Hj££k.EJJiH UIT DE OMGEVING BEKENDMAKING Heiloo. Naar wij vernemen is in onze gemeente in het leven geroepen een „Werkcommissie Herstel en Opbouw", welke ten doel heeft ons mooie dorp weer zoo spoedig mogelijk het oude aan zien te geven. ^Speciaal aan bosschen en plant soenen zal aandacht worden geschonken, opdat de gevolgen van de bezetting en de brandstof- looze winter snel verdwenen zullen zijn. De commissie zal beslaan uit een supervisor, waarvan de naam nog niet bekend is en verder voor boschbouw de heer Tomson, voor tuin architectuur Mevr. Tomson-van Foreest, voor de technische afdeeling en inkoop de heer Torken, gemeente-architect. Secretaris is de heer J. H. Peeman. STOMPETOREN. Herdenking van de oorlogsslachtoffers. Op 1 1 October 1944 sneuvelden in een ge vecht met een Duitsche overmacht vier mannen van hei ondergrondsche front, alsmede vader en zoon De Boer.' in wier boerderij aan de Zuider vaart zij een wijkplaats gevonden hadden, nadat reeds twee hunner bij Rustenburg gevallen waren. De boerderij werd door de „overwinnaars" in brand gestoken. Op de puinhoopen vond Maan dagmiddag een herdenkingsplechtigheid plaats. Nadat burgemeester Posch de plechtigheid ge opend had, herdacht de commandant der G.S. troepen lt. van Eckelei/de gevallenen en roemde de Schermer als een brandpunt van het verzet. Op zijn verzoek werd een minuut stilte in acht genomen. Daarna werd nog gesproken en werden er kransen gelegd aan de voet van het vaandel door vertegenwoordigers van de buren, district 18, R.V.V.O.. de Coöp. Zuivelfabriek en het Polder bestuur. Een familielid en Ds. J- M. de Jong be dankten sprekers en belangstellenden. Burgem. Posch en Lt. van^Eckelen herdachten daarna bij de nog onlangs in brand gestoken boerderij van Koning, den zoon Piet Koning die kort daarop gefusilleerd was. Tenslotte kwamen allen samen in de N. H.-Kerk te Stompeloren waar Ds. de Jong in een korte toespraak de beman ning van een hier neergestort Engelsch vliegtuig herdacht. Leden der B. S. legden bloemen op de graven der zes Engelsche militairen, 's Avonds had nog een herdenkingsbijeenkomst plaats bij den heer Splunter, waar ook pastoor van Bem- melen, die s middags verhinderd was. het woord zou voeren. Amsferdamsche Activiteit. In Amsterdam zijn reeds 10.000 oorlogsmis dadigers opgesloten. Onder hen bevindt zich ook het zeer beruchte hoofd der Gestapo Willy Lages, die o.m. verantwoordelijk is voor de deportatie van ruim 100.000 Nederlandsche Joden, Arbeidsbureaux. Jarenlang zijn de Arbeidsbureaux door den Duitschen overweldiger misbruikt om een doel na te streven, waartegen alle goede Nederlanders in verzet kwamen en die velen van hen in groote ellende bracht. Wil Nederland spoedig herrijzen, dan zal echter een instituut als het arbeidsbureau, hetgeen 0.m. als speciale taak heeft het ordenen van den arbeid, niet gemist kunnen worden. De Nederlandsche Regeering in Londen was hiervan reeds overtuigd en in artikel 2 van het „Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen" d.d. 17 Juli 1944 werd o.a. bepaald: „Het Arbeidsbureau wordt gehandhaafd" Blijft derhalve het instituut gehandhaafd, geen zins is dit het geval met die leden van het Arbeidsbureau, die o.m, door daadwerkelijke medewerking aan bedoelde Duitsche maatregelen medeschuldig zijn aan het rampzalig lot van zoovele Nederlanders of die zich op andere wijze onvaderlandslievend hebben gedragen. Deze lieden zullen in overleg met illegaliteit en politieke recherche van hun ambt ontheven worden, ongeacht een verdere bestraffing door den rechter. Spoedig zal bovendien het Arbeids bureau worden bijgestaan door een Commissie van Advies, waarvan de leden, zoowel werkge vers als werknemers, de bevolking in al haar lagen zullen vertegenwoordigen. Aldus is het vertrouwen gewettigd dat het Arbeidsbureau, voorzien van betrouwbaar per soneel, de thans opgedragen werkzaamheden zal uitvoeren in Nederlandsche geest, voor een Nederlandsch belang, ten dienste van „Herrijzend Nederland". MILITAIR GEZAG. Het dragen en afvuren van vuurwapens. Lt. Gen. Ch. Foulkes heeft in een tweede proclamatie, gedateerd 13 Mei 1945 bekend gemaakt, dat alleen zij die Britsche armbanden dragen sedert middernacht van den 13en Mei gerechtigd zijn tot het dragen van wapenen. Bij overtreding stelt men zich bloot aan arrestatie en zware straffen. Behalve de leden van de legers der geall, mogendheden in uniform, zijn alleen de hierna genoemde leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten gerechtigd tot het dragen van wapens: 1Militaire politie - een zwarte band met roode letters MP. 2. Regiments politie - een zwarte band met roode letters RP. 