Bevrijdïngsnummer BEVRIJD! GEBED. De vrije uonaarder No. 71/636 Zaterdag 5 Mei 1945 Administratie en Redactie Westerweg 27, Alkmaar Minimum-prijs 10 cent Langer dan we gedacht hadden, heeft Alkmaar op zijn bevrijding moeten wachten! Wanneer we geweten hadden, dat het zoo lang had moeten durenMaar nu is het dan zoo ver! We zijn de vloek van de be zetting kwijt. Als uit een gevangenis ontsnapten voelen we ons. Maar niet schuw en benauwd, want we weten het, dat we recht hadden op onze vrijheid, dat de onderdrukking onrecht was. Nog wat onwennig zullen we elkander aankijken de eerste dagen. Want we weten nog niet zoo direct, waar we aan toe zijn. Maar de blijdschap over de bevrijding zal er toch gauw komen, ondanks alles en allen, die we missen moeten. Van tal van dooden zeggen we: hadden die dit toch ook nog maar mogen be leven Van tal van anderen, die naar Duitschland werden weggesleept, die gevangen werden genomen, die elders aan de strijd tegen onzen vijand hebben deelgenomen, vragen we ons af: „zullen we ze terug zien? En wanneer? En hoe?" Maar laten we goed bedenken, dat zij allen, dooden en levenden, zouden willen dat wij ons nu verblijden. Uit de verte hebben zij in de zware maanden, die nu achter ons liggen, met ons meegeleefd. Onze hoop en onze vrees hebben ze gedeeld. Juist voor zoo ver zij hun leven hebben ge geven in de strijd tegen onzen vijand, zullen zij willen dat wij sterk zijn in vreugde. Want vreugde is kracht! Blijdschap is levensdurf. Nu zal het moeten blijken of we de herkregen vrijheid waard zijn. Enkelen hebben iets kunnen doen om haar te helpen herwinnen door hun strijd in de illegaliteit. Meerderen hebben alleen al door hun weigering om voor den vijand te gaan werken een goed werk gedaan. Vele anderen hebben de onderduikers krachtig ge steund. Zoo is er ondanks de groote en zeer diep gaande verscheidenheid, die wel kenmerkend is voor ons volksleven - een nauwere samenwerking in ons volk mogelijk gebleken, dan wij vroeger zouden hebben mogelijk geacht. Er zal hard moeten gewerkt worden om ons vader land weer op te bouwen. In 1813 kreeg ons volk „een vroolijke dag op gemeene kosten". Moge het nu zoo zijn, dat ons volk werk krijgt en een menschwaardig bestaan. En: vrijheid om mee te bouwen aan de op gang van ons volksleven in de nu aangebroken derde periode van onze nationale onafhankelijkheid. Worde het onze oude Koningin gegeven ons volk te zien opleven tot een waarlijk sociale rechtsgemeen schap! Wij zijn er van overtuigd, dat dit ook door Haar zou worden beschouwd als de schoonste vrucht y. Maar als ik leven mag tot de bevrijding Q en juichen op het overwinningsfeest, K i) God, doe dan dit mij weten: wat voorbijging k aan nood en leed is niet vergeefsch geweest. k Laat hier een volk herrijzen, wijzer, schooner /f dan toen het neerdaald' in het doodsgebied, b- Dat van Uw aard opnieuw een vrij bewoner jt j) staag naar de komst van Uw voleinding, ziet. k Omdat dan van dit land de horizonnen Jn Rijp worden door Uw licht van eeuwigheid, re Omdat Uw martelaars hier overwonnen b En met hun bloed de bodem is gewijd. Laat hun dit land zoolang de zon zal schijnen, k JJ God, doe het ons ontvangen uit hün hand! Laat ons slechts wat zij wonnen met hun pijnen |j Herboren worden tot één vaderland? (Uit „Op Nebo's Top", opgenomen in het bundeltje „Margrieten" Mei 1943.) fC van deze zware vijf jaren. Wij willen op deze dag zonder aan het aandeel van de anderen te kort te doen toch wel in het bijzonder een eeresaluut brengen: in de eerste plaats aan het oude Engelsche volk en het Britsche wereldrijk, dat onder Churchill's grimmige leiding, getoond heeft, dat het nog allerminst aftandsch wasdan aan de be kende energie van de Vereenigde Staten van Amerika, die onder Roosevelt's aanvoering getoond hebben eèn waarlijk grootsche politiek te kunnen voeren en ten slotte niet het minst aan de mannen en vrouwen van Stalin's Sovjet Unie, die wel de allergrootste ontberingen hebben geleden, maar zich daarvan met wonderbaarlijke wilskracht hebben weten te herstellen en zoodoende zich een plaats hebben veroverd in de wereld en ook in onze harten Het Duitsche slavenjuk ligt verbroken. We willen niet terug naar de ellende van vóór 1940, maar voor waarts en opwaarts naar een nieuw, blij volksbestaan. Wij willen met alle volkeren, die ook onder de Duitsche druk hebben gezucht en met hen, die Hitler's macht hebben gebroken, samen een betere toekomst bouwen TENAX.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1