Uit de rede van Premier Winston Churchill 2 Augustus 1944 in het lagerhuis gehouden. Ch. begon te zeggen: "Ic kan over het algemeen gesproken een goed rapport uit brengen. Aan alle fronten vrijleen de Duitsche en Japnnsche legers terug." Verder zei hij o.m. üorio ter zee. Je verliezen ten gevolge van de U-booten zij vrijwel te ver- we arlooz en. Verre Oosten. "Ilc most hernalen, dat ik meer en meer het gevoel krijg, dat de tuaschenpoos tuescnen het verslaan van Hitier en Japan wellicht veel korter zal wezen, dan ik vroeger veronoerstelde 'WestenIn April 1943 is een kritsch-Amerikaansche staf ingesteld, om plannen voor de landingen uit te werken. In Q,uebec zijn ze "bes. reken en kregen de volledige instemming. In Teheran is Haarschalk Stalin toegezegd, dat ze eind Jiei begin Juni zouden worden uitgevoerd. In 1942 ontbrak ons voor een invasie het materiaal, in 1943 was het slechts genoeg voor operaties in de Hidd.Zee. Hor;:andië. Wij zijn ue vijand verreweg de baas aan manschappen, tanks en vliegtuigen en ook in bev/egelijkheid, zoodra het front meer opdn is geworden. De Duitschers ebben nier geen nieuwe tanks of andere wapenen in de strijd ge worpen, de geall. wel, evenals vele nieuwe vondsten, waarover nog geen mede deel ingen kunnen worden gedaan. Rusland. ..ulde aan het Russische leger, het 20-jarig Sn -Russ.verbond zal/ een van de duurzaamste factoren worden bij de verzekering van de vrede in Europa. Vliedende bommen. Sr zijn ruim 5.300 afgeschoten, er werden 4.700 perconen door gedood, 40.0c.u gewond, 17.000 huizen erden vernietigd en 800.000 beschadigd, waarvan al weer 600.000 bewoonbaar zijn gemaakt. Bén millioen menschen heeft ïiönden verlaten, me verdediging wordt effectiever, maar het is mogelijk, dat de Duitschers ons nog met zwaardere raket>rojectielen gaan beschieten. De Duit- schers bereiken hier niets anders mee, dan dat de gestrengheid, waarmee ze ge straft zullen worden, aanzienlijk zal toenemen. Buitenl.Zaken. innenkort zal het probleem van de Franse! -Duitsche grens langs de Rijn zich weer voordoen. Bij de besprekingen hierover raag Frankrijk niet ont rexen. I hoop, dat zeer nauwe betrekkingen tot stand zullen komen tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, Rusland en Frankrijk, wanneer de oplossing gezocht moet -./orden voor de groote Europeesche vraagstukken. Do r de Bng.regeering is veel moeite gedaan, den Poolschen premier te bewegen naar Mos kou te gaan. Fusie van alle krachten die met Rusland, en de Y/estersche mogend heden sai.1ehwor.2en, zal door Engeland ten zeerste vorden bevorderd. Turkije is de verzekering gegeven, dat als liet door Dlnd.of Bulgarije wordt aangevallen hot op onze steun kun rekenen. Puiteohluad. In Dlnd.hebben gebeurtenissen van enorm belang plaats gevonden, die Het vertrouwen van het Duitsche volk en de loyaliteit van het leger moeten hebben doen schudden op hun grondvesten. De hoogste persoonlijkheden daar ver moorden elkaar of pogen dit te doen. Wij hebben onze overwinning echter nooit op dergelijke gebeurtenissen gebaseerd, hoe beslissend deze ook op een of ande re dag zouden kunnen worden. Ons vertrouwen in de overwinning is gebaseerd op de sterkte van onze wapenen en op de gerechtigheid. Ch. besloot: Daten wij met onze dappere bondgenooten wedijveren in hevigheid van de strijd en vastberaden de slagen dragen, die wellicht nog kunnen komen en dit met dezelfde onwrikbaarheid als die wij de gansche v/ereld hebben getoond toen wij alleen stonden. Over de duur van de oorloa- zei Ohurchill: "Ik ben altijd uiterst bevreesd om valsche verwacntingen te weken. Maar ik voel mij niet langer verplicht te loochenen, dat de overwinning misschien spoedig komen zal en anders zul len wij doorzetten tot zij is behaald." Commentaar van Radio Oranje: Niemand is in zijn voorspellingen steeds zoo voor zichtig geweest als Churchill. Wanneer hij ongevraagd een dergelijke verklaring aflegt en niet b.v. zegt, dat er nog een zware winter voor de boeg staat, dan mogen wij goed vertrouwen hebben. -

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1