die; a. lichaams- of zielsgebreken heeft, die hem voor de uitoefening van de visscherij minder geschikt maken: b. om andere redenen meent als niet geheel volwaardig visscher te kunnen worden aangemerkt. Van het uitgekeerde percentage, dat als maximum geldt, kan naar be neden worden afgeweken telkens wanneer de resultaten der IJssel- meervisscherij daartoe aanleiding geven. Jong echtpaar zoekt Huis of kamers m. gebr. v. keuken in Schagen of omg. Aanb. onder no. 12 bur. v. d. blad. Te koop gevraagd Mest H. de Zanger, Meerweg 55, Breezand, Tel. 282. Schilders gevraagd bij Avie Braaf, .Nieuwe Sluis, Wie- ringerwaard. Te koop 20.000 Dcensehe witte koolplafttcn, pluk- klaar, bij A. Blank, Waar land. Te koop beste melkgeit met 2 jonge en 2 vette bokken. A. Bakker, Oostdijk, Post Kolhorn. Aangeboden voor den hooi bouw twee beste paarden. Jb. Pankras, D 155, Waar land. Te koop een 2-pers. ledikant f 25, 1 pathéfoonkast eiken f 30, 1 kachel f 25, 1 bascu le met gew. f 20, 1 fiets mandje f 2.50, een drie-dee- lig bedstel zonder kussens i' 40, 3 verpleegstersschorten f 25, baby-kleertjes f 15, meisjeskleertjes, leeft. 2-3 j. f 12. Wed. Droog, Haven weg G 38, Kolhorn. 30 Are grond te huur voor koolbouw. Te bevragen bij K. Groot, Vennik D 42, post Barsingerhorn. Te koop 1 massief eiken bureau-ministre f 85, 1 dito f 70, 1 pracht solide gestof feerde damesgummimantel (groote maat) f 50, 1 zoo goed als nieuwe tuinbank f 20, 6 pluche eiken ka merstoelen f 100. P. Slote- maker, Dorpsstraat B 46, Dirkshorn. Gevraagd een grasmaaier voor een stuk dijk. J. Mooij, St. Maartensbrug C 53. Verloren tusschen Wester- land en Westerklieft (over den Betonweg) een korte zw. heerenregenjas. Gaarne te rug te bezorgen bij B; Holt- jer, Westerlanderlaan 19, Wieringen. Te koop een P.-stier 1 jaar oud. P. Berkhouwer, Zuid seharwoude. Te koop beste melkgeit. Koedijk 344. Te koop naaimachine f 80. De Porto p.a. Hciting. Slin gerweg 30. Wieringen. Te koop Deensche en roode winterkoolplantcn en een jonge melkgeit. A. Groot, Hasselaarsweg C 22, Feer- hugowaard-Noord. Te koop 1 p. voetbalsch. m 41 f 12, voetbalshirt, broek, kousen en scheen- besch. rood-zwart f 15. Ook bij gedeelten. G. Rempt, Veenhuizen E 32, Heerhu- gowaard-Nrd. Gevr. zpo spoedig mogelijk een bakkersknecht bij P. v. Twuiver, Koedijk 130. Te koop een electr. Miele- wasehmachine met electr. wringer alles i. g. st. f 400 bij Wed. Jn. Muis, Koedijk 43. Werkjongen gevraagd voor het geheele seizoen lft. 16-20 jaar of ouder. D. Blaauboer Dzn Nes, Schagen. 20.000 Deensche koolplantcn te koop bij Klaas Post. Zij dewind, Oude-Niedorp. Te k. beste Ajourmachine, merk „Durkopp" 500. 