"HOBU" Dinsdag, 21 November 1944 No500 -o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- Nu wij vandaag ons vijfhonderdste bulletin uitgeven, ineenen wij de gebruikelijke gang van zaken, nl. een "Hobu" (rose bulletin) met eenvoudig alleen de datum erboven, te mogen onderbreken. Toen Juni van het vorige jaar de radiotoestellen moesten worden inge leverd en al spoedig bleek, dat "men" zeer slecht berichten doorgaf, zijn wij in Juli begonnen met het maken van deze bulletins en zoo is dit "Robu" het 500ste van de door ons uitgegeven één- of tweedaagsche bulletins en onze extra uitgaven zooals weekoverzichten, redevoeringen van H.1I. de Koningin, Prof.Gerbrandy, kin. Churchill, e.d. Wij zijn blij, dat we dit - o.i. ook noodzakelijke werk - al deze tijd hebben kunnen doorzetten, wij hopen het ook de nog noodige tijd te kunnen blijven doen, doch het allermeest hopen wij, dat ieder spoedig door een weer vrije pers op royalere wijze van nieuws zal worden voorzien. Wij willen nog mededeelen, dat we bezig zijn dit bulletin binnenkort gesten cild en dus ook in grootere oplage te doen verschijnen. -o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- ;^.-;3I:.'LIJK PRONT. Prankri.ik. Het eerste Pransche leger heeft een schitterend suc ces behaald. Gisteren werd gemeld, dat Pr.tanks en infanterie door een omtrekken de beweging langs de Zwitsersche grens bij Kembs de Rijn hebben bereikt Er zijn zelfs berichten, dat de Pr.genie bezig is een brug over de Rijn te slaan, doch deze berichten worden niet geloofwaardig geacht, daar dit een te riskante onderneming zou zijn met een nog niet aangetrokken achterhoede en gereorganiseer de toevoer. Belfort werd van D. gezuiverd en .JLtkirch bevrijd, een legergroep is daarna naar het Hoorden omgezwenkt in de richting Kuhlhouse. Het Pr.leger is hiermee in vier dagen 80 km. gevorderd. In het aan deze overwinning gewijdde com mentaar van R.C. werd opgemerkt, dat de opzet van het geall.offensief steeds ge weest is op zooveel mogelijk punten tegelijk aan te vallen in de verwachting dat dan wel in één sector een doorbraak zou kunnen worden geforceerd. Dit is nu ge beurd op het strategisch belangrijkste punt, want de weg door de Bourgondische Poort is één van de klassieke invasiewegen tot het 3e Rijk. De naaste toekomst -? zal aantoonen - aldus de commentator - of de J. het gevaar dat Mn hier aan het Zuideinde van hun front door een evt. opmarsch naar het N.door de Bovenrijnsche- laagvlakte bedreigt, kunnen keeren door het in de strijd werpen van reserves. Gen.Eisenhower, die een speciale persconferentie hield voor Pr.journalistensprak tegenover hun zijn vreugde uit zoowel over deze prachtige prestatie als over het feit, dat dit juist een Pransche overwinning is. Ook Dieuze werd gisteren be vrijd. In Metz is alle georganiseerde tegenstand gebroken. De 60.000 Pr.burgers die naar schatting nog in de stad zijn, halen de D.opschrift en reeds overal^weg en de vlaggen hangen al uit. Drie groote forten op de Westel.oever van de Koesel bieden nog tegenstand, twee anderen dicht bij de stad gaven zich over. In Sarre- bourg, een belangrijk knooppunt, wordt reeds gevochten. De troepen die bij Thion- ville over de D. grens zijn getrokken, bevinden zich nog slechts 3 km. van de Saar. Er worden duizenden krijgsgevangenen binnengebracht. De D. verloren in de afgeloopen dagen weer twee generaals, één sneuvelde in de strijd bij Belfort en een andere, n.b. een generaal van de S3 werd gevangen genomen. Duitschland. De geall.troepen zijn tot 8 km. ten C.van Geilenkirchen gevorderd, wel blijven de D. hier tegen-aanvallen doen. Andere troepen trekken om Eschweiler heen, dat nu van drie kanten wordt aangevallen. Je bosschen van Hürtgen lieten de geall.ook reeds achter zich en zij bevinden zich nu op 6 km. vanDuren. Nederland. Kessel werd bevrijd. OOSTELIJK PRONT. HongarijeDe Russische troepen staan ten N.0.vanBoedapest weer dichter bij Miskolcz en Eger, de D. deden hier vijf krachtige tegen-aanvallen, welke eenter met groote verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Polen. De Duitsche Gouverneur-Generaal Prank is bezig zijn bureaux over te brengen van Krakau naar Czestochowa. Oostzeestaten. Ten Zuiden van Jelgawa zijn de Russen weer actief. Het terrein in Letland is nu hard en dit was noodzakelijk voor het inzetten van de winter-operaties. Er zouden in dit gebied nog 30 D.divisies zijn geïsoleerd. Joego-Slavië. Ten N.vanSkopolj werd Pristina door de patriotten be vrijd. In Albanië kwamen Tirana, de hoofdstad en Durazzo, de voornaamste haven, in handen der Albaneesche patriotten.

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1