DE VRIJE ALKM 2de Jaargang Dinsdag 15 Mei 1945. No. 639 DAGBLAD VOOR \}scK ALKMAAR EN OMGEVING^ iw-w Onze plannen II. PROCLAMATIE Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Advertentieprijs: 10 et per m.m. met een minimum van f 1.50, Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Wel gonst nog in ons allen de fees vreugde na, doch het gedruisch daarvan is nu toch wel zooveel verstomd, dat wij klaar zijn te luisteren en nieuwsgierig zijn te hooren, wat er in de wereld en in ons land gebeuren gaat om de verschrikking van deze tweede wereldoorlog te boven te komen. Uw huisvriend. Uw dagblad, welke U zooveel jaren het betreden van Uw wo ning moest ontzeggen of slechts zeer ongaarne daarin zag verschijnen, wordt daarom nu weer in alle gezinnen met vreugde en vertrouwen begroet. Wij stel len ons echter voor, die vriendschaps banden nog nauwer aan te halen dan vroeger, voor 1940, het geval was. Wij zijn daarvoor reeds een nieuwe weg ingeslagen op het gebied der dagbladpers, waarbij wij, zooals wij U reeds de vorige keer vertelden, niet beoogen, met de uit gave van de krant winst te maken, doch onze taak vooral ideëel opvatten, n.1. een izoo verantwoord-mogelijke nieuwsbron ren voorlichter te zijn. Deze nieuwe instelling ten opzichte van de taak van de krant komt in de be heersvorm, n.1. een Stichting tot uit drukking. Deze vorm van beheer schept de mogelijkheid tot het invloed uitoefenen op de inhoud van de krant door de lezers zelf, waartoe - in de concept-stichtingsaete is dit reeds opgenomen een lezersraad zal worden ingesteld. Deze lezersraad zal ook het stichtingsbestuur kiezen en toezicht op het beleid van dit bestuur Uitoefenen. Wij zullen U met de finesses van deze regelingen nu niet lastig vallen, t.z.t. wanneer een en ander definitief is vastgesteld, zullen wij onze stichtingsacte en huishoudelijk reglement openbaar ma ken. Wel is het noodig U nu reeds mede te deelen, dat het eerste stichtingsbestuur wordt gevormd door de Alkmaarsche vertegenwoordigers van de illegale pers, die onder de bezetting verantwoordelijk waren voor de uitgave van „De Vrije Alkmaarder", dus van Je Maintiendrai, Het Parool, Robu, Vrij Nederland en De Waarheid. V/ij hopen Uw belangstelling en Uw sympathie door deze mededeelingen te hebben gewekt en zullen U een volgend maal vertellen van de beginselen, waar van de stichting zal uitgaan bij het uit geven van een onafhankelijk-vooruitstre- vend dagblad voor Alkmaar en omgeving. Dok zij werden herdacht. Door eenige, zeer door ons betreurde, tech- ïische onvolkomendheden van het oogenblik, ;ijn in ons blad van 12 Mei jl. in de lijst van len die gevallen zijn en die in de bijeenkomst n de Wilhelminalaan herdacht werden, de namen an Aart van Doorn, Anton v. d. Kamer en 'ans v. d. Zeijden weggevallen. De vermei ing van Gebr. Cevat wes onjuist, dit moest 'ïjn Geb. Cevat. Aan de burgers van de provincies Utrecht, Noord- en Zuid Holland. Van luitenant-generaal Charles Foulkes, CBE.DSO, Algemeen Officier, die het bevel voert over het eerste Canadese Corps: 1Het eerste Canadese leger heeft nu de neder laag van de Duitse strijdkrachten in Nederland voltooid. Generaal Crerar, bevelhebber van het eerste Canadese leger heeft mij de taak opgedragen zo spoedig mogelijk de Duitse strijdkrachten te verwijderen, die Uw land bezet houden. 2. De Duitse bevelhebber ondertekende gisteren een acte van overgave betreffende alle Duitse gewapende strijdkrachten in deze streken. Vandaag en morgen. 7 en 8 Mei. nemen Britse. Canadese en Nederlandse troepen van het eerste Canadese Corps het militaire ge zag over de rest van Nederland over van de Duitse bezettingstroepen. 3. Mijn troepen rukken nu binnen om de ge capituleerde strijdkrachten over te nemen en om de nodige maatregelen te treffen om ze vlug naar Duitsland terug te brengen. Hef is van het grootste belang, dat, wan neer ik de Duitse strijdkrachten in de kortst mogelijke tijd uit Uw land moet verwijderen, iedere burger volledig samen werkt met de Geallieerde Bevelhebbers. 