OVER BUITENLANDSCHE POLITIEK. r Herstel van de verkeerswegen. lil. iHET POOLSCHE VRAAGSTUK1) Verleden. Een sterk gevoel van onbehagen bekruipt ons, wanneer we er ons toe zetten het Poolsche vraag stuk te overdenken. Immers, dit vraagstuk was aan de orde in het voorjaar van 1939 het werd de laatste aanleiding tot het uitbreken van de oorlog in de na-zomer van dat jaar en nü. na zes jaren oorlog, is het Poolsche vraag stuk nog net zoo ver van een oplossing af als toenPoolsche soldaten kregen de eerste zware mokerslagen van het Duitsche militairisme te ver duren hun krijgsgevangenen in Duitschland werden zoo mogelijk nog beestachtiger behandeld dan hun lotgenooten van andere nationaliteit; wat er over bleef van het Poolsche leger kwam via de Sovjet-Unie naar Noord-Afrika en Italië, later ook naar het Westelijk Front, ook in ver schillende provincies van Nederland om mee te strijden tegen de Duitschers. Aan moed en offer bereidheid heeft het hun zeker niet ontbroken, ook niet aan warme vaderlandsliefde. Zoo was het trouwens met de Polen reeds eeuwenlang. Telkens weer blonken zij uit door heldhaftige vrijheidsliefde, maar telkens ook toon den zij zich buiten staat om een zelfstandig nationaal leven op te bouwen. We willen in dit artikel op enkele punten uit het verleden nader ingaan, die achter de thans weer accute Poolsche quesfie liggen en die men bij de beoordeeling niet uit het oog mag verliezen. Polen als grensland. Wij wijzen dan eerst op de eigenaardige positie van Polen als grensland fusschen Midden- en Oost-Europa, in hun afstamming en in hun taal zijn de Polen nauw verwant met hün Ooster buren. de Russen speciaal met de Wit- en Klein- Russen. In hun godsdienstige leven en daardoor in hun geheele cultuur zijn ze echter van Midden- Europa uit beïnvloed. Daar vandaan kwamen ook telkens '.veer hun vorsten, die geen erfelijk heerschersgeslacht vormden, maar bij keuze af wisselend uit verschillende Europeesche vorsten huizen en Poolsche adelijke families voortkwamen, De Poolsche adel offerde het nationale belang op aan haar particuliere machtsaspiraties. Zoo doende was Polen eeuwenlang een groote, maar vrijwel machtelooze staat. In de achttiende eeuw kwam het lot een verdeeling van Polen tusschen Rusland. Pruisen en Oostenrijk, na de Napoleon tische oorlogen werd het Russische aandeel ten koste van het Pruisische vergroot. Russische en Pruisische onderdrukkers maakten zich gelijkelijk gehaat. Het aan Oostenrijk toegedeelde gebied. Galicië en Krakau, kon zich evenmin gelukkig prijzen. Polen na de vorige wereldoorlog. De herleving van Polen in en na de vorige oorlog was niet zoozeer het werk van de Polen zelf als wel van de Midden- en West-Europeesche staatslieden. Eerst stichtten de Duitschers in het door hen op de Russen in de jaren 1914-1916 veroverde gebied een nieuwe Poolsche slaat. Later, in 1920. hielpen de West-Europeesche mogendheden, vooral Frankrijk, Polen militair en politiek weer op de been. Bijzondere sympathie genoot Polen steeds in de kringen van het Vaticaan. Al deze steun aan Polen had echter steeds naast sympathie voor het Poolsche volk óók een zekere mate van vijandschap tegen Sovjet-Rusland tot motief. In de jaren 1919-1939 waren er zeer verschillende stroomingen in de buitenlandsche Poolsche politiek, Duifsch-gezinde en Fransch-gezinde. maar de verhouding met Rusland bleef steeds gespannen. Tenax. Het eerste artikel van deze serie over ..Het einde van Hitler's Rijk" verscheen verleden week Zaterdag onder hej hoofd „Buitenlandsch weekoverzicht". De nieuwe titel van deze rubriek geeft de bedoeling beter weer. Morgen hopen wij de tweede helft van dit artikel, dat zich met het heden bezig houdt, te publiceeren. REDACTIE. Hel