NIEUWS VAM DB KROMTEN WESTELIJK ERONT. De arbeiders in Dlnd. is nu namens het geallopperbével medegedeeld, dat als het gebied waar zij zich bevinden veroverd is, zij zich vrijwillig kunnen opgeven om voor de geall. te werken tot het tijdstip dat zij kunnen repatri- eeren. In geen geval mag men op eigen gelegenheid pogen naar huis terug te keeren, dit zou gevaarlijk zijn voor de betrokkenen en "de geall. opmars ch be- 1 emme ren Gistermorgen heeft het Br.2e leger bij Venlo -een plaatselijke aanval inge zet.. Zij drongen daarbij door in Blerik, de voorstad van Venlo en deze plaats is nu op enkele Duitsche sluipschutters na, bevrijd. Om dit succes te beha len moest o.m. een anti-tankgracht van 8 m. overwonnen worden. Dit hebben speciaal daarvoor uitgeruste tanks gedaan. Wat voor bijzonderheden deze tanks hebben, mogen geall.oorlogscorrespondenten nog niet vertellen. In Linnich en Julich v/ordt nog gevochten, tusschen beide plaatsen werd Röhrdorf ver^- overd. Ook de Inde zijn de Am. overgetrokken en van hieruit staan zij op min der dan 2 km.v-an de Roer. Bij Saarlautern is een belangrijk succes behaald. Eet is het 3e Am.leger gelukt door een verrassende manoeuvre hier de groote Saarbrug in handen te krijgen en een bruggehoofd over de Saar te vestigen. De D. waren misleid door een schijnaanval verder stroomopwaarts, waar zij dan .yok versterkingen heenstuurden. Ondertusschen werd in alle stilte in de vroege morgen met bootjes over de rivier getrokken, de Duitsche wachtpost bij de brug overmeesterd en de dynamie tlading onschadelijk gemaakt. Verschil lende D. tegen-aanvallen op het bruggehoofd werden afgeslagen. Het 7e Am. leger nadert het Saarbekken vanuit het Zuiden. Dit leger veroverde Ingwei- ler, halverwege Saarunion - dat nu geheel bevrijd is - en Hagenau. OOSTELIJK ERQNT. HongarijeIn het N.0. werden de belangrijke spoorwegknoop punten Miskolcz en Satoralja Ujhely (vlak bij de Ts jSlowaaksche grens) ver overd en in het Z.W. 75 km.ten Z.van Boedapest en aan de W.oever van de Donau: Duna Eoldvar. De Duitschers berichten, dat de Russen de 0.oever van het Balaton-meer al hebben bereikt. Joego-Slavië. In het dal van de Morawa werd Kragujevac en in Dalmatië het laatste Duitsche bolwerk Knin veroverd. In eerstgenoemde plaats sneuvelde het vijandelijke garnizoen tot de laat ste manu ZUIDELIJK ERQHT. Italië'Tus schen Eaenza en Ravenna trokken de geall. om Russi heen, Y/elke plaats nu van vijanden, gezuiverd wordt. Hiermee hebben ze een belangrijke D.verdedigingslinie doorbroken. GrieksnlandKreta is vrij wel geheel bevrijd. Alleen op de N.W.punt van het eiland bevinden zich nog- 10.000 Duitschers gesteund door 5.000 Ital.fascisten. Hier woedt nu een gue- rilla-strijd waaraan ook Engelsche officieren deelnemen. LUCHTERONTIn November hebben Eng.en Am.bommenwerpers meer den 100.000 ton bommen op DlndgeworpenDe Eng.luchtmacht verloor in die periode - afgezien van operaties boven het front - 155 toestellen (van de bomnenlast nam de RAE 53.000 ton voor zijn rekening). De Am.verloren 387 bommenwerpers en 275 jagers en vernietigden 1.096 D.vliegtuigen. Zaterdag en Zondag werden vanuit Italië doelen in en bij Wé enen aangevallen en ben z ine-fe/bri eken in Opper- Silezië. Onder de Noorschekust hebben onlangs Eng.marinevliegtuigen weer een D.convooi aangevallen, dat poogde troepen uit H.Hoorwegen te evacueereii. Elf schepen werden in brand geschoten of tot zinken gebracht. VERRE 00STEE. De Japanners hebben nu op Leyte luchttroepen geland. Giste ren had weer een aanval plaats op Tokio. 1 Vliegende vesting ging verloren, 12 Japtoe stellen werden neergeschoten. In Midden-Birma werd Kalewa aan de Chindwin veroverd. Deze haven ligt aan de W. toegang spoort- tot de Birma-weg, die verder grootendeels in Jap.handen is. ERAEKRIJKGen.de Gaulle is vergezeld van zijn Minister van BuitenlZaken Bidault en de Chef van zijn Staf Gen.Juin in Moskou aangekomen, waar hij reeds een langdurig onderhoud had met. Maarschalk Stal in. GRIEKENLAND.Gisteren hadden in Athene botsingen plaats. Aan beide zijden vielen dooden (148) en gewonden (15)De staat van beleg is nu afgekondigd. Britsche tanks patrouilleeren door de straten. ITALIË. Ook in Rome hadden botsingen plaats tusschen communisten en republi keinen eenerzijds en koningzgezinden anderzijds. ENGELAND. De Home-guards zijn gisteren door de Eng.Koning voorloopig gede mobiliseerd. Znoals bekend, was dit een leger van burgers ter bescherming van het land zelf. -o^o-o-

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2