v VIRGINIA 1 -!f )e Führer als voorbeeld voor allen. 225.000 Britsche vloolaclivileit in Verre Oosten verwacht. TECO fotfien O eiscbco uctt ook un turrognc. bedenk dn «lleen TECO de smuk en geur beeft <no echte Theo TBCO fa ten aiirer ntnmrpfod ua, umt» gesteld tri» 6jne en oitgelezea bladsoortea (fes «d wellicht iets meer moeite kosten aa het k krijgetv muf--- d«t is TECO [tëri IWEEj THEESURROGAAT Amateur- Tabakkers! Zelf tabak gekweekt? Saus de blaren met Ten Have's origineele Virginia-saus... en rook Uw eigen, geurige Virginia's. Pakje met gebruiks-J aanwijzing slechts ÏO cent Ook voor t Beka-shog. VOLDOENDE VOOR 250 GR. TABAK i*ii* TABAKSAUS Ft k. teThave S TABAKSKERVERIJ SINDS 1828 .1. st- .V. l' - VOOR BABY! J«J Op Uw toilctzccpbon kuot jjj t U nog Adclaar-Kindcriecp krijgen van oude Ij' %*l» kwaliteit! ADELAAR-PRODUCT PRIMA! Hoe kookt U? Iedere kookwijze geeft goede resultaten... als er maar in grediënten in de pan gaan, dio zuiver en goed zijn. U kunt daarvan zeker zijn, wanneer U producten ge bruikt van W. A. Scholten, producten zoools Butaroma, Albumona, Transparante, W. A. Scholten's sago, aardappelmeel, etc. W. A. SCHOLTEK'i Aardappelmeelfabrieken f IEDEREEN ZEGT: wmrm ...NET ECHT! Wat Hilling met NETTIE heeft bereikt, houdt de beste belofte in voor wat Hilling straks in echte thee zal bren gen. Dan gaat er weer niets boven Hij is de rust en de kracht. (Vervolg rede Rijkscommissaris.) Daarbij is de Führer ons doorbeeld. In 1918 en 1919 heeft hij met den moed der vastbeslotenheid den strijd aan vaard. En naarmate zijn strijd werd voortgezet, groeide de verantwoorde lijkheid, die op zijn schouders ligt. Thans staat hij niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa borg. En als wij in ons beroep en bij deze taak menigmaal denken, dat het nauwelijks nog te dragen is. kamera den. denkt dan steeds aan den Führer. Wat ons als enkelingen moeilijk mag lijken, is toch zlechts een honderd- millioenste deel van hetgeen op de schouders van den Führer ligt. Hij echter is de rust en de kracht. Dat is de genade in degen menscb, dat hy in 't bewustzün van een volle verantwoordelijkheid niet slechts alles draagt, maar grooter en sterker zijn kracht op anderen overdraagt, naarmate z(jn taak zwaarder is. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen geniale» menschen is gegeven, strijder te blijven en een w(jze te zyn. Dat is het groolsche van zijn verschijning. Wij zijn in den oorlog gegaan in het bewustzijn, dat wij nationale rechten moesten verdedigen en handhaven, waarop niets kon worden afgedongen. Dat de Duitsche stad Dantzig tot Duitschland terugkeert en Dantzig en Oost-Pruisen een veilige verbinding met de kern van het Rijk hebben, zijn onbetwistbare volksche rechten. Als wij ons thans voor oogen houden wel ke machten intus6chen naar voren zijn gekomen, over welke historische zaken beslist wordt, dan lijkt het ons nauwe lijks te gelooven. dat deze eischen het onderwerp zijn geworden van een oor log, die een geheel continent op het spel heeft gezet. Terugblikkend kunnen wij thans zeg gen, dat reeds toen uit den Führer het Europeesche geweten heeft gesproken, doordat hij zoo gematigd, zonder het minste imperialisme, de rechten van het Duitsche volk wilde verwezenlij ken. Voor ons Duitschers was er taen geen aarzelen, geen weifelen, maar slechts een helder besef voor de ver dediging van onze volksche réchten. Misschien zijn wij toen ook in den oorlog gegaan met bepaalde wenschge- dachten. dat het ons mogelijk zou zijn. in den löop van of na dit conflict iets als een Europeesch lot te vi Maar bij onzen terugblik zien wij thans in, dat die wenschgedachte nog iet of wat eenzvidig was. Wij hadden haar n l slechts gekregen in de antithese tot het bolsjewisme. Wij hadden het bolsje wisme niet slechts naast