NOORD-HOLLAND DAGBLAD VOOR Op de Krim twee steden ontruimd. OFFICIEELE BEKENDMAKING. V. U. C. wint verdiend van Volewijckers Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Scbager editie: Schagen: Laan 201. Telefoon 444 (9 lijnen). Postrekening 66180. MAANDAG Y! APRIL 1944. SCHAGER KOFFIE. 88e Jaargang, No. 89, 2 pagina's. Advertentie-tarief Prijs der gewone advertenties ia deze Editie 11 ot. per m.m. Bij oootract binnen oen jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Deae Courant verschijnt dagelijks. Bezetting vaft Tarnopol blijft pal tegen den aanstormenden vijand. Zware verliezen voor de Sovjet-troepen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 April (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het zuidwestelijke deel van de Krim brachten Duitscbe en Roe- meensche troepen de onze bewe gingen volgende bolsjewististen in zware gevechten tot staan en ver nietigden 28 vijandelijke pantserwa gens. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 36 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Aan den benedenloop van den Dnjeetr en bij Orhei mislukten tal rijke aanvallen van den vijand door d«n weerstand van onze- troepen, dte door de luchtmaoht schitterend werden gesteund. Plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. In de afgeloopen dagen heeft zich hier de zevende compagnie van het pant- sergrenadierregiment 11 onder be vel van eersten luitenant^Henk bij zonder onderscheiden. Ten noordwesten van Jassy brachten on«« troepen den bolsjewisten bij plaatselijke aanvallen zware, bloedige verliezen toe. Ten oosten van Stanislau werden bolsjewistische gevechtsgroe pen naar het zuiden teruggeworpen. Herhaalde vijandelijke aanvallen i.i don Strypa-sector mislukten. Ten westen van Tarnopol drongen onze aanvalsformaties, door gevechts- en slagvliegtuigen gesteund, in verbit terde gevechten verder naar voren. De beaotting van Tarnopol blijft aan den westelijken rand der stad den steeds opnieuw stormloopenden bolsjewisten heldhaftig verzet bieden. In den afgeloopen nacht vielen ster ke formaties zware Duitsche vliegtui gen hot station Sarny aan. In de doel gebieden werden talrijke ontploffingen en branden waargenomen. Ten zuiden van Pleskau viel de vijand, door pant serwagens en slagvliegtuigen gesteund, ook gisteren tijdens den geheelen dag aan. Hij werd met zware, bloedige ver liezen afgeslagen. In de beide laatste dagen werden daar 72 pantserwagens vernietigd. In het landingshoofd van Nettuno ondernam de vijand vrij sterke aan vallen op enkele van onze vooruitge schoven steunpunten ten zuidwesten van Littoria, die, na tijdelijk verloren te zijn gegaan, in een tegenaanval her overd werden. Aan de overige fronten verliep de dag zonder bijzondere ge beurtenissen. Luchtaanvallen op Roemenië en Duitschland. Amerikaansche bommenwerpers vie len gisteren verscheidene plaatsen in Roemenië aan, o.a. het stadsgebied van Boekarest. Er ontstonden schade aan Dagorder v-n Horthy tot de Honved. De Rijksregent van Hongarije heeft Zondag een dagorder gericht tot de Honved, waarin o.a. wordt gezegd: De oorlóg nadert zijn einde en is in het beslissende stadium gekomen, in de eerste plaats voor het lot van Honga rije, want de vijand staat dicht bij onze grenzen. Er is dus thans weer sprake van de directe verdediging van ons vaderland. In dezen strijd is er geen terug, doch alleen maar een voor waarts. Ik verwacht, dat een ieder zijn plicht zal vervullen en dat gij uw dap pere voorvaderen u waardig zult toonen. Het treft mij smartelijk, dat ik in deze ernstige uren niet bij u kan zijn. Ik zal er echter voor zorg dragen, dat hier in het vaderland tot aan de uiterste grens van het mogelijke voor diegenen gezorgd wordt, die u het naaste staan. Evenals in den eersten wereldoorlog staan wij ook nu niet alleen. Ook thans