't Spinnewiel. A. Zwaan Rinses, Laagzijde B 25. Schagen. Te koop Herfstwitte dosch. roode en Deensche Kool plantcn. plukklaar. M. Ligt- hart, 't Veld. Te koop 40 meter Tuin slang a 1.50 de meter en een electrisch strijkijzer 15, bij S. G. Booij, Oude- Niedorp. Wie ruilt een paar z.g.a.n. leeren schoenen, m. 39, voor idem m.' 3814, liefst met steunzool? Tj. Brouwer, Slingerweg 49, Wieringen. Te koop: Deensche kool- planten bij C. de Moei. F 32, Veenhuizer Middenw., Heer- hugowaard. Te koop: Roode en Deensche Bewaarkoolplantcn, pluk klaar. J. v. Stralen, Midden weg G 23, Heerhugowaard. Maaien en aardappelrooden. C. Korver Mzn., Heerhugo- vvaard-Noord. Terstond gevraagd een Meisje voor halve dagen, leeftijd 14-16 jaar. Adres: H. de Groot, Nieuweweg G 19, Heerhugowaard. Wieders gevraagd. M. W. Jimmink, Middenweg 1, Anna-Paulowna. Gevraagd een flinke Bak- kcrsbedlendc, lft. ca. 16 j., bij N. Hazebelt, Schager- brug. Een vaste Bouwknecht ge vraagd voor de boerderij, Kneesweg 1, moet goed vakman zijn. Alleen brieven met uitvoerige inlichtingen aan R. C. Waiboer, Knees weg 5, Anna-Paulowna. Te koop 20.000 Deensche koolplanten. plukklaar. C. Bruin Dz., D 160, Waarland. Te koop een Melkgeit en een drachtige geit. W. Stuyt, Kabelpad G 137, Heerhugo waard. Te koop gevraagd Tandem met goede banden. A. Keu ris, Driemolens, Anna- Paulowna. Gevraagd een gevorderd Naaister. Mode-academie, Oudegracht 265 A, Alkmaar. Te koop 1 Kapokbed 25, 4 sluitgordijncn 30, 1 elec. kamerlamp 10, 1 electr. strijkijzer met snoer 20, bakoven m. trommel 7.50. 1 electr. bollamp 5, 20 drankglaasjes 10, bij Wed. C. Slik, Dirkshorn. Gevraagd flinke Hulp in de huishouding. G. Hoogvorst, Slager, Groet (N.-H.) Verloren Dinsdagavond j.1. blauwe gehaakte Kinder muts, van voren gehaakte beige blok en 2 paarse haar- strikken. Van Schagen via Barsingerhorn. Terug te be zorgen bij K. Seidensticker, Oosterweg C 9, N.-Niedorp. Te koop een best Kuikalf, J4 dagen oud, beslist van beste en t. b. c.-vrije af komst. Ch. Berg, Oude weg, N.-Niedorp. Gevraagd: 1 Paard voor den hooibouw op klein bedrijfje, voor goede beh. en verzor ging wordt ingest., liefst tot Sept. of Oct. bij Z. Peetoom, Schagerbrug E 141. Te koop 15.000 Roode Be- waarkjolplanten, bij W. van der Wal, Benedenweg 117, St. Pancras. V/ie ruilt 1 p. hooge Meisjes- schoenen, m. 36, z.g.a.n., voor 1 p. hooge meisjes- of jongensschoenen, m. 37-38? ..dres: C. de Schipper, Groetpolder D 29, Winkel. Werkman gevraagd. Roode en Deensche witte koolplan ten te koop, best soort bij C. Havik, Schagerwaard. Te koop pl.m. 30.000 spruit- koolplanten. J. Veenstra, Molenvaart 190, Breezand. Gevraagd 200 tabaksplant jes. Jb. Biemond, Oudesluis (N.-H.) Te koop tuinnctten - voor aardbeien, aalbessen. Janus Windt, Nieuwstraat, Scha gen. B.z.a. flinke tuinderskneebt, v.g.g.v., intern, leeftijd 23 j. Br. onder letter B. boek handel v. Loenen, Schager brug. Staan ter dekking ingeschre ven 2 stamboek beren, waar van 1 premie bij Jn. Louw, 't Hoekje, St. Maartensbrug. Flinke Dienstbode gevraagd, Zondags vrij. Hoog loon. Banketbakkerij Roggeveen, Sch'.gen. Nette wedn., 2 k., zoekt kennismaking met eenv. vrouw of wed. Br. onder no. 176 Bur. Held. Ed. Gevraagd een meisje voor halve dagen of een werk ster 1 m. p. week. J. de Geest, Woonschip „Rendie", Ewijcksluis. Tet koop: een kuikalf goe de afstamming bij S. War- naar, Langereis, N. Niedorp. Gevraagd voor direct: Een BakkerslecrI. bij P. Schek- lcerman, N. Niedorp B 220. 