DE VRIJE ALKMAARDER De verstrekking van levensmiddelen. 2de Jaargang Woensdag 23 Mei 1945. No. 645 Onze plannen III. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.50 Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. In de voorgaande artikelen over dit onderwerp, hebben wij U verteld wat het doel van de Stichting „De Vrije Alk maarder" i(n) o(prichting) is, nl. „de voor lichting van het publiek en de bewust making daarvan tot verantwoordelijkheid 'voor de opbouw van de Nederlandsche [samenleving" en uiteengezet dat wij hier- jvoor de stichtingsvorm kozen, omdat wij breken wilden met de o.i. onjuiste basis van een krant (of welk ander tijdschrift ook), dat uitsluitend uitgegeven wordt met het doel om winst te maken. Wij beloofden U te zullen vertellen, van welke beginselen de stichting zal uitgaan bij het uitgeven van een onaf- hankelijk-vooruitstrevend dagblad voor Alkmaar en omgeving, De concept-stich- tingsacte omschrijft deze beginselen als volgt: „Bij de verwezenlijking van dit doel (dus het uitgeven van een dergelijk dagblad) zal de stichting uitgaan van de volgende beginselenlo. Geestelijke vrij heid, 2o. Sociale gerechtigheid en 3o. Economische ordening". 1 In het bestek van dit artikel en in de jons daarvoor momenteel nog ten dienste staande plaatsruimte, is het ons niet moge lijk, uitvoeriger in te gaan, wat wij precies met elk van deze leuzen bedoelen. V/ij hebben dit in de „ondergrondsche", „Vrije Alkmaarder" indertijd uiteenge zet en stellen ons voor, deze ariikelen binnenkort in deze „bovengrondsche" krant te herhalen. Ook kunnen wij nog (vermelden, dat in de concept-Stichtings- acte hierbij ook verwezen wordt naar de paragraaf „De Toekomst" uit een 15 April 1944 gezamenlijk door Het Parool en Vrij Nederland uitgegeven manifest, dat later ook door andere, bekende onder grondsche bladen als Je Maintiendrai en de Waarheid, onderschreven werd. Nu willen wij echter reeds wijzen op het volgende. Wij noemen ons blad zeer nadrukkelijk niet neutraal en wel ON AFHANKELIJK-VO ORUITSTREVEND. [Wij noemen het niet neutraal, omdat wij meenen, dat neutraliteit, d.w. z. het niet hebben van een eigen meening, een on mogelijke houding is temidden van het wereldgebeuren èn dat een dergelijke houding - indien mogelijk - volkomen ne gatief zou zijn. Immers, ook wanneer iemand b. v. gedurende deze oorlogsjaren uitsluitend luisterde naar radio-uitzen dingen om het opgevangen nieuws door te geven, dan nog moest in de keus van berichten tot uiting komen, wat de samenvoeger belangrijk en wat niet be- langrijk vindt, dan nog kan en zal door het weglaten van een enkel woord, het 'omzetten van een zin, het publiek - zij het zonder booze opzet - zijn meening worden gesuggereerd. Wij achten een volkomen objectiviteit onmogelijk en on- gewenscht. Doch wèl zijn we „onafhanke lijk", d. w. z. wij gaan bij onze bericht geving niet uit van de beginselen van Waarom niet overal iegelijk en evenveel? Aangezien ons vele vragen van Alkmaarders, Heilooërs en andere bewoners uil onze omgeving bereikten omtrent de verstrekking van levens middelen. verzochten wij Mr. Kamp, Contact- Commissaris van de Voedselvoorziening voor Noordholland-Noord, om een onderhoud, dat hij ons toestond. Op de vraag, hoe hef kwam. dat wel Alkmaar, doch vele omringende plaatsen niet of heel weinig van de voedselverstrekkingen, mogelijk gemaakt door internationale Roode Kruisorganisaties, had den geprofiteerd, deelde Mr. Kamp ons mede, dat oorspronkelijk deze extra-verstrekkingen uit sluitend bedoeld waren voor de groole stadsge bieden, zooals 's-Gravenhage, Utrecht, Amster dam en Rotterdam. Eerst later is deze kring ook tot Alkmaar uitgebreid, hoewel hier slechts weinig gevallen van hongeroedeem voorkwamen. Pas na nog weer veel extra moeite, lukte het ook eenige van de omringende gemeenten enkele malen hier van mee te laten profileeren. Uit ons onderhoud met Mr. Kamp bleek ook, dat de z g. airdroppings, het door vliegtuigen uitgeworpen voedsel, niet alleen onregelmatig (en in mindere mate dan men dacht, daar na de bevrijding de toevoer anders geschiedde) plaats vonden, doch ook te onvoldoende en onover zichtelijk waren, om daarin de bevolking