strijden wij met hetzelfde Duitsche leger schouder aan schouder, dat ons van 1914 tot 1918 in eerlijke honds trouw terzijde gestaan heeft -en waar mede wij op onvergankelijke wijze ook in dezen oorlog door met bloed be zegelde kameraadschapsbanden verbon den zijn. Wij moeten alles doen. opdat wij uit dezen storm, waarin wij niet alleen ons vaderland, doch de geheele menschheid. haar cultuur en bescha ving verdedigen, zegevierend te voor schijn komen. De dagorder is geteekend door den Rijksregent von Horthy en door den Honvedminister Csotay. Amerikaansche vliegtuigen boven Zweden. De Zweedsche neutraliteit is weder om door Amerikaansche vliegtuigen geschonden. De staf van de Zweedsche weermacht meldt, dat Zaterdagmiddag ongeveer 50 vreemde vliegtuigen uit westelijke richting bij de Laholmsbaai over de Zweedsche kust vlogen, die zij onmiddellijk daarop tusschen Hoeganaes en Laholms weer verlieten. De lucht afweer kwam in actie, een vliegtuig stortte zuidwestelijk van Laholms neer Een inzittende werd vijftig meter ver der dood gevonden. Op grond van het uniform van den doode schijnt t neer gestorte vliegtuig een Amerikaanseh toestel te zijn geweest. Vliegen de Amerikanen en Britten terug? Fotkets Dagblad stelt de vraag wat er gebeurt met de Amerikaansche vliegtuigen en hun inzittenden, die e?n noodlanding in Zweden hebben ge maakt. Er doen namelijk geruchten de ronde, zoo schrijft het blad. dat da machines gerepareerd worden en naar Engeland terugvliegen. Voorts blijk', uit een reportage in Stockholms Tidnin gen, dat twee, thans wederom ge- interneerde Amerikaansche vliegers, zich reeds voor de derde maal in Zwe den bevinden. Het blad trekt daaruit de conclusie, dat Amerikaansche vliegers na vroe gere noodlandingen naar Engeland teruggebracht zijn om vandaar hun werkzaamheid te hervatten. Dit is ech ter slechts kunnen gebeuren met toe stemming van de Zweedsche autoritei ten. Het blad verlangt tenslotte een verklarine van het ministerie van bui- tenlandsche zaken. gebouwen en verliezen onder de bevol king. Door Duitsche en Roemeensehe jagers, alsmede door luchtdoelartille rie, werden volgens de tot dusver ont vangen rapporten 20 vijandelijke vlieg tuigen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van formaties Amerikaan sche jagers op N.- en Midden-Duitsch- land werden op 15 April 31 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. Bij den afweer van deze aanvallen hebben zich lichte batterijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht, luchtdoelartillerie van de marine en havenbeschermingsvaar- tuigen bijzonder onderscheiden. Legerbericht van Zaterdag. Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeensehe troepen zieh bij voortdurende gevechten tegen den sterk opdringenden vijand verder naar het zuidwesten gedistancieerd. De steden Feodosia en Simferopol werden ontruimd. In den tijd van 8 tot 13 April hebben formaties van bet leger, van de luchtmacht en van de marineartillerie 285 vijande lijke tanks vernietigd. In de zware gevechten der laatste dagen hebben zich de gevechtsgroepen onder be vel van majoor Schröder en kapi tein Heidelberg bijzonder onder scheiden. Aan den benedenloop van den Dnjestr probeerden de Sovjets hun brugge- hoofden op den westelijken oever van de rivier uit te breiden. Alle aanvallen werden in onverwijlde tegenaanvallen afgeslagen. De luchtmacht mengde zich met sterke strijdkrachten van slag- en gevechtsvliegers in de afweergevech- ten op de Krim en in het gebied van Tiraspol. Alleen in deze gebieden wer den de beide laatste dagen 73 Sovjet- pantserwagens door aanvallen uit de lucht vernietigd. Bij Delatyn en in het gebied ten oos ten van Stanislau vielen de bolsjewie ken met sterkere strijdkrachten aan. Zij werden onder afgrendeling van eenige penetraties afgeslagen. Ten wes- van Tarnopol