KEG De Landstand Rij- en Men-school te Hoofddorp De Baderiënfabriek voor den Noordoosfpolder. iuinun^,HiiHiiMn.ii,nni.(Bia wrniÉm Uk onze omgeving. Lange dijk. VOOR BBN GBZOND AARDAPPEL LAND IN BET GEB8TMER AMBACHT. Waar wij vernemen, heeft de ver kooporganisatie voor zaaizaad en poot- goed uit den Noordermarktbond zich tot de gemeentebesturen van Koedijk. 31nt-Maarten en Langedljk gewend, met het verzoek, de politieverordening met een bepaling aan te vullen, waarin wordt bepaald, dat Iedere tuinder die een gewas aardappelen heeft, waarvan de gezondheidstoestand van dien aard la, dat deze gevaar oplevert voor de belendende perceel en, zulks te beoor- deelen door den Keuringsdienst, ver plicht la, zijn gewas op te zuiveren of te doen opzuiveren, zoodat dit perceel geen gevaar meer oplevert voor zijn omgeving. Men deelt ons mede, dat het gemeen tebestuur von Langedijk reeds besloten heeft, een dergelijke bepaling In de po litieverordening aan te brengen. Het aal In de kringen van de betrokken tuinbouwers ongetwijfeld worden toe gejuicht, als op deze wijze de gezond heid van het aardappelgewas wordt be vorderd. Geslaagd. - De heor H. Hellinga te Heiloo, ambtenaar ter secretarie alhier, is geslaagd voor het diploma Gemeen te-administratie X. Benoemd. - Tot klerk ter gemeente- te-secretarie van Langedijk is benoemd de hoer M. P. Maarleveld te Rotterdam. Broek op Langendiik. Verhuurd. - Het perceel grond achter het vellingsgebouw van de Langedijker Groenten Centrale ls verhuurd aan den heer J. de Jong, alhier. Noord-Scharwoade. Die haast heeft gaai voor. -■ Een aan tal vrachtschippers heeft zich tot het gemeentebestuur van Langedijk ge wend om voorschutting te verkrijgen door de gemeentesluis. Op dit verzoek is gunstig beschikt, met dien verstan de, dat voorschutting wordt verleend, wanneer op één dag dubbele vrachten groenten moeten worden gebracht naar de laadplaats alhier, doch niet tusschen 7 en 9 uur 's morgens. Anna Paalowna. Geslaagd. - De heer N. Keijzer Blaag- de voor het diploma Gemeente-admini stratie I. Wieringermeer. Burgerlijke stand. Geboren Michael P. H., z.v. C. J. Entlus en S. Schater. Johanna M.. d. V. N. Mooy en M. E. Beers. Jacoba Th., d.v. L. Bouthoorn en J. Knoop. Martinus C. J., z.v. C. A. Heestermans en J C. M. Dekkers. Geertje B., rt.v. H. Grijze en L. de Vries. Overleden: Petrus Komen, oud 31 jaar. Wieringerwerf. Benoemd. - Bij besluit van den Se cretaris-Generaal van het Departement van Financiën van 17 Juni 1943 zijn met ingang van 1 Mei 1943 bij den dienst der Domeinep benoemd ln vas ten dienst tot opzfehter-teekenaar de heer J. Wieberdink te Wieringerwerf en tot adjunct-commies de heeren E. A. Florijn en R. Visser, allen thans werk zaam op arbeidscontract. Dirkshorn. Overgegaan. - Onze plaatsgenooten Hans Tielemaps en Jaap Smit zijn overgegaan resp. van de 3e naar de 4e klas en van de 4e naar de 5e klas der HBS te Alkmaar. Warmenhnizen. In memoriam Maarten Mosch. - He denmorgen deed het bericht de ronde dat onze oudste inwoner de heer Maar ten Mosch, na een ziekbed van enkele dagen, is overleden. De heer Mosch bereikte den leeftijd van 90 jaar en 9 maanden. In alle opzichten was hij, ge zien den leeftijd, buitengewoon kras. Voor twee jaar geleden was hem nog de taak oogelegd den gedenksteen ge schonken door de geëvacueerde Amers- foorters en aangebracht in het Gem. huis alhier, te onthullen. De oude baas heeft een mooien ou den dag en een goede oppassing gehad. Hij ruste in vrede. W leringen. Politie. - Verloren een grijs kinder- .iasje en een portemonnaie inhoudende ongeveer f 15. Inlichtingen bij den ge meentebode. Overgang van zaken. - Het eigen ge bouw aan den Rijksweg te Hippolylus- hoef is in eigendom overgegaan aao !en exploitant dezer zaak, den heer S Slikker. Alkmaar. EXAMENS F.N.Z. Bij de vanwege den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (FNZ) op 28 en 29 Juni 