van de geheele kop van Noordholland mee te laten deelen. hoewel dit oorspronkelijk wel in de be doeling lag. Getracht wordt na de uitreiking van Alkmaar, die aldaar volgens de centraal gegeven voorschriften het eerst moest plaats vinden, ook andere gemeenten hierin te laten deelen. Te Den Helder (stad), Langedijk en Oudorp (dorp) is dit reeds het geval. Er is echter slechts een zeer beperkte voorraad en zoodra deze is uitgeput, kan uiteraard niet meer worden verstrekt. Het is natuurlijk moeilijk een bepaalde keus te doen, daar ieder gaarne in aanmerking wil komen, doch de aanvoer per schip is thans geregeld en zal blijven doorgaan. Ook hiervan hebben te ons hierin vergelijken met andere, nu bovengrondsch verschijnende bladen als Het Parool en Vrij Nederland. De nadere formuleering van de inhoud van onze „vooruitstrevendheid", vindt U in de boven geformuleerde leuzen, welke wij dus zoo spoedig mogelijk nader zullen toelichten. Op deze plaats zij echter nu reeds als volgt, in het kort gezegd, welke inhoud deze beginselen voor ons hebben GEESTELIJKE VRIJHEID, omdat, hoe hebben deze jaren van onderdrukking het ons ingeprent, zonder deze het leven ondragelijk is. Doch wij wenschen déze geestelijke vrijheid te binden aan normen - wij noemen: waarheid, gerechtigheid, barmhartigheid en naastenliefde - zooals deze vooral door het Christendom in onze West-Europeesche beschaving zijn ver ankerd en te beperken daar, waar in haar Alkmaar en Heiloo reeds verstrekkingen van chocolade en biscuits plaats gehadandere dis tributiekringen zullen spoedig volgen. Hieraan wordt hard gewerkt, niet alleen door de mede werkers van Mr. Kamp, maar ook door de ver antwoordelijke autoriteiten, die de toevoer ver zorgen. n I. door dal onderdeel van Militair Gezag, dal B 2 Food Relief of Commissariaat Noodvoorziening heet. Onze zegsman vertelde ons nog, dat men bij wat aan komt. soms voor ware puzzle's komt te staan, hoe men het beschikbare het beste aan kan wenden. Bij de „airdroppings bevatten de doozen, die naar beneden kwamen, behalve enkele niet meer te gebruiken artikelen, ook zulk een verscheidenheid van inhoud, dat van een normaal in de distributie brengen geen sprake kon zijn. Daarom zijn deze in slechts één distributiekring afgegeven, terwijl een aantal daarvan wordt be waard om gezinnen, die absoluut niets meer hebben, zooals eventueel terugkomende Joodsche gezinnen, op streek te helpen. x x x Voorloopig nog geen rookerfje. Wij vroegen Mr. Kamp nog. of er spoedig ook cigaretlen zouden worden gedistribueerd. Zijn antwoord luidde, dat. hoewel cigaretlen niet tot het voedsel gerekend kunnen worden en dit dus eigenlijk niet onder zijn bemoeiingen vali, hem wel bekend was,, dat waarschijnlijk de dis tributie van cigaretlen nog wel eenigen tijd op zich zou laten wachten. In het Zuiden kreeg men pas zeer kort geleden de eerste rookersbonnen gehonoreerd. Wel werden door de eerder be vrijde Nederlanders Engelsche cigaretlen gerookt door de vrijgevigheid der Tommies. Rookliefhebhers. gij zult dus nog even moeten wachten 1 Doch daar wijzen wij hier nadrukke lijk op, bedel niet bij de geallieerde soldaten om een rookertje: als ze dat willen missen, zijn ze royaal genoeg en dat eeuwige gebedel moet voor de soldaten bar onaangenaam zijn, terwijl onze naam als beschaafde natie daarmede naar be neden wordt gehaald. SOCIALE GERECHTIGHEID, omdat het onze diepe overtuiging is, dat al zijn niet alle menschen gelijk, er wel een gelijk-waardigheid bestaat en ieder daar om het recht heeft op productieve arbeid overeenkomstig zijn bekwaamheid, het recht om zooveel te verdienen als noodig is ter voorziening in zijn dagelijksche behoeften in overeenstemming met de productiecapiciteit van zijn volk en het recht op hulp van de gemeenschap bij ongeval, ziekte of ouderdom, evenals het recht op gelijke kansen voor op voeding en ontwikkeling. Daartegenover heeft de gemeenschap het recht van ieder burger te eischen zijn krachten ten bate van de gemeenschap te besteden. ECONOMISCHE ORDENING, omdat o. i. de eisch van sociale gerechtigheid zonder economische ordening niet ver wezenlijkt kan worden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1