drongen onze troe pen de krachtig versterke vijandelijke stellingen binnen en wonnen ondanks taaien vijandelijken tegenstand terrein. Het garnizoen van de stad bleef zich in een verbitterden strijd tegen de van alle kanten aanvallende bolsjewieken handhaven. In het gebied ten noorden Brody en ten zuidwesten van Ko- wel versloegen onze troepen bolsjewis tische gevechtsgroepen. Ten zuiden van Pleskau zette de vij and met sterke strijdkrachten zijn doorbraakpogingen voort. Onze troe pen behaalden wederom een volledig afweersucces en vernietigden 48 van 10 aanvallende pantserwagens. Uit Italië wordt slechts melding ge maakt van levendige wederzij dsche activiteit, van verkennings- en stoot troepen. Een dagaanval van vrij zwakke vij andelijke luchtstrijdkrachten in het West-Duitsche grensgebied veroorzaak te geringe schade. Bij onze Vrijwilligers. Nog eens wordt het aanvalsplan besproken en dan wordt alles in gereedheid gebracht voor den tegenaanval hh PK Adendorf/O/H/P m KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtlg zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste écn jaar diensttijd zUn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zyn: karakter, gedrag, prestatie. TUdens de keuripgen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle. inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen. Saroleastraat 25: Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengelosche straat 30: en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 18 April 9—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel GUtenbeek; 9—12.00 uur, Groningen. Heere-straat 46; 15—18.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April 0—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April 9—14.r" chgangslager, Leusderweg. Amersfoort. Pol. Dur Hongaarsch legerbericht. De chef van den generalen staf der Honved deelde Zondag mede: Onze beveiligingseenheden ter ver dediging van de Karpn'henpassen heb ben sedert ongeveer «vee weken ge vechtscontact met den vijand. In sa menwerking met Duitsche formaties werd door onze troepen een verdere terreinwinst tot staan gebracht. Door onze in belangrijke richtingen onder nomen tegenaanvallen werd de vijand, die zich taai verdedigde, teruggewor pen en belangrijke terreinsectoren ver overd. Roemeensch legerbericht. Naar in het Roemeensehe legerbericht van 14 April wordt medegedeeld, duren op de Krim de gevechten met een ver overmachtigen vijand voort. De vijan delijke bruggehoofden ten noorden van Tighina en aan den benedenloop van den Dnjestr werden aanzienlijk ingekrompen. In Centraal-Bessarabië is niets van belang te melden, Ten noordenvan den spoorweg van Jassy naar Pascani werden de krijgsoperaties der Duitsch- Roemeensche troepen met succes voort gezet. Door luchtaanvallen op 4 en 5 April werden in Boekarest 2942 per sonen gedood. 2126 gewond: 905 huizen werden vernield en 1373 beschadigd. 's-GRAVENHAGE, 15 April. Naar de höhere SS- und Polizeiführér „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. den marechausseebeambte Hendrik Drogt. geb. op 10 Februari 1920 in Dedemsvaart, wonende te Dedemsvaart; 2. den landarbeider Gerard Jansen, geboren op 13 Februari 1923 in Meppel, wonende te Dedemsvaart; 3. den kantoorbediende Fokke Jagersma, geboren op 12 September 1920 in Gasselternijeveen, wonende te Meppel; 4. den -autohandelaar Jan Rijkmans, geboren op 3 Februari 1920 te Steenwijk, wonende te Meppel; 5. den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 in Arnhem, wonende te Arnhem; 6. den distributieambtenaar Wiepke Timmersrna. geboren op 8 Decem ber 1896 in Oldehove, wonende te Wehe; 7. den timmerman Jacob Kraal, geboren op 12 Februari 1914 in Ruiner- wold, wonende te Ruinerwold; 8. den politiebeambte Johannes Kippers, geboren op 23 Juni 1899 in