„DE DUINSTREEK RISKANTER voor de Feestdagen BAKKERIJ BALTUS I BOORSMA - TEXTIEL ZWEEP s BAKKERIJEN Raadsvergadering Schoorl DE HOOFDPRIJS „Hertenkamp" Rundvlees per v2 Prettige Feestdagen l/<wc Bete.ce Textiel: Kwaliteit en service is onze kracht Tweede Blad Vrijdag 23 december 1960 Varkensvlees per >/2 kg LUXE-LUNCH- KOFFIEBROODJES De Haan's BERGEN Sigarenmagazijn DRIEËNHUIZEN GEVRAAGD een TERREIN geschikt voor recr.oord of bestaand recr.oord P. van Maancn - j Kortestede 3 - Den Haag DIT BIEDEN U Donderdag j.l. kwam de raad dezer gemeente bijeen voor het behandelen van een aantal voor stellen, die zonder bedenkingen door de voltallige raad werden geaccepteerd, zij het dan dat er enkele aanleiding gaven tot een genoeglijke discussie. De ingeko men stukken waren aanleiding, dat we bij ons binnentreden een groot gezelschap aantroffen, be staande uit eigenaars van de kampeerterreinen, wier belang stelling uitging naar stuk m van de lange lijst der ingekomen stuk ken. Door hen was d.d. 8 oktober een schrijven gericht aan de raad, namens het bestuur van de Or- kava kring Noordholland Noord, waarin verzocht werd te beoor delen dat de proef welke geno men was tot het des winters handhaven van enige kampeer- huisjes op de terreinen, alsnog zou worden voortgezet. Deze uitermate moeilijke ma terie werd nog eens van alle kan ten bekeken, waarbij enerzijds de kampeerterreinhouders gebaat zouden zijn bij een definitieve re geling in de vorm van een veror dening betreffende het kampeer- wezen en anderzijds het college, dat niets liever zou willen, doch gebonden is aan het uitbreidings plan. Op een vraag van de heer De Leeuw, hoe lang een verordening nog op zich zou laten wachten, kon burgemeester Bergh alleen maar mededelen, dat het noemen van een termijn zeer moeilijk is. De heer Pastoor, ervan over tuigd zijnde dat de thans heer sende situatie zeer onbevredigend is, meende dat een verordening reeds gemaakt kon worden, al thans, dat nu reeds aan een ont werp aandacht geschonken moest worden, zodat het komende sei zoen de basis van de nieuwe ver ordening gesteld was, en liever nog deze in werking kon treden, zodat er enig houvast is. Burge meester Bergh benadrukte nog maals, dat het ontwerpen van een verordening geen beletsel is. Hieraan wordt reeds door ver schillende mensen gewerkt. De kampeerterreinen moeten ech ter in het uitbreidingsplan aange wezen worden. Dit is aldus burgemeester Bergh, de basis waarop gewerkt kan worden. De heer Sleking zag in deze kwestie het meeste gras al voor de voeten weggemaaid. Hij had ook niet verwacht, dat dit pro bleem, dat al jaren loopt, deze avond opgelost zou worden. De onzekerheid zal blijven bestaan. Niettemin zal men in overweging dienen te nemen, dat de kampeer- leges een vaste bron van inkom sten voor de gemeente betekenen. De inrichting van de terreinen en de verbeteringen vragen een grote investering van de houders. Een beroep op de geldmarkt is niet mogelijk zolang men geen voortdurende vergunning heeft. Late men ook hier aan denken, aldus de heer Sleking, waarmede de discussie over dit punt beslo ten werd. Een verzoek van de Noordhol landse vereniging „Het Witte Kruis" te Alkmaar, om ten be hoeve van het kraamcentrum over 1960 een aanvullende sub sidie te willen verstrekken tot 3.25 per verzorgingsdag, werd door de raad ingewilligd. Wat betreft de Adviescommis sie van de woonruimtewet, die telken jare dient te worden be noemd, kunnen we mededelen dat deze in zijn geheel is herbenoemd. Voor 1961 hebben hierin dus zit ting: Mevr. Jansen-Breevaart en de heren C. Duin, N. Kaag, W. H. P. Pastoor en C. J. Schouten. