TEW TROOST Brongaswinning in West-Friesland. AKKERTJES VAN DER PLAATS SCHAGEN. MIDDENSTANDSEXAMEN. Op den derden dag van het Midden standsexamen alhier werden 63 candi- daten geëxamineerd. Hiervan slaagden er 58, terwijl er 10 moesten worden afgewezen. Geslaagd zijn o.a. M. P. Prins, T. N. Vunderink, R. B. Weijer en A. de Wit te Schagen; H. Puite te Slootdorp, J. v. Putten te Oudkarspel. H. de Raaf, P. Tijsen, S. A. de Vries en W. J. Wage- maker te Wieringen, D. Raven te Stol pen; N. Rempt—Man te Heerhugowaard B. A. Rutsen te Kolhorn, C. A. Scha gen, H. I, Veuger en J. M. Veuger te Sehagerbrug, J. v. Scheyen te Csllants- oog. C. Schrama, J. Schuiling, C. F. Sieuwerts, N. A. S. Timmer, J. P. Ver- bruggen en W. Weigers te Anna Pau- lowna; J. H. Slikker te Barsingerhorn. L. J. Smak te Winkel, G. Tromp te Aartawoud. D. Volger te St. Pancras, P. G. M. de Vries te Oudesluis en P. de Vries te Groet. EEN SCHAGER VLEESCHHISTORIE. Gistermiddag speelde voor den Eco- nomischen rechter de laatste acte ven de affaire Limmen-Koredon. De eerste was verdacht van den ver koop en aflevering van vleesch aan Koredon. doch mr. Bulskool wist dui delijk aan te toonen, dat Limmen on schuldig was, zoodat vrijspraak volgde. Als nieuwe getuige verscheen ditmaal H. Klaver, die vertelde wel vieesch aan de vrouw van Koredon te hebben af geleverd, doch dit was vrijbankvleesch geweest. Het vleesch was hem overi gens bij aflevering door de vrouw van Koredon betaald. Hiermee kreeg de heele historie een heel ander aspect. Het eenige duistere punt bleef, dat Koredon onder eede had verklaard Limmen in het café te hebben betaald, terwijl zijn vrouw aan vankelijk had gezegd het vleesch bij ontvangst niet te hebben betaald. Beide getuigen werden daarop nog Koredon echter had in café Blokker eens ter dege aan den tand gevoeld, nog al een pa3r biertjes gehad en kon zich dus wel hebben vergist, zijn vrouw meende zeker te weten, dat er bij de aflevering geen geld op tafel was ge komen, doch dat kon ook wel anders zijn geweest. Zoowel Officier als rech ter bleken weinig overtuigd, maar bij gebrek aan bewijs, moest vrijspraak volgen. Uit onze omgeving. Wieringen. V.V. ..Succes", - Woensdagavond hield de V.V. „Succes" in Concordia haar jaarvergadring. De voorzitter opende de vergadering met eenige toepasselijke woorden. Aanwezig waren 28 personen, wat een behoorlijke opkomst genoemd mag worden. De kas heeft een gunsti- gen stand. Er is een batig saldo van 1398,83. Bij monde van den heer D. Oden wordt door de kascommissie ver slag uitgebracht en alles was in orde bevonden. Bestuursverkiezing: Aftre dend zijn C. Duynker, T. Rijkers (bei den herkiesbaar) en S. Blaauboer (niet herkiesbaar), 1 vacature. Gekozen: C. Duynker, T. Rijkers, C. Lont, J. Iede- ma. Verkiezing elftalcommissie. Geko zen: A. Hoogesteger, P. Iedema, A. Bu gel, H. Lont, P. Tijsen en A. Timmer man. Verkiezing kascommissie. Geko zen A. Timmerman, A. Schmlt., en J. de Jong; Pzn. Rondvraag. Door diverse spelers worden vragen gesteld aangaan de training e.d. Zij worden door den voorzitter geantwoord. Geslaagd. - Onze plaatsgenoote Jean- ne Beeker is geslaagd voor het toela tingsexamen tot het. MurmelUus Gym nasium te Alkmaar. Wieringermeer. Burgerlijke Stand. Van 3 Juni tot en met 17 juni Geboren: Jacob, z. v. H. Brouwers en K. Stange. Aaldrik, z. v. R. Venhui zén en P. Dekens. Corrie. d. v. C. J. de Boer en A. van Rees. Jan A., z. v. Saai en N J. Zwaag. Johanna S. M., d. van W. H. M. Hakvoort en M. B. II. Peters. Jacoba T., d. v. P. F. J. Bus on L. M H. Smit. Theodora J. M., d. van G. W. Kasing en A. G. T. Schoenarke. Manha A.. d. van L. J. Goede en B. de Wilde. Willem P., z. van P. de Kroon cn N. Verus. Ondertrouwd: A. Wesselink, chauf feur, 28 jaar, wonende alhier en T. Leb bink, dienstbode, oud 27 J., wonende alhier. Gehuwd: Geen. Overleden; Drek Pieter de Neu, oud 38 jaar, zonder beroep, echtgenoot A. Brouwer. WIERINGERWERF. UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Binnenkort