Veendam, wonende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Vriendenschaar kampioen van 2B. Neptunus klopt H.V.V. De veroordeelden Drogt, Jansen. Ja gersma, Rijkmans, van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving opgerichte ter reurgroep, die haar bevelen heeft ge kregen van een terreur-organisatie. waarin ook illegale communisten werk zaam zijn geweest. Leden van deze ter reurgroep hebben op 21 Juli 1943 een Nederlandschen beambte der hulppoli tie in Nijeveen doodgeschoten, een an deren Nederlandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen op denzelfden dag zwaar gewond, op 22 Juli 194? ten moordaanslag gepleegd op een Neder landschen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juli 1943 geprobeerd een moordaanslag te plegen op een Nederlandschen luitenant der politie, op 26 Juli 1943 verscheidene schoten gelost op twee Nederlandsche wachtmannen te Havelte, waardoor één der mannen werd gewond, en begin Augustus 1943 geprobeerd twee Neder landsche leden van de Duitsche Sicher- heitspolizei te vermoorden De terreur groep, die het heeft, klaargespeeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid vuurwapens en mu nitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het arbeidsbureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis te Wanneperveen, op 11 Juni 1943 het gemeentehuis te Stads kanaal, op 22 Juni 1943 het arbeids bureau in Hoogeveen in brand gesto ken, op 28 Juli 1943 den overval ge pleegd op het transport levensmidde lenbonnen te Ruinerwold en op 10 November 1943 den overval op het distributiekantoor te Varsseveld Dc politiebeambte Johannes Kippers heeft een in zijn particulier bezit zijnd pistool met munitie overhandigd aan den door het Polizeistandgericht Assen op 20 September 1943 ter dood veroor deelden Nederlander Por, waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had een lid van de N.S.B, dood te schieten Het Polizeistandgericht heeft alle mis drijven, waardoor de veroordeelden ge streefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de vernie tiging van papieren van den burgerlij ken stand, en het doodschieten van in openbaren dienst staande Nederlanders die hun actie hadden opgemerkt, be schouwd als handelingen, die geschikt waren de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied ^in gevaar te brengen en heeft derhalve tegen de daders als saboteurs overeenkomstig par. 1 der Ordnungsschutzvcrordnung 9 Januari 1943 de doodstraf uitge sproken. De timmerman Jacob Kraal beeft bii den overval op het transport levens middelenbonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van in lichtingen hulp verleend. De distribu tieambtenaar Wiepke Timmersrna heeft bij den overval op het arbeidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval, wier bedoelingen hij kende, in zijn huis heeft laten overnachten De president van het Polizeistandgericht heeft ter motiveering van de beide vonnissen tegen Kraal en Timmersrna verklaard, dat het verleenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par 1 der Ordnungsschutzvcrordnung van 9 Januari' 1943 op dezelfde wijze ge straft wordt als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact, gestaan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 Sep tember 1943 zijn veroordeeld, aan de van Mei tot einde 1943 in de noorde lijke provincies van Nederland (Fries land, Groningen en Drente) gepleegde daden van terreur en overvallen op openbare gebouwen en pro-Duitsche Nederlanders geboet 5000 dooden in Treviso Sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben op Goeden Vrijdag de Noord-Italiaansche stad Treviso aangevallen. Daar de stad zelf geenerlei militaire installaties bezit, werd Treviso, hetgeen de Amerikanen wisten, niet door luehtdoelartillcrie beschermd. Desondanks wierpen de Amerikaansche vliegtuigen groote hoe veelheden