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd de heren J. de Leeuw en J. J. Krimp. De naamgeving van de wegen in de uitbreiding bouwkern te Groet leverde een kleine discus sie op, ontstaan door de naam Poelruiterweg. De heer Eecen, die het bestaan van deze vogel niet kende, had hiervoor verschillende boeken op dit gebied geraadpleegd, doch was nergens de naam poelruiter tegengekomen. Daarom stelde hij voor deze naam achterwege te laten en hiervoor in de plaats te stellen de naam van de Gruto of Tureluur. Triomfantelijk kwam Burg. Bergh echter met het boekje „Wat vliegt daar" aandragen, waarin de naam van de poelrui ter met een afbeelding van deze vogel wel voorkwam, waarop de heer Eecen, na de afbeelding ge zien te hebben, niet minder triom fantelijk kon mededelen, dat deze vogel bij hem de benaming van groenpootruiter was toegewezen. Maar waar twee mensen al moeite mee hebben, zal dit met anderen ook wel het geval zijn, aldus burgemeester Bergh, en stelde voor dat men zich over deze naam nog eens nader zal be raden. De heer Sleking complimen teerde het college met de syste matisering. Hij hoopte ook, dat zijn suggestie om deze wegen de namen van de leden van het Ko ninklijk Huis te geven niet waren afgesprongen, als zou Groet hier voor niet representatief zijn. De namen van vogels deden hem denken aan Amsterdam Noord en hij was bang, dat deze de vele Amsterdammers, die hier des zo mers vertoeven te veel aan deze stad zouden doen denken. Men zou dit, aldus de voorzitter, ook kunnen zien als een poging zich geheel thuis te voelen. De overige agendapunten voer den ons met sneltreinvaart naar de rondvraag, dat wil dus zeggen, dat al deze stukken de goedkeu ring van de raad konden weg dragen. De rondvraag werd geopend door de heer Louter, die op het gevaar, uit verkeerstechnisch oogpunt, wees, inzake de bomen welke zich bevinden op de omlei- dingsweg ter hoogte van het Doopsgezinde Broederschapshuis en even noordelijker. Is het aldus spr., niet beter hier een stukje na tuurschoon op te offeren terwille van de veiligheid van de mensen. Burg. Bergh vroeg zich af of het gevaar zo groot Was als de heer Louter schetste. Het is een tijde lijke situatie en bovendien is reeds opdracht gegeven deze bo- Doodmoe, maar in-gelukkig sjouw de Lies Duuring naar huis. Aan haar ene arm bungelde de zware tas met boodschappen, onder de linker klem de ze het schriele kerstboompje, dat de koopman haar „voor een krats" gelaten had, omdat het nogal kaal was in de top. Kerstfeest zou tóch nog een feest worden! Zeker geen feest van overdaad... Dat zat er niet meer aan sinds Jan, na zijn zware ziekte, niet meer geschikt bleek voor het werk waar mee hij vroeger voor zijn gezin een boterham-met-wat-er-op verdienen kon. Hij was nu een „kneusje". Ze ker, hij had weer een baantje, maar ze konden er amper van komen, en ze waren allebei te trots om enige steun, van welke kant ook, te vra- gen. Reeds maanden had ze, door uit zuinigen, voor dit Kerstfeest ge spaard. Sinterklaas was een schijn vertoning geweest met „praktische" cadeaus: een wollen das voor Jan, een jurkje voor Tineke, een paar handschoenen voor kleine Jan en een nieuwe lamp voor Tom z'n fiets, allemaal broodnodige dingen. Voor het Kerstfeest had ze échte cadeautjes, kleinigheden weliswaar, want haar stok reikte niet zo ver, maar dit feest, waarop ze haar hele stelletje thuis had, zou werkelijk feest moeten zijn. En nu nog een kerstboompje ook.dat maakte het veel echter. Voor Lies zat de bete kenis van het Kerstfeest niet in die boom, maar ze dacht aan de kinde ren. Ze zag het licht