10.000 Deensche bcwaarkool- planten te koop, prima srt. bij Arie Bakekr, ('t Verrol de huis) F 81, Heerhugo waard Noord. Gevraagd een dienstbode of dagmeisje bij C. Glas, Rijksweg C 21, post 't Zand. Gevraagd een los werkman. C. Kay, Wieringerwaard. SPORT. Wielrennen, BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER WIELER BAAN. Na de ronde van Alkmaar, vraagt Wieringen Zondag de aandacht voor een belangrijk wielersportevenement, al is het dan van een ander genre. De mooie 200 Meter-baan te Hipno- lytushoef draait namelijk een be langrijk programma, waarin niet minder dan drie wereldkam-ioenen uitkomen. Het zijn Arie van Vliet, Jan Derksen en Jef v. d. Vijver, die met den veelbelovenden Peeters een interessante omniumwedstrijd tegen elkaar rijden, die beslaat uit sprint in ritten van twee en vier en een klas.sementwedstri.id. De koppelwedstrijd heeft nog veel aan belangstelling gewonnen doordat ook Ben v. d. Voort zal deelnemen met Peeters als koppelgenoot. Een prachtig koppel, temeer omdat van der Voort meer en meer in vorm is gekomen. Zondag in Den Bosch wa ren Kees Bakker en Piet Evers indi vidueel de beste renners en ook Klink en Pronk traden sterk op den voorgrond. Zij zullen allen op de Wieringer baan rijden. Klink vormt een koppel met Arie van Vliet, Derk sen rijdt met Kees Bakker, Pronk en Evers rilden samen. Voorts nemen deel Groenewegen—Remkes en Van der VijverHopstaken, zoodat van een sterk veld gesproken kan wor den. dat nog is aangevuld met Dev- kersTeun Ooms. De koppelwed strijd gaat over 70 K.M. In het voorprogramma worden ver schillende eigen kracht-, klassement en afval wedstrijden verreden - mede een koppelachtervolging tus schen Groenewegen—Klink en Bax- ker—Evers. UVO-NIEUWS. Hockey. Zondagmiddag ontvangt. UVO op het sportterrein van de v.v. "Pu.de" sluis twee elftallen van de Enkhuizer Hockeyclub ..Flevo". Dit wordt de eerste kennismaking. De eerste ont moeting gaat tusschen twee gemengde elftallen, daarna zal UVO I heeren) den strijd aanbinden tegen Flevo I. Gelet op hetgeen wij vorig iaar tij dens de sportweek in Den Helder ge zien hebben, beschikt Flevo over ver scheidene goede krachten. Wi.1 ver wachten een aardigen. spannenden wedstrijd, waarvan de uitslag wel in de buurt van een gelijk spel zal leg gen. UVO II (dames) gaat haar uit ge stelden wedstrijd spelen tegen de Her mes B junioren te Den Helder. Des tijds thuisspelend konden de UVO- dames het niet verder brengen dan en gelijk spel 00 De opstellingen zijn als volgt: UVO-mixed. A. Bakker, d. G. War denaar. A. de Graaf. a. F. Mos. D. Klaver. N. Koomen, m. J de Vries. N. van Veen. M. de Boer. A Boon en J. Koning, voor. Res.: E. van Diepen. G. Schouten. J Kooiman. UVO I (heeren). W v. Diest. d. D. van Loon. D. Timmerman, a. N. Snaas J de Veer. J. Bosmann. m B. Backer, C. Tuinman. J. Mos. W. v. Twuwer, L. van Diest. voor. Res.: W. de Bie. Th. Roep. H. van Veen. UVO II (dames). R v. Rnswnk. d. A. Hopman. C. de Leeuw. a. N. Fel- linga. G Holtz. A. de Klerk. m. S. v. Diik. J Leguit. G. Riemerts. T Mid delbeek. R. Keyzer. voor. Res.: A. Mos. M. Timmerman. H. Brizee. Wie slordig op zijn bonnen is Siaai mei één been in de gevangenis, OFFICIEEL E MEDEDEELINGEN VAN DE GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. Zcepbonnen wegens vullen arbeid. Bij de kantoren van den distributie kring Den Helder, te Den Helder, Anna- Paulowna en Callantsoog, kunnen aan vraagformulieren ter verkrijging van zeepbonnen wegens vullen arbeid wor den afgehaald en ingevuld weder wor den ingediend In het tijdvak van 31 Mei t.m. 5 Juni 1943. Personen, die het formulier tijdig hebben ingediend, worden daarna opge roepen, teneinde de toegewezen bonnen af te halen. De distributiestamkaarten van de be- RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 30 MEI Nieuws: 8.30, 12.00, 18.30 en 21.10 (Hilv. I), 19.15 en 21.45 (Hilv. II). iiilv. i 414.4 m. 7.30 Balletmuz. 8.00 D« zin van het boer zijn. 8.15 Progr.-overz. 8.45 Omr. Harmonieork. e. h. koor v. d, Nederl. Arbeidsdienst. 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.30 Klankbeeld: „Van Rheinsbcrg naar Sans-Souci". 11.30 De Utem der S.S. 11.45 Neerl. stem v. h. front. 12.00 Act. praatje. 12.15 Nederl. Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconc. 14.00 Prisca kwartet e. sol. 14.50 Zang en PREDIKBEURTEN. voor Zondag 30 Mei. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u., ds. Kapteyn (Doop). Valkkoog, 3 u., ds. Witkop. Broek op Langendijk, 10 u., ds. Koole: 7 u., ds. de Vos. Zuid-Scharwoude, 3 u., ds. Tuinstra, van Alkmaar. Wieringerwaard, 10.30 u., de heer Kalis; 11.30 u„ Zondagsschool. Anna-Paulowna, 10.15 u., ds. v. Kuiken (Bevestiging). Veenhuizen, 10.30 u., ds. de Mooy. Nieuwe-Niedorp, 3 u., de heer van Noordennen. Middenmeer, 2.30 u., ds. Meijer Drees (Doop). St. Maartensbrug, 10.30 u., mej. J. v. Veen. Schagerbrug, 10.30 u., ds. Witkop. Haringhuizen, 10.30 u., ds. v. Biemen. Kolhorn, 11.30 u., Zondagsschool; 2 u., ds. v. Biemen. Barsingerhorn, 9.45 en 10.30 u., Zon dagsschool. Oudkarspel, 10.30 u., ds. Nell. Dirkshorn, 3 u., ds. Nell. Breezand, 3.30 u., ds. v. Kuiken (van Amstelveen) H. A. Warmenhuizen, 2.30 u., ds. Roobol. Westerland, 7.30 u., ds. van Beek. Hoogwoud, 10.30 u., ds. Kreb. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 7.30 u., ds. Oosterbaan. N. Niedorp, 10.30 u., da. Rothfusz. Br. op Langendijk. 3 u., da. Rothfusz. Hippolytushoef, 10 u., ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 u. en 2.30 u., ds. J. v. d. Mije. Kolhorn, 10 u. en 3.30 u., ds. J. H. Donner (van Broek op Langendijk.) Heerhugowaard, 10 u. en 3 u., ds. B. Richters. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u., cand. Oostzan. Noordscharwoude, 10 u. en 4.30 u., cand. G. P. v. Arkel (van Huizum). Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. en 3 u., de heer van Helden. Breezand, 10 u. en 3.30 u., de heer Boon. Schagerbrug, (in de Herv. kerk), 2.30 u., de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard, (zaal Breed), 10.30 u., de heer E. L. de Witt. Schagerbrug (Maandagavond 7.30 u.), bijeenkomst Chr. Jongemannenver. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 u., ds. W. J. van Elden (van Haarlem). Hippolytushoef, 10 u. en 4.30 u., de heer O. Deen. Den Oever, 10 u., de heer C. N. de Graaff. Vrije Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 u. en 8 u., ds. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, 4.15 u., ds. Ruys. Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u„ leesdienst. trokken arbeiders moeten worden medegenomen. Aanvragen schoenenbonnen. Personen, die dringend een schoenen bon behoeven en wier familienaam be gint met de letters T t.m. Z, worden in de gelegenheid gesteld te Den Helder op Maandag 31 Mei of Dinsdag 1 Juni a..s en te Anna-Paulowna op Dinsdag 1 Juni a.s. een aanvraagformulier af te halen en in te dienen. Zij, die reeds een aanvraag hebben ingediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Sluiting kantoren op Hemelvaartsdag. De distributiekantoren zullen op Don derdag 3 Juni 1943 (Hemelvaartsdag) ge sloten zijrf. De winkeliers, die op dien dag hun consumentenbonnen zouden moeten in leveren, kunnen dat doen: te Den Helder op Woensdag 2 Juni 1943, te Anna-Paulowna op Vrijdag 4 Juni '43, te Callantsoog op Woensdag 2 Juni '43 (des morgens). i piano. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Plano en ork. 16.00 De Melodlsten, sol. e. gram. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Marschmuz. 18.00 De Nederl. Taalclub. 18.30 Sportber. 18.45 Marschen. 19.00 Sport v. d. dag. 19.15 Anton Bruckner progr. 20.00 Omr. ork. e. sol. 21.15 Musette Ork. 21.45 Meifeest. HILV. II. 391.5 m. 7.30—8.45 Zie Hilv T. 8.45 De Tooverbal. 9.15 Meisjesklassc met pianobegeleiding. 9.45 Planocomp. v. Ed- ward Grieg. 10.00 Godsd. ultz. 11.00 Salon- ork. e. gram. 12.00 Act. praatje. 12.15 Klaas van Beeck. 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 12.45 Klaas van Beeck. 13.00 Nederl. t verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.15 Artistendroomen, bont progr. 14.00 De eenvoud der wijsheid, luisterb. 14.45 Maastr. Sted. Ork. 15.00 Voetbalrepor tage. 17.00 Godsd. uitz. 17.45 Sp. v. d. dag cn Oostlandpraatje. 18.00 Melodieën uit een uitstalkast. 18.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.00 De Lente is terug, gev. progr. 19.55 Revue ork. 20.00 Eng. uitz.: „Dutch News Reel" (voor de Radio-Centr. Marcel Wittrisch). 20.15 Omr. Symph. ork. e. Omr.koor. 21.15 Pianocomp. v. Ludwig v. Beethoven. 21.45 Act. besch. 22.05 Avond wijding. MAANDAG 31 MEI Nieuws: 7.00, 8.00, 12.45, 16.45, 18.30 Cn 21.10 (Hilv. I); 19.45 en 21.45 (Ililv. II). HILV. I. 414.4 m. 6.45 Vroeg begin. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Musette-orkesten spelen. 7.45 Progr.-overz. 8.15 Ochtendklanken. 9.00 Groote solisten sp. kleine comp. 9.30—9.37 Sp. v. d. dag. 10.00 Ons liedje bij uw werk. 10.30 Met een hengel i. d. hand. 10.45 Het Syvestre Trio. 11.30 Org. conc. 12.00 Alma nak. 12.05 Frans Wouters. 13.00 Act. besch. 13.10 Viool, altviool en cello. 13.40 Symph. ork. 14.00 Daar was eens een meisje loos. 15.00 Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Solistenconc. 17.45 Van heinde en verre klinkt het nieuws, m.oo Pianovoordr. 18.40 Voor de kleuters. 18.45 Gitaarvoordracht. 19.00 Een bruidegom ln dublo, luisterspel. 19.15 Bandl Balogh e. z. Hong. ork. 19.45 Symph. avondconc. 21.15 Kwintetconc. 