£0/8*43, 20i. lo. Zoowel in Eng. en Am. bestaat, behalve natuurlijk de eischen van de mi litaire veiligheid, volledige persvrijheid. Als er dus critiek uitgeoefend wordt, wil dit niet zeggen dat men gelijk heeft, noch dat men van alle ora- standignedeu op de hoogte ie. Als zij dus aandringen op deze samenwerking,' wil dit dus zeggen, dat het gezaghebbende deel der publieke opinie in Eng.en Amerika meer bewijzen willen zien van die samenwerking, Erger zou hot zijn, als men onverschillig was; 2o. Ook bij vorige coalities waren geschilpunten. Coalities zonder oneenig- heden hebben nooit bestaan. Echter, deze conflicten hebben nooit verhinderd, dat het doel der coali tie-werd bereikt, n.1. het verslaan van de gemeenschap pelijke vijcnd. Duitschland laat duidelijk merken te hopen, dat deze con flicten zeer diepgaand zajn, astch ook deze hoop van Hitlar zal in rook ver vliegen» Dat de Vereenigde Volken het niet in alle opzichten eens zijn is een feit. Vraagstukken als deze moeten wij echter zien in hun historisch verband en niet alleen met het heden rekening houden,maar ook met de fe.:ten van gis teren. ïoen Duitschland de oorlog tegen Rusland aanving, rekende het er op, dat Engeland en Amerika gebiologeerd zouden toezien. Eenter, Eng.en Amerika werden naar elkaar toegedreven, het contact dat Hitier niet mo- /en Rusland gelijk had gedaent, kwam toch tot stand. Desondanks dat er verschillen zijn, zijn de Vereen.Volkeren dichter dan ooit bij elkaar geko: en. Het is een moei lijk proces met op- en neergang. Wij zijn echter overtuigd, dat hoe meer Eusiand's last verlicht wordt door de verdergaande hulp van de geall., hoe meer de waardeering der Russen zal stijgen. Ken mag niet vergeten, deze vol ken zijn vree d voor elkaar, ja bijna vijandig tegenover elkaar, de oorlog ingegaan» hen mag niet verwachten, dat de wereldgeschiedenis na deze oorlog plot seling geen roblemen meer zal ioscxsdsixx kennen. Oude probieren zullen opge lost blijken en nieuwe geschapen. Hoe anders echter zal de positie straks zijn, ouk van ons volk. Het zal zelfstandig en zelfbewust deel kunnen nemen aan de oplossing van deze problemen en mede zijn stem kunnen verheffen in het eeuwig lenschelijke streven naar reoht. 2 -

De Vrije Alkmaarder | 1943 | | pagina 2