1943 te Alkmaar gehouden examens voor de verschillende func ties ln de zuivelfabrieken werden 45 candidaten geëxamineerd. Hiervan siaagden o.a. voor boterma- ker: J. Bleeker, Harenkarspel, J. H. Hogeling, Lutjewinkel, K. de Raad. Lutjewinkel, J. J. Tambach, Alkmaar. Voor centrifugist: M. Nauta, Alk maar, P. M. Pronk, Warmenhuizen. Voor machinist: J. Homminga, Julia- nadorp, D. den Braven, Oudeschild (Texel). KAASMARKT. In totaal was de aanvoer van de Vrijdagsche markt 19000 kazen, zijn de van 8 fabrieken, 14 boerenstapels.. De fabriekskaas behaalde als maxi- mumprils f 43.50 voor de 20 plus en f 56 voor de 40 plus. De prijs van de kaas der boeren stapels bedroeg f 55. De handel viel goed te noecnen. VERGADERING „JONGEN LANDSTAND." Het Hoofd van de Afd. ..Volk en Bo dem" van den Nederlandschen Land stand in Noord-Holland, de heer Jst. Bakker, heeft een vergadering van den Jongen Landstand tc Alkmaar geopend, waarin mej. Wuedemeyer uit Havelte een inleiding hield over een volks- danscursus aan de hand van haar dag boek. De heer de Boer uit Stompetoren de clameerde op verdienstelijke wijze oenige gedichten, waarna de heer Bak ker het woord nam. Hij wees er op. dat moeilijkheden er slechts zijn om overwonnen te worden en achter de wolken toch de zon schijnt. De Jonge Landstand heeft tot taak het recht en de eer van het platteland te verdedi gen, daarvoor is echter veel wilskracht noodig. Met een beroep op alien de ideeën van den I,andstand uit te dra- ge. werd de zeer goed geslaagde bij eenkomst gesloten. (L.S.P.D.) ALGEMEEN ZIEKENFONDS ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spoedig alle praktijken centraal geadministreerd. In Hotel Proot werd Woensdagmiddag de algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken. De voorzitter, de heer P. Wilms, be treurde het in zijn openingswoord, dat de doktoren niet aanwezig konder zijn. Het door den secr.penm., den heer T. Bonsema, uitgebrachte jaarverslag, waarop wij afzonderlijk terugkomen, werd onveranderd vastgesteld. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing deelde de heer Hartong van Ark mede, dat hij, om gezondheidsredenen, het niet langer aandurfde als eenig deel nemer deel van het bestuur uit te ma ken. De voorzitter betreurde dit. Hij had gehoopt, dat Dr. Hartong van Ark. tot betere tijden, althans de eenige deel nemer in het bestuur zou blijven. Dit werd door den heer Hop onderstreept, die hoopte, dat spoedig jongeren ook hem zouden vervangen. De heer P. Wilms werd als bestuurs lid herkozen. Tot dienfl plaatsvervanger werd gekozen de heer J. Boskamp en tot leden van de commissie, belast met het nazien van de rekening mejuffrouw F H. A. Schuitema en de heer J. Bos kamp. De premie voor 1943 werd conform vastgesteld. Besloten werd, de gelegenheid voor de verzekerden om kosteloos van huisarts en tandarts en/of apotheker te veran deren .eveneens open te stellen gedu rende de eerste week van October, naast de thans reeds bestaande gelegenheid ln de eerste week van April. Een prlncipieele beslissing. Aan de orde was hierop het voorstel van het bestuur om het besluit van de Algemeene vergadering, betreffende de prak'iiken in de Buitengemeenten, welke centraal geadministreerd worden, zoodra de omstandighede hiertoe aanleiding geven, ui te breiden tot alle praktij ken, waardoor de praktijken welke er thans nog niet onder vallen, zoo spoedig mogelijk onder de Centrale Administra tie van Alkmaar gebracht zullen wor den. Deze egellng ls noodzakelijk gewor den door de vele wijzigingen in de ver zekerden, die van de verplichte ver zekering overgaan naar de vrijwillige en omgekeerd. Eveneens door het feit, dal de uitvoering van de voorschriften welke het Ziekenfond» vnn het Staats toezicht op de Ziekenfondsen ontvangt, een direct verband van de boden met het ziekenfonds noodig maakt. Dit voorstel werd zonder bespreking aangenomen. De heer