HOEA_ L J. M_ AARBJ3 JT RIJD WERD In tegenstelling met de "bevrijding van 1573 s waarvoor goed en "bloed werden ge offerd op de wallen, waar de vijand werd ontvangen met brandende pekkransen en ko kende olie, liep de bevrijding va.n Alkmaar in 1945 heel wat anders en heel wat "tammer" af. Tegen vrijwel ieders verwachting in, is Alkmaar gespaard gebleven voer vernie ling en is de herkregen vrijheid voor velen een verrassing geworden. Hoe vaak toch was die vrijheid in het zicht en hoe vaak ook werden wij weer teleurgesteld. Toen gisteravond de Belgische zender ons in de ooren toeterde, dat de capitulatie een feit was voor West-Hederland, was de stad even daarna reeds met dit feit bekend (o, moffen, wat hebben al jullie verboden weinig uitgewerkt Hoe werden wij hedenochtend echter weer getroffen door de poging van Van der Sluijs, welke nog eensprobeerde onze vreugde teniet te doen, met zijn dwaze "Dringende waarschuwing". Maar daar was ook weer ons toestel, dat ons meldde, dat West-Heder 1 and vrij was en dus ook ons mooie,j oude Alkmaar In de stad was echter nog niets Van die vrijheid te zien, al was de stemming lang niet "normaal", er hing iets in de lucht. Wij wisten en geloofden en verheugden ons echter pas werkelijk, teen wij hoor den, dat Van Kinschot, onze bovengekomen Burgemeester er weer was en ook, toen de eerste vlag werd uitgestoken op het Bureau van Politie. Deze handeling v^erd ge volgd door een proclamatie van Burgemeester van Kinschot en nu was dus alle twij fel opgeheven. Men kon het de menschen aanzien, de gezichten durfden zich einde lijk te ontspannen, men kon weer vrij uit spreken en overal verscheen het rood, witblauw,oranjeterwijl de Waagtoren door het luiden der klok vriend en vijand bekend maakte met deze blijde gebeurtenis. Maar nog terwijl wij dit schrijven is de stad niet vrij. Van der Sluijs zit alleen op het stadhuis gewapend en wel en verbiedt aan gemeentewerklieden de vlag uit te steken op ons stadhuis. Maar ook dit verzet kan nog slechts van korte duur zijn, want straks komen de geallieerde soldaten onze stad binnen en zal een over name van het militaire gezag plaats vinden en dan... dan zullen wij moeten bewij zen de verkregen vrijheid waard te zijn. Laten wij daartoe allen medewerken v.Dr. -o- Zééx waarschijnlijk wordt a.s» Maandag de officieele bevrijdingsfeest dag van Alkmaar, Van het programma kunnen wij reeds vermeiden: 10 - 11 uur Dankdiensten in alle Katholieke en Protestantsche kerken ll-g- uur Herdenkingsbij eenkomst gevallenen aan de Wilhelminal aan 's middags Samenkomst op de Waagplein, Waarschijnlijk organiseert de "Vrije Alkmaarder" a.s. Woensdagavond een BEVRIJDIHG-SBIJEEPKOMST in de "HARMONIE" -o-o-o- De "Vrije Alkmaarder" wordt een dagblad door een Stichting uit te geven, waarbij ook een "lezersraad" zal worden ingesteld. Leest uitvoeriger mededeelingen hier over in onze eerste nummers. Ondergeteekende te «o.o...o... Ho. geeft zich op als abonné op de "Vrije Alkmaarder" tegen een abonnementsprijs van (voorloopig) 25 cent per week bij vooruitbetaling. Hoogachtend, Adressen aans Administratie van "De Vrije Alkmaarder", lesterweg 27, Alkmaar.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2