zware bommen op de stad neer, waardoor zij practisch geheel ver woest werd. De hierdoor ontstane scha- de kan eerst thans eenigszins overzien worden Alleen aan dooden liggen 50ü(' mannen, vrouwen en kinderen onder de puinhoopen. Ook onvervangbare cul tuurmonumenten werden vernietigd De kerken St. Marien, St. Martino en St. Girolamo zijn een enkele puinhoop De dom en het eerbiedwaardige baptiste rium kregen zware bomtreffers Ook het oude bisschoppelijke paleis werd verscheidene malen getroffen Sebastopol zal tot uiterste verdedigd worden. Ten aanzien van de situatie op dc Krim verklaren Diptschc mili taire kringen, dat het noordelijke vlakke deel van het schiereiland stelselmatig ontruimd wordt, daar <ïe verdediging van dit gebied na de ontruiming van het gebied van Udessa. die een geheel gewijzigde strategische situatie heeft gescha pen, slechts mogelvik zou zijn ten ;osle van groote offers, die onder dc gewijzigde omstandigheden niet verantwoord zouden zijn. Men laai er evenwel geen twijfel aan bc- taan, dat het de bedoeling is het zuidelijke deel der Krim, dat zich wegens zijn bergachtig karakter heter voor de verdediging leent, en vooral dc oorlogshavcn Sebastopol. tot het uiterste te verdedigen. Op den westelijken vleugel van het zuidelijke front, vooral in het gebied van Delatyn en ten oosten van Sta nislau, Rebben Duitsche en Hongaar- schc troepen de bolsjewisten verder naar het oosten teruggedrongen. Ook in het gebied van Brody en bij Kowel moesten de Sovjet-Russen onder den druk der Duitsche aanvallen wijken. Sovjet-Pussische aanvallen tusschen den Dnjestr en Tarnopol werden door de Duitschers afgeslagen. In de andere sectoren van het; zuide lijke front heeft de strijd een meer sta- lionnair karakter gekregen. Na de ont ruiming van Odessa hebben de Duitsch- Roemeensche troepen zich op den wes telijken oever van den Dnjestr terugge trokken. Het front volgt thans in groo te trekken den benedenloop va.i deze rivier tot Tiraspol, vanwaar het verder over het gebied van Kisjenew tot even ten noorden van Jassy verloopt. Langs deze linie, die het voorveld van de be langrijke vlakte tusschen de Ka-pathen en de Zwarte Zee beschermt, wordt den Sovjet-Russen verbitterde tegen stand geboden en alles wijst er op, dat de Duitsche en Roemeensehe troepen hier voorloopig stand willen houden. Sovjet-Russische pogingen om den be nedenloop van den Dnjestr over te ste ken hebben geleid tot de vorming van kleine bruggehoofden op den westelij ken oever, doch deze konden door de Duitsch-Roemeensche '.roepen worden afgegrendeld. Longa-Heracles 1-1. V.U.C., dat slechte met medewerking van Ajax en andere clubs kampioen werd, V.U.C., dat de laatste maanden geheel uit vorm was; V.U.C., dat on verdiend van Heerenveen won; V.U.C., dat een zwakke vertegenwoordiger van haar district was; datzelfde V.U.C. heeft Zondag de Vo lewijckers met 20 geklopt, verdiend geklopt'. Waar blijft V.U.C.'s zwakte? Waar Volewijckers' kracht?! Het was een spel van techniek en enthousiasme en het was niet Daan de Jongh, mast- Bertus de Harder, die den doorslag gaf. Deze Hagenaar stak ver bo ven alle andere 21 spelers uit en de Ara- sterdamsche middenvoor viel heelemaal niet op. En de Volewijckers ontdekten heelemaal niet, dat het grootste gevaar van V.U.C.'s linkervleugel kwam! Gebrek aan tactiek! Nadat V.U.C. de eerste stormloopen van Volewijckers had doorstaan, werd 't spel verplaatst en in de eerste helft mikte De Harder eerst rustig op doel. terwijl hij daarna een voorzetje gaf. zoo zuiver, dat de rest: geen kunst meer was. Zoo werd het 2—0. In de tweede helft probeerden de Volewijckers hun achterstand in te loo- pen. doch de Haagsche verdediging was in ongekenden vorm en gaf geen kans weg. Toen succes uitbleef, was het met het. enthousiasme der Volewijckers ge daan en het bleef 