Lauws bracht nog de wen- schelijkheid van het aanstellen van een controleerend arts ter sprake Nu zie ken ale gevallen het maximum aantal dagen uit. Door controle zouden hier op duizenden bespaard kunnen worden De voorzitter gaf dit toe. De bBsoa- ring zou den deelhebbers ten goedé ko men en aangezien de doktoren daarop in dezen tijd geen prijs stellen moest men dit voorloopig maar laten rusten De voorzitter sloot de vergadering met het uitspreken van den wensch. dat de volgende onder gunstiger om standigheden gehouden zou kunnen worden. Heer-Ragowaard. Burgerlijke stand. Geboren: Willem, z.v. P. Bode' en A. Stolk. Afra Z., d.v. P. Kuijper pn G. v. d. Gragt. Hans. z..v, P. Blauw cn H. v. d. Oord. Nicolaas W., z.v. W. Buiter en G. van Baar. Hilda M. M., d.v. H. P. van Marrum en H. Bouma. Cornella M M.. d.v. C Tromn en A. Borst. Dorothea A.. d.v ,T Beers en M. C. Bruin. Anna G. D., d.v. .T. A. Schilder en M. C. C. Groot. Plet'er. z.v. p. waker en R. M E. Borst. A- gatha C., d.v. W. Oudhuis en M C Mosch. Divera M.. d.v. A. Berkhout en B. sneekes. Cornelis J.. z.v. J. M. Maglelsen en M. Komen. Wllhelmlna A. J., d.v. G. Langedijk en J. Bakker. Ondertrouwd: Jacobvis S. Pronk, en Anna Kieft. Hendrlkus Bosch te Rheden en Akke G. Cuperus. WHert A. Dekker te Harenkerspel en Anna O Verwer. Simon H. N. Rooien te EC- mord-Binnen en Catharlna Krom Gehuwd- .Te. Mak en C. J. Maas Kruijer en C. J. Scholten. W. A. Bakker en A. G. Verwer. Overleden Simon Stam. 71 iaar. echtg. v. T Stammes. Geertruida Bras. 77 jaar, echtg. v. H. Koetpmeii pe'-us J. Groot, l jaar. z.v. J. Groot en C. C. v. d. Gragt. Bevolking. De bevolking der ge meente bedroeg op 1 Juli 5344 personen (31 December van het vorig Jaar 5801 personen). Opleidingsinstituut voor Oostland-boeren. De Landstand is eigenaar gewor den van de groote manége te Hoofd dorp, die voorheen in gebruik was bij de landelijke rijvereeniging, doch eigen dom was van particulieren en min of meer verwaarloosd werd. De heer W. Slob, die zich voor de landelijke ruitersport zoo verdienste lijk heeft gemaakt en ook thans nog de leiding heeft van de landelijke rijver- eenigingen, kreeg van den Landstand de bevoegdheid, het gebouw en de In richting op te knappen. Hij deed dit met bescheiden middelen, ln hoofd zaak met witkalk en groene carboll- neum, maar als man van smaak heeft hij met dit materiaal weten te berei ken, dat het gebouw er weer fleurig uitziet. Ook aan het restaurant* wist hij ka rakter en sfeer te geven. De heer Slob is ook een practisch man, die begrijpt, dat het er thans met de beschikbare ingrediënten op aankomt, hoé een en ander bereid wordt en hij slaagde erin, den kok van Schiphol aan de keuken te verbinden. Op uitnoodiging van den heer Slob hebben wij Vrijdag een en ander in oogenschouw genomen. De manége lag er keurig bij, evenals de stal voor de paarden. Zestien van deze edele rij dieren kunnen daar geplaatst worden, maar de paardenpositie is thans een zoodanige, dat men er nog slechts over één viervoeter beschikt. In het magazijn zagen wij een 9chat van tuigen en zadels, keurig opge poetst, eveneens eigendom van den Landstand, met het doel, die met het beroemde concours-hippique te Hoofd dorp, dat helaas dit jaar niet kan wor den gehouden, in gebruik te nemen. De Landstand heeft zich ook het eigendom verzekerd van verschillende rijtuigen, waaronder de beroemde ma;"coatch van den heer Bultman, waarmede deze op verschillende con cours met zijn vierspannen zooveel succes boekte. Al deze rijtuigen zijn grondig opgeknapt en staan nu keurig beschikbaar voor eventueele folklo ristische feesten, die de Landstand denkt te organiseeren. De Landstand benoemde den heer Slob ook tot schoolleider, om de boe ren, die naar het Oostland gaan, een vóóropleiding te geven. Voor dit werk wordt hij geassisteerd door den heer K. V/ijker als dienstleider, een man van kranige militaire