3. Personeel van de Algemeene Dienst - een blauw-witte band of een donker-blauwe band met de letters CD in licht-blauw. Geen andere banden van welke beschrijving ook. worden erkend als autorisatie om wapens te dragen in het gebied onder gezag van Lt. Gen. Ch. Foulkes. Opperbevelhebber te Can. Corps. Militair Gezag Aanvragen Reisvergunningen Het reizen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is vrij. Reisvergunningen worden voorloopig alleen ver leend door de Geallieerde Militairen Autoriteiten. Aanvragen worden door hen alleen in behandeling genomen op aanbeveling van den Militairen Com missaris. Momenteel kan deze slechts aanvragen behandelen van personen die onmisbaar zijn bij de wederop bouw van het gebied ten oosten van de Grebbelijn; b.v. voedselvoorziening, publieke werken, dijken- contröle etc. Reizen voor particulier belang moeten wachten tot nader order. De aanvragen moeten schriftelijk worden inge diend bij den Militairen Commissaris voor het Dis trict Alkmaar onder yermelding van: Naam. Adres. Leeffijd. Beroep. Werkgever. No. Persoonsbewijs. Te bezoeken plaatsen. Geldigheidsduur. Wijze van vervoer. Doel van de reis. Zij moeten vergezeld gaan van een bewijs van politieke betrouwbaarheid af te geven door sectie III, Militair Gezag, Huize Voorhout, Kennemerstraatweg, Alkmaar. Personen buiten Alkmaar woonachtig moeten hun aanvragen richten tot den Burgemeester van hun Gemeente, die voor doorzending zorg draagt. De beslissing zal aan allen schriftelijk worden medegedeeld. De Militaire Commissaris vdor het District Alkmaar, De Majoor, Prof. Dr. M. BOKHORST. Wijziging in de Departementen. Bij Besluit van 2 Augustus 1944 heeft de regeering een aantal vertrouwensmannen benoemd, die tot taak hebben de regeering te vertegen- wordigen van het oogenblik van de bevrijding lot de regeering zelf weer in het land zal zijn gekomen. Deze benoemingen hebben geen in vloed op de bevoegdheden van het militair ge zag. Dit college van vertrouwensmannen heeft tot nadere beslissingen zullen worden genomen de volgende wijzigingen in de Departementen van Algemeen Bestuur aangebracht: Het Dept. van Volksvoorlichting en Kunst heeft zijn werkzaamheden gestaakt. Afwikkeling en voortzetting voor zoover noodig zal door andere departementen worden overgenomen. Dit is eveneens het geval bij het Dept. voor Bij zondere Economische Zaken. Het Dep. voor Opvoeding, Wetenschappen en Cultuurbescher ming zal in het vervolg heeten Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en dat van Koloniën, Ministerie voor Overzeesche Gebiedsdeelen. De functie van Secretaris-Generaal voor Verkeer en Energie vervalt, terwijl de zaken van het Commissariaat voor de belangen van de Neder landsche Weermacht zullen worden overgenomen door het Ministerie van Defensie. Met groote blijdschap en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de ge boorte van onzen zoon JACOB HENDRIK JOH. GRIN N. GRIN-KELDER ALKMAAR, Anna v. Burenstr. 3. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen'zoon RONALD. A. J. TIMMERMAN-KELHOLT P. M. TIMMERMAN HEILOO, 12 Mei 1945. Burenweg I 81 Tijd. Centraal Ziekenhuis, Alkmaar. •'Ondergeteekenden bedanken alle om wonenden voor de buitengewone atten tie hen den 10den Mei bewezen. TH. H. v. d. BERG en Echtgenoote. v. d. Meijstraat 11a. Den 30sten April overleed tot onze diepe droefheid te Delft, geheel onverwacht, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw JANTINA HENDRIKA KUYT, geboren KRUIT, in den ouderdom van 59 jaar. Uit aller naam, J. KUIJT. DELFT. Mei 1945. Hof van Delftlaan 1 00. Condoleantie-adres N. Pool, Ken- nemersingel 34a, Alkmaar. De voorloopige begrafenis heeft plaats gehad Donderdag 3 Mei op de Begraafplaats „Jaffa". Tot onze groote droefheid is heden, na een kortstondige ziekte ontslapen, onze innig geliefde Man en zorgvolle Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HUBERTUS JOHANNES JACOBI, in den ouderdom van 71 jaar. Alkmaar, L. Jacobi Kuit Zaandam, H. H. Jacobi M. Jacobi Hildering Alkmaar, H. P. Jacobi A. Jacobi Mulder P. Jacobi en Verloofde en Kleinkinderen ALKMAAR, 6 Mei 1945. Eikelenbergstraat 14. De teraardebestelling heeft Vrij dag 11 dezer plaats gehad op de Gem. Begraafplaats. Den 9den Mei overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JAN HENDRIK ARPEAU, in den ouderdom van 56 jaar. Schoorl, G. Arpeau-Westers Heemstede, L. Arpeau A. Arpeau-Rauchbaar en kind Bazel (Zwitserland), G. J. J. Arpeau Neustad-Glewe (D.), G. Arpeau SCHOORL, 10 Mei 1945. De begrafenis heeft plaats gehad Zaterdag 12 Mei op de Alge meene begraafplaats te Schoorl.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3