blad 2 30/$ en 1/10*44 DIV^RSBN. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat 1 Mark in bezet Dlnd. gelijk zal staan aan 10 dollarcenten, d.w.z. 10 marken voor een en 40 Mrk. voor In een memorandum aan den Min.van Bcon.Zaken verklaarde Pres.Roo sevelt, dat Dlnd. na korte tijd weer een oorlog zou kunnen willen beginnen. Hij dringt aan op nauwe samenwerking tusschen technische en militaire deskun digen der Vereen.Volken teneinde maatregelen te nemen Dlnd. dit onmogelijk te maken.// Verschillende berichten uit neutrale landen - aldus de BBC - leggen xx de nadruk op de drastische wijze waarop Dlnd.productie is ingekrompen,zoo wel tengevolge van bombardementen als uitvoerverboden. Zwitserland heeft met ingang van heden de uitvoer van alle oorlogsmateriaal naar oorlogvoerende landen verboden. Vooral Dlnd.is van dit verbod de dupe. Dlnd.'s staalproduc- tie bedroeg in 1943 3l£ mil.ton, nu is zij tot 14 mil.ton teruggebracht, De ruwij zer-productie i s nu 9 mil.ton tegen 25 mil.ton in 1943 en hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de sluiting van de Zweedsche havens. Ben menigte bepalingen verbieden het gebruik van olie, a£è alleen voor de alle r- noodzakelijksche militaire doeleinden mag worden aangewend./// Uit eenige reportages van Robert Kiek: De verslaggever bracht een bezoek aan het hoofdkwartier van de verzetsbewe ging in het 19 Sept. bevrijde Hulst. Twee weken voor die bevrijding waren de patriotten Hier slechts in het bezit van 3 pistolen. De drie bezitters daar van deden op 5 Sept.een overval op de Duitsche kazerne te hloosterzande en bedreigden de drie onder-officieren die zij daarvoor aantroffen f zich over te geven met hun manschappen of de strijd aan te binden tegen het partisanen- leger dat onderweg was. De bluf lukte en het resultaat was: 40 krijgsgevange nen met o.m. 40 geweren. De volgende dag werd een overval gedaan op een D. hoofdkwartier, waar een majoor wel begon met handgranaten om zich heen te gooien, ma,ar deze was spoedig bedaard, waarna de buit kon worden binnenge haald. Nadat de derde dag een munitietrein tot stiletand was gebracht en de ze geplunderd werd, nadat de machinisten aan oen onderduikadres geholpen wa ren, bedroeg de totale buit: 150 krijgsgevangenen, 300 geweren, 7 machinege weren, 8 mach.pi stolen, 3 stuks afweergeschut en een groote hoeveelheid muni tie. Bén van de laatste dagen voor de bevrijding moest een Amer.vliegtuig hier in de buurt een noodlanding maken, zeven vliegers kwamen er uit. Ben lid van de verzetsgroep die het zag, gaf de er op af komende Duitschers een groo te mond en zag zoo kans de Amer.mee te nemen en in veiligheid te brengen. Ben ander staal van de arbeid der patriotten, echter met tragi che afloop, kwam Robert K. ter kennis in het eveneens bevrijde Terneuzen. Daar hadden de Duitschers alle bruggen opgeblazen op 'In na, een noodbrug v/elke allang voor de oorlog was gelegd, die hadden ze vergeten. Ben onderduiker, technicus, die de laatste jaren nauwelijks op straat was geweest, kwam een dag voor de be vrijding uit huis en poogde de dragen van de dynamietlading onder eén der bruggen door te snijden. Hij werd echter gesnapt en met hem werd een ander technicus en vier sluiswachters, die van het geheels plan niets afwisten, ter dood gebracht. Na de bevrijuing van Hulst gaven in een paar uur van de 4.000 inwoners zich 400 als vrijwilliger op. Dezen hebben de uniform al aan en zullen daad werkelijk deelnemen aan de bevrijding van Nederland. In het kamp van N.S.Bers waar de patriotten bewakingsdiensten verrichten en ook bij hun werk elders worden ze op militaire leest betaald en bedraagt hun soldij gemiddeld f.30.- k f.32.50 per week.

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2