20. F,en volkomen verdiende overwinning voor V.U.C I.onga verspeelde onnoodig een punt aan Heracles. dat zich blijkbaar iets hersteld heeft 't Ging tenminste weer en Longa kon het op eigen veld dan ook niet ver der brengen dan tot een 1—1 gelijk spel. De stand Is thans: V.U.C. 4 .1 1 0 93 7 Volewijckers 3 2 0 1 11—3 4 Longa 3 111 33 3 Heerenveen 3 1 0 2 5—0 2 Heracles 5 0 2 3 416 2 Men ziet, dat er nog heel wat kan ge beuren, voordat deze kleine competitie ten einde is! In B B is thans eindelijk de beslissing gevallen. Vriendenschaar maskte zelf aan alle onzekerheid een einde, door met 7—1 van Watergraafsmeer te winnen en daar door kampioen te worden Bovendien deed D.W.V. zich zelf de das om door te gen Zeeburgia slechts gelijk te spelen (5—5), zoodat de Vriendenschaarsehe zege zelfs niet noodig geweest was. H.V.V. was bijna eerste klasser geweest laar het eene puntje, {lat ze noodig had. wam niet. Neptunus won met 1—0 van de Groote Haagsche en beide clubs staan precies gelijk met elk een gewonnen wedstrijd en precies hetzelfde doelge- 'ddelde. Dat wordt, dus een spannend slot! Het oude Vitesse doet een goeden gooi arr de herovering van 't eerste klasser- schap en zorgde gisteren voor een flinke zege op het al bijna even oude Be Quick uit Zutfen. In het Noorden is Emmen weer kam pioen geworden na een extrawedstrijd tegen Bato. Zij moet dus straks weer met Frlsia strijden om een plaatsje In Je eer- te klasse. Bekerwedstrijden. Nog enkele regels over de bekerwed strijden. Onze Noordhollandsche clubs, die de eerste ronde bereikten, hadden weinig succes. H.R.C. stierf den beker- dood in Amsterdam tegen A.P.C. (5—0) en D.T.S. verloor al bijna even roemloos van de Meteoor (40). Ajax klopte in de voorronde W.-Frisia met 3—0, wat nog zoo slecht niet W.F.C. plaatste zich in de eerste ronde dank zij een kleine 2—1 zege op de Alkm. Boys. Dat was feitelijk de eenige wed strijd in ons rayon. Helaas, het was een slechte wedstrijd, omdat beide partijen de terreinmoeilijkheden niet konden over winnen. W.F.C. was sterker en won. In de eerste helft werd niet gedoelpunt, daarna vond W.F.C. twee keer het net in de laatste seconde scoorden de Boys UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland: V.ILC' —De Volewijckers 2—6; LongaMiilWu: 1—1. Competitie 2e klasse B: DWV—eoerbnj- gia S6; Vriendenschaar—Vraterftraere- meer 7—1 (Vr. kampioen). Promotie 2e klasse: Neptunus—HVV 1—0 (N. protesteert). Promotie 3e klasse: Helder— ZW wttge- steld; Zwaluwen V.TOG O—l. Promotie 4e klasse: ADO '20WierinjpK- waard afg.; Ripperda—APGS (terr. EDO) "-2 CR. promoveert). N.V.B.-BEKER. Ie ronde: AFC—HRC 5—0: QSC—OVVO afg.; Beverwijk—SDW afg.; Meteoor—forS 4—0. Voorronde: VSV—HVC afg.; Santpoort— Hilversum 4—3; 't Gooi—Haarlem 4: Alkm. Boys—WFC 1—2; Blauw Wit-Vo- lendam 10—1; UW—Hercules 4—2, HBC— Stormvogels 0—1; Ajax—West-Frlsia 3—0: ANDERE UITSLAGEN. Alcmaria 2—Schagen 3—6: Alkm. Beys Luchtaanval op Belgrado en Kroonstad. Formaties Amerikaansche bommen werpers hebben in de middaguren van Zondag onder bescherming van een bijna gesloten wolkendek hun terreur- aanvallen op steden in zuidoost-Europa voortgezet. Naar het D.N.B. verneemt werden vooral in Belgrado en omge ving en in Brasov (Kroonstad) in woonwyken vernielingen aangericht. De bevolking leed verliezen. Duitscne «n Roemeensehe jagers leverden hevi ge luchtgevechten niet de viermotorige bommenwerpers. Het aantal neerge schoten vliegtuigen is nog niet bekend. Het „ijsje" kost een dubbeltje In komende warme dagen zullen ve len ongetwijfeld gelokt worden door de koele versnapering, het in Neder land zoo populaire ijsje. Dit ijsje zal in hel a.s. seizoen voor ieder bereik baar zijn. daar de prijzen thans zoo ge steld zijn. dat zoowel het snoeplustige publiek als de ijsbereiders hierover niet te klagen hebben. Voor schepijs