Zaterdag en ^ondag, 28 en 29 üctober 19 44 Er is een belangrijke nota van de Nederlandsche regeering bekend gemaakt betreffende eventueele annexatie, welke wij morgen hopen te geven. Regeerinssmededeeling: Be regeering gelast alle burgemeesters en het gansche personeel in overheidsdienst op geen enlcele wijze medewerking te verleenen aan de Buitsche roof van kleedingsstukken en dekens toebehoorende aan Neder landers.- Wij ontleenen aan "Het -arool"bulletin van 24/10: Breda. Be parti culiere vordering van textiel is hier al begonnen. Eerst moest ieder gezin eenige dekens leveren. Toen dit niet gebeurde, gingen de Buitschers de dekens zelf uit de huizen halen. Bonderdag jl. werd aangeplakt, dat de bewoners klee- ren moesten leveren, per man 3 paar sokken, 2 overhemden, 2 stel ondergoed en 1 colbertcostuum. Roosendaal kreeg hetzelfde te verduren.- Voor HO werd medegedeeld, dat - onderdag in ....aarlem voor de Groote Kerk 10 man nen zijn gefusilleerd en een blok huizen werd verbrand wegens moord op een Gestapo-man. Be naam van den man die in tegenwoordigheid van de Gestapo c^moord voltrok ia Viermannj Be vermoordde gestapo-agent heette Oel- schlegel en niet Eulschneider zooals eerst uoor ons opgegeven. H.K.ae Koningin heeft vorige 3- officieren ca onder-officieren van de Kon.Ned. Ilarine en Harinekvliegdienst gedecoreerd. Boor de voortgang van de geall.operaties is het concentratiekamp Vught nu in geall.handen; het dient nu als gevangenis voor de bewakers van dit kamp en voor gearresteerde N.S.B.ers uit de omtrek. PRONT in KSDERLRNB. Be Britsche landingen op nuid-Beveland vonden plaats in de omgeving van Hoedekenskerkee verschillende landingsgroepen hebben contact met elkaar en er worden voortdurend nog versterkingen aan land gezet. Het brug- gehoofd beslaat reeds 20 km'- en de Janadeezen, die een bruggehoofd hebben ge vestigd over het Kanaal door Zuid-i-veland, zijn om sommpige punten nog slechts 6 km.van de landingstroepen verwijderd. Be Zuidzijde van de landtong van Z.Be veland tot ten Westen van Kruiningen is door ue Can.bezet. In Zeeuwsch-Vla ande ren kwamen Groede en Nieuwvliet in geall.handen, ,'anuit het Z.0. wordt nu zware druk uitgeoefend op de Ned-Belg.hoek die nog in .nanden is. Ben Bosch is geheel bevrijd, de verliezen van de burgerbevolking zouden niet groot zijn. Ook Tilburg kwam vrij. -usschen beide plaatsen stooten de Britsche troepen door naar Loon op Zand en bereikten Udenhout, de weg Tilburg-Breda werd afgesneden. Er zit goede voortgang in de operaties ter bevrijding van het Zui den van ons land, ook Bergen op Zoom werd bevrijd. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat de Buitschers op de Kaas terugtrekken. Om over de Haas en het Hol- landsch Biep te komen beschikken de nog over de Moerdijk en het Keizersveer, van laatstgenoemd punt zijn de gealltroepen nog slechts 16 km. verwijderd. Ten "westen en Z.W.van Venlo hadden de B. een tegen-offensief ingezet om hun troe pen in het Westen te verlichten, daarbij heroverden zij Mei jé., dit offensief werd echter tot staan gebracht. Boor het betere weer was er Zateréag meteen weer grooter luchtactiviteit. Be RAP vernielde daarbij de spoorbrug van Venlo en die over de IJsel bij Beventer. Ook de -mitsche geschutsopstellingen op Walcheren kregen weer een beurt, 300 bommenwerpers voerden deze aanval uit. QOokJLIJK PRONT. Oost-icruisen. .~.ier woeden vooral ten Z. en Z.0.van Gumbinnen enorme artillerie-duels. Ie de re-"legergroep bedient zich hier .van tusschen de 10 en20.000 kanonnen In sên sector deden de in 24 uur 20 te gen-aanvallen, waarbij steeds minstens 70 tanks werden ingezet. Ondanks de enorme tegenstand lijn al verscheidene B. stellingen, w.o. mitrailleurnesten met betonnenmuren van verscheidene meters dik en uitgebreide mijnenvelden, onder de voot geloopen. Polen. Samen met het Poolsche leger langs de rechteroever van de Weichsel opruk kende veroverden de russen Jablonna ten N. van rsch.auHongarije.Llunkasjevo en Viloc aan de Theiss werden bevrijd. T s .1 SI o waki j eBe hoofdstad van Roe tenië Usjoerot werd veroverd. J.Slavie.Nowi Sad werd samen door de Ruas.en J.S1. troepen bevrijd. Be haven Spalato plit) eveneens. Er is medegedeeld, dat de J.SI.Min.President Subasjik en kaarschalk Ti to overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een regeering in bevrijd J. 01 vië. Noorwegen. Russ.oorlogs schepen bombardeerden, ter ondersteuning van de in het N. ope re erende troepen, de heven Vardo aan de ingang van de Yaranger-fjord. Twee B.pogingen hier achter de Russ.linie-te landen werdön verijdeld. BulgarijeZaterdag hebben de S.U», de Y.3. en. Gr.Br. de wapenstilstandsvoorwaarden met Bulgarije onderteekend. PRCNT. Griekenland. Bfitsche afdeelingen hebben eindelijk contact ge nregen met.de te rugt re lekende Buitschers, nl. bij Cotsiani Be B. zijn bezig

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1