wordt in deze gemeente wederom overgegaan tot uitreiking van persoonsbewijzen aan a.s. 15-jarigen. Zij, die geboren zijn in 1928 en nog geen goedgekeurde photo's bezitten, dienen alsnog ten spoedigste photo's te laten maken. Keuring van photo's geschiedt ter secretarie te Wieringerwerf tusschen 9—12 uur. Langendijk. Kleine windmolens vervangen motoren jn de Wieringerwaard. DE winning van brongas of methaangas uit den polderbodem is niet nieuw. Wel nieuw is dat men er den laatsten tijd en met name in de Wieringerwaard toe is overgegaan de electro-motoren voor de aandrijving der 'bemalings installaties te vervangen door kleine windmolens. Om eens Iets meer te weten te komen over deze brongaswinning hebben wij een praatje gemaakt met den heer Ad. Droog Cz., leider van een bedrijf voor brongaswinning aan de Kreil in de Wie ringerwaard, die zijn 34-jarige ervaring op dit gebied gaarne te onzer beschik king stelde. Men vindt In dezen polder onge veer 80 gasinstallaties. Verder treft men bronnen aan In Waard- en Groetpolder, Wieringermeer, Heer hugowaard, Schermer, Beemster, Purroer, Wormer, Groote IJ-poldcr, en verder in geheel West-Friesland, waar er zich ruim 500 bevinden. Hoofdzakelijk dus in de lage pol ders en droogmakerijen aan de Oostzijde en in het midden van Noord-Holland. Volgens ruwe schatting bevinden zich 2000 tot 3000 bronnen in deze provincie. Al voor tientallen jaren had men ont dekt, dat met het Nortonputwater uit den grond brandbaar gas meekwam. Men hield vuur bij het aan de water oppervlakte gevormde schuim, en zie in het schuim bevond zich gas, dat met zachte plofgeluiden ontbrandde. Toch duurde het nog tot 1894, eer men er in Wieringerwaard toe overging, dit bron- gas op zoodanige wijze te winnen, dat het dienstbaar kon worden gemaakt aan ae verlichting en verwarming van de huizen der polderbewoners. Enkele gas- putten werden geboord en nadat men zich aldus overtuigd had van de doel matigheid, maar vooral ook van de groote voordeelen tegenover de betrek kelijk geringe onkosten, gingen velen er toe over, bij hun woning een brongas installatie te laten aanleggen. Werd in de Wieringerwaard de eerste put gesla gen door de Fa. Lankelma uit Purmer- end, al spoedig ontwikkelde zich 'n af zonderlijk gas- en installatie-bedrijf aan den rand van dezen polder, n.1. dat van den heer Vonk in Kolhorn, later voort gezet door den heer Ad. Droog Cz. Kunstmatige bemaling bracht nlenwe mogelijkheden. HET gas bevindt zich in opgesloten toestand in het grondwater. Dit gashoudende water komt voor in bodem lagen, die op 35 tot 50 meter beneden het maaiveld liggen en bestaan uit grof zand of grint. Het staat onder druk. Wordt nu deze waterhoudende laag aan geboord op precies dezelfde wijze als bij Nortonputten het geval Is. dan brengt de eigen druk het water tot 2 3 meter beneden het maaiveld. Hieruit volgt, dat men aanvankelijk slechts brongas kon winnen in diep liggende polders. Den laatsten tijd is men er echter toe. overgegaan de nieu we bronnen van een kunstmatige bema ling te voorzien, teneinde een grootere capaciteit te bereiken. Hiervoor werden electromotoren aan gewend van 0.3 of 0.4 P.K en tegen woordig kleine windmolens. Deze kracht bron brengt een centrifugaalpompje in beweging dat den watertoevoer vergroot en het opmalingspeil verhoogt, waardoor het verspreidingsgebied van de gasbron nen kan worden uitgebreid. Men kan nu ook gasbronnen aanboren in streken, die niet juist lage polders of droogmakerijen zijn. Droogleggingen veroorzaakten productieverlaging. ALLEEN zoet bodemwater bevat gas, in brak of zout grondwater komt het in geen geval voor. Aan bepaalde sei zoenen is de gasproductie niet gebonden, wel is zij geringer in perioden van groote droogte en bij langdurige strenge vorst. Na de afsluiting van de Zuidercee en vooral na de drooglegging van de Wieringermeer Ia de productie van de bronnen ln de randgebieden sterk teruggclooepen, waarschijnlijk tenge volge van de