standing, benevens oen hulpdienstleider en een zang leider. In groepen van maximum 30 perso nen worden de boeren, die naar het Oostland gaan, in korten tijd eenigs- zins militair opgeleid en in het ge bouw op bescheiden, doch hygiënische wijze gehuisvest en gevoed. Zij hebben er ook de beschikking over een douche en een gezellige gemeenschapszaal. Het doel van de opleiding. Na zijn bezoek aan het Oostland, zoo vertelde ons de heer Slob, bestem de de boerenleider de Rijschool te Hoofddorp als opleidingsschool voor oe candidaat-Oostlandboeren. De Neder- l«»ndsche boer toch staat bekend als een goed vakman en wordt ook als zoodanig zeer gewaardeerd, maar aan gezien hij bestemd wordt om in land bouwgebieden leiding te geven, maakt hij tegenover de Duitschers geen goed figuur. Het is wenschelijk, dat hij ook door zijn houding respect weet af te dwingen en daarom zullen er in de toekomst geen Nederlanders naai het Oostfront gaan, die hier niet een vóór opleiding hebben gehad. Daarna gaan zij naar Rogatsehew ten Noorden van Rofnafön. waar zij wat Duitscb en Russisch leeren. De bedoeling was, hun hier een vóóropleiding van twee weken te geven, doch twee weken is beslist te kort; het moeten er minstens vier zijn. De eerste groep, die m rgen ver trekt, is door toevallige omstandig heden hier vier weken geweest. Toen zij kwamen, wisten zij zich geen hou ding te geven. Wij hebben den beperk ten tijd voornamelijk besteed aan de houding van de mannen. Daarvoor is het excerceeren gebruikt, alsmede het volgen van een zangcursus. Omdat Rusland niet vrij is van Partisanen, hebben wij hun ook schieten en gra- naatwerpen geleerd. De schietbaan is helaas nog niet gereed en geweren wa ren er ook nog niet, maar in Rogat sehew krijgen zij een drjeschots Fran- sche karabijn en pistolen en wij heb ben hun althans geleerd, hoe zij die moeten gebruiken. Den dag hebben wij verder besteed aan het schoonhou den van het gebouw en aan de bevor dering van reinheid aan eigen lichaam. Wij hebben bun ook geleerd, met weinig middelen een eigen sfeer te scheppen. In de Oekraïne wordt wei nig aan verslering van huis en tuin gedaan en wij hopen, dat zij het daar doen op z'n Hollandsch. Wij willen be reiken, dat zij den Nederlandschen naam niet zullen blameeren en niet direct teruggestuurd worden, want tn verschillend opzicht hebben Nederlan ders daar den Nederlandschen naam reeds geschaad. Daarom worden ze hier militair flink aangepakt. Vier van de drie-en-twintig hebben wij als on geschikt terug moeten sturen en van af het oogenblik van hun vertrek was de stemming onder de mannen vol komen goed. Hun leeftijden varieeren van 22 tot 63 jaar en 't is merkwaardig, dat de ouderen blijk geven over meer doorzettingsvermogen en wilskracht te beschikken dan de jongeren, al zijn ze natuurtlijk physiek de minderen van die jongeren. Wij hebben daarna de 19 adspirant- Oostlandboeren, onder leiding van den dienstleider K. Wijker, zien marchee- ren, hooren zingen onder den marsch en een schijnaanval met houten hand granaten tegen de denkbeeldige Parti sanen zien uitvoeren en met hen ge zellig in het restaurant gezeten en kun nen constateeren, dat er onder hen een kameraadschappelijke geest heerscht. Het kleinste deel was lid van de N.S. B., een paar deden het uit idealisme, (zoo was er onder hen ook een rijke boerenzoon uit Groningen, wiens broer aan het Oostfront was gesneuveld en die nu zijn deel aan den opbouw -an Europa wilde leveren, maar later op zijn vaderlijk goed terug hoopte te kee- ren) maar de meesten van hen wer den gedreven door den zin tot avon tuur en den wil om vooruit te komen. Onder hen was ook een vijftiger, die al ln Oostland was geweest, maar terug was gekeerd, omdat de Parti sanen het er hem te warm hadden ge maakt. Tusschen Smolensk en Minsk leven er honderden van hen in de bos- schen. Het zijn alle Agrariërs. Hun vaderlandsliefde, aldus deze adspirant- Oostlandboer, is geweldig, want zij hebben nog liqyer droop brood onder hun eigen regime dan brood met kaas onder de Duitschers. Ze zijn echter ge vaarlijk, omdat er onder hen ook al lerlei gespuis hulst. Voor hun toe komst zal het wenschelijk zijn, wan neer wij daar de leiding van den landbouw op ons nemen en daarom ga ik er weer heen. maar dan beter voor bereid. Na veertien dagen hoopt de heer Slob de opleiding van een nieuwe ploeg ter hand te nemen. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Geslaagd. - Onze vroegere plaatsge noot. de heer B. D. Keuris, thans lei der der distribut'ed enst N O Polder te Kampen s.aagde heden voor het exa men gemeente-administratie I. EEN UNICUM IN DE WERELD. In het Microbiologisch Laborato rium van den Noordoostpolder te Kampen heeft men in het voorjaar onder hoogen druk gewerkt om honderden kilogrammen bacteriën te kweeken en af te leveren voor den uitzaai. Nog nergens in de wereld heeft men dit uitzetten van bacte riën op zoo groote schaal gedaan. Droog gevallen gronden zijn van na ture vaak arm aan stikstof. Daar het onmogelijk Is een dergelijke groote op pervlakte met stalmest te verbeteren, moest men hier groenbemesting aan wenden. Daarvoor worden de gronden met vlinderbloemige gewassen be zaaid, zooals klaver, lucerne en derge lijke. Dit zijn overblijvende gewassen die zeer diep wortelen De wortels ma ken den grond los en stikstof rij ker. Deze stikstof wordt in de wor tels gevormd, de planten onttrek ken deze stikstof aan de lucht. Dit kunnen de planten echter alleen dan, wanneer op de wortels de zgn. wortelknolletjesbacteriën leven. Dit vindt plaats door symbiose, een samen werking tusschen plant en bacterie Ieder van deze gewassen heeft echter weer zijn eigen specifieke bacterie; de bacteriën, die op de wortels van de erwten leven, kunnen niet bestaan op de wortels van de boonenplant en om gekeerd. Daar deze bacteriën niet in de droog gemalen gronden voorkomen; worden zij er ln uitgezet. In den Noordoost- polder gebeurt dit door het zaalzaad er mede te enten. Bij lederen kg zaad wordt 5 gram entstof gemengd. Per hectare is er ongeveer 100 gram ent-* stof noodig. De kosten van bereiding en distributie van de entstof bedragen per hectare slechts circa f 5.het geen een bescheiden bedrag ls ln ver houding tot de groote voordeelen, die dit enten oplevert. De gewassen groeien hierdoor voorspoedig en de gronden zijn veel spoediger bouwrijp dan in dien men dit zou nalaten. Met de entstof moet zeer zorgvul dig worden omgegaan. De bacteriën blijven maar 3 dagen in leven als zij zich niet op het zaad kunnen vast zetten, bij zonnig weer moet het uitgezaaide onmiddellijk worden on- dergeëgd, daar de zonnestralen een doodelijke werking op de bacteriën uitoefenen. In het laboratorium worden de bac teriën in reincultures gekweekt. Zij worden gevoed met een gelei-acntige substantie, die hoofdzakelijk uit agar- agar bestaat en voorts uit glucose en verschillende voedlngszouten Het verschijnsel van de bevordering van den groei der vlinderbloemige ge wassen door symbiose dezer bacteriën op de wortels is reeds op het einde van de vorige eeuw ontdekt. Eerst na den wereldoorlog is men van dit ver schijnsel practisch gebruik gaan ma ken. Vooral in Amerika cn Denemar ken heeft men dit enten van bacte riën toegepast: op zoo'n groote schanl ais bö het ip cultuur brengen van de Wieringermeer en nu weer in den Noordoostpolder geschiedt, is het ech ter een unicum ln de wereld. FAPIKRBESPARINGS- VOORSCHRIFTEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. - De Neder- U-ndsche Staatscourant van 1 dezer be vat eenige wijzigingen in de huidige papierbesparingsvoorschriften. De voor naamste hiervan ls, dat de lijst van arti kelen, waarvan de vervaardiging tot dusverre was verboden, is vervangen door een lijst van artikelen welke in het vervolg nog slechts mogen worden ver vaardigd. Dc vervaardiging van andere dan op deze lijst voorkomende artikelen ls dus verboden Voorts zijn o.m. de formaatsvoorschriften ten aanzien van briefpapier, kwitanties, etiquetten en aanplakbiljetten verscherpt. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar bovengenoemde Staatscourant. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 JULI 1943. Ned. Herv. Gem. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn (Liturgische dienst met de Jeugd maandcollecte). Heerhugowaard, 10.30 u. ds. A. vi Wijk van Zaandam. Nieuwe Niedorp, 8 u. ds. Nell. Noordscharwoude, 10.30 u. ds. Nell. Winkel. 8 u. ds. De Moo.v. Barstneerhorn, 8 u. ds. Van Biemen. Koedijk, 10 u ds. Kleljne. Wieringerwaard, 10.30 u. de heer Kalis. 8 u. Gemeente-avond. Eenigenburg. 10.30 u. ds. Witkop. Burgerbrug. 10.30 u. mej. J, v. d. Veen. Oudesluls. 10.30 u. ds. H. Cramer. Warmenhuizen. 10.30 u. ds. Veenhuysen Hoogwoud, 2.30 u. ds. Kreb. Spanbroek, 10.30 u. ds. Kreb. Ana-Paulowna. 10.15 u. ds. Vorstman, 4.80 u. ds. Peters var, Beverwijk (Doop). Slootdorp, 7 u. ds. Meijer Drees (Maandcollecte). r-osiorliTd. 10.30 u. ds. Van Beek. Westerland, 7.30 u. ds. Van Beek Broek op Langendijk, 10 u. en 7 u. ds. Koole. Doopsgezinde Gem. Barsingerhorn. 10.30 u ds. Oosterbaan Nieuwe Niedorp. 10.30 u. ds. T. Roth- fURZ, Hiopolytushoef. 10 u. ds. Lugt 8 Juli Jongerenkring. Broek op Langendijk. 10 u. ds. De Wa genmaker van Den lip. Geref. Gem. Schagen. 10 u. ds. J. van der M!je (Bevestiging ambtsdrager). 2.30 u. ds. .T. v. d, Mije. Kolhorn. 10 u. en 3 u. ds. Visch. Aartswoud. 10.30 u. Cnnd. C v. d. Vaart. range-eis, 3 u. Cand C. v. d Vaar? Noordscharwoude, 10 u. en 4 u. ds. Wiei'nga Broek op Langendijk. 10 u. en 2 30 li ds. Donner (Heilig Avondmaal) 4 30 u, ds. Donner (Dankzegging), Chr. Geref. Gem. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u, leesdictst. Evangeliesntiè". Schegen, 10.15 u. de heer Van Helden Stolpen. 3 u. de heer Van Helden Breezand. 10 u. de heer Boon, 3.30 u geen dienst. Schagerbrug Herv. Kerk, 2.30 u. de heer E. L. de Witt. Wieringerwaard Zaal Breed. 10,30 u. de heer E L. de Witt. Schagerbrug (Maandagavond). 7.30 u Blieenkomst Chr. Jongellngsvereenlglne. HipDOlytushoef, 10 u de heer C. N. Graaf. Den Oever Kapel. 4.30 u. de heer C. N Graaf. Bergen E. V. Maranatha, 10 30 u. ds I. K. Lofvers van Amsterdam. VrUe Evangelische Geref. Gem. Alkmaar, Doelestraat 3. de hoer J. R "boonman .ir. van Amersfoort. Warmenhu'Tn Fuik I. 4.15 u. de heer Schoonmnn Jr. LAND- EN TUINBOUW. GROOTERE GROENTEOPBRENGST IN DUITSCHLAND. De opbrengst van den groenteoogsl in Duitschland wordt voor dit laar geraamd op 710 millioen kg tegen 640 miliioen kg in 1941-'42. De bebouwde oppervlakte is met een kwart ver groot en deze zal in dit iaar nog een zelfde uitbreiding ondergaan. LEEUWARDEN. 2 Juli 1943 Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 54 stieren; 245 Vette koeion: 266 Melk- en Kalfkoeien f 575—f 1350: 7 Graskalveren f 140—f 300: 228 Nuchtere kalveren; 1 Vet schaap; 148 Welde schapen f 190—f 325: 105 L -smeren f 35—f 135: 31 Vette varkens: 34 Kleine biggen; 2 Paarden. Totaal aan voer 1355 stuks. De handel in kalveren en schapen was kalm, graskalveren matig, lammeren lauw* RADIOPROGRAMMA. ZONDAG 4 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 7.30 Lichte mei. (gr.). 8.00 De zin v. h. boer zijn. 8.15 Progr.overz. 8.30 Orgelconc. 9.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 10.00 Jonge kameraden, klankbeeld 11.00 Röntgen- kwartet. 11.30 De stem der SS. 11.40 Mar- schen (gr.). 11.50 Neerland» stem v. h. front. 12.15 Collegium Muslca Dlvlna. 12.45 Als tk 't voor 't zeggen had. 13.00 Viool en plano. 13.30 De Schijnwerper. 14.00 Rot- terd. Philharm.ork. en sol. (opn.). 15.00 Het wekel. luistersp.: „Om het Jonge le ven". 15.45 De Melodisten, sol. en de Tien Vroolijke Meisjes. 16.30 Bandi Balogh en zijn Hong.ork. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.30 Amus.ork. en sol. 18.15 Ned. volks klanken. 19.10 Sp. v. d. dag. 19.15 Sport. 19.30 Don Glovannl, opera. Vanaf 22.15 radio-centrales: Avond-Romantiek. 23,00- 24.00 Een vlot dansje en een vroolijk lledj e. 9.00, 13.00, 19.00, 22.00 BNO-Nieuwsber. HILV. II. 10.00 Godsd. uitz. 11.00 Uit de wereld v. h. ballet. 12.15 Oper. Konin gen. 13.00 Tojsspr. d. G. J. Zwertbroek. 13.15 Luchtige klanken. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Ork.revue. 16.00 Opn. v. Alfred Cor- tot, piano. 16.30 Ork.suites. 17.30 Klankb. „Een leeuw ls Iemand." 18.00 Krontjong- ork. v. d. Indische Club te A'dam. 10.15 Zie progr. H'sum I. 19.10 Dansork. spe len. 20.00 Zoeklicht, Zond. av.-gesprek. 20.15 Humor ln de zang. 21.00 Van de film. 21.45 Avondwijding. MAANDAG 5 JULI. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Georg Freundorfer en zijn ork. en Duo „JA" gr.). 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Georg Freun dorfer en zijn ork. en Duo „JA" (gr.). 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.-ovorz. 8.10 Vlotte klankenreeks (gr.). (8.45-8.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Godsd uitz. 9.15 Orgelconc. 9.45 Zangvarla (gr.). 10.15 Boekbespr. 10.30 Bandt Balogh. U.00 voor de kleuters. 11.30 Zang en plano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 13.00 Land en Volk brengt.... 13.05 Amusem.ork. en sol. en gram. 14.00 Plano en het Plukker-kwartet. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat wils. 17.00 Voor de Jeugd. 17.20 Melodisten. 18.05 Zang en plano. 18.45 Pol. weekpraatje. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Het Omroep Pianotrio. 20.00 Het Omr.-Symph.ork. 21.00 Lulsterfllts: „Tien kilo Tabak". 21.IS Solisten, oratorlumvereen. en het Conc.- geb.ork. (opn.). Vanaf 32.15 Radio-Centra les. Orgelconcert. 22.45 Tango's omlijst door paso dobles (gr.). 23.00 Opera-aria's (gr.). 23.30-24.00 Romantische pianocom posities (gr.). 7.00, 8.00, 12.45, 16.45, 18.00, 19.00, 22.00 BNO Nieuwsberichten. MEDEDEELING PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. KRING BARSINGERHORN. Afdeeling Textiel. Met ingang van 19 Juli kunnen weer nieuwe aanvragen worden Ingediend, en wc' op de volgende dagen: Barsingerhorn: Dinsdag van 9-11.30 uur; Winkel: Woensdags van 9.30-12.30 uur; Wieringerwaard: Vrijdags van 9 30-12.30 •tr. Voor het omruilen van verloopen pun ten en vergunningen raadplege men d< mededeeling ln dit blad van Vrijdag 25 Juni j.1. Uitsluitend op de -in dat nummer genoemde dagen kunnen oude punten en vergunningen worden ingeleverd. Textlelaartvragen mogen niet door de bodediensten worden ingediend. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Koop en verkoop van gebruikte botervaten aan vergunning gebonden. Blijkens bekendmaking van den direc teur van het Rijksbureau voor Hout ln de Staatscourant van 30 Juni, ls voortaan zonder vergunning verboden het koopen, verkoopen, afleveren, gebruiken, ver- brutken, bewerken, verwerken, doen be werken. doen verwerken, voorhanden of in voorraad hebben van gebruikte boter vaten, al dan niet in waaiervorm en van de daarvan afkomstige duigen en hoepels, alsmede van de daaruit vervaardigde ver pakkingsmiddelen. Een vergunning tot koopen van voornoemde artikelen geldt tevens als verkoop- en afleveringsver gunning voor den verkoopcr, mits de door den directeur van het Rijksbureau voor Hout vastgestelde koopbrief door hem wordt afgeteekend. Van het verbod van voorhanden of ln voorraad houden van gebruikte boter vaten, al dan met in waaiervorm, hoe pels en daaruit vervaardigde verpak kingsmiddelen, ls dispensatie verleend, op voorwaarde, dat voorhanden of voor radige hoeveelheden zoo spoedig moge lijk worden verkocht en afgeleverd aan daartoe koopgerechtigden. Vergunningen aan te vragen bij het Rijksbureau voor Hout, afd. Industrie, Driekoningenstraat 4 te Amsterdam. Scheurpremie oopst 1944. Het ligt niet in de bedoeling voor het oogstjaar 1944 aan hen. die hun verpllch- t'ng inzake het scheuren van grasland in 1912 en 1943 zijn nagekomen, opnieuw scheurplicht op te leggen. De oppervlakte bouwland is echter nog steeds te klein, zoodat een verdere omzetting van gras land tot bouwland noodzakelijk is. Deze omzetting zal worden bevorderd door het verleenen van scheurpremie Deze scheur premie bedraagt f 300 per h.a.. doch zal tot f 500.