ons. maar ir den .vorm van het communisme zelfs in ons zelf beleefd en overwonnen.. Wij wisten, dat tyij Europa moes ten oproepen om tegen dit oosten gemeenschappelijk paraat te zijn. Onze Europeesche gezindheid be rustte op het besef, dat wij een eenheid tegen het bolsjewisme .moesten vormen. Maar deze Euro peesche gezindheid was nog niet volkomen. Pas de oorlog heeft ons daartoe gebracht, op het oogenblik namelijk, dat het westen in ziin machtigste concentratie, in het Amerikanisme van Roosevelt, tegen ons optrad. Thans rondt de vorm zich af. Ook geestelijk, niet slechts politiek, mili tair of economisch. Thans weten wij. wat Eropa is. Thans weten wij wat wij te verwachten hebben, als het oosten of het westen zich over ons uitstort en de overhand krijgt, namelijk dat wij dan ophouden Europeanen te zijn. Vrijheid der naties. Men heeft de juistheid van onze in 1941 opgestelde these' „Duitsch land strijdt voor Europa" betwist. Men heeft ons gezegd, dat Duitsch land slechts strijdt voor een door Duitschland beheersclit Europa. Thans weten wij, dat het wezen van dit Europa bestaat in de vrije ontplooiing van de cultuur der Europeesche volken, in de volksche vrijheid der Europeesche naties, die er zich van bewust zijn dat zij Europeanen zijn en een Europeesche taak hebben. Voor dit inzicht, voor deze wijsheid is het Duitsche volk een moeilijken weg gegaan en heeft het grenzenlooze offers gebracht. Aan dit inzicht hou den wij daarom vast. Wij lfeeren ons tegen elk imperialisme, waar het ook vandaan komt, omdat wij weten dat een imperialisme het einde in Europa beteekent. het einde van den Europee- schen geest. Wij verlangen vrijheid voor de Europeesche volken, maar een vrijheid in het besef van hun verant woordelijkheid voor Europa zelf. Zij moeten en zullen alle aantreden. Daar mede zullen zij hun vrijheid verwer ven. Dat is het ook, wat on9 zoo dicht bij u brengt. Nederlandsche kamera den, dat gij uw volk voorgegaan zijt, om met ons den weg van offers voor dit Europa, dat tenslotte de vrijheid van uw eigen volk beteekent, te gaan. Een woord tot Nederland. 111 LU C Ik geloof, dat het wijzer-worden, waarvan ik heb gesproken, voor de Nederlanders zelf geldt, weliswaar niët voo# degenen, die er vandoor gegaan zijn en aan den overkant er gens in Londensche schuilkelders zit ten en daardoor het kloppende leven van het Nederlandsche volk in het ge heel niet meer kennen. Maar ik spreek met degenen, die hier staan, die hier strijden, ook al zouden zij thans nog tegen ons zijn. Ik geloof, dat er onder hen niemand is. 3ie niet eens bij zich zelf zegt, dat de oude oi*de. hoe nut tig die ook voor hem was. hoezeer hij haar ook aanhing, eenigszins dubieus was. De Nederlander heeft een zeer bij zondc-re waarde aan zijn onafhanke lijkheid gehecht. Want. een numeriek klein volk hecht juist tengevolge van deze quantiteitsverhouding veel meer waarde aan zijn souvereiniteit dan een groot volk van honderd mlllioen zie len, omdat voor dat groote volk de kwestie der onafhankelijkheid zich in het geheel niet. kan voordoen, wanneer het vastbesloten is zijn vrijheid tot het uiterste te verdedigen. Ik geloof, kame raden, dat ook deze vraag thans reeds in het Nederlandsche brein zeer be dachtzaam wordt beantwoord. Bij u bewust, nationaalsocialisten. want gij weet. dat. de gemeenschap, waarheen het nationaal-socialisme ons leidt, niets anders kan zijn, dan uw volksche vrij heid. De Nederlanders echter, die dat nog niet begrijpen, hooren thans de woor den. die ergens in het. buitenland wer den gesproken over de onafbankr nk- heid der z.g. kleine volken. Welnu de handhaven, hcbbei\ haar reeds totaal afgeschreven. Dat hebben overigens de heeren van Klelfens en Gerbrandy wij hebben dat het Nederlandsche volk niet ont houden ook tot uitdrukking ge bracht