verlaging van het wa terpeil in het IJselmeer, waardoor een drukverliea op het bodemwater ontstond van pl.m. 60 c.m. De installaties bestaan ln groote trek ken uit een put van 30 tot 50 m. diepte en een ijzeren hoorbuis met daarbinnen een houten buis, welke omkleed is met zeer fijn kopergaas en voorzien van boorgaten op die plaatsen, waar de grondlaag uit grof zand bestaat. Het bodemwater wordt naar de opper vlakte gestuwd, komt dan in een kope ren filter en valt vervolgens door de filtergaatjes op een rond houten bord, waarop men fijne takjes en grint waaier vormig heeft gespreid. Het gas wordt hier opgevangen onder een gasklok of gasketel en verder door leidingen naar de woningen gevoerd. Een gasbron levert van 50 tot 150 liter water per uur, met kunstmatige capa- citeitsverhooging 150250 liter per uur. In het eerste geval wint men 0,11 M3 gas per uur, in het tweede geval 0,5 2 M3 per uur. De levehsduur van een bron loopt van 5—15 jaar. Dan is de watertoevoer nog wel niet uitgeput, maar de buis meestal dicht geslipt met zand. Voordeelen boven steenkoolgas. "LIET brongas of methaangas kan met een blauwe en ook met een licht gevende vlam branden, naar gelang van den luchttoevoer in den brander. Het is absoluut reukloos en bevat geen ver giftige bijmengsels. In woon- of slaap kamers en keukens levert het geen ge vaar op voor ontploffingen bij even- tueele lekkage in de leiding. Aangezien de kosten van aanleg van een brongas installatie in normale tijden f 200f 500 bedragen, is een dergelijke verwarmings- en verlichtingsbron voor onze polder- bewoners, vooral in den tegenwoordigen tijd, een kostbaar bezit. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 JUNI 1043. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn. Aartswoud, 10.30 U. ds. Kreb. Haringhuizen, 8 u. ds. v. Blemen. Koedijk, 10 u. cand. Nleuwkerk (op beroep.) Noordscharwoude. 8 u. zendeling de Neef. Warmenhulzen, geen dienst. N.-Niedorp, 10 u. ds. Koole. Heerhugowaard. geen dienst. VeenhuTzen, geen dienst. Oude-Nledorp, geen dienst. Wieringerwaard, 10.80 u. de heer Kalis Anna-Paulowna, 7.30 u. gem.avond. Oosterland, 10.30 u. ds. v. Beek. We8terland, 7.30 u. ds. v. Beek. Broek op Langendijk, 10 u. zendeling de Neef, 7 uur ds. Koole. Middenmeer, 10 u. ds. Meijer Drees. Jeugddienst. Eenlgenburg, 10.30 u. ds. Witkop. Oudesluls, 8 u. ds. Witkop. Doopsges. Gem. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, 10.30 u. dienst. Broek op Langendijk, 10 u. ds. Milatz (van ÏJmulden.) Hlppolytushoef, 7.30 u. mej. M. v. Ha mel, hulppredlkante te Alkmaar; 24 Juni Jongerenkring. Geref. Kerk. Schagen, 10 u. ds. J. v. d. Mlje, 2.30 u. cand. G. D. L. Brederveld (hulpprediker te Spijk.) Kolhorn, 10 u, cand. Brederveld, 3 u. ds. v. d. Mlje. Heerhugowaard, 10 en 3 u. ds. B. Rich ters. Noordscharwoude, 10 en 4 u. preex- lezen. Broek op Langendijk, 10 en 1 u. de heer Haaksma (van Harllngen.) Chr. Geref. Gera. Broek op Langendijk, 10 en 3 u. lees- dienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 en 3 u. de heer v. Hel den. Breezand, 10 en 3.30 u. de heer Boon. Hippolytushoef, 10 u. de heer C. N Graaff. Den Oever (Kapel), 10 u. de heer O. Deen. Sehagerbrug (ln de Herv. kerk), 2.30 u. de heer E. L. de Wltt. Schagérbrug (Maandagavond), 7.30 u. bijeenk. Chr. Jongellngsver. Wieringerwaard (zaal Breed) 10.30 u., de heer E. L. de Wltt. Bergen (E.V. Maranatha), 10.30 u. ds. L. Nieuwpoort (van Haarlem)^ VrUe Ev. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 3, 10 en 8 u. ds. J. J. Ruys. Warmenhulzen, Fuik 1, 4.15 u. ds. J. J Ruys. Oud.