en verpakt ijs zal niet meer dan een dubbeltje voor een coupe, geserveerd in een ijssalon of soortgelijke inrich ting, niet meer dan een kwartje ge vraagd mogen worden. Daar deze prij zen voor de ondernemers alleszins loonend geacht kunnen worden, kan voor overtreders van dit prijsvoor- schrift geen enkel excuus worden aangevoerd. Voor verdere bijzonder heden leze men de officieele publica tie in de bladen. toet de lijst der uitsla- Nieuws in 't kort. Onder locomotief geraakt. Te Til burg Is Vrijdag de 50-jarige machineslij per G v. d. Ende op het terrein van de centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen onder een uit de revisiehal komende lo comotief geraakt, waarbij hem beide bee- nen werden afgereden. De ongelukkige is kort daarna aan de bekomen verwondin gen overleden. Gandhi ziek. De Engelsche berichten dienst. meldt uit Bombay, dat in een re- geeringscommuniqué is medegedeeld, dat Candhi sedert drie dagen aan malaria lijdti Hij is zwak. doch zijn toestand is, de omstandigheden in aanmerking geno men. bevredigend. DISTRIBUTIF.NIEUWS. HERSTEL VAN HET MELK- RANTSOEN. Met ingang van de nieuwe periode. Met ingang van de nieuwe periode, nu de koeien de weide ingaan en de melkproductie stijgt, is het mogelijk met ingang van de distributieperiode, welke aanvangt op 16 April, de tij delijke verlaging van het melk- en taptemelk rantsoen ongedaan té maken. Daarmede worden de rantsoenen weer gebracht op het peil van vóór 20 Fe bruari 1944. In de achter ons liggende weken was het hier en daar niet mogelijk zelfs het verlaagde taptemelkrantsoen te ver strekken, vooral in 't westen des lands en in Limburg. Daar was het noodza kelijk een zekere contingenteering toe te passen. Deze contingenteering mag echter niet tengevolge hebben, dat de taptemelkverbruikers uiteindelijk min der ontvangen dan het rantsoen. Voor zoover verbruikers 4 liter taptemelk (in het westen 1 1/4 taptemelk en 50 gr. melkpoeder) per bon ontvingen, moet het ontbrekende alsnog door den melkhandelaar worden verstrekt. Voor zoover in het Westen des land: de voorraad walspoeder in pakjes niet toereikend is, moet eveneens op de thans nog geldende bonnen 1 3/4 liter taptemelk worden geleverd. Tenslotte zij er op gewezen, dat op nieuwe taptemelkbonnen geen wals- reder meer verstrekt zal worden, zoo lt de nieuwe bonnen recht geven oi 3 4 liter taptemelk. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van bon Algemeen 080. welke recht geeft op het koopen van eenheidstoiletzeep, en van de bonnen Al gen Algemeen 081 en Reserve C 34, D 34 en 34, welke recht geven op het koopen van waschpoeder. zijn verlengd tot en m- 13 Mei. VLEESCH VERKOOP ON MAANDAG EN DINSDAG. Zooals reeds aangekondigd, is thans ontheffing verleend van het verbod van het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren on gerechten waarin vleesch of vleeschwaren zyn verwerkt aan verbruikers op de dagen Maandag en Dinsdag, welk verbod is gesteld in artikel 75, lid 1. van de Vee- en Vleesch verordening 1942. Deze ont heffing zal worden verleend tot en met 30 Mei 1914. Van 10 April tot 30 Mei zijn do slagers dus gerechtigd, op Maandag en Dinsdag vleesch. vleesch waren en gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerk i te ver koopen en af te leveren De districtswedstrijden. Naar wij van den secretaris van den N.V.B. vernemen, zal de districtswed strijd Noord—West op Zondeg 21 Mei a.s. in Sneek worden gespeeld. De wed strijd Oost—Zuid zal op Zondag 14 Mé- in Deventer op' het Go-Aheed-terrei". worden gehouden. li 1 j a r t e n. Kees de Ruyter kampioen. De 19-jarige Waalwijksche Kees de Ruyter is kampioen van Nederland ge worden op het klein biljart. Slechts één partij verloor hij en wel tegen Hoogland, den kampioen 1943. De Atik- maarder speelde deze partij heel rus tig en zeker en liet de Ruyter op 155 staan! Daartegenover staat dan de zeer fraaie en unieke partij van de Ruyter tegen Schmidt. De jonge Waalwijker begon van acquit en maakte de 400 vo! in één beurt! Schmidt mocht nog eens nastooten en maakte toen nog 36 ca ramboles. Met een alg. gemiddelde van 38,61 won de Ruyter het kampioenschap. De oud-kampioen Hoogland eindigde als vijfde met een gemiddelde van 25.13. Er werden in dit tournooi 26 series boven de 100 gemaakt, een zeer hoog aantal. Het alg. gemiddelde van alle partijen was 22,33. 