Zaterdag en Zondag, 11 en 12 November 1944 De eerste twee groote Douglas* Dakota-trcnsportvliegtuigen zijn ergens in Nederland geland met de eerste levensmiddelen voor bevrijd gebied. Dit waren de eerste twee vliegtuigen van een nieuwe dienst tusschen Enge land en Nederl.,inge steld op initiatief van het Militair gezag. Nader heeft de regeeringsvoorlich tingsdienst met betrekking hierop medegedeeld. Naar aanleiding van het feit,dat uit diverse uitingen in bevrijd gebied blijkt, dat men van de huidige situatie een niet voldoende duidelijk beeld heeft, wijst dé regeering er op, dat wel hoe veelheden voedingsmiddelen in de loop der jaren door haar zijn aangekocht, de-ch dat alle Ned.vervoersmiddelen nog ten dienste staan van de geall.oorlogvoering, dit is militaire noodzaak. Hierdoor zullen bedoelde voedingsmiddelen pas in een later stadium ter beschikking van het Ned.volk kunnen worden gesteld. Om echter al eenigszins aan de behoeften tegemoet te komen, zullen zoowel Tan regeerings- wege als vanwege het geall.opperbevel per dag twee toestellen, dus in totaal vie. vliegtuigen, welke gezamenlijk 20 ton levensmiddelen kunnen aanvoeren, in Neder land landen. Ook is reeds 125 ton vet ter beschikking van de bevolking van be vrijd gebied gesteld, terwij 1 voor 15 Nov. nog eenzelfde hoeveelheid beschikbaar komt/Een ander bericht van belang voor de toekomst van Nederland is, dat de Nederlandsche aankoop-commissie in New York 200 pcmpinstallaties van zeer groote capaciteit in de Ver. Staten heeft aangekocht. Bovendien zal "General Motors" een aantal Diesel-pompen leveren. Ook zullen besteld worden electr. centrales, afwa teringsbuizen en tractoren, liet deze aankoopen zal een bedrag van I2.000.0w0.- gemoeid zijn. De Belgische Regent Prins Karei heeft als uiting van zijn persoonlijke sympathie B.Fres.SO.OuO.- gegeven aan het door het Belg.Roode Kruis ingestelde fonds voor Nederland. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede. H.M.de Koningin heeft verleden Maan dag ter gelegenheid van de 27e verjaardag van de USSR een telegram gezonden aan Kalinin, de President der Opperste Raad der USSR. Dit telegram luidde: "Ik hecht er waarde aan, Mijnheer de President, U ter gelegenheid van deze jaardag mijn zeer hartelijke gelukwenschen aan te bieden, terwijl ik de beste wenschen uit-? spreek voor het geluk en de voorspoed van de USSR, Ik wil tegenover U uitdrukking geven aan mijn diepe bewondering voor de volharding waarmee Uw volkeren hun oor- logstaak voortzetten en de overwinningen van Uw heldhaftige legers". Tekst van het telegram door Pres.Roosevelt jl. Vrijdag aan H.M.de Koningin gezon den: "Meer dan ik Uwe Majesteit kaggen kan, ben ik getroffen door de berichten over de schandelijke en moedwillige verwoestingen die door den bezetter in Uw lail zijn aangericht. Ik vertrouw echter, dat de slagen die onze vereenigde strijd krachten den vijand zullen toebrengen, spoedig zullen leiden tot de volledige bevrijding van Nederland. Uwe Majesteit moge er intusschen zeker van zijn, dat alle mogelijke stappen worden genomen om te waarborgen, dat hulp aanwezig zal zi£ voor het Nederlandsche volk." Het antwoord-telegram van H.M. luidde: "Ik zend U mijn oprechte dank voor Uw bijzonder hartelijk telegram en bijzonder warm meele ven met mijn land in de huidige beproevingen. Het lijden ran dat deel van het land dat nog bezet is neemt, nu de winter is ingezet, van dag tot dag tca. Ik ben U dankbaar voor Uw toegezegde krachtdadige hulp om met zoo min mogelijk ver traging Mijn land te helpen." In dit verband kunnen wij nog mededeelen, dat de Directeur van het Amer.Deja r terne nt voor Oorlogsmobilisatie heeft medegedeeld„dat binnen een week de haven van Antwerpen gebruikt zal kunnen worden om te lossen en dat dit van groote invloed zal zijn op de operaties in Nederland. - Minister Churchill en Min.Eden zijn vergezeld van hun echtgenooten, Miss Mary Churchill en een aantal hooge Eng.ambtenaren Vrijdagmiddag naar Parijs vertrokken, Als eerste resultaat van dit bezoek kan gelden, dat Zaterdagavond tegelijk door Londen, Washington en Moskou is bekend gemaakt, dat Frankrijk is uitgenoodigd zitting te nemen in de Europeesche Advies Commissie. Deze Commissie werd in 1942 op de Conferentie van Moskou ingesteld en tot nu hadden alleen Engeland, Rusland en-jie Vereen.Staten hierin zitting. Deze Raad neemt vraagstukken in studie, die ~uït de oorlogstoestand voortkomen en heeft zich o.m. al bezig gehouden met de voorwaarden welke Dlnd.zullen worden opgelegd en hoe Dlnd. na zijn capitulatie behandeld zal worden. Deze uitnoodiging aan Frankrijk is een erkenning van de rol die Frankrijk als groote mogendheid zal hebben te spelen in het toekomstige Euro pa. In de "Times" verscheen Vrijdag een hoofdartikel dat in verband staat met het bezoek van Churchill aan Parijs en waarvan wij, de belangrijkste punten hopen weer -te-geven. tXJiA -Ijtfi zie blad 2

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2