-Geref. Gem.. Den Oever (kapel): Dinsdag 22 Juni, 7.30 u., ds. Kramp uit Grafhorst. Zijpe. BEPROEVING SIRENES. Op Maandag 21 Juni a.s. zullen de luchtbeschermingssirenes tusschen 14 en 17 uur bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (één minuut ge lijkmatige toon) gegeven worden. EEN COLLECTE. De bekende inrichting „De Vereeni- ging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden" te Amsterdam, ontving toestemming tot het houden van een collecte in de dorpen Zuid- Scharwoude en Broek op Langendijk, in het tijdvak van 15 Juni tot 15 Juli. BURGERLIJKE STAND van 11 tot en met 17 Juni 1043. Geboren: Jannetje, d. v. j. a Boerhoop en G. Kaas. Anne M., d. v. h. Bruin en A. Mul. Feite, z. v. Jan Cers sen en A. A. K. Agcma. Antje Trijntje, d.v. a. M. Kaas en T. Noordwest. Wil lem Herke, z. v. M. Ooyevaar en A Wagerfaar. Ondertrouwd: G. H. van - Hens den, 21 jr., kantoorbediende te A'dam en Tr. Bakker, 24 jr., fröbelonderwijze res. alhier. Getrouwd: Mauris Kool. 33 jaar, winkelier en Lijntje de Ruiter. 25 Jaar Overleden: p. Hink, 72 jr., echt. genoot van M. Dubbeld. Anna Paulowna. DOKEV vertegenwoordigd ln het keur korps. Op de Donderdag gehouden oefenavond van de gymn.ver. DOKEV brachten bestuur en leden een hulde in den vorm van een bloemenmand aan hun mede-turn-lid, mej. Im. Spigt, voor haar mooie prestatie op de met Pink steren te Ede gehouden nationale Uit wedstrijden, waar ze de 10de plaats w te bezetten. Zij is daarmee als eerste dezer vereeniging in het keur corps van het Ned. Gymn. Verbond op genomen. BURGERLIJKE STAND. G eb o r e n: Pieter. z. v. P. Roozlng en v. P. F. van der Klooster. Pieternel, d. v. C. Nlerop en G. Ott. Getrouwd: J. van der Oord en M Zweep. A. Slikker en G. Kohnhorst. Overleden: Neeltje Mereboer, oud 66 Jaren, echtgenoote v. Arls Nannls. Gerrlt de Wit, oud 88 Jaren, weduwn. v. Bregje Bos. Alkmaar. DE KAASMARKT. Er waren 7 fabrieks- en 5 boerensta- pels aan de markt, samen ca. 18.000 kg. We zijn langzamerhand in het drukst van den tijd en de 20.000 kg. lijkt moei lijk te passeeren. Wel een verschil met vroeger! De fabriekskaas was weer in hoofd zaak 20+. Slechts hier en daar werd een klein bijstapeltje 40+ aangetrof fen. Voor beide soorten werd hier als hoogste prijs de maximumprijs ge maakt, 56.— en 43.50. De kwaliteit liet weer te wenschen, hoewel ze in doorsnee wellicht iets beter was dan de vorige week. De keurmeesters eischen lang, droog zuivel, terwijl de bereiders zich nog steeds vasthouden aan het vroeger door veel exporteurs geprefe reerde brossig. De fabriekskaas kon de maximum prijs niet halen. Als hoogste noteering kwam hier aan het bord f 55.50. Dat de belangstelling voor de markt ook afneemt in kringen, waar men dit niet zou hebben verwacht, moge bhiken uit het feit, dat er heden slechts zes kaasdragtrs waren verscuenen, terwijl er. volgens den marktmeester op 11 had mogen worden gerekend. Er werden geen' T.V.'s uitgedeeld SPORT DEUKSEN EN VAN VLIET OP RECORDJACHT TE WIERINGEN. Tijdens het groote wielersportpro gramma, dat Zondagmiddag op de wie lerbaan te Wieringen wordt verwerkt, zullen Jan Derksen en Arie van Vliet een aanval doen op eikaars record. Derksen Is namelijk houder van het re cord 1 km staande start en van Vliet heeft de km vliegende start op zijn naam staan. Derksen zal thans een aan val op het record van den wereldkam pioen doen en deze zal op zijn beurt pogen Derksen's km staande start te verbeteren. De beide sprinters rijden samen in den koppelwedstrijd, waarin o.a. de zeer bekende rijders van Swelm—Verschu ren, Kees Bakker—Piet Evers, Boeijen van der Voort, Groenewegen—Rem- kes, Van GentDevkers en Klink—Ar,c Vooren zullen starten. Dat het in de zen wedstrijd heet zal toegaan is zeker. Vooral Kees Bakkers-Evers, Klink- Vooren, van Swelm-Verschuren en Boeyen—van der Voort staan zeer „scherp". Voorts wordt een persoonlijke achter volging Groenewegen—Van der Voort gereden en zullen Bakker-Evers het in een koppeiachtervolging opnemen tegen van Swelm-Verschuren. Klink mag als éér. van de favorieten worden gezien voor de eigen kracht race over 10 km, terwijl Boeyen in de klassementwed- strijQ het meeste vertrouwen geniet. Tenslotte zullen Derksen en van Vliet elkaar tevens nog bekampen in twee sprints en zoo noodlg een „belle" om den winnaar aan te wijzen. Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd. De Kwartierstaat. EEN andere methode om de afstam ming na te gaan is om met zich zelf te beginnen. Daaronder volgen op één lijn de ouders, vervolgens de grootouders, dan de betovergroot ouders enz. Broers en zusters worden hierop niet vermeld. Het resultaat, dat men aldus verkrijgt, wordt een „kwartierstaat" genoemd. De kwartierstaat krijgt den vorm van een pyramide en als we maar genoeg voorouders kunnen vinden, zal de moei lijkheid zich' voordoen, dat, evenals bij het samenstellen van een stamboom, we een papier moeten gaan gebruiken van een onhandig groot formaat. Dit heeft den bekenden sibbekundige Dr. Stefon Kekule von Stradonitz er toe ge bracht een systeem in te voeren, dat de mogelijkheid schept den kwartierstaat ook in lijstvorm samen te stellen, welk systeem thans algemeen gebruikt wordt. Hierbij krijgt degene van wie de staat uitgaat, de zoogenaamde „kwartier- arager" het Arabische cijfer 1, zijn ouders 2 en 3, zijn grootouders van va derszijde 4 en 5, van moeder zijde 6 en 7 enz. Tevens wordt iedere reeks van voor ouders van dezelfde graad („parentatie" genoemd) aangeduid met een Romelnsch cijfer. 112 is dus de vader, 113 de moeder, 1115 grootmoeder van vaderzijde, IV15 moe ders grootmoeder van moederszijde. Er zij nog opgemerkt, dat behalve de kwartierdrager, die natuurlijk manne lijk of vrouwelijk kan zijn, alle mannen een even- alle vrouwen een oneven nummer hebben. Vooral de kwartierstaat toont ons aan hoevele families wij zij het dikwijls ook in verren graad geparenteerd zijn. FRUITTEELTDEMONSTRATIE TE SCHELLINKHOUT. Verslag over 1943. In Mei werd eerste bespuiling na den bloei uitgevoerd, zooals in het vorig verslag werd vermeld. Voor de ionge appelen werd echter in plaats van loodarsenaat een nicotineprepa- raat aan de sproeivloeistof toegevoegd ter besnreiding van de appelzaag- wesp Op een gedeelte der oude ap- pelaanplanting werd nog apart ge spoten met een nicotinepreparaat. ook voor bestrijding der appelzaagwesp. terwiil tegelijk de bloedluis. welke dit iaar vroeg aanwezig is. werd bestre den. In de laatste dagen van Mei werd een aanvanp gemaakt met de tweede bespuiting na den bloei, welke voor het ionge oarenperceel nog weer met nosprasit werd uitgevoerd. Het ove rige gedeelte van het bedrijf zal in begin Juni worden bespoten met 3/» Californische pap en ten deele met Solbar. Bovendien zullen omstreeks 20 Juni de appelen met loodarsenaat v/orden bespoten ter voorkoming van wormstekigheid. Het dunnen der pruimen moet dit iaar alleen gebeuren bij de Reine Victoria. De andere soorten hebben sterk geleden van de pruimenzaae- wesp. daar de bestrijding niet moge lijk was. omdat het nieuwe bestrij dingsmiddel Gesarol eenige weken te laat is aangekomen Ook sommige soorten appelen en peren zullen dit seizoen gedund moe ten worden. De vruchtbezetting is bij vele variëteiten voldoende, bii andere weer matig te naemen. vooral de Goudreinet is zeer matig. Hoewel er over het geheel genomen minder fruit zal worden geteeld, dan het vorig iaar. maf echter over de vooruitzichten niet geklaagd worden. De groote boerderij van den heer Tj. Wessterhoek aan den Zuiderweg te Hoogkerk is gister door den bliksem getroffen en tot den grond toe afge brand. Het aangrenzende woonhuis is gespaard gebleven, doch bekwam zeer veel waterschade. Z.H. de Paus heeft den president van het Groot Seminarie van het Bis dom Den Bosch, den hoogeerwaarden heer A. van der Meyden, tot geheim kamerheer benoemd. Erfelijkheid. Studiewan de sibbetafel en vooral ook van den kwartierstaat is bijzonder be langrijk voor het nagaan der erfelijk heid van geestelijke en lichamelijke eigenschappen en het is o.a. de Land stand geweest, die dit zeer goed heeft ingezien en derhalve een afdeeling „Sibbe en Erf" heeft gesticht. We mogen niet nalaten op deze af deeling te wijzen, die naast het ver strekken van hulp aan de beoefenaren der Sibbekunde zich ten doel stelt voor de boerenbevolking een soort uit gebreide „burgerlijke stand" in te