,,'t GULDEN VLIES" ALKMAAR. SPORT Niet langer gratis verstrekking. BOEKEN Levensmiddelen bedrijf F. A. SCHUT De zuivering van het stadsbeeld. Iedere Alkmaarder zal met blijdschap hebben gezien dat de opruimingswerk- heden zijn begonnen. Volgens den direc teur van Gemeentewerken, den heer Margadant, ligt het in de bedoeling zoo fenel mogelijk de sporen van oorlog en bezetting te laten verdwijnen, zonder echter onnoodig arbeidskrachten aan de industrie te onttrekken. Ook zal men zich voorloopig moeten beperken tot het uit de weg ruimen van versperringen en het dichten van gaten en tankgrachten, daar voor wederopbouw en herbeplanting de benoodigde materialen en transportmid delen nog niet onmiddellijk ter beschik king staan. Voor het verwijderen van om vangrijke obstakels zal de medewerking van het Rijk gezocht moeten worden. Naast de omvangrijke vernielingen door (de Duitschers, is ook aanzienlijke schade toegebracht door de jeugd, o.a. door het fetelen van trottoirtegels en straatsteenen. fyVij doen een dringend beroep op ouders en leerkrachten om de jeugd erop te vijzen dat ook zij een taak heeft bij de vederopbouw. Wij moeten zuinig zijn met vat de vijand ons nog overliet. Er mogen geen verdere vernielingen of diefstallen plaats vinden. Dit geldt ook voor de z.g. VVeermachtspalen, die door den gemach tigde voor het hout, ter beschikking Worden gesteld van de bedrijven o.a. van bakkerijen. Voetbal. Alcmaria-Alkmaarsche Boys 1-2. i De eerste plaatselijke ontmoeting tusschen beide tlubs vond onder ongunstige weersomstandig heden plaats, hetgeen duidelijk te merken was lan de publieke belangstelling, die voor een der gelijke wedstrijd veel te gering was. Alleen de "ribune was behoorlijk bezet. De wedstrijd zelf gaf aardige momenten te zien »n het vertoonde spel is ons van beide zijden, fezien de lange rustperiode - niet tegengevallen. )e Boys begonnen in een snel tempo en hiel- Jen dit tempo gedurende de geheele eerste helft nij aa'dig vol. Toen de rust dan ook met een voorsprong voor de Boys inging, gaf dit de Verhouding wel juist weer. In de tweede helft waren de Alcmarianen in 3e meerderheid. Het succes kwam echter aan de indere zijde en de Boys verhoogden hun voor- prong tot 2-0. Alcmaria hield echter vol en ver- leinde de achterstand tot 2-1, in welke stand een verandering meer kwam, hoewel het Boys- oel meermalen in gevaar verkeerde, doch Vrouwe 'ortuna was geheel op de hand van keeper iramer. Een gelijk spel zou zeker de verhouding eter hebben weergegeven. Duidelijk kwam in dezen wedstrijd weer het erschil in stijl tusschen beide clubs tot uiting, ij Alcmaria een te kort gehouden spel, dat te eel in de breedte werd gehouden, waardoor het 'errassende element ontbrak; bij de Boy vaak jen snel open spel, waarin dat verrassende ele- hent juist wèl aanwezig was. Resumeerende zijn wij echter van meening, dat eide clubs hun weg in de eventueel komende lompetitie wel zullen vinden. Jan. Aanvullende bonneniijst 23-26 Mei. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening maakt bekend, dat voor de periode van 23 tot en met 26 Mei de volgende bonnen van de noodk art geldig zijn verklaard: 426 600 gr. biscuit. 427 50 gr. vet. 426 50 gr. chocolade. 442 1 kg. aardappelen. Deze artikelen zijn verkrijgbaar 426 en 428 in de aangewezen Roode Kruis winkels, 427 bij de slagers zoodra deze zullen zijn bevoorraad. Rectificatie vorige bonneniijst. Op bon 425 wordt beschikbaar gesteld 100 gr. inplaats van 50 gr. puddingpoeder. Prijzen voor de levensmiddelen-» der Geallieerden vastgesteld. De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend, dat .voor de uit den aanvoer der Geallieerden gedistribueerde levensmiddelen prijzen zijn vastgesteld. Voor de volgende artikelen, verkrijgbaar op sedert 18 Mei 1945 aangewezen bonnen, gelden de daarachter vermelde prijzen: Consumentenprijs per Kg. of per pak. Biscuits f 0.40 Chocolade 0.10 per tablet (l tabl. is 56 gram is 2 oz) Zout 0.19V2 Engelscbe bloem 0 28 Engelsche huishoudzeep 0.221 2 per blok (in blokken van 225 gram) Thee per 28 gram (l oz) 0.13 Vleescb in blik 1.40 Vleescb met groente 0.80 Bak- en braadvet 1.30 Margarine 1.38 Melk in blik 0.17 per blik Viscb in blik 1.10 Soep in blik 0.80 Suiker (kristal en basterd) 0.55 Suiker (tabletten) 0.60 Kaarsen 0.691/2 Voedsel uit de N.O.-polder. Ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder dit voorjaar in den Noord- Oostpolder moest worden gewerkt, kan deze nieuw gewonnen bodem een belang rijke bijdrage leveren tot de voedselvoor ziening van ons volk in de aanstaande winter. Van de totale oppervlakte, groot 21878 ha. zijn momenteel 18329 ha. ontgonnen en grootendeels bezaaid. Slechts 1274 ha van den geëxploiteerden grond wachtten na de bevrijding op het uitzaaien van zaden. Men tracht hierop alsnog zooveel mogelijk suikerbieten te planten, daar aan suiker groote behoefte bestaat. Reeds groeiende gewassen bestaan voorname lijk uit wintertarwe, wintergerst, winter- rogge, koolzaad, zomertarwe, zomerrogge, zomergerst, haver, erwten, capucijners, klaver en lucerne. Het sterke, het onbeholpen, of het zwakke geslacht? Van de sterfgevallen, officieel toegeschreven aan ondervoeding, heeft 80 of 75 betrekking op de leeftijd boven 60 jaar en van dit percen tage wordt weer 80 °/0 gevormd door de mannen. Kunnen mannen niet zoo goed tegen de honger? Dr. Banning, hooldinspecteur voor de Volks gezondheid, gaf het volgende antwoord op deze vraag. Oude mannen weten zich niet te benelpen. Als zij de verzorging van een vrouw missen, komen zij te kort. Oude vrouwen daarentegen weten van weinig ingrediënten nog een eetbaar potje te koken en halen het. Maar, zei daarop een journaliste (een vrouw dus)er zijn toch ook mannen, die in gezinsver band leven en hetzelfde eten krijgen als de an deren en die toch veel erger van de honger te lijden hebben als die anderen. Kunnen zij er minder tegen? Het antwoord was, dat psychologische oor zaken een rol kunnen spelen. Een man ergert zich grondiger dan een vrouw over algemeene toestanden En ook over gemis aan persoonlijk comfort. Het blijft een vraagteeken. Minister van Kleffens te San Francisco. Volgens een Reuter-telegram uit San-Francis- co. verklaarde de Nederlandsche Minisler van Buitenlandsche Zaken op de conferentie te San Francisco, dat, evenals de Vereenigde Staten in vroeger dagen zeiden: „Geen belasting zonder vertegenwoordiging", Nederland zegt: „Geen militaire bijdrage zonder vertegenwoordiging". Het was een zeer zwak punt in het veiligheids charter. aldus de minister, zooals dit werd op gesteld door de vier inilialiefnemende landen, dat van alle leden der nieuwe veiligheidsorga nisatie verwacht werd, dat zij hun gewapende macht ter beschikking zouden stellen van den veiligheidsraad, alleen krachtens een door die raad gehouden stemming, ongeacht of zij al dan niet leden van de raad zijn, dat is meer dan eenig land redelijkerwijs kan beloven. Minister van Kleffens was er in het geheel niet zeker van. dat het Nederlandsche parlement of het parlement van eenig land bereid zou zijn een dergelijke blanco-cheque te honoreeren. Het middel zou zijn. dat het land. waarvan een militaire bijdrage wordt verlangd, in staat wordt gesteld als lid zitting te hebben in de raad voor deze speciale gelegenheid. De Nederlandsche delegatie onder steunt van ganscher harte het Canadeesche amendement in dit opzicht. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde Minister van Kleffens voorts volgens een bericht van het „Netherlands Press Agency", dat hij persoonlijk van meening was. dat de eenige wijze waarop Nederland kan hopen compensatie te ontvangen voor de schade, welke in Nederland werd veroorzaakt, zou bestaan uit het annexeeren van een klein, doch vruchtbaar deel van Duitschland. Het Japansche vredesaanbod. In het Japansche vredesaanbod wordt verklaard, dat de militaire kracht van Japan nog zeer groot is en voldoende voor een langdurige oorlog, doch. aldus het betreffende memorandum „veel levens kunnen gespaard blijven, indien overeenstemming kon worden bereikt ter beëindiging van de vijandelijkheden.'' »r vraagt tijdelijk nette ZIT- VAPKAMER. Br. Lett. V. no. 3 v.d. blad. NET DAGMEISJE gevr., goede voeding en flink loon. Zondags vrij. Mevr. Hildering, Zaadmarkt 66 (Luttik Oudorp). te koop gevraagd „Boekenbeurs", Nieuwesloot 103 Alkmaar. Koorstraat 24, Tel. 2451 is wederom be schikbaar voor het houden van vergade ringen, bij'eenkomsten etc. 000. ter leen gevraagd voor reiding zaak, liefst van parti er. Br. Lett. V. no. 5, bur. blad. Gevraagd een IN PRIMA STAAT ZIJNDE FIETS op luchtbanden of 2 binnen- en 2 buitenbanden, ge negen te ruilen voor levensmid delen. Dr. Schaepmanstraat 32. Gevraagd een NET MEISJE voor dag, of dag en nacht. Mevr. Wanna van Houtenkade 47 Alkmaar. ikeWERKSTERgevraagd LK's LUNCHROOM, Houttil 5. rr. Wynne-Nijhoff, Nassaulaan vr. een MEISJE voor de och- luren (830—12.30) of een rkster voor 3 ochtenden in de k. Aanmelden 7 8 u. 's av. Gevraagd DIENSTBODE ot WERK- STER Nassaulaan 42. Mevr. de Boer, Maclaine Pont straat 28 Alkmaar, vraagt voor direct een FLINK NET MEISJE. VOORMEER 6. Vóór alles betere kwaliteit, lagere prijzen. Gevraagd een flinke WERKSTER, voor Maandag en Vrijdag, aanb. Emmastraat 107. Een DAGMEISJE gevraagd zelfst. kunn. werken. De Grand, Waag- plein 22.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3