mislukt en wel valt de vijand' nu in de Elzas aan, do oh dit gebeurt om geall. voorbereidingen voor nieuwe offensieven aan dit front in de war te sturen. En zoo is de drie-frontenoorlog werkelijkheid geworden voor het Duitsche op perbevel. Als Chu:chiliRocsevelt en Stalin straks weer vereenigd zijn rond de conferentietafel dn weten zij zich zeker van de ondergang van dat duizend jarig rijk, dat a.s. Dinsdag zijn twaalfde en laatste verjaardag zal vieren. - o- OOSTBLIJK ERONT. De Russen blijven oprukken, Stalin publiceert dagelijks zijn 'dagorders en in Bind. neemt de onrust toe. Gisteren werd voor de D.ra dio een beroep gedaan op het D.volk niet in paniekstemming te geraken en van eenzelfde onverstoorbare moed blijk te geven als het Eng.en Russ.volk toen zij een groote crisis doormaakten. De door de D.regeering genomen maatrege len van de laatste dagen zijn anders niet erg geschikt om het volk gerust te stellen. Als het zóóver moet komen, dat hotels en restaurants verplicht-,par ticulieren "vri willig" kleeden en gordijnen moeten inleveren om uniformen van te kunnen maken, dat om de "Volïcssturm" te bewapenen messen en dolken ui de vorige oorlog die als aandenken werden bewaard eveneens ingeleverd moeten worden, dat bussen en trams in Berlijn plotseling in het geheel niet meer rijden, buitenlandsche journalisten de stad moeten verlaten, enz. dan zijn dat evenveel symptomen dat de toestand wel uiterst precair genoemd mag wer den, om het maar heel voorzichtig uit te drukken... De Russen hebben nu de verliezen gedurende de eerste 14 dagen van het offensief bekend gemaakt, ze zijn enorm. Er sneuvelden 295.000 Duitschers en 86.000 werden gevangen geno men; we noemen steeds achter elkaar in ronde getallen de hoeveeheid buit ge maakt en vernietigd D.oorlogsmateriaalvliegtuigen 150, 450; tanks en gemo toriseerde kanonnen 900, 2150; kanonnen 4450, 3500, mortieren 4400, 3000, mitrailleurs 16.450, 9.500; vrachtauto's 9.000, 2.5.000. Wij zullen de situa tie zooals die uit de laatst bekend gemaakte gegevens blijkt, van Noord naar Zuid nagaan. Nog steeds niet door Moskou bevestigde berichten spreken van eei Russ.offensief in Kurland. Oost-Pruisen is nu geheel van Pruisen geïsoleerd door het bereiken van de Dantziger Bocht bij Tclkenlit, dat veroverd werd.In O.Pr. zelf werd Marienburg veroverd en bij een groote doorbraak door het ge bied van de Ma sur i schei meren Rastenburg cn 550 andere plaatsen. Koningsber gen en Dantzig zijn de Russ.troepen zeer dicht genaderd. De verovering van Dantzig zou de laatste mogelijkheid van de D.tot ontsnapping uit O.Pr.nl over zee, onmogelijk maken. Ten Z van Oost-Pruisen werd ten IT.van Bromberg een bruggehóofd over de Weiohse1 gevestigd. Ten O.van laatstgenoemde stad, dus reeds ver achter het front, werd een aanval ingezet op de vesting Torun. Posen is geheel o iisingeld en ook deze stad wordt nu bestormd. Ondertusschen wordt ook hier reeds ve-rde-r Westelijk en dus nog dichter bij de D.grens - 160 km. of ongeveer de afstand A'dam-Maastricht c!.aar ven daan !ii - gevochten, nl. bij Leszno ten Z.W.van Posen. Ten N. V/. van deze olaats en ten VA van Brom berg meldden de D. zelf reeds gevechten op Pruisisch gebied nl.bij Schneide- mühlDe omsingeling van Breslau wordt steeds nauwer Ohlau Z.daarvan aan de Oder werd veroverd. Tussohen Breslau en Ilosel, een afstand van 130 km., zijn verscheidene bruggehcofden over de Oder gevestigd. Het gebied van Opper Silezië en zeker het belangrijke kolenbekken daar, is reeds geheel voor de L verloren, De verovering van Hindenburg (150.000 inwoners) :'en Sosnowiec werde gemeld. Uit de li ging van de drie in dagorders vermeldde groote plaatsen ir. dit gebied (eerder reeds Gleiwitz)moet de zeer nabije val van ook de ande re plaatsen hier afgeleid worden. Ziedaar de toestand, die groote verwachtin gen wekt voor de komende weken van het Russische offensief. WE ST El, IJ, y PRO NTHet gebied tussohen maas en Roer is van vijanden gezuiverd, de Amerikanen bezetten de V/estel. oever van de Roer ten N.van Linnich. De D. bruggehoofden over de Moder in de N.Elzas werden vernietigd; door zware sneeuwval in dit gebied hier nog slechts patrouille-activiteit. In de Arden nen 5 km. terreinwinst, Clerf werd veroverd. De Eranschen zetten hun opmarsci tot 3 km. voer Colmar voort. ZUIDELIJK EROiTT. Ten W.von Genua worden de D. stellingen aan de Ersnsch-Itali aans ch6 t,rens steeds door geall. oorlogsschepen beschoten. Te land alleen pa- trauille-activiteit. VERRE 003TEN. Er werden in 24 dagen door Britsch-Indische troepen 5 landingei uitgevoerd aan de kust van Arakan. In de afgelcop-en dagen werden Tokio, Saigon, Formosa en eilanden van de Benin-, Palaoe- en Carolinen-gïoep gebom bardeerd. Op Luzon verloren de Japanners in 14 dagen in totaal 14.000 man, de Aïierikaaasche verliezen zouden 3.000 man bedragen. - o— UIT EEN 1VEDEDEELING VAN DE REC-BERINGSY00RLICHTINGSDIENST blijkt, dat de re- gsering salar: sverhocging van het personeel in overheidsdienst overweegt en voorbereid heeft. Mc t vërt.egénwobrdigerb van de verschillende dienstvakken.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2