richten. Het adres der afdeeling is: Leeuwen- daiéstraat 27, Haarlem. Het Nederlandsch Verbond voor Sib bekunde, Willemstraat 47, Den Haag, waarmee „Sibbe en Erf" samenwerkt doet hetzelfde, maar zijn arbeidsgebied beperkt zich niet tot den boerenstand, doch omvat de geheele Nederlandsche bevolking. Na deze uiteenzettingen zal het woord Sibbekunde, hoewel een echt Neder- landsch woord en in Friesland en Twente nog in gebruik gebleven toch geen buitonnissigen klank meer hebben. Men zal zelfs zien hoe aangenaam het beoefenen der Sibbekunde in werkelijk heid is. Wie er mee begint, zal niet rus ten voor hij zijn voorgeslacht „ontdekt" heeft en hij zal de waarheid erkennen: Wie zijn voorgeslacht niet eert, is zijn eigen naam niet weert. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE DIENSTEN. Kring Den Helder. Aanvragen van schoenenbonnen. Personen, die dringend éen schoenen bon behoeven en wier familienaam be gint met de letters M t/m S worden in de gelegenheid gesteld te Den Helder op Maandag 21 Juni of Dinsdag 22 Juni a.s. en te Anna Paulowna op Dinsdag 22 Juni a.s. een aanvraagformulier af te halen en in te dienen. Zij, die reeds een aanvraag hebben ingediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Omwisseling textielkaartcn 2de en Sde serie. Tegelijk met de uitreiking der bon kaarten voor voedingsmiddelen 8ste periode zal gelegenheid worden gege ven de persoonlijke textielkaarten 2de en/of 3de serie, waaraan zich nog on gebruikte punten in onbeschadigden toestand bevinden, te ruilen tegen nieuwe speciale punten en wel te: Den Helder v. 21 t/m. 25 Juni 1943; Anna Paulowna op Dinsdag 29 Juni 1943 Breezand op Woensdag 30 Juni 1943 (9- 13 uur); Julianadorp op Donderdag 1 Juli 1943; Groote Keeten op Vrijdag 2 Juli 1943. (Gem. Callantsoog) Na 10 Juli 1943 bestaat voor omruiling der kaarten geen gelegenheid meer. Eveneens kunnen speciale punten, vergunningen en/of machtigingen, ver strekt né 11 April 1943, in genoemd tijdvak bij den distributiedienst worden ingeleverd ter eventueele verkrijging van nieuwe punten, enz. De aanvraag hiervoor dient te ge schieden met een aanvraagformulier MD 333-06, welke formulieren vooraf bij de kantoren van den distributie- dienst kunnen worden afgehaald. Uitreiking van levensmiddelenkaarten, toeslagkaarten voor houders van L - Inlegvellen, omwisseling textlelkaarton 2e en 3e serie togen T-punten. Oudeschild op Woensdag 23 Juni a s. ln de O.L. school van 9—10 uur Wijk S. No. 1 t/m 19. het dorp met no. 1 t/m 41 10—11 uur Wijk S, No. 20 t/m 32. het dorp met no. 42 t/m 66. 11—12 uur Wijk S, no. 33 en hooger, het dorp 67 t/m 78. 12—12.20 uur voor het dorp met no. 79 t/m 14 2—3 uur voor het dorp met no. 95 t/m 155. 3—1 uur voor het dorp met no. 166 t/m 221. 45 uur voor het dorp met no. 222 t/m 348. 5—5.30 ujur voor het dorp m. no. 349 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin, alsmede de bljbelioorende Inlegvellen. Distributiekring Barsingerhorn. De omruiling van textielpunten van de kaarten der 2e en 3e serie tijdens de volgende uitreiking van bonkaarten mag niet geschieden door zgn. bode diensten. Belanghebbenden dienen derhalve persoonlijk te komen en de stamkaar ten mede te brengen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze omruiling uit sluitend op de ultreikingsdagen kan plaats hebben. Men raadplege hiervoor de inlegvel len. RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 20 JUNI. Nieuws: 9.—, 12.—, 19.— en 22.— uur. HILV. I, 414,4 M. 7.30 Oude vertrouwde wijsjes (gr.) 8.— De zin van het boer zpn 8.15 Progr.-overz. 8.30 Ochtendklanken ;gr.) 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. IC. - Als de aomerzonne stil staat. 11.— Chaint- nade progr. 11.30 De stem der SS. 11 40 Marschen (gr.) 11.50 Neerlands stem van het front. 12.— BNO: Act. praatje. 12.15 Ned. Kamerkoor cn gr. 12.45 Als ik 't vom t zeggen had. 13,— Vlooi, cello en piano. 13.30 De Schijnwerper. 13.— Het Omroep Symph. Orkest (opn.) 15.15 Het wekelijk- sche luisterspel: „Operette op tournee 16.