der kaarsjes weerspiegelen in Tinekes grote ogen, ze zag Tom al diep ademhalen om de vlammetjes aan 't flakkeren te krijgen en kleine Jan begerig kijken naar de met zilverpapier omwikkel de kerstkransjes, die éérst tot ver siering en daarna als lekkernij dien den. Ze voelde haar vermoeide voeten niet meer toen ze in gedachten het plaatsje voor haar kerstboompje zocht, in de hoek van de kamer. Er men van reflectoren te voorzien. De heer De Leeuw vroeg, nu toch de omleidingsweg ter sprake was gekomen, of deze weg ook na de rioleringswerkzaamheden als autoweg zou blijven bestaan. Volgens Burg. Bergh zou dit een weg blijven, waar auto's mo gen blijven rijden. Immers voor dat deze weg bestond, kwamen hier ook reeds auto's. De heer Eecen informeerde naar de verlichting, wel te ver staan de straatverlichting, die op sommige punten in de gemeente, met name in de Bickerslaan nog wel wat verbetering vroeg. Aan gezien de heer De Leeuw en de heer Sevenhuyzen hiervoor ook belangstelling hadden, noemde burg. Bergh de verschillende we gen op, die binnenkort een betere verlichting zullen krijgen, zodat alle heren tevreden gesteld wer den en deze verlichting tevens het einde betekende van de raadsver gadering, hetgeen opnieuw een verlichting te weeg bracht. was nog niemand thuis en ze sloop geheimzinnig naar de zolder en borg het kleine boompje in de kast. En de volgende dag, toen Jan naar zijn werk was en de jongens naar school, maakte ze moeizaam en geduldig goedkope versierinkjes met zilver papier, knipte een ster, stak de dun ne witte kaarsjes in de houders. Als ze nu morgen, de avond vóór Kerst mis, thuis kwamen, zouden de kaars jes branden! Zó gingen haar gedachten, en ter wijl ze haar vermoeide rug rechtte boven het afwasteiltje verjongde zich haar zorgengezicht in een blijde glimlach. Morgen zou het Kerstfeest waarlijk een féést zijn! Alweer die bel! Twee heren op de stoep, voor de deur een grote auto. En daar... ja, daar was ook, Jan, een beetje schaapachtig kijkend. De schrik sloeg haar om 't hart. Hij zou toch niet... „Mogen we even binnenkomen?" vroeg de oudste, een indrukwekken de figuur met grijzend haar. Hij leek wel een notaris, dacht ze. of een ad vocaat. De ander was veel jonger. In de gang fluisterde ze haastig met Jan, maar die haalde de schou ders op. „Ze zijn bij de baas ge weest... en die zei: ga maar mee... ik werd niks wijzer onderweg..." „Gaat u toch zitten, mevrouw", glimlachte de jongeman toen ze ner veus-afwachtend bleef staan. „Het is heus de moeite wel waard er even voor te gaan zitten... en u valt niet zo licht óm", voegde hij er, naar de ander knipogend, aan toe. De oudere viel maar meteen met de deur in huis. Of Jan misschien mee gedaan had aan die slagzinnen- wedstrijd van Luxadont? Ja? Och ja, Jan deed wel vaker aan zulke prijs vragen mee als het niets kostte. Hij was toch J Duuring, Kruisbessen- straat 3? Was dit het door hem in gezonden formulier? Ja? Bliksemsnel schoten Lies' gedach ten als weverspoelen door haar hoofd. Ze meende het te snappen: ze hadden een prijs gewonnen. Wat zou het zijn? Een strijkbout, een stofzuiger? Kon ze allebei best ge bruiken Maar ze moest zich nog maar geen illusies maken. „U weet zeker nog wel", vroeg de grijze heer, „welke prijzen er waren uitgeloofd?" „Meneer, al sla je me dood", be leed Jan, „ik doe mee, ik stuur de oplossing weg en dan vergéét ik het. Ik heb een keer een balpunt gewon nen en ook es een slof sigaretten... ik reken maar nooit op een prijs." „Nou, meneer Duuring", de grijze heer schoof dichter aan de tafel, „dan zal ik het u maar vertellen: u behoort tot de