400 Caramboles in één beurt! Bij de Zaterdag voortgezette wed strijden om het kampioenschap eerste klas klein biljart kader 35/2 heeft, de jonge Waalwijker Kees de Ruyter op bewonderenswaardige wijze zijn meesterschap op het biljart gede monstreerd door met een feilloos ge speelde serie van 400 van acquit de partij te beginnen en uit te maken, een prestatie, welke in weastnjff*" tournooien in ons land nog nimmer is voorgekomen. Kees de Ruyter heeft aan den vooravond van de beslis singspartijen de leiding met 5 ge wonnen partijen, gevolgd door den Leidenaar Teegelaar met 4'/i partij en Poyck uit Kerkrade met 4 gewon nen partijen. Handbal. Handbaltournooi te Wieringerwaard. Zondagmorgen vond op het gemeen telijk sportpark te Wieringerwaard een handbaltournooi plaats. Eerst speelde Olympia II (Wieringerwaard) een wed strijd tegen Udi-Wik II (Dirkshorn), welke wedstrijd door de gasten gewon nen werd, die hiermede het dis- trictskampioenschap behaalden. Daar na kwam Olympia I in het veld legen Carna I uit Zaandam: de dames uit Wieringerwaard waren hier beter op dreef; met een 32-nederlaag werden de Zaankanters naar huis gezonden. Olympia II—Udi-Wik II tt—S. Al gauw bleek, dat Udi-Wik beter speelde dan de reserves van Olympia. Het duurde dan ook niet lang, of met een goed schot kregen de dames uit Dirkshorn de leiding (1—C). welke stand vóór de rust nog tot 2—0 werd opgevoerd. Na de ..thee" wist Udi-Wik er nog een puntje bij te voegen, zonder det Wieringerwaard er in slaagde één oogenblik erg gevaarlijk te worden. De leiding was bij den heer Jn. Vis ser in goede handen. Namens het afdeelingsbestuur van het Nederlandsch Handbal Verbond complimenteerde de heer Dietz de Dirkshorner handbalclub met het be haalde kampioenschap en bood een ruiker bloemen aan. De heer Jb. Blaauboer, trainer van Olympia. sloot zich bij deze woorden aan en bood namens Olympia even eens een bloemenhulde aan. Olympia I—Carna I 3—2. Olympia kwam direct na den af gooi in den aanval. Overrompelend snel gingen de dames naar voren en even snel werd een doelpunt van uit stekend gehalte geboren (1—0). Even later aanschouwden wij weder om een schitterenden aanval over rechts, die echter, dank zij de doel- verdedigster der gasten, die uitstekend speelde, op niets uitliep. Vrij onverwacht slaagde Carna er in Olympia te verschalken en den stand gelijk te maken (1—1). Olympia liet het er echter niet bij zitten en wist wederom op fraaie wij ze de leiding te hernemen (2—1). Het spel golfde daarna een tijdlang heen en weer. waarbij Wieringerwaard de fout beging iets te veel terug te trekken en de aanvallen te Individueel te laten: dit werd door Carna dan ook spoedig afgestraft met een fraai schot vanaf de lijn. dat doel trof (2—2). Direct daarop schoot Wieringerw. echter pijlsnel naar voren en hernam voor de derde maal de leiding met een onhoudbaar schot van mej, Ant. Bakker. Na de rust was de spelverhouding ongeveer gelijk, al was Wieringerwaard wat aanvalstactiek betreft, de meerde re. Doelpunten werden er echter niet meer gemaakt. Het einde bracht dan ook een ver diende overwinning voor de dames uit Het Slik", die daardoor een stapje dichter bij het afdeelingskampioenschap kwamen. De leiding was in goede handen

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1944 | | pagina 5