Donderdag, 12 October 1944 24 September jl. gaf den Minister van Justitie Mr.v.Heuven Goedhart via R.0. een overzicht van de inhoud van de nieuwe K.B.waarbij geregeld de berech ting van landverraders en oorlogsmisdadigers. Deze K.B. handelen over: Bij zonder Strafrecht, Bijzondere Gerechtshoven en het Tribunaal Besluit. Hier over werden door R.K. 11 Oct. nog de volgende nadere bijzonderheden gegeven, lo. Bijzonder Strafrecht. De strafbepalingen die dit Besluit inhouden hebben terugwerkende kracht en zijn van toepassing op alle in dit Besluit genoemde lundsverraderlijke en oorlogsmisdrijven die sedert het begin van de oorlog zijn begaan of in de tijd, dat de oorlog dreigende was. Ten aanzien hiervan is Art.1 'Vetboek van Strafrecht uitdrukkelijk buiten werking gesteld. Dit ar tikel laat slechts bestraffing van feiten toe, waarop de wetgever straf ge steld had vóór zij werden begaan, tegelijk wordt daarin vastgesteld, dat bij verandering van de wetgeving na het begaan van het strafbaar feit, voor ver dachte de gunstigste bepalingen zullen gelden. De regeering heeft het nood zakelijk geacht van deze beginselen tijdelijk af te wijken en wil het daarmee mogelijk maken ter zake van de onderhavige misdrijven straffen op te leggen in overeenstemming met de omstandigheden waarin ons volk gedurende deze oor log heeft gevochten voor zijn bestaan. Het is begrijpelijk, dat deze omstan digheden door den wetgever niet waren voorzien, daar hij zich hiervan te eenei male geen voorstelling kon maken. De hoogste belangen, die voor Nederland op het spel hebben gestaan en nog staan, eischen dat wordt gemeten met nieuwe maten 2o. Bijzondere Gerechtshoven. Door dezen zal snel en gestreng recht worden ge daan. Intusechen zijn daarbij de waarborgen voor een goede rechtspraak niet uit het oog verloren. Vijf leden zullen aan deze rechtspraak deelnemen, nl. eón rechtsgeleerde als voorzitter en twee rechtsgeleerden en twee militairen ais raadsheeren. Deze functionnarissen zullen door den Kroon worden benoemd. Juist omdat tegen hun uitspraak geen hooger beroep wordt toegelaten, zal daarbij worden gelet op meer dan gewone bekwaamheid. Om tegen mogelijke mis slagen en voor eenheid der recntspr.jak te waken, zal een Bijzondere Raad van Cassatie worden ingesteld. Anders dan bij normale cassatieprocessen zal deze ook in de beoordeeling kunnen treden van de strafmaat. Alleen moet voorkomen worden, dat van het instellen van een beroep in cassatie wordt misbruik ge maakt door lieden die daarmee slechts uitstel van executie beoogen. Daarom is bepaald, dat verdachten die zelfstandig in cassatie willen voorzien, daartoe verlof noouig hebben van het Bijzondere Gerechtshof. 3oHet Tribnaal Besluit. Deze Tribunalen hebben een eigen taak, die in be ginsel los staat van die van den strafrechter. Maatregelen die deze Tribuna len kunnen toepassen zijn: interneering, ontzetting uit rechten, verbeurd verklaring van vermogen, kij kunnen worden opgelegd aan hen die afbreuk heb ben gedaan aan het verzet tegen den vijand en zijn handlangers of zich op andifce wijze in strijd met de belangen van ons volk hebben gedragen, ook zonder dat zij zich aan een bepaald misdrijf hebben schuldig gemaakt. De le den van deze Tribunalen zullen worden benoemd door den Kroon. Zij zullen be raadslagen en beslissen met een jurist als voorzitter en twee gewone leden, v/elke uit verschillende beroepen der plaatselijke bevolking zullen worden ge kozen. Over deze benoemingen zal het gezaghebbende bestuursorgaan zich zooveel mogelijk doen voorlizhten door betrouwbare leden van de rechterlijke macht. De procedure bij deze Tribunalen is tot in bijzonderheden geregeld. Elke maat regel die door deze Tribunalen wordt opgelegd, zal, vóór deze kan worden ge- executeerd, bekrachtigd worden door een "fiat executie" van óen of meer leden van een ooilege, dat een vooraanstaande plaats inneemt in rechts- en staats bestel. Om een zaak ter kennis van een Tribunaal te brengen, moet daarvan aan- gifteworden gedaan. Ieder is daartoe bevoegd, maar vlasche aangifte is als misdrijfstrafbaar gesteld. Aangiften kunnen schriftelijk bij het Departement van Justitie of mondeling of schriftelijk bij een Hulpofficier van Justitie worden ingediend, deze zorgt dan voor opzending aan zijn Departement. Dit zal van geval tot geval beslissen, welk Tribunaal het meest in aanmerking komt de zaak in handen te nemen en stelt deze dan in handen daarvan. Alle aangiften tegen eenzelfde beschuldigde zullen bij hetzelfde Tribunaal orden aangebracht. Het Tribunaal dat daarvan kennisneemt zal dan het gedrag van beschuldigde op Nederl.grondgebied en tijdens de bezetting in zijn geheel kunnen beoordeelen. Daardoor wordt voorko len, dat daden van beschuldigde verschillend en onafhanke lijk van elkaar worden beoordeeld en kan zijn gedrag dus als ?en^geps^I^woruen

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1