prijswinnaars." Zie je wel? dacht Lies triomfan telijk, maat angstvallig wees ze alle verwachtingen terug. Arme mensen hadden tóch nooit geluk... „Wel, mevrouw", de jongste keek haar aan alsof hij een vonnis ging oplezen, „hoeveel zou 't moeten zijn als u 't de moeite waard vond?" Lies haalde de schouders op, durf de niet denken. „Noemt u eens wat?" „Honderd gulden", waagde Jan en lachte, als om te tonen dat hij niet serieus was. ,,'k Heb geen idee", bekende Lies, „iedere gulden is er één voor ons..." Ja, daar zag het er hier wel naar uit, vond de jongste, die met zijn scherpe blik het interieur gemon sterd had. Arm maar eerlijk. Kwam je in deze maatschappij niet ver mee. Meevaller voor de firma; altijd leu ker dan de vorig ekeer, toen die oude, rijke rentenier de winnaar was. Hier viel het op een gloeiende plaat. Van Heemert moest het niet te lang maken, niet tevéél genieten van de verrassing, deze mensen niet te veel in spanning houden... dat vrouwtje stond op springen. „Nou, meer dan honderd gulden is 't geloof ik wél", glimlachte Van Heemert, en een blik van zijn col lega waarschuwde hem het niet te lang te rekken. „De hoofdprijs in deze prijsvraag was vijf en twintig duizend gulden..." De twee gezichten bleven hem uit drukkingloos aanstaren, zonder be- griP- „...en aangezien u de winnaar van de hoofdprijs bent..." „Néé!" kreet Lies. „Vijf-en-twintig", fluisterde Jan haast onhoorbaar, „vijf...en...twin... tig... duizend..." Meneer Van Heemert deed een greep in zijn tas. „U zult met de feestdagen zo'n groot bedrag wel niet in huis willen hebben", veronderstelde hij, „u kunt er op ons kantoor over beschikken. maar ik heb alvast duizend gulden meegenomen voor het geval u het wilt vieren..." En hij legde tien briefjes van hon derd op het pluche tafelkleed. Wat er daarna gebeurde, door leefde Lies als in een droom.en soms als in een nachtmerrie. Jan, die als een gek door de ka mer sprong, haar meesleurend in een soort Indianendans, al maar roe pend: „vijf en twintig duizend", tot ze scherp uitviel: „Als je soms de hele buurt voor de deur wilt heb ben!" Een kamer vol persmensen, fo tografen, vragen, vragen... geflits van fotolampen. En toen was Jan de deur uitgelopen met twee briefjes van honderd achteloos in zijn zak; Jan, die reeds jaren gebukt ging on der het besef een kneusje te zijn, niet aan vrouw en kinderen te kunnen geven, wat hij hun zo graag wilde geven; Jan, bijna brooddronken... En toen waren de bezorgers aan de deur gekomen. Een grote rollade (meneer had em al betaald), een knoert van een tulband (meneer had al betaald) en tenslotte kwam Jan zélf thuis, sjouwend met een kerstboom, die in hun kamer amper rechtop kon staan en die hij door het poortje achterom moest brengen en maar zo lang op het plaatsje neerzette... twee grote dozen met versiering schoof hij op het aanrecht in de keuken. En toen ging hij op zoek naar Lies. Ze was niet in de kamer. Ze zou toch niet de deur uit zijn? Voorzichtig liep hij de trap op, naar boven, stak zijn hoofd door het hekje rond de zoldertrap. En stond daar bewegingsloos, ver stomd. Op haar hurken zat Lies voor de zolderkast. Vóór haar stond het armetierige kerstboompje, dat ze zo zorgvuldig had opgesierd, en, waaraan de klei ne, op het schrale huishoudgeld uit- gezuinigde cadeautjes hingen. Voorzichtig schikten haar vingers een scheefgezakt kaarsje recht. Haar instinct verried haar, dat er iemand in haar nabijheid was. Ver schrikt wendde ze haar hoofd naar de zoldertrap en Jan zag dat ze had gehuild. Met een paar grote stappen was hij bij haar. „Lies, meid.moet je nou hui len... we zijn