met hun bruggehoofdtheorie voor Amerika. Want een bruggehoofd beteekent natuurlijk afhankelijkheid van het land, waarvoor men een brug gehoofd moet vormen. De onafhanke lijkheid der kleinen is dus thans in het geheel geen, probleem meer. omdat zij door de anderen niet eens wordt toe gelaten. Er was waarschijnlijk in 1940 een zeer groot aantal Nederlanders, die meenden, dat Duitschland de onafhan kelijkheid der kleine Staten wilde ver nietigen. Alleen op grond van de be staande militaire noodzaken moesten wij toen immers hier situaties schep pen, die thans, in 1944, zoo krachtig zijn, dat zij Europa kunnen bescher men. Thans ziet men in. dat het niet Duitschland is, maar het imperialisme van de grooten aan den overkant, die de onafhankelijkheid der kleine Sta ten niet willen. En nu moei gij Nederlanders er over gaan nadenken, welke situatie in laatste instantie gunstiger is: de afhankelijkheid van een Amerika nisme, waarvoor de Nederlanden een smal bruggehoofd. nauwelijks honderd kilometer diep, moeten vor men, met voor zich een gebolsjewi- seerdc massa op een gebied van «es tot zevenduizend kilometer diep, of een afhankelijkheid, die slechts beteekent een subordineering onder de gemeenschap der Europeesche naties, waarin natuurlijk Duitsch land als de sterkste in aanmerking komende leidende mogendheid geldt. Dat Duitschland in militair opzicht de leidende mogendheid moet zijn, zul len de Europeesche naties zelf ver langen, aangezien dat land de grootste prestaties levert voor de verdediging van Europa. Het gaat niet meer om de onafhanke- lijheid, maar om de rechtsgelijkheid van het Nederlandsche volk in de ge meenschap der Europeesche volken. Het zou ons liever zijn, als het ge- heele Nederlandsche volk onze militai re bondgenoot was. Als hier dozijnen voortreffelijk uitgeruste Nederlandsche divisies stonden. Dan hadden wij een zorg minder en wij allen, zooals wij hier zijn. zouden in het oosten onze taak kunnen vervullen. Zoo ver zijn wij nog niet. Daardoor verkeeren wij hier niet alleen in de situatie van den politiek gelijk denkende en kameraad, maar ook nog in de rol van bezettende mogendheid. Maar u moogt dien toestand niet zien als den toestand, dien wij ons voor de toekomst voorstellen. De toekomstige verhouding moet een verhouding van vertrouwen zijn. Wie vertrouwen wil ontmoeten, moet zelf vertrouwen geven, en wie vertrouwen wil geven moet het zelf ontmoeten. Dit alles wordt echter slechts verkregen door de prestatie. Naar mate het Nederland sche'volk prestaties levert, niet voor de Duitschers. maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechtsgelijkheid en de „vrijheid der Nederlanders. 'Wij hebben uit dezen oorlog het in zicht verworven, dat het nooit gaat om een strijd waarin Europa op de een of andere wijze overheerscht moet wor den. maar om een strijd, waarin de krachten van Europa in volledige ont plooiing moeten worden vereenigd. Het Duitsche volk en de Duitsche leiders mogen van zich zeggen, dat zij voor Europa heben gestreden, om niet te spreken van de geschiedenis, waarin Duitsch bloed steeds weer in het oos ten het lot van Europa heeft gered. Toen Molotof in Berlijn kwam Ik herinner slechts aan een gebeurte- is, die zich enkele jaren geleden af speelde op een militair zeer belangrijk oogenblik. n.1. toen Molotof naar Berlijn kwam. Molotof heeft namens de bols jewistische regeering, den Führer voor gesteld, dat Duitschland er zich niet om zou bekommeren, als de bolsjewis ten Finland bij de Sovjet-Unie zouden inlijven, als zij door Roemenië zouden opmarcheeren. als zij Bulgarije zouden inlijven en de Dardanellen bez,etten. Wat zou er gebeurd zijn als de Führer op dit oogenblik ..ja" gezégd had? Op het oogenblik der militaire be slissing van den strijd met Engeland zou de bolsjewistische