vervolg weekoverzicht 11/9&44. lo. de z.g. illegale pers (hieronder te verstaan elk blad of tijdschrift dat onder de bezetting korter of langer tijd regelmatig is verschenen in strijd met de xana: maatregelen door of vanwege den bezetter uitgevaardigd); 2o. dag bladen, nieuwsbladen en tijdschriften waarvan de verschijning uiterlijk 1 Jan. '43 voor de verdere duur van de vijandelijke bezetting werd gestaakt en 3o. idem die toestemming tot voorl.verschijning krijgen. Er zal een commissie worden ingesteld ter zuivering van de pers. Namens den Min.vanEinancién werd het Ned.volk verzocht medewerking te verleenen om, indien de geall.troepen nog niet de beschikking hebben over het in de Ver.Staten aangemaakte nieuwe Ned. geld, evt. Eransch en Belgisch geld in betaling aan te nemen. Baarbij is dan de koers voor Er.en Belg. frcs. resp. 18,70 en 16,50 voor f.1.-. Min. de Booy sprak tot de zeevarenden, waarbij hij de belofte van de regeering een pen sioenfonds in te stellen met nadruk herhaalde en mededeelde, dat de regeering aan allen die hun vaartijd naar behooren hebben vervuld een buitengewoon ver lof zal verleenen en een inkomen gedurende 44 weken aan hen, die gedurende een tijdvak van 2 jaar na de terugkeer van de regeering geen emplooi zullen kunnen vinden. Gezorgd zal worden, dat Ned.schepen zoo spoedig mogelijk na de bevrij ding Ned.havens zullen aandoen en voor die schepen waarvoor dit niet m gelijk ie, zal zoo spoedig mogelijk aflossing v.orden gezonden. Interessant is nog het volgende. Op de laatste persconferentie die ProfGerbrandy in Bonden hield antwoordde hij op de vraag of Nederland nog Duitsch grondgebied zou eischai, dat dit af zou hangen van de aangerichte schade. Be Britsche Minister vanVoor- lichting Brandon Bracken repliceerde daarop: "Wij hebben gehoord, dat Nederland geen ander grondgebied wenscht. Be wensch van Groot-Britannië is, dat Nederland ook nergens ter wereld eenig grondgebied zal prijs geven, want Nederland moet de stabiliseerende factor blijven, die Nederland altijd is geweest."

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 3