21.45 Dick Willebi-andts. HILV. II 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilv. I. 8.15 Sportnieuws. 8.25 Muzikale indrukken. 9.00 Muziek. Muziek, Muziek. 9.15—9.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Godsd, uitz. 10.30 Klarinet en plano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Het Matrozenkoor. 11.30 Willy Kok e. gram. 12.30 Op bezoek b. de fam. de Boer. 13.00 De Melodlsten e. sol. e. gram. 14.00 Godsd. ultz. 14.30 Verkorte opera „Car- men". 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Ork. v. d. Ned. Kameropera. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Concerto grosso v. Handel. 17.30 Zang viola da gamba ^n clavecimbel. 18.00 Sp. v. d. dag en Friesch praatje. 18.15 Theo Uden Masman. 18.45 Politiek weekpraatje. 19.00 Cello en piano. 19.55 Wenken v. d. volkstulnders. 20.00 Amusem. ork. e. sol. 20.45 Recht is recht, voordr. reeks. 21.00 Otto Hendriks. 21.45 Act. besch. 22.05 Avondwijding. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Aflevering IJzer en Staal. Aangezien in de practijk moeilijkheden zijn gerezen bij het betrekken van IJzel en Staal op grond van B.V.O. C/HDB. uit geblokkeerde voorraden, is de volgende regeling getroffen. Indien het niet moge lijk blijkt op grond van B.V.O. C/HDB. het gewenschte materiaal uit geblokkeer- den voorraad te betrekken, is het toege staan op grond van deze B.V.O. C/HDB. uit vrijen, niet gcblokkeerden voorraad te betrekken, resp. af te leveren. Hierbij dient de volgende procedure te worden gevolgd: de onderneming, uit welker vrij en voorraad zal worden geput, dient, al vorens tot aflevering wordt overgegaan, een overeenkomstige hoeveelheid ijzer en staal, zij het ook van afwijkende specifi catie, uit haar geblokkeerden naar den vrijen voorraad over te hevelen. Voor overheveling van geblokkeerden naar vrijen voorraad komen niet ln aanmer king de materialen, welke door Rijksijzer ingevolge briefkaart 1504 (B 449 afd. HDB.) zijn gereseveerd. De mogelijkheid, dat een groot gedeelte van de Ingezonden speci ficatie niet wordt vrijgegeven, wordt daar door tot een minimum beperkt. Met be trekking tot het vrijmaken der geblok keerde voorraden is de normale procedure (speclflcatlebladen HDB., aanvraagformu lieren HDB./DI.; zie circulaire no. 718 d.d. 5 April 1943 van Rijksijzer) van toepassing. Afname consumptieaardappelen. De P.V.C. voor N.H. maakt bekend, dat het bedrijfschap voor aardappelen er voor zal zorg dragen, dat de van oogst 1942 nog voor consumptie geschikte aardappelen uiterlijk'op 1 Juni 1943 zullen zijn afgeno men. Tevens kan worden medegedeeld, dat met ingang van 21 Mei j.1. een rege ling ls getroffen, waarbij het mogelijk is geworden, dat aan telers wier aardappe len thans voor consumptie worden afge keurd op grond van ouderdomsgebreken en waarbij vaststaat, dat zij alle zorg aan de bewaring van hun aardappelen heb ben besteed, toch de consumptieprijs wordt uitbetaald. Zij, die hun aardappelen on doelmatig hebben bewaard, zullen bij afkeuring voor consumptie natuurlijk slechts den veevoederprljs ontvangen.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2