macht in het oosten afgeleid zijn langs wegen, die hen minstens een jaar zouden hebben beziggehouden. Als bovendien de bols jewistische regimenten en luchtvloten aan de kust van de Botnische Golf zouden zijn geweest, zou ook menig Zweedsch blad heel anders schrijven dan nu. De Führer had toen Molotof zijn toestemming kunnen geven. Hij had zich zeker voor een jaar vrijheid in den rug verschaft, hetgeen voldoen de zou zijn geweest om met Engeland volledig af te rekenen. Als de Führer toen „neen" heeft gezegd, dan deed hij dat. omdat hij tot zichzelf gezegd heelt, dat het bolsjewisme niet in Europa mocht worden binnengelaten, al (zou dat nog zoo'n tactisch succes geweest zijn. Daarom is het Adolf Hitier. die „Europa" mag zeggen, want hij heeft zelf het geheele Duitsche volk mét. zijn lot in de waagschaal der geschiedenis geworp'en. Had hij van Europa afge zien en Europa bij dit spel ingezet, dan was de situatie tactisch wellicht ge makkelijker geworden. Het begint te dagen. Thans, kameraden, geloof ik te kun nen zeggen, dat het reeds in de hoof den begint te dagen. In het afgeloo- pen jaar trachtten onze vijanden met alle mogelijke politieke en propagan distische middelen de neutralen tegen ons in het harnas te jagen, en ook eenige onzer bondgenooten uit ons front los te maken. Sedert een half jaar echter beleven wij politieke ne derlagen van onze vijanden. Of hetZwe- den, Ierland. Spanje Turkije, Finland of Roemenië betreft, wij zien de eene nederlaag na de andere. Waarom? Om dat onze legers in Stalingrad en El Ala- mein zegevierden? Geenszins! Omdat deze menschen inzien, dat Duitschland moet bestaan, willen zij zelf nog be staan. De luchtterreur. Is het voor ons Duitschers een oor log van den haat. die op vernietiging uitloopt? Tegenover het westen behoef ik geen woord te verspillen, maar ook zelfs tegenover het. oosten is het. als ik denk aan de volksche kern van de Russen, de Oekrainers, de Tar' en hoe zij verder mogen heeten. geen oorlog der vernietiging Het is onze historische taak het bolsjewisme zoo zeer te breken, dat hol nooit mee gevaar voor Europa Is. Er kan in de .Duitsche harten een gevoel van haat opkomen op het oogenblik. dal Duitsche vrouw kinderen door Anglo-Amerika Iterreurv!legers vermoord worden. Ik Bij onze Vrijwilligers. In de voorste llnlei wordt het IJzeren Kruis t»K- gereikt aan ^r-grenadiers voor het vernietigen van een groot aantel vijandelijke pantsers Wt PK Ohlemacher/O/H/P *i daden zal denken. Maar niet wij heb ben dezen toestand geschapen. Dat moeten degenen verantwoorden. die bevel geven tot de terreuraanvallen op Duitsche steden, Dat het zuivere terreuraanvallen zijn, hebben wij immers .in deze stad zelf beleefd. Er is hier niets van mili tairen aard te vernielen. Ik wil niet tegenspreken, als iemand zegt, dat de Amerikaansche eskaders niet absoluut betyust een Nederlandsche stad willen vernietigen. Wellicht hebben zij hee- lemaal niet geweten, dat het hier een Nederlandsche stad betrof, omdat zij niet de minste behoefte hebben zich vertrouwd te maken met onze Euro peesche toestanden. Evenzoo hebben zij Schaffhausen weggevaagd. Zij hebben zooveel honderd kilometer gevlogen en toen wilden zij hun bommenlast kwijt. Ik stel mij de zaak zoo voor, dat die Amerikaansche eskaders hier binnen gevlogen zijn, tot een zekere diepte in het continent zijn doorgedrongen, een stad gezien hebben en geen moment hebben overlegd, of het een Duil.