DE VRIJE ALKMAARDER Vervulling van beloften! 2de Jaargang Dinsdag 29 Mei 1945. No. 650 PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST Officieele Publicatie. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mededeeling Chef Staf M.G. Besluit Vijandelijk Vermogen (E 133). Militair Gezag. Oproep verplegenden. Naar grooter zelfstandigheid van onze overzeesche gebiedsdeelen. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Uitreiking Tabakskaarten. Op Woensdag 30 Mei, Donderdag 31 Mei en Vrijdag 1 Juni a.s., zullen op vertoon van een 2e Distributie-stamkaart aan mannelijke in gezetenen, geboren in 1926 of vroeger, tabaks- kaarten worden uitgereikt in het uitreiklokaal aan de Ridderstraat. Het kantoor zal geopend zijn 'van 9-12 en van 1.30 tot 5 uur. Werkt mede aan een eerlijke distributie. Door de verstrekking van electnsche stroom is het nu mogelijk houdbare melk aan het publiek te verstrekken. Vanaf heden is het verboden melk clandestien te koopen of te verkoopen. Hierop zat streng worden toegezien, daar slechts de goede distributie van melk de onmisbare bo ter- en kaasproductie in de naaste toekomst kan verzekeren. 10e levensmiddelenverstrekking Zweedsche Roode Kruis. Op Dinsdag 29 Mei kan van 14 uur af op bon A 490 gratis een brood van 400 gram bij de bakkers worden afgehaald. De Dir. Gen. van de Voedselvoorziening maakt hef volgende bekend Het komt herhaaldelijk voor dat door de taillisten goederen verkocht worden op bonnen welke niet officieel door de Dir. Gen. zijn aan gewezen. Detaillisten worden gewaarschuwd zich te houden aan de officieele bonaanwijzing, aange zien ingeval van verkoop op niet geldig ver klaarde bonnen de meest ernstige maatregelen tegen hen genomen zullen worden, zelfs zal tot sluiting van het betrokken bedrijf kunnen wor den overgegaan, daar een handelwijze als de hierboven bedoelde de voedselvoorziening in ernstig gevaar brengt. Drnk „POA" n.v.. Allernaar Wereldnieuws in vogelvlucht. Tokio brandt nog steeds na de bombardementen van de afgeloopen dagen. Geallieerde vliegtuigen zetten hun aanvallen op het uitgestrekte strijd- tooneel in het Verre Oosten voort. Op Bougain ville (Salamonseitanden) hebben de Australische troepen belangrijke successen behaald en sterke stellingen op de Japanners veroverd. In Damascus en Beyroeth, de hoofdsteden van Syrië en de Libanon, was het gisteren vrij rustig. De Bond van Arabische staten zal vermoedelijk spoedig een bijeenkomst hebben met de ministers van Buitenlandsche Zaken van Syrië en de Li banon, welke momenteel samen confereeren. De Fransche gevolmachtigde in de Lev nt legde de verklaring af, dat Frankrijk niet de bedoeling heeft afbreuk te doen aan de onafhankelijkheid van Syrië en de Libanon, doch slechts zijn belangen veilig wenscht te stellen. In Rome is bekend gemaakt, dat vertegen woordigers van het Joego-Slavische en het ge allieerde hoofdkwartier nog steeds besprekingen voeren over Triëst. Vertegenwoordigers der geallieerde landen heb ben gisteren in Londen besloten tot het instellen van een Voorloopige Economische Raad voor Europa. Ook ons land is in deze Raad vertegen woordigd. De Britsche Admiraliteit maakte bekend, dat koopvaardijschepen in het Westen niet meer in convooi behoeven te varen en weer gebruik kunnen maken van alle navigatierechten. Er zijn aanwijzingen, dat Truman de samen komst der „Groote Drie" niet wenscht uit te stellen tot na de Engelsche verkiezingen, zooals Churchill heeft voorgesteld. Elecfrische stroom na gaslevering. Overste Ir. Van der Veen, hoofd van de sectie openbare werken van de