— Sollstenconcert. 16.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest. 17.— Het Zon dagmiddagcabaret. 17.30 De Melodisten, solist en de Tien Viuolljke meisjes. 18 .5 Nederl. Volksklanken (opn.) 19.10 BNO: Spiegel van den dag. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Zomer ln Europa, klankbe>*'.d 20.15 Het Rlele Queling kwartet. 20.45 Zo- mercabaret „De Jonge Nederlanders." 2!,— BNO: Act. beschouwing. HILV. II. 10.— Godsd. uitz. 11.— Zondag- ochtendc. en sol. (gr.) 12.— BNO: act. praatje. 12.15 Pittige melodietjes (gr.) 13.00 Toespr. G. J. Zwertbroek. 13.15 Af wisselend ernst en luim (gr.). 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Gevar. Zondagm concert van Beethoven (gr.) 16.20 Licht orkest- concert (gr.) 17 30 ThansHans (opn Pianospel (opn.) 18.15 Zie Hilversum 19.10 Op den dansvloer (gr.) -.0.10 Zoeklicht, Zondagavondgesprek. 2015 Amusementsorkest (opn.) 21.— Licht klassiek conc. (gr.) 21.45 Avondwijding. 22.00 B.N.O act. beschouwing. MAANDAG 21 JUNI. Nieuws: 7.—, 8.—, 12.45, 16.45, 19.—, 22.—. HILV. I, 414 M. 6.45 Herman Schltten- helm. accordeon (gr.) 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.15 Goeden morgen (gr.) 710 Sportnieuws. 7.50 Piogramma-overzic.hi 8.10 Var. morgenklanken (gr.) (8.45—8 50 voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Orgelconcert. 9.45 Vrouwen zingen (gr.) 10.15 Uit de eerste Baedeker (III). 10.30 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest 11.00 voor de kleuters. 1.30 Pianovoordr 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman 13.00 Land en volk brengt13.05 Ger. v. Krevelen en zijn orkest en gr.1. 14.03 Sted. orkest van Maastricht. 15.00 Godsd uitz. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Amusementsorkest en soiis* 18.00 B.N.O. Friesch praatje. 18.05 Syrr- phonle-orkest (gr.) 18.15 Midzomer- Zonnewende. 18.35 Midsommervaka (gr j 18.45 Politiek weekpraatje. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 viool en cello. 19 15 Derde acte van de opera „Die Meistei- singer von Ntlrnberg". HILVERSUM II. 17,30 Operette „Frie- derlke" (opn.) 18.— Minuten van groote verscheidenheid (gr.) 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Feest ln het dlerenrijx (gr.) 20.15 Germaansch en Romeinsch Recht, voordracht. 20.30 Het Omroepor kest en soliste (opn.) 21.15 Dlck WiUt- brandts. 21.45 Avondwijding. 22.00 Act, beschouwing. Hoofdred.: A. R. Jonker (afw.); piv. hoofdrd.: H. P. v. d. Aardweg: Buitenl Tj. N. Adema: Blnnenl. en Prov.: D. A. Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, allen te Alkmaar; Streeknlcuws: A. Eriks; Advertenties: C. Boogaard, Alkmaar. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zeer belangrijke formulieren voor grossiers. In aansluiting op hetgeen is medege deeld over het afhalen van formulieren door detaillisten wordt Vians bekend ge maakt, dnt ook grossiers lri kruideniers waren op door de Plaatselijke Distribu tiediensten bekend te maken dagen der gelijke ^.formulieren bij deze dienst-n moeten afhalen. De grossiers dienen de formulieren in hun eigen belang b i n- nen drie dagenna ontvangst vol ledig Ingevuld en onderteekend weder bij den distributiedienst ln te leveren. Bij niet of te laat inleveren bestaat -Ie mogelijkheid, dat zij geen toewijzingen meer zullen ontvangen. Het heeft geen zin in zake deze aangelegenheid aan het Centraal Distributiekantoor te schrijven of een persoonlijk bezoek af te leggen Eventueele brieven zullen niet worden beantwoord. Vervallen zittingen P.B.H. Dcncken. I. v. m. d? benoeming van een P. B. H. te Wormerveer zijn m. 1. v. 18 Juni a.s. de zittingen van P. B. H. Deneker, te Wormer en Krommenie vervallen. Papiertouw voor koolzaad. Voor de landbouwers, die het door hen te oogsten koolzaad niet met een graa.i- maalec-zelfblnder maaien, wordt papicr- touw beschikbaar gesteld. Van Vrijdag 18 Juni a.s. af zijn aanvraagformulieren bij den P. B. H. verkrijgbaar. Den