-'V, Nederlandsche of een andere stad v r hun bommenregen eenvoudig hebben laten vallen. Deze mentaliteit wekt in ons Duit schers een doodelijken haat, maar het is geen haat., die ons van het verstand berooft. Het is een haat. die ons voor generaties zeer voorzichtig zal maken, geen haat, die de menschelijkheid in ons doodt. Wij moeten soms zeer hard zijn, maar wij kwellen de menschen niet. Nooit zal de menschelijkheid zel ve door ons verraden worden. Wat wij willen is slechts het hard zijn, dat het oogenblik gebiedt. Den Amerikaan- schen en Engelschen bombardementz- vliegers echter is dat alles geheel on verschillig. Die houwen op de stad in het besef, ja met de bedoeling, dat de Duitsche vrouwen en kinderen ver nietigd worden. De fatale Joodsche invloed. Kameraden, deze oorlog is een oproep tot alle mannen, of zjj aan het front of aan het thuisfront staan, om zich vry te maken van hen, die uit' haat den oorlog wil len en dat zyn de Joden. Als de regeeringen onzer vyanden niet by de bolsjewisten volkomen in han den der Joden waren of indirect door de Joodsche adviseurs geheel onder den invoeld dezer Joden stonden, dan zou deze oorlog reeds geëindigd zijn. Daarom is deze' oorolg een .oproep aan alle strijders tegen degenen, die geld en macht honger schatten dan het menschelijk lot cn dat zijn de Joden Wederom gaat onze blik naar den Führer. Hij heeft ons de richting aan gegeven. doordat hij ons het volksche rasbewustzijn en de taak van onze ge meenschapsordening heelt geschonken. Uit een volksche gemeenschapsorde ning kan nooit een imperialisme ont staan, want zy wordt gebouwd op de vrijheid der door het ras bepaalde vol ken. Zij is nooit, op grond van een of ander rationalisme van een of .andere internationale of universalistische idee,- de poging om alle anderen, onverschil lig van welk ras die zijn, onder een heerschappij te dwingen. Door het richtsnoer, dat de Führer ons gegeven heeft, ontkomen wij ook aan het'ge vaar van afglijden. Afglijden is het b.v. als menschen, die over den zin, van deze wereld ingespannen nadenken en hun medemenschen een weg in den twijfel willen wijzen, constateeren, dat het Jodendom en de Joden hun nader verwant zijn en dichter bij hen staan grooten. die uitgetrokken zijn om de weet niet hoe het Duitsche volk over onafhankelijkheid der kleine volken te dezen toestand en over deze schand- dan hun eigen volksgenooten van na- tionaal-socialistische gezindheid. Dat is het zlellooze rationalisme, zelfs als het in confessioneelen vorm gekleed wordt, dat ontstaat als men de volksche wet ten niet bc-schouwt, als door God ge geven, In werkelijkheid spreekt uit deze menschen een geestelijke hoog moed, die den Schepper ec-n stumper noemt, want. het internationalisme wil immers de door den Schepper gegeven erdeeling in rassen door vermenging der verschillen ongedaan maken en het werk van den Schepper verbeteren. Kameraden, er bestaat echter geen mensch op zichzelf, een mensch bestaat slechts onder het stempel van zijn ras. Dat is een fundementeele wet, waaraan niet getornd kan worden. Daarom is ons rasbewustzijn en de inzet in onze gemeenschap van volle en ras, de eers te opdracht, die wij van onzen Schep per hebben gekregen. Niet om anderen op deze of gene wijze te overheerschen. Elk leven in zijn ras an op zijn bodem, naar zijn verplichting en verantwoor delijkheid moeten altijd in zijn volk berusten. Zoo heeft God het gewild, want hij heeft de rassen geschapen. Deze weg van offers van het Duitsche volk zou ondenkbaar zijn, indien hij gegaan werd, omdat men een groot ge bied wilde scheppen of omdat men uit vrees voor het bestaan dezen strijd aanvaard had. Gcolof aan ons volk. De bron en het uitgangspunt van on ze kracht is het ons door den Führer gegeven geloof aan ons eigen volk. Slechts zoo is het te verklaren, dat wij na 1918 uit de diepste vernedering zijn opgestegen tot deze machtsontwik keling in den wereldoorlog, die thans reeds vijf jaar duurt. Het lot heeft ons als geen ander beproefd en daafom kunnen wij vertrouwen. De politieke leiders der partij zijn de soldaten uit den wereldoorlog van 1914 tot 1918. Dat verbindt ons, de weer macht en de