4- Ik heb alle Duitsers van de gewapende strijdkrachten. Duitse burgers en soldaten van andere landen, die bij de Duitse strijdkrachten in dienst waren, onder bevel van Generaal Blaskowitz geplaatst, die bevel gekregen heeft zijn troepen te verzamelen en ze voor te be reiden op hun terugkeer naar Duitsland. Hij is verantwoordelijk voor zijn eigen voedsel voorziening en zal daartoe alle voedselvoor raden. opslagplaatsen en transportmiddelen nodig hebben, die nu in gebruik zijn van het Duitse leger. Uw samenwerking is daarom van vitaal belang om er van verzekerd te zijn dat deze concentratie en afvoer op geen enkele manier gehinderd wordt. 5. Wraakoefening, geschimp, bemoeiing met Duits vervoer. Duitse opslagplaatsen en de pots. demonstraties tegen Duits personeel zullen alle het vertrek van de gewezen be zettingstroepen uitstellen. Het zal noodzakelijk zijn, indien enig voorval van dien aard plaats heeft, dit volgens de militaire we! te behan delen. Collaborateurs moeten gearresteerd worden zonder geweldpleging of onnodige demonstraties. 6. U moet niet van verblijfplaats veranderen, proberen Uw vroegere woonplaats te bereiken of naar familieleden zoeken, totdat de Duitse strijdkrachten uit Uw land verwijderd zijn. Bij de eerste de beste gelegenheid zal ik be velen uitvaardigen voor speciale gevallen in eerste instantie, eventueel de reisbepalingen opheffen wanneer het verkeer weer kan door gaan. De strijd in hef Verre Oosten. De aanval van gisteren op Nagoja was van eenzelfde omvang als de groofe aanvallen die op Duitschland plaats vonden. Na het bombardement was 23 km2, van de stad verwoest. Op Okinawa is een hevige Japansche tegen aanval uiteengeslagen en werden plaatselijke vor deringen gemaakt. De Australische en Nederlandsche troepen op Tarakan hebben hel contact met de zich snel terugtrekkende Japansche mariniers verloren. Gisteren legden Britsche bommenwerpers uit Britsch-Indië heen en terug een afstand van 4000 km. af. om een 200 km. lange, voor de bevoor rading van de Japanners belangrijke, spoorbrug tusschen Bangkok en Singapore, te vernietigen. Bij de kust van Borneo werden gisteren 8 Japansche toevoerschepen tof zinken gebracht. Geen verbroedering Generaal Eisenhower heeft een zeer scherp gestelde verklaring gepubliceerd, waarin hij de houding van sommige Amerikaansche officieren die Duifsche krijgsgevangenen vriendschappelijk behandelen, sterk laakt. Aanleiding hiertoe was het feit. dat de Officier die Goering gevangen nam. dezen de hand drukte, waarvan een foto werd gepubliceerd, en hem naar het kasteel van een vriend van Goering overbracht. Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. Het resultaat van de tweede stemming voor de Fransche gemeenteraadsverkiezingen bevestigt de sterke verschuiving naar links, die ook uit de eerste uitslag van de verkiezingen voor steden met een bevolking van meer dan 4000 zielen bleek. Daarbij kregen de socialisten 28 de communisten 23% en de Radicalen 11% der stemmen, terwijl alle conservatieve partijen zetels verloren. De Kwestie Triest. In Londen en Washington is men het eens over de houding in deze kwestie aan te nemen. De Amerikaansche Plv, Minister van Buitenland- sche Zaken Jos. Grew heeft verklaard, dat Veldmaarschalk Alexander het geheele gebied moet beheeren tot op de vredesconferentie een beslissing ter zake zal zijn genomen. De Italiaan- sche Minister van Buitenlandsche Zaken was eveneens van meening, dat Triest moet staan onder bestuur van die mogendheden, waarmee Italië de wapenstilstand heeft geteekend. 7. De inwaards gaande stroom van voedings middelen zal doorgaan zonder onderbreking en zal toenemen, wanneer brandstof beschik baar komt voor het meerdere gebruik van Uw transportsysteem. 8. Het is een groot genoegen voor mij en voor allen die onder mijn commando staan, mede te leven met Uw bevrijding van de onder drukking van de laatste vijf jaren. U kunt verzekerd zijn, dat wij alles zullen doen wat mogelijk is om mede te helpen in het herstel van Uw land tot hef normale en ik weet, dat wij alle hulp van U zullen ontvangen om dit plan uit te voeren. CHARLES FOULKES. Lieutenant-Generaal (Onged.) Commander t Canadian Corps.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1