— per h.a. worden verhoogd, Indien en voor zoover: a. op het gescheurde land wlnterkool- of winterraapzaad wordt verbouwd en ge oogst boven de oppervlakte, welke de te ler uit hoofde van een hem opgelegde of door hem overgenomen verplichting moet verbouwen, of b. dc op het betrokken bedrijf voor den oogst 1944 met aardappelen beteelde op pervlakte grooter is dan die, welke voor den oogst 1942 met aardappelen ls be bouwd. Gelijk bekend is. kunnen de productie- commissarissen aan telers op zand-, löss, dal- en veengronden toestaan om, ln plaats van voor den oogst 1944 5 pet. van hun bouwland met kool- of raap zaad te bebouwen, hun aardappelteelt ten opzichte van 1942 met deze oppervlakte uit te breiden Over de op grond van deze bepaling extra met aardappelen be bouwde oppervlakte wordt geen ver hoogde scheurpremie uitgekeerd. Om voor bovenstaande scheurpremie ln aanmerking te komen, moeten do te scheu ren perceelen zoo spoedig mogelijk bij den Productiecommissarls worden opge geven en door dezen, voordat met het scheuren wordt begonnen, schriftelijk zijn goedgekeurd. De prijzen voor spiering. Voor versche spiering geldt de Prij- zenbeschikklng 1942. Dc Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overge gaan. indien ten hoogste de navolgende prijzen worden berekend: Spiering in dc periode 1 Mei—1 Sept: max. verkoopprijs voor den visscher per kg f 0.20. Max. marge voor den groot handelaar franco station van bestem ming. incl. verpakking en bijkomende kosten per kg: f 0.10. Max. marge voor den kleinhandelaar, af kleinhandelaar, netto d contant per kg: f0.12. Van 1 September1 Mei resp.: t 0.40, f 0 12 en f 0 18 Voor versche spiering uit de Wadden zee en hel TJsaelmeer gelden de hierbo ven genoemde maximumprijzen cn -marges slechts In zooverre deze spie ring een lengte van tenminste 8 cm heeft en voor menschelijke consumptie geschikt Is. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw).; waarn. hoofdred., kunst en wetenschap pen: H. P v. d Aardweg, Alkmaar; chef van dienst TJ. N. Adcma, Alkmaar: bui tenland: Jac Broersen, Hoorn: binnen land en rayon Alkmaar: D. A. Klomp: sport en rechtb. J. Werkman. Alkmaar, flayonrcdacteuren: Den Helder A. C van Kampen te Alkmaar; schagen: A. Erilcs Mkmaar; Kennemerland J. Belterman te Beverwijk; Zaanstreek W. J. Harwljne te Zaandam; West-Friesland Jac. Groot te Enkhulzen. Adv. J, Visser te Den Helder. IN 19*3 NOEMT MEN DIT EEN SANTE-OOEK 1* MANNEN MET SMAAK verkiezen Kofmix. juist omdat de smaak die van „echte" koffie zoo nabij komt. Vul op Uw huishoudboekje in: 'S KEGEERINGS. KOE (IE SURROGAAT 36 cl. p.p»>4280(|r. C. KEG'S GROOTHANDEL N.V. DEZE NIEUWE STAD- GENOOTE! VRAAGT UW MEDE WERKING! Mevrouw J.H. te S. schrijft: „Ik woon hier pas, maar van dc eerste week af lob ik met m'n wnsch. Die wordt niet schoon, want Ik kan geen Giorine koo pen, dat toovermlddcl voor dc hulsvrouw. Er Is flesschen» gebrek, zegt m'n winkelier". Stadgenooten, kijk eens of U nog leege Olorlneflcsschcn hebt, die U tóch niet gebruikt. Oceft die aan Uw winkelier. Dan krijgen vele andere huis vrouwen ook Glorlnc en dus weer een mooie schoone wnsch. Want Giorine bleekt witter enveiliger I citroen-sinaasappel-frambozen een heerlijke frissche limonade, die Uzelf thuis kunt bereiden, of bestellen in café of restaurant I VÜKOOPXANt -. NV ,/fc Fo F. J tEMPEl STAOSKANAAl

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2