partij, thans tot een een heid. De politieke wilsdrager moet doordrongen zijn van de noodzaken der weermacht. De militaire wilsdra- gers zijn volledig vervuld van ons poli tiek doel. In deze eenheid van strijders aanvaarden wij de vuurproef, van wel ke wij weten, dat zij de zwaarste zal zijn. Wij zijn innerlijk zoo sterk in ons hart, dat wij zeggen: Ja. thans komt deze vuurproef, wij zijn zoo hard, wij zullen overwinnen. Vóórgaan Gij politieke leiders wordt heden beëedigd. Dat de dag der eedsaflegging samenvalt met den verjaardag van den Führer is meer dan een besluit der politieke leiding, het is een symbool. Want de politieke leider moet vóór gaan. Voor hem is er evenmin als voor den soldaat aan het front een eigen ik. Onze Führer en zijn gedachte zijn voor -ons allen een politieke weder geboorte, een moreel e en geestelijke wedergeboorte geweest. Derhalve is het vol beteekenis, dat gij op den ver jaardag van den Führer den eed af legt, met alle krachten en altijd de taak te vervullen, die de Führer u heeft gegeven. Altijd een strijder zijn, altijd »een zoeker rijn, nooit een zelf voldane. nooit een onverschillige zijn, dan hebt gij volbracht wat uw lot en uw verantwoordelijkheid verlangen Ons nationaal-socialisme is geen pro gramma. het is een overtuiging, de wet van ons leven. Het zijn geen woorden. Ons nationaal-socialisme wordt be leefd en het zal ons Duitschers en ons nationaal-socialisten naar de overwin ning van ons leven leiden. In naam van den führer en in zijn idee. Heil Hitier! Sterke Britsche slagvloot bij Sumatra. Dc gebeurtenissen op het stryd- tooneel in Oost-Azië worden in Duitschland steeds met groote aan dacht gevolgd, aldus dc N.C.D. Be halve de actie van Duitsche hulp- kruisers onderstreept het optreden van Duitsche duikbooten, die tot in den Indischcn Oceaan operccrcn, het belang, dat Duitschland aan den stryd in deze verufgelegen gebieden hecht. Een gebeurtenis zooals de ver plaatsing van het hoofdkwartier van Admiraal Mountbatten van New Delhi naar Ccylon heeft dan ook tot talryke commentaren en gissin gen in de Duitsche pers aanleiding gegeven. Men heeft hierin niet slechts een uiting gezien van oneenighcid tusschen Mountbatten en den te New Delhi ach tergebleven generaal Auehinleck, doch misschien meer nog de inleiding tot komende operaties ter zee, beter gezegd: amphibische operaties, op welk gebied Mountbatten als deskundige geldt. Dit zou in overeenstemming zijn met een uitlating van het Britsche blad „Sunday Times" dat na het voor de Engelschen, weinig gunstige verloop der gevèchten aan de Indlsch-Birmaansche grens ver klaard heeft, dat al het gepraat over plannen van Mountbatten voor een of fensief ie land slechts moest dienen om de aandacht van plannen voor een aanval over zee af te leidon. Het was hier bekend, dat Engeland slagschepen uit de Middellandscho Zee naar den In- dischen Oceaan heeft overgebracht en daar thans over een sterke slagvloot be schikt. Dat aan deze vloot de taak is toegedacht, eens een rol te spelen bij nieuwe offensieve plannen der Engel schen in hel' gebied van den Indischen Oceaan, ligt voor de hand. Tot dusver heeft de Engelsche activiteit in dit zee gebied zich beperkt toi de voor enkele maanden begonnen duikbootactie en het leggen van mijnen door vliegtuigen, dat sedert kort eensaanvan« heeft genomen Aanvil op Sabang. Thans schijnt echter een nieuwe Wij openen de jacht op de verdwenen flesschenl De babies van Nederland smcckcn om Nutricia-voc- ding. Geef ons Uw leege flesschcn terug, opdat wij hen kunnen helpen. Aanval op Sabang begin van een nieuwe phase phase ingeleid te zijn, want Britsche vliegtuigen hebben volgens te Berlijn ontvangen berichten een aanval on- dernbmen op het vlootsteunpunl Sa bang op Noord-Sumatra Deze vlieg tuigen waren opgestegen van vlieg