o "H ET PAROOL- - E U L L 3 T I IJ o o voor Alkmaar en omgeving verzorgd docr "ROBU" o.. - o-o - o - c-o-c-o - o-o -o -;o-o - o-o-o-o-o-o-o-o -o -o -o-o-o-o -c-o-o -o-e -o-o- So. ',10-514 Donderdag, 7 Dec.1344 113 DUITSQHE TRGEPSH AAR HET WESTELIJK EROKT. Het gëall.opperbevel beeft gegevens bekend gemaakt ontrent de sterkte van de Duitsche troepen in het V/esten. De D. hebben op het oogenblik meer divi sies aan het "Westelijk front dan cp 6 Juni. (de.eerste landingenhet to taal aantal D. troepen is. echter vermoedelijk kleiner. Dit komt door een niéuw'type divisie, de z.g. "Volksgranadierewaaryan de sterkte niet als vin vroegere, infante rie-divis ie 3. 17.000 man is, doch 10.500 man. Het deze kleinere divisies is het front in het na de doorbraak in Dormandië weer geleidelijk opgebouwd. Ook werd de jaarklasse 1928 (dus jongens van 16 jaar oud) in zijn geheel opgeroepen en tienduizenden veteranen werden aan het front geplaatst. Alle divisies en vooral de nieuws zijn weinig gemotori seerd, de D. hebben een groot tekort aan mechanische trensportmiadelen,bo vendien hebben de nieuwe divisies onvoldoende machine-geweren en artille rie. De mannen van deze divisies zijn zich daarvan 'bewust. Waar z-ij tot dusver optraden waren zij wel fanatiek, doch hadden riret zooveel uithou dingsvermogen als de oude divisies in Éormandië-. De weinige mobiliteit van dit D.leger maakt, dat het bij een groote doorbraak'in-moeilijkheden zal komen. Den dergelijke doorbraak zal echter eerst leiden tot een groote tankslag: en uit inlichtingen blijkt, dat de D, nog beschikken over een aan tal tankdivisi.es die nog niet in de strijd zijn geworpen. De groote voor- deelen waarvan de D. tot nu profiteerden waren, het terrein en het'weer.Het terrein is beboscht en daarom bij uitstek geschikt voor de D.infanterie.De zware regens hebben de geallopmarsen vertraagd sneeuw zou hetzelfde re sultaat hebben) want met zware tanks kan men nu eenmaal moeilijk opereer .ah,, in de modder. Samenvattend: de kwaliteit van de D.divisies is sinds 6 Juni achteruit gegaan. Daartegenover staat dat de D. zich nu verdedigen met een zeer korte étappelinie op voor. hun gunstig terrein en met voor hun gunstig weer. De verliezen der D. zijn veel zwaarder dan die-van de geall., vooral, aan krijgsgevangenen en de geall .hebben aanzienli jk, meer- reserves. De voor de eien. waarvan de D. profijt trekken zijn van tijdelijke aard, want de ge all. troepen zullen zich aanpassen aan het terrein en het weer zal beter worden dan het nu is. Dan zal blijken dat de Duitschers zoo diep ira hun serves hebben getast om het front tijdelijk te stabiliseeren, dat hun de kracht ontbreekt blijvende weerstand te bieden..- Naar aanleiding, van voren staande gegevens merkte de commentator van R.0. op: :!Er is. geen twi.j fel aan, de geall. zullen de Duitschers aan het Westelijk front volkomen de. baas worden, omdat zij meer troepen hebben, meer en beter materiaal en aan^hun^ drang naar gerechtigheid de wilskracht o-ntleenen door te stoeten tot oerlijn', hieraan voegen wij nog toe, dat wat het moreel van het D.leger en volk ce- treft wel heel veelzeggend is, dat alle manschappen van het Duitsche leger pas een nieuwe loyaliteitsverklaring moesten afleggen, waarin ook de vol gende formule voorkomt: "Ik zweer dat ik alles zal doen wat in mijn macht ligt om het moreel en de weerstand van het D. volk aan hex front en in het land te handhaven en te versterken, zoowel door het gesproken als het ge schreven woord". - o- TTET GEALL. MILITAIRS GS ZAP IE DUITSCHLAHD. He t g e al 1oppe rbe vel zal e en reeks van 13 mede&eelingen voor Dlnd. uitzenden, alle betrekking hebbende op de te nemen maatregelen door het militair gezag. In één dezer uitzendin gen werd het D.volk meegedeeld, dat het geallrn.ilge zag niet voor levens middelen, brandstof en kleeding_ zal zorgen. Alles wat de geall.aan de vol ken van Europa kunnen' geven, zal eerst gestuurd worden naar die landen,die door de D. zijn verwoest. Het geall.opperbevel sprak de hoop uit dat het D.volk een economische catastrophe voor Dlnd. zal weten te voorkomen door weerstandte bieden aan de wil der nazi's om alles wat zich op de weg der geall.legers bevindt, te vernietigen. - o- DS OPVOEDIHCt IK DUITSCHLAXD Ha DE OORLOG. In de New York Times van 19/11 wordt medegedeeld, dat in Amerika door uitgeweken D.geleerden op het oogen blik nieuwe schoolboeken worden samengesteld ten behoeve van de opvoeding van de D.jeugd na de oorlog. De bedoeling is om de D.jeugd waardeering bij te brengen voor de democratische idee, het gezinsverband, intern.verdraag zaamheid enz De lew York Times juicht het toe, dat de in deze boeken spre kends democr.gedachten niet geïmporteerd zijn, doch uit het D.volk zelve voortkomen. Ook ds uitgever is een Duitscher. -0-0-0- -0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-ü-0-0-0-0-0-0-0-0-'ö-ö- u 0

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 3