2iv 0 O HET PAROOL - BULLETIN o o voor Alkmaar en omgeving verzorgd door "P.OBÜo - o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- No. 4-508 Donderdag, 30 Nov.1944 WINSTON CHURCHILL IS HEDEN 70 JAAR* R„0. wijdde zijn avonduitzending van gisteren aan Churchili. Aan deze uit zending ontleenen wij het volgende. Churchi.11 was voor zijn 25e jaar al lid van het Eng.Parlementvoor zijn 35e jaar Minister van Financiën en voor zijn 40e jaar Eerste Lord van de Britsche Admiraliteit. Hij verricht te groot werk in de oorlog '14-'18 en later liet hij zijn waarschuwende stem steeds hooren, wijzende op het gevaar van Hitler-Duitschland. Zijn toespraken in de zomer van 1940 hebben de toekomst der menschheid gered. De dag nadat Pétain Dlnd. om een wapenstilstand verzochtzeide hij: "Hitier weet, dat hij ons op dit eiland vernietigen moet of de oorlog ver liezen. Indien wij hem weerstaan zal gansch Europa bevrijd worden, zouden wij falen dan zou de gansche wereld met alles wat ons lief en dierbaar is verzirJscjj in de duisternis. Laten wij ons daarom wijden aan onze taak en al zoii het Britsche Rijk duizend jaar bestaan, dan nog zou de menschheid zeggen: dat v/as hun schoonste uur". Zijn visie op de toestand in de don kere dagen van '40 leidde tot de overwinningen van '42, '43 en T44. Hij zag, dat Dlnd.en Japan door het herhalen van hun agressie zelf de coalitie zouden scheppen die leiden moest tot hun ondergang. In Febr.1941 vraagt hij Amerika het volste vertrouwen te stellen in de Engelsche kracht "geeft Engeland Uw geloof en alles zal ten goede keeren. Wij zullen nooit ver moeid, nooit uitgeput raken, geeft ons slechts gereedschap en het karwei zal worden opgeknapt." Churchill had Rusland laten waarschuwen voor de D. agressie. Hij zag in, dat Eng.en Rusl. over de afgrond van wanbegrip en wantrouwen heen, elkaar de hand moesten reiken. "Gevaar voor Rusland is gevaar voor ons en gevaar voor de Vereen.Staten. Laat ons de les die ons reeds voor zoo wreede ervaring heeft gesteld ter harte nemen, laat ons aslaan met vereende krachten." Vijf maanden later, in Dec»1941, breidde de oorlog zich uit tot een waarlijk© wereldoorlog toen Japan Pearl Harbour averviel. 1942 Werd het jaar van de val van Singapore en Batavia, van de D.opmarsch naar Stalingrad, de Kaukasus en de Nijl. Maar midden Juli '42 werden de D. uit Egypte verdreven en Eng.en Am.troepen landden in Noord- Afrika. De oorlog nadien ontwikkelt zich volgens de lijnen van de strate gie welke door Churchill was uitgestippeld en leidde in 1944 tot het 2e front en tot de verlossing van Frankrijk, België en Zuid-Nederland. Geen staatsman heeft in deze jaren zoo geijverd voor de samenwerking tusschen de geall.legers, geen andere staatsman heeft als Churchill gewerkt voor een blijvende eenheid der Verbonden Volken. Hij was de schakel tusschen Stalin en Roosevelt, de bezoeker van Washington en Moskou. Een figuur van zijn formaat kan de lijdende en strijdende menschheid niet ontberen, in hem is het vrijheidslievende Engeland belichaamd. En daarom betuigen wij onze eerbied en dankbaarheid - aldus R.0. - voor hetgeen Winston Churchill verricht heeft voor Nederland en verrichten zal. Onze gelukwenschen voor de groote bouwmeester der victorie DE ENGELS CHE BIJDRA-GE TQT DE OORLOGVOERING. ïn Londen - en tegelijkertijd in Washington - is deze week een Witboek gepubliceerd, waaruit blijkt dat per hoofd der bevolking in Groot-Britan- nie meer tot de oorlogvoering is bijgedragen dan in welk ander land ook. £2 Millioen mannen en vrouwen of bijna de helft van de geheele bevolking van Gr.Br. zijn onder de wapenen of werken in de oorlogsfabrieken. Van Sept'39-Juni '44 werden o.m. geproduceerd: 102.000 vliegtuigen, '700 groo te oorlogsschepen en 5.000 kleinere marine-vaartuigen, 35.000 stukken ge schut en 25.000 tanks. Op Eng.scheepswerven zijn tot einde '43 4.500.000 br.reg. t„.nieuwe vrachtschepen gebouwd. Meer dan een half millioen leden van de gewapende macht zijn geood of gewond, waarvan 176.000 gedood. 29.000 Leden van de Koopvaardij verloren het leven en 57.000 burgers wer den gedood en 78.000 gewond. 4.500.000. Huizen werden vernield of bescha digd of een van elke drie huizen in Gr.Brit. Eind '43 waren in totaal 2.900 schepen verloren gegaan of 11.500.000 br.reg.t- De Eng.export be draagt nog maar 29 van de voor-oorlogsche hoeveelheid. Er werd voor aan koop van oorlogsmateriaal ruim I milliard buitenlandsche activa ver kocht. Voor de oorlog produceerde Engeland 1/3 van de benoodigde landbouw producten, nu 2/3. De oorlog heeft Engeland tot dusver 25 milliard ge kost. -o-o-o-o- „-0-0 0-0-0-0-0 -0-0-0-0-O'-O-0-0-0-0-0-0-C-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1