kampschepen die deel uitmaken van een door slagschepen krachtig be schermd vlooteskader. Omtrent deze actie zijn te Berlijn nog geen nadere bijzonderheden ontvangen. Afgewacht moet worden, of zij het be gin vormt van verder strekkende opera ties van het Britsche vlootstcunpunt Ceylon uit, doch intusschen wijst men er in Duitsche marineklingen op, dal alle operaties der Engelschen, of zij zich nu tegen de Irswadi-monding en Rangoon of tegen de Straat van Malak- ka of Noord-Sumatra richten, daardoor bemoeilijkt zullen worden, dat op den weg daarheen de door de Japanners be zette eilandengroepen der Andamanen en Nicobaren liggen, die een short van barriëre vormen. Daar Ceylon niet over dokmogelijkheden voor groote schepen beschikt, zijn de Engelschen ook in dit opzicht in het nadeel tegenover de Ja pannors, die in hei betrekkelijk nabij gelegen Singapore ock slagschepen in kot dok kunnen opnemen. Volgens het communiqué van het Japansehe hoofdkwartier, dat Vrijdag middag is uitgegeven, is een slagforma- t ie vijandelijke vlootecnheden in den ochtend van 19 April verschenen in wateren ten westen van Sumatra heeft een luchtaanval uitgevoerd op het aan de kust gelogen eiland Sabang. Het nummer van Rijt ll, 's Cravcnhag in 183050. Onder vollmachtigcr sprekken worder sehen gevolmaeli Non- Kerro metal Op circulaire ment het ko< de Jzer Lange Houtstraat s gewijzigd van 18 11083S, Deutschcr Be nen uitsluitend ge woeld met den Duit- !e bij dit Rijksbureau \eor Duitsche orders. .10# n i* een suppie- oiders Belanghebben- supplement nog niet angeraden een exem- Dapper is het nemen noodzakelijke risico's, roe keloos het nemen van on- noodige risico's. Wie het enorme risico van oorlogs schade voor eigen reke ning neemt, is roekeloos. Immers, men kan er zich behoorlijk tegen verzeke ren. Sluit zonder verwijl een molestverzekering. Onderl. Nederlandscho Molastverzekerlng Mij. I Kant. A'dam, Keizorsgr. 399, Tel. 30315 plaar aan te vragen bij het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen. Lyceumplein 18. s Gravenhage, Aanslag 1944 rundvee. Zeer veel veehouders, zijn de meening toegedaan, dat de rundveeaanslag üml gekoppeld aan dc mclkleverlng. uitslui tend gebaseerd Is op het aantal geleverde kg melk Als basis meent men het dis trict gemiddelde te kunnen aanhouden, zooals dit. voor de vervroegde levering was vastgesteld. Dit Is echter geheel on juist. De aanslag '<H wordt niet alleen ge baseerd op het aantal kg. geleverde melk vanaf 10 Juni 1943, doch ook op tiet aan tal kg. geleverde melkvet. Dit laatste is Juist van doorslaggevende beteekenis. Het leveren van nuchtere kalveren. Het leveren van kalveren op naam van derden is absoluut verboden, ook al wre- gen zij minder dan 60 kg Hierbij zijn ook de nuchtere kaltieren Inbegrepen. In don vervolge zal hierop een strenge contróle worden toegepast OFITCIEELE PUBLICATIE VAN DF.N GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Prijzen kabeljauwkoppen. De prijzen, waartegen kabcljauwkoppen ten hoooste door den kleinhandelFar aan den consument mogen worden verkocht, 10.60' per kg,, met lippen en kelen. <0.25 per kg., zonder lippen en kelen. PROVINCIALE PUBI 1CATIE VAN HET DEP. VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Provinciale Voedsclcomml^saris voor Noord-Holland maakt bekend, dat het verbod, om goedgekeurde pootaardappelen voor andere don poctdoficinden sf te leveren, is opaeheven Derhalve kunnen alle onverkochte en onverkoopbare res tanten goedgekeurde pootaardsppelen on geacht het ras. de klasse en dc sortee ring. als gewone consumptie-aardappelen worden beschouwd cr» op de voorgeschre ven aebruikel'jk" m o.te aan de VB.N A. worden afgeleverd, zoodra zich hiertoe de gelegenheid voordoet.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1944 | | pagina 3