land bouwers wordt verzocht zoo spoedig mogelijk de volledig ingevulde aan vraagformulieren bij den P. B. H. in te leveien zoodat tijdig de aankoopvergun ning in hun bezit ls. Schapenlevering. Ter bevordering van een geregelde,! aanvoer kunnen voortaan weer ledexe week schapen worden geleverd op al.e veemarkten in Noord-Holland. INLEVERING SINAASAPPELBONNEN. In verband met de beschikbaarstelling van sinaasappelen op de bonnen „Reserve 4-35" met rooden opdruk, zullen detail listen van sinaasappelen in stadsgebied worden voorzien door tussehenkomst vai. de plaatselijke verdeelir.gskantoren van t Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Zl.i dienen de bonnen, welke zij bij den ver koop der sinaasappelen van hun klanten hebben ontvangen, voor 17 Juli a.s. bij de plaatselijke verdeelingskantoren ln ls leveren. Inlichtingenplicht voor fabrikanten van industrieele producten. In de Staatscourant van 11 Juni 1943 ls afgekondigd het uitvoeringsvoorschrift v. h. prijsvormingsbesluit „inlichtingen fabri kanten van industrieele producten nr. 1", waarin de fabrikanten van a. zeepvervangende wasch-, reinlgings- en schuurmiddelen b. overige schuurmiddelen c. poetsmiddelen d. zoetstoffen en verzoetingsmiddelen e. artikelen vervaardigd uit ledervervan- gende sloffen f. vitaminepreparaten verplicht worden tot het geven van ln lichtingen Deze inlichtingen moeten wor den gegeven ten aanzien van die goederen, welke op het tijdstip van het ln werking treden van dit voorschrift door de fabri kanten in den handel gebracht worden, binnen een maand na dit tijdstip en ten aanzien van goederen, welke na genoemd tijdstip voor het eerst of opnieuw ln den handel worden gebracht voordat dit plaa~s vindt. Bedoelde inlichtingen moeten eveneens worden verstrekt voordat de prijzen, menstellingen, verpakkingen of merken van de goederen worden gewijzigd. Ondei fabrikanten worden mede verstaan dege nen, die genoemde goederen van derden betrekken en deze onder eigen naam merk of verpakking ten verkoop aanbie den. Dc inlichtingen moeten worden verstrekt op formulieren, welke voor de belang hebbenden kosteloós verkrijgbaar zijn bij den dienst van den gemachtigde voor di prijzen voor zoover het betreft dc goederen welke onder a, b, c en d genoemd zijr-, bil het Rijksbureau voor hulden en ledc-i voor de onder e genoemde artikelen en bij het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen voor de onder f genoemde preparaten. Bereidingsproducten soepen en sausen. Handelaren ln producten ter bereiding van soepen en sausen, die deze producten hebben afgeleverd tegen In ontvangstrie- ming van de Industrietoewijzingen, welite het hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten heeft uitgegeven, dienen d-.»z< toewijzingen toe te zenden aan voor noemd hoofdbedrijfschap, Wassenaarsche- weg 80, 's-Gravenhage. IN 1943 NOEMT MEN DIT EEN SANTE-6LAAOJE Elk „AKKERTJE- is verpakt ln een cartonnen doosje,* zooals hiernaast afgebeeld wordt; Let daar goed op! es. Nederlandsche Pijnstillap, Ik heb het zes menschen laten proeven I vwteit Pim Vijf vroegen of 'l echte th,ee was, de zesde wist 't zéker l Zóó geurig en aromatisch is van der Plaats' thee-surrogaat ln kleur, geur en smaak als Ja va-thee zoo fijn 1 Da^s waar! Proef *t maar! Achttien karaats! VAN OER PLAATS' KOFFIEBRANDERIJEN EN THEEHANDEL - Men maakte op Terwee voorheen Voor beste Koffie staat. Zoals men nu Terwee verkiest Voor koffie-surrogaat Watu is fkeueee? Die leverl zijn Scheerzeep bon S in bij zijn leveran cier, want hij krijgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van oude kwaliteit! Heden hier, morgen daar! Verzekert U daarom b(j de „Onderlinge Nederlandsche" Verwaarborgd kapitaal ruim |l. ?'f Voorachotheffing p. halfjaar ff. 0.60 per f. 1000.- Grootste risicospreiding. Vraagt inllfhlmpcn I Bat*. DE ONDERLINGE NEDERLANDKHE MQlESTVERZf KERING MY. SNSEK Kantoor A'dam Kei/efïqracht 399. Tel. 303JA.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2