r Sicherheitsdienst, Aufmachen Aan onze Lezers. Geslaagde list bracht 15.000 bonkaarten op. Zóó werd er voor de onderduikers gezorgd. „SicherheitsdienstMachen Sie die Tür auf!" Verschrikt kijkt de man, die met zijn bovenlijf uit het raampje kwam hangen, naar de twee heeren in gele regenjassen daar voor hem, en van de bruine kaarten in handen van de één, met de dreigende letters S. D. er op, naar de twee zoo juist geparkeerde auto's met de politieborden. Machen Sie auf und schnell bitte „Ik kan de die voordeur niet openmaken, heeren, hij is dichtgetimmerd in verband met de overvallen, weet U. Komt U maar achterom, zoo Wij kwamen achterom, door het poortje, de ingang was links achter aan het steenen gehouw dat grensde aan de politiepost. Eigenlijk hadden wij er opge rekend, niet zóó naar binnen te komen té goed kende ik twee van de agenten, die daar zouden zitten en twee van de burgerbewakers, die mogelijk bij de uitreiking zouden zijn. Het was n.1. nog maar een paar maanden geleden, dat ik drie van hen, hij de eerste overval op Jutphaas toen gold het het distributiekantoor, dat een vijftig meter verder lag dan dit gemeentehuis aan elkaar gebonden had. Zouden zij me niet direct herkennen Ik hield mijn rijkelijk gepommadeerd hoofd, dat voor deze feestelijke gelegenheid nog versierd was met een uilenbril, waardoor ik alles in een waas slechts zien kon, onder het haastig loopen schuin voor over de deur zwaaide al open, wij renden naar binnen met drie man. Ik zag twee bewakers, van een kwam het gezicht me welbekend voor verblufd achteruit strompelen. „Der Sekretar" -wo ist der Sekretar!?" - wij'duwden den bode alvast een eindje in de goede richting en vlogen achter hem aan de gangen door, stormden de kamer van den gemeente-secretaris in. Die man werd wit toen ie hem het sinds maanden verloopen S. D.~ legitimatiebewijs onder zijn neus hield en de namen noemde van een tpaar ambtenaren, die wij moesten arresteeren Voor hij woorden tot zijn beschikking vond, had Daan, onze onvolprezen leider, hem al met een grauw en een snauw ergens hij zijn jasje gepakt en zij beenden tezamen zoo haastelijk de weg terug door de gangen, dat ik hen op geen stukken na bij kon houden, temeer, omdat ik herhaaldelijk uit de koers sloeg door de eigenwijze fok die ik op mijn neus had en die mij maar een zéér vaag idee toeliet omtrent de weg die ik te gaan had De kluis komt in zicht. Maar, hoewel wankelend en tegen de muren opbotsend. ik kwam er en stond daar dan in het heiligdom, waar in een zware kluis de begeerde buit verborgen was, het heiligdom dat, zoo vlak bij de politiepost, onder voortdurende bewaking van een agent in uniform achter een deur die nimmer zich openen zou, een onneembare burcht zou blijken voor ons soort kapers zoo had de burgervader het zich althans voorgenomen na de eerste overval aldaar, waarmee hij zoo'n slechte beurt had gemaakt bij zijn superieuren. En nu begon de komedie pas aardig te worden. Wat er verder gebeurde Het slot van het avontuur, lezers, staat voor U in het volgend nummer van onze Vrije Alkmaarder" Alkmaar vrijDe „Vrije Alkmaarder" boven- grondsch Weken- en maandenlang is onze krant in een steeds grooter wordend aantal gezinnen een be trouwbaar en, naar wij hopen, welkom vriend geweest. Thans, nu eindelijk de ondragelijke last van de onderdrukking van ons is afgekomen, steekt onze krant het hoofd omhoog om uit de duisternis van de illegaliteit in het licht van de openbaarheid te treden. Ons doel blijft echter gelijkeen be trouwbare nieuwsbron te zijn en Uw belangstelling te wekken voor de vele problemen, die zich bij de wederopbouw van ons staatkundig en econo misch leven zullen voordoen. Wij binden ons daarbij niet aan een bepaald partij-programma, doch zullen alle plannen, van welke zijde zij ook komen, beoordeelen in het licht van de drie eischen, die wij aan een gezond maatschappelijk leven stellen: geestelijke vrijheid, sociale gerechtigheid en econo mische ordening. Wij vertrouwen er op, dat allen, die ons blad reeds kennen en velen die het nog niet kennen, zich van een regelmatige bezorging willen verzekeren. Dringend verzoeken wij U daarom, bijgaand for mulier duidelijk in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. De directie. Wij hebben een van onze vrienden een oud- K.P.-er, gevraagd, ol bij voor de eerste „Vrije Allernaarder" die in druk zou verschijnen, een van de distributie-coupes aan welke bij deelnam, wilde schetsen. Bonnen voor de onderduikers. Elke maand op nieuw kwaiii dit probleem aan de orde, elke maand opnieuw werd het nijpender, want de stroom van hen, die van huis en hof werden verdreven door de Duitsche slavenjagers, groeide snel van duizenden tot tienduizenden. En elke maand opnieuw stonden de „jongens van de K.P." klaar, om, met list of geweld, het voedsel voor hun nagejaagde Iandge- nooten te veroveren. Zoo beschrijft bijgaand artikeltje een geslaagde overval op het gemeentehuis van Jutphaas, bij Utrecht, in de zomer van 1944, waar 15.000 bonkaarlen en tienduizenden rantsoenen door de „ondergrondsche" in de wacht werden gesleept.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 4