verre Oosten. De Japanners zijn bijna geheel van Taralcan verdreven* Men verwacht, dat hier binnen een maand weer olie gewonnen kan worden. Ook de Chineesche troepen maken goede vorderingen. Na de verovering van de haven Foetsjau. (tegenover Formosa) hebben ze vanuit deze stad nu ook 60 km. van de rivier de Min van vijanden gezuiverd. Op Okinawa wordt nog steeds felle tegenstand door de Japanners geboden. De Amerikaansche troepen zijn hier weer door vier divisies mariniers versterkt. Men acht de strijd op Okinawa beslissend voor het verdere verloop van de strijd in het Verre Oosten. Een Japansch geheim wapen. Nu is in Washington bekend gemaakt, dat de Ja panners af en toe een soort vertraagde vliegende bommen op Amerika los laten. Het zijn ballonnen, waarin spring stoffen. welke op het Westelijk deel van Noord-Amerika werden gericht, echter tot dusver zonder schade aan te richten. AI deze ..geheime wapens", die tot nu toe in hoofd zaak met veel bombarie in de propaganda van Duitschland en Japan werden gebruikt, bewijzen toch. dat de vrede en veiligheid steeds meer ondeelbaar wordt. In de inter nationale politiek zal het daarom toch moeten worden, eenallen voor één. De voedselpositie in Europa. De Engelsche Minister van Voedselvoorziening heeft bijzonderheden bekend gemaakt over de verlaging der voedselrantsoenen van het Engelsche volk. Hij verklaar de. dat de bevrijding van Europa een vraag naar voed sel heeft doen ontstaan die alles wat verwacht werd. overtreft. Triësf. Gen. Alexander en Mark Clark zijn naar Triëat Yar- trokken om de situatie ter plaatse op te nemen. Britsche en Amerikaansche troepen hebhen posities ingenomen tusschen Coritza en Triëst. De terugtocht van Tito's troepen uit Kartntië is bijna voltooid. Maarschalk Tito verklaarde gisteren in Zagreb, dat de definitieve inlijving van Triëst pas op de vredes conferentie zal kunnen geschieden, dat Joego-SIavië niets met geweld wil verkrijgen of de wereld voor voldongen feiten stellen, doch dat men zijn rechten gerespecteerd wil zien. Organisatiebureau voor den landbouw. Vooruitloopende op een officieele verklaring van onze drie centrale landbouw organisaties, t.w. de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Ka tholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité en de drie Landarbeidersbonden, nl. de R.K-Land- arbeidersbond „St. Deusdedit,, de Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf en de Christelijke Land- arbeidersbond, kan thans reeds worden medege deeld, dat gedurende de bezettingstijd enkele vertegenwoordigers van elk der vorengenoemde organisaties sinds 1941 regelmatig contact hebben gehad over de opbouw van ons landbouworga nisatiewezen na de oorlog. Vooral gedurende de laatste tijd heeft het contact zich ook uitgestrekt tot het bestudeeren en voorbereiden van maatregelen, welke terstond na de bevrijding zullen moeten worden genomen. Tengevolge van de tijdsomstandigheden kon dit overleg tijdens de laatste maanden slechts worden gepleegd door diegenen van eerderge noemde vertegenwoordigers, die in Den Haag en omstreken woonachtig waren, zoodat over de laatste voorbereidingsplannen geen rugge spraak kon worden gehouden. Desalniettemin hebben deze vertegenwoordigers gemeend goed te doen in Den Haag een centraal punt te stich ten, van waaruit eenerzijds het directe contact met de Overheid kan worden gelegd, terwijl anderzijds van daaruit het overleg met onze oude organisaties kan worden gepleegd. Dit centrale punt bestaat uit een bureau, dat werkt onder de naam van Organisatiebureau voor den Landbouw, terwijl de aagelijksche leiding van dit Bureau voorloopig in handen is van Ir. G. J. Heymeijer, fungeerend secretaris van