P Dl f 3 C K L A O, Wén zwaluw maakt nog geen lente en .eenige onrust onder het Du.; tsche volk of het Duitsche leger beteekent nog niet, dat de ineenstorting van het Duitsche moreel binnen enkele weken verwacht kan worden, al blijft ook dit mogelijk. Minister Churchill heeft verschillende malen uitdrukkelijk verklaard,dat in dê militaire plannen van de geall.deze mogelijkheid geen enkele rol speelt en veneens, dat mocht de ineenstorting wel komen, de geall. hun maatregelen, klaar hebben. Ook uit het niet publiceeren van de gevolgen van "onvoorwaardelijke o- vergave" voor Dlnd. blijkt, dat men het van de zijde van de feitelijke wereld leiders van het oo-genblik - Churchill, Stalin en Roosevelt - zelfs beter acht als Dlnd.geheel militair verslagen wordt.. Toch leken, ons verschillende berich ten die in de laatste tijd uit Dlnd.tot ons kwamen van voldoende belang om de ze hier op te nemen. Minstens geven zij toch een beeld van de groeiende chaos in Dlnd. en van het doordringen van het besef da't de oorlog verloren is. Oerlijn wordt momenteel door twee vloedgolven van vluchtelingen overstroomd. Dc eerste is bet averechtsche resultaat van de beroemde "Drang nach Osten", do tweede komt uit Silezië en Saksen, vooral uit Dresden.- Zweedsche bladen over de "Volkssturm"De eerste lichting waren oud-soldaten tot 60 jaar en wat jonge kerels; de 2e lichting was de geheele Ei tlerjeugd en de 3e 'vakarbeiders uit de oorlogsindustriede 4e tenslotte was een bij- senraapsel van alles wat overbleef: gepensionneerden uit oude.manne.nhuizen mannen op krukken, kortom, ieder die nog honden heeft (doch dit was dan ook óe eenige eisch die gesteld werd De Berlijners noemen deze laatste lich- ng "De lichting van de Kerstmannetjes".- De "National Zeitung" uit Gelsenkirchen wijst er op, dat arbeiders na lucht aanvallen "schijnen te denken, dat hun contract afgeloopen is, "zij verdwijnen dan zonder een spoor achter te laten".- Goebele heeft order gegeven tot het sluiten van de bekende poppenfabriek v an Kathe Kruse. De reden daarvoor is, dat haar poppen, sedert haar zoon op het slagveld sneuvelde, allemaal een treurige en wanhopige uitdrukking hebben. Die Duitsche zenuwen toch... - Svenska Morgenbladet" maakte melding van een staking in Frankfort a/Main,die daar in de haven uitbrak na de arrestatie van een matroos en zijn vrouw.Toen de stakende havenarbeiders op het marktplein kwamen venden zij daar demon- streerendevrouwen. Gezamenlijk - een tweeduizend personen - trok men daarop •door de stad. De 38 vuurde wel op de menigte doch arresteerde niemand, Na twee dagen staking werden de matroos en zijn vrouw vrij gelaten.- De ontspanningsoorden aan de sch-Zwitsersche grens zijn momenteel eivol met vooraanstaande nazi's. Wat zoeken de heeren daar toch - Duitsche soldaten aan het Z.front doen vrijwillig afstand van hun verlof,daar ze bang zijn dat hun trein in München aangekomen per ongeluk nasr het 0. zal worden gezonden.- Half Jan.zijn nieuwe krijgsraden ingesteld, speciaal voor de onmiddellijke be rechting van deserteurs en defaitisten. Komen dergelijke "labbekakken" dan ook in Duitschland voor Nicht moglich 6J JJ. N I 1944 Zullen de linden weer als vroeger geuren En wordt de nacht weer rustig en vertrouwd, En valt het vloers weer af van zon en kleuren En scheurt het net dat ons gevangen houdt Ergens ter wereld leven vrije menschen, Geen veldgrijs en geen groen besmet hun straat -• Het lijkt zoo ver, zoo buiten alle wenschen, Alsof het op een vreemde ster bestaat. Stil de granaten spatten door de nacht. Een bres wordt in de grauwe wal geslagen Waarmee de Hun ons huis en hart omsloot - Nog staat hij en gelooft in eigen kracht, Te laat. - De schemering licht op bij vlagen. - De wrekers zijn gedaald in 't morgenrood. (Overgenomen uit "De Vrije Katheder" en op-enome in "Het Gepantserde Hart" ui tg. "De Distelvink") -0-0-0-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 4