"if I - 0-0-0-0 -0-0 -0 -0-0-0-0-0-0 -0-0-0 -0 -0-0-0 -0-0-0- Ó-O-O-0-0-0-0- 0-0 -O- O-v, 0 0 0 HET PAROOL - 3 U L L E T I N o o voor Alkmaar en omgeving verzorgd door "HOBU" o -o-o-o-o-o-o-c-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-c-c-o- No 21/525 Donderdag, 21 Dec. 1944 EEI'T OPTIMISTISCH vTOORD. Mr.v.Heuven Goedhart, onze Minister van Justitie, die pas eind April van dit jaar uit "bezet Nederland in Engeland aankwam,na q.m. 2j jaar hoofdredacteur van "Het Parool" te zijn geweest, sprak 19 Dec. jl. voor "Herrijzend Nederland". In een persoonlijk woord wees hij de "be volking van reeds "bevrijd gebied op het "waarlijk onschatbare goed van de vrijheid" dat zij nu weer bezitten, waarbij alle moeilijkheden die er ook in bevrijd gebied nog zijn, in het niet moeten zinken. Wat de toekomst be treft zeide hij: "Wij willen een Nederland, waarin werk en kansen zijn voer iedereen, een Nederland waarin uitsluitend karakter en bekwaamheid en niet politieke gezindheid maatstaf zijn voor het bekleeden van ambten, wij val len een Nederland, waarin jonge kerels, die getoond hebben verantwoorde lijkheid te willen dragen, ook de kans krijgen deze te dragen, een Neder land bewoonbaarder, rijker, socialer dan het oude dat in 1940 onder de voet is geloopen. Als wij dat met elkaar weten te bereiken - en wij zullen dit bereiken - dan winnen wij de oorlog en de vrede, dan komen wij er ondanks alle leed en smart, ondanks alle roof en rouw beter uit dan wij er j.n zijn gegaan." Daarna sprak Mr.v.H.G.nog eenige woorden als Minister v.Justitie. Hij zeide zelf voorstander te zijn van een grootscheepsche vernieuwing op politiek, sociaal, cultureel en economisch terrein. Natuurlijk leven in de Raad van Ministers verschillende meeningen, doch in zijn geheel is de hui dige regeering bezield van de wensch niet teru0 te keeren tot de toestand van voor 1940. "Wij moeten vooruit, dat weet en wil ook de regeering. Voor dit oogenblik is het haar bedoeling de groote lijnen voor de toekomst te trekken. Straks, zoodra de Koningin in het vaderland is teruggekeerd,treedt de regeering afTot dat oogenblik wil zij niets anders, dan beproeven de oevergang van dwang naar vrijheid zoo goed mogelijk te regelen." Onfeilbaar is deze regeering niet, doch Mr. v.H.G, zeide oneindig liever met mens enen te doen te hebben die fouten maken, dan met menschen die uit angst voor een blunder maar heelemaal niets doen. Over de zuivering sprekende zeide hij, dat er nog wel verraders vrij rondliepen en onschuldigen gevangen zaten, doch elk geval zal onderzocht worden. De Tribunalen had ook MrvH.G.lie- ver 10 weken eerder ingesteld, doch "ook voor mij geldt, zij het in minde re mate dan voor Gen.Eis'enhower of Hontgomerydat mijn wagen wel eens in de modder blijft steken, hij komt niet altijd zoo hard vooruit als ik wil". Hij gaf echter de verzekering dat een en ander in orde zou komen en zeide te hopen, de jonge mannen die in bezettingstijd "de kop er voor gehouden" hadden, in deze Tribunalen zitting te zien nemen. Mr.v.H.G.besloot met er op te wijzen, dat boven de rivieren nog de vijand staat en hem te verslaan het eerste doel en de grootste ta.ak blijft. Hij riep op om in kameraad schappelijke samenwerking de handen uit de mouwen te steken, zcodat het reeds bevrijde deel van Nederland omgevormd wordt tot een democratisch, menschwaardig vaderland, waarin het goed zal zijn te leven. -o-o- BET H.JR3TSL VAN ONZE BESTUUR5IN3TET J.INGEN. In een personderhoud met het A..N.P. verklaarde Minister Burger (ook Engelandvaarder) vorige week,dat de Ned.regeering de plicht heeft reeds thans de grondslag te leggen voor een zoo spoedig mogelijk normaal functioneeren van het burgerlijk bestuur. De terugkeer van onze democratische bestuursinstellingen moet zoo snel moge lijk worden bewerkstelligd. Sommige daarvan, zooals het Parlement, zullen pas in werking kunnen treden na de bevrijding van het geheels land. Het herstel van andere, zooals gemeenteraden, behoefde z.i. niet. zoo lang te wachten. Er moet een formule worden gevonden - aldus Min.3. - die het mo gelijk maakt gemeenteraden bijeen te roepen zonder nieuwe verkiezingen te houden. Daarbij moeten dan natuurlijk landsverraderlijke elementen worden geweerd en vervangen dooi anderen, vooral joi.geren, die in deze tijd blijk gegeven hebben hun verantwoordelijkheid te kennen. Uit de pers in bevrijd gebied blijkt ock dat er ernstig behoefte is aan de weder-instelling /an gemeenteraden, e.d. Zoo schreef het "Eindhovens Dag blad" van 24/11:"Wij missen de verbindingsschakel tusschen het stadsbestuur en de burgerij. Het meest ontberen wij een spreekge sto eltewaarin «enerzijds ,B.& W.uitleg kunnen geven van genomen maatregelen,anderzijds de burgers hin stem kunnen laten hooren, hetzij steunend, hetzij critisch afkeurend,al naar de omstandigheden dit eischen." Uit een aer._-.elij/ interview en artikel blijkt wel, dat ons volk tijdens de bezetting niet zijn begrip voor en behoefte aan het gebruik van zijn demo cratische rechten heeft verloren.

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1