de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuinders bond, Mr. W. Rip, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en Tr. J. Vet, secre taris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het bureau is gevestigd te 'i-Gravenhage, Anna Paulownastraat 20, telefoon 337213. De minister van Waterstaat en Wederopbouw, ir. Tromp heeft op een persconferentie medege deeld. dat de verkeersbrug bij Zaltbommel weer voor licht verkeer is geopend. Bij Culemborg zal een overgang via de spoorbrug worden ge maakt, terwijl bij Hedel een pontveer zal worden ingelegd. In Engeland is 10.400 ton brugmaleriaal voor gewone bruggen gereed voor verscheping naar Nederland. Bovendien is daar 31.000 Ion staal voor brugherslel in bestelling. De Nederlandsche regeering heeft van het geall. opperbevel 5910 vrachtauto's toegezegd gekregen, terwijl daarenboven nog 2905 gere pareerde vrachtwagens zijn toegewezen. In de aflevering van 1120 aangekochte auto's is ver traging gekomen De spoorwegverbinding Arnhem-Nijmegen zal van de spoorwegverbindingen het eerst worden gerepareerd, terwijl tevens de brug bij Zwolle zal worden hersteld. De spoorbrug over de Moerdijk zal door het aanleggen van een land- hoofd met 400 m. bekort worden. De Maas zal omstreeks 1 Augustus weer geheel bevaar baar zijn. De K.N.A.C. heeft een overzicht gegeven van de toestand van onze groote verkeers- bruggen. De totale schade is nog grooter dan die van vijf jaar geleden. De verkeersbrug- gen bij Moerdijk en Vianen waren destijds in tact gebleven. Daarentegen heeft onze fraaiste verkeersbrug. n.l. die bij Nijmegen het er ge lukkig goed afgebracht. Voorts zijn vernield alle bruggen over de IJsel, de bruggen bij Arnhem, Hedel, Keizers- veer. Heusden. Venlo, Roermond en de spoor brug bij Geldermalsen. Behouden zijn gebleven de bruggen bij Grave, Dordrecht, en Hendrik Ido Ambacht. De brug bij Zaltbommel is lichtbeschadigd, terwijl de spoorwegbrug geheel werd vernield. De bruggen over het Twente-Rijn-kanaal zijn voor het mee- rendeel stuk. Die over het Maas-Waal-kanaal voor het meerendeel intact. De Maastunnel te Rotterdam is er heelhuids afgekomen en ook de Hoornbrug bij Rijswijk is onbeschadigd. Interessant zal het zijn te zien inhoeverre de vermaard geworden noodbruggen van het Bailley „Meccano -systeem, welke zooveel tot het suc ces der geallieerde oorlogvoering hebben bijge dragen, ook voor ons land uitkomst zullen brengen bij het herstellen der belangrijke oever verbindingen. Dringend verzoek. Van Canadeesche militaire zijde wordt ons verzocht het publiek er op te wijzen, dat het de Canadeesche soldaten ten streng ste verboden is, burgers in hun auto.s mee te nemen. Tevens wordt een dringend be roep gedaan op rooklustig Nederland zich eenige beperking op te leggen bij het be delen om cigaretten. Speciaal de formuleering van het laats® verzoek heeft ons getroffen. Wanneer men ziet hoe overal op meer dan onsympa thieke wijze de Canadeezen en Engelschen om cigaretten worden lastig gevallen, dan kan men niet anders dan bewondering hebben voor de zeer gematigde wijze, waarop ons dit onder het oog wordt ge bracht. De kabinetscrisis. Anep-Aneta meldt; H.M. de Koningin heeft in verband met de kabinetscrisis in gehoor ont vangen de heeren Dr. A A. L. Rutgers, J Schilt- huis, M. H. A. M. T. Kolfschoten en H. W. Ti- lanus, leden van het tijdens de bezetting ge vormde convent der politieke partijen. Canadeesche week op de scholen. Het ligt in de bedoeling binnenkort op alle la gere en middelbare scholen een Canadeesche week te houden. In deze week zal het geheele onderwijs op het land van herkomst onzer be vrijders worden geconcentreerd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2