nou toch uit de zorg... ik heb zo net een knaap van een kerstboom gekocht..." En toen zag hij. Zag hij de zorg, het geduld, het overleg, waarvan dat kleine, schrale kerstboompje getuigenis aflegde. Zag hij de zo moeizaam gemaakte, goedkope versieringen, de in zilver papier gewikkelde kerstkransjes, de kleine pakjes. Ja, dat was hun leven geweest. Armetierig, schraal, zuinig. Maar Lies had er altijd iets van weten te maken, zoals ze ook van dit Kerstfeest een féést gemaakt zou hebben. Hij hurkte naast haar neer, sloeg zijn arm om haar schouder. „Ik heb er zo lang voor gespaard", zei ze schor, „ik had zelf de versie ringen gemaakt.een paar kleine cadeautjes gekocht... voor jou, voor de kinderen. 't is nou allemaal niet meer nodig. Die tijd is... achter de rug." „Ja zei hij uit de grond van z'n hart, „die is achter de rug, gelukkig. Maar... ik ben blij, dat we 'm gehad hebben... samen. Jij... en ik." Ze zuchtte en haar ogen waren nog vochtig, maar toen ze hem aankeek, zag hij weer het meisje Lies, waarop hij 's avonds, jarenlang, zó geduldig had staan wachten. „Ja, wij samen", zei ze. „Moeder!" Toms harde stem onder aan de trap. Ze schrokken op als betrapte mis dadigers, glimlachten tegen elkaar. „Ja, we kommen d'r an!" riep Jan. „Nou" vertelde juffrouw Snoeks, de buurvrouw, later aan haar nieuws gierige verwanten, „die Duuring was net gek..., wist niet wat ie met al dat geld moest doen. Mot je horen... hij kwam met een kerstboom thuis, nou wel zo hoog als het dak. (juf frouw Snoeks was niet afkerig van overdrijving.) En evengoed heeft dat ding allebei de Kerstdagen daar op t plaatsje gestaan en tenslotte heb de vullisman 'm weg moeten halen..." Kerstverhaal door L. v. Schooten O Magere Rollade f 2.40 Doorregen Rollade f 1.80 Rosbief f 2.50 Biefstuk f 2.80 Magere lappen f 1.90 Riblappen f 1.90 Platte Riblappen f 1.50 Doorregen lappen f 1.35 250 gr Metworst f 0.50 250 gr Leverworst f 0.40 250 gr Bloedworst f 0.33 150 gr Ham f 0.55 150 gr Pekelvlees f 0.50 150 gr Boterhamw. f 0.45 150 gr Gebr. gehakt f 0.40 Magere Rollade f 2.50 Ribkarbonade f2. Haaskarbonade f 2.20 Magere Lappen f 2.25 Fricandeau f 2.50 Doorregen Lappen f 1.50 Doorregen Spek f 1.50 Vet Spek f 0.75 per 100 gram Rookvlees, muis f 0.65 Bacon f 0.65 Tong f 0.65 Lever f 0.60 Ontbijtspek f 0.35 Gekookt Ontbijtspek f 0.40 WIJ WENSEN U PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR TOE TEL. 2595 Vooral met de KERSTDAGEN die sortering Als reklame 200 gr Bokkepootjes f 0.80 Hotel-Restaurant TELEFOON 2482 - BERGEN Het adres voor: eenprimaverzorgd Kerstdiner Tafelreservering aanbevolen Feestgeschenken voor kenners FIJNE LINGERIE ZAKDOEKEN NYLON KOUSEN SHAWLS HANDSCHOENEN Ruïnelaan 18 BERGEN - Telefoon 2532 boekhandel Alhoewel iedereen het Kerstfeest op z'n eigen wijze beleeft en wij allen een persoonlijke gestalte hieraan geven, moge het ons gegeven zijn Kerstmis in gedachten gezamenlijk te vieren. PRETTIGE KERSTDAGEN WENST U Onze automaat is dag en nacht STATIONSSTRAAT 13 voor U paraat Claassens - Balmoral - Carl Upman Sigaren Ronson Gasaanstekers, beter dan best Een feestelijk verzorgde broodtafel met de fijnste en grootst gesorteerde luxe broodsoorten. Fijne Krenten- tulband, Moscovische Tulbanden, Duivenkaters Een delicatesse Weihnacht- stollen met zuivere amandel spijs. En die fijne boter amandelkransjes 250 gr 90 ct enz. enz. enz. Als extra tractatie 6 appelcarrees f 1. MOLENSTRAAT 3, Telef. 2581 Dr. v. PELTLAAN 11, Telef. 2518 P.S. Neemt voor de feestdagen Bdelwit gesneden en verpakt Tarvo gesneden en verpakt

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5