DE VREUGDE BREEIT ZICH BAAN Gisteren was een groote dag voor onze stad!Onzo Burgemeester weergekeerd te midden van zijn gemeente, de eerste „tommios" mot laaiend enthousiasme verwelkomd en als Besluit van deze waarachtige feestdag een grootsche Zangdienst van Alkmaar's Burgerij in de Groote Kerk. Het is voor ons die werken moeten temidden der feestvreugde, zelf moermalon diep Bev/ogen door de onvergetelijke momenten die wij Beleven, een moeilijke taak voldoende duidelijk weer te geven, wat Alkmaar in deze dagen Beleeft. Gisteren wachtte de stad in allo vroegte wéér vergeefsch op de geallieerde sol daten wier komst aangekondigd zou worden met sirene-geloeiVoordat zij in de stad waren, had op het Stadhuis reeds de plechtigheid plaats, waarbij de terugkeer van onzen Burgemeester officieel Bevestigd werd. Van deze plechtigheid Brengén wij uit gebreider verslag in onze krant van Vrijdag.^// tuAis Even later verscheen voor het stadhuis de eerste tommie, spoedig gevolgd door vele en veelsoortige auto's, autotjes en motorfietsen, dio de eerste geallieerde soldaten door onze stad voerden. Wat was het een verschil voor ons, deze prettige, sportieve kerels to zien, na de gehate moffenkox^pen. Wel hadden we eerst moeite de tommies te ontdekken, daar hun auto's spoedig overdekt waren met jongens en meis jes, die kans zagen op de wagens te klimmen. Be groote wagens - en wat een kanjers zijn er Bij - leken rijdende Bergen jonge menschen, wuivend mot vlaggen en hoera- roepend, hier en daar het lachende, gelukkige gezicht van een „Canadees" er tus- schen in. Het publiek liet zich r.iet onbetuigd, de verwelkoming was enorm! De jonge mannen maakten het V-teeken of staken hun haaiden zoo ver uit de auto, dat ze in het voorbij rijden honderden bandon raakten. Velen van hen waren al getooid met onze driekleur er. oranje. De eerste geall.soldaatdie voor het Stadhuis verscheen, kreeg daar van alles aangeboden, een glas jenever en een glas limonade, erwtensoep en een zakdoekje met initialen van ons Prinselijk paar, Bloemen èn een kus. Verpleegstertjes kwamen Bij hem met het verzoek zijn naam op hui witte boord te schrijven en de jonge kerel nam alles even vroolijk op. ?/y zouden kranten vol kunnen schrijven met de aardige voorvallen die plaats had den. Dit is niet mogelijk, maar één ding staat vast: Holland zal nu in de wereld nie meer alleen de naam hebben het lrnd te zijn van de klompen, molens en boerenkleeder- drachten - al zal hopelijk ook dat bewaard blijven - maar ook een gastvrije, gulle vroolijke bevolking te hebben. ?vi/uk Een Bijzonder aardig voorval had nog plaats op het Bordes van het stadhuis. Waar de Gewestelijk Commandant van de B.S., Gom "ffi.m, die op inspectie was door zijn Ge- jA west, een enorme ovatie in ontvangst had te nemen. Even later gingen er ook voor 0°m Theo, Commandant van de Gewestelijke Stormtroepen en Oom Gerrit, Districtscom- mandantS.G. een donderend hoera op. <«j 'fy Het was gisteren een dag van vreugde, maar er waren anderen, voor wie deze dag het einde van hun glorie Beteekande. Jaren hadden ze met hun. Brutale, verraderlijke houding de bevolking getard en geërgerd - als ze niet voel erger op hun kejfètok hadden - gisteren was het echter de eerste dag der vergelding. Gelukkig geen bijl tjesdag. De bevolking was uiterst disciplinair en correct. Trof men nog ergens een verkeerd element aan, dat de brutaliteit had zich in het feestgewoel te mengen, dan wees men deze aan de bevoegden tot arrestatie aan, die dan voor verwijdering zorgden. Wel gaf het publiek duidelijk uiting aan zyn minachting, die echter nooit tot erger baldadigheden aanleiding gaf, dan het kaalscheren van de moffengrieten, die joelend door de stad werden gevoerd. Gisteravond was er tenslotte de manifestatie van vaderlandsliefde en vreugde om de bevrijding en verlossing van ons land in de „Groote Kerk". Het was het einde van een schoone dag! Vanavond 7 uur in de Kapelkerk Concert van Nationale liederen door Peike Asma. Omdat heden het grootste deel van de Bezettingsgroepen Alkmaar binnentrekt, is de viering van de bevrijdingsdag uitgesteld tot Dondérdag, Hemelvaartsdag. De Hemel- vaartspredikingen zullen woruen uitgesteld tot a.s. Zondag. Seyss Inquart werd gearresteerd en overgebracht naar het Hoofdkwartier van Ge- rr neraal j^rerax. Hij zal ter beschikking worden gehouden om als oorlogsmisdadiger Be- f recht te worden. De lijken van Goebels, zijn vrouw en eenige zijner kinderen, zyn gevonden, zij had den allen door middel van vergift een einde aan hun leven gemaakt. Gisteren werd door vliegtuigen en schepen weer voedsel en ook kolen aangevoerd voor Westelijk Nederland. Naar wij vernemen, wordt nog deze week een Begin gemaakt met de verstrekking der levensmiddelen, welke door geall. vliegtuigen op hot vlieg veld Bergen zijn aangevoerd. De distributie wordir Begonnen in Alkmaar, doch zal voor den distributiekring Bergen, Castricum, Heiioo en Oudorp eveneens spoedig volgen. S3- ABONNEERT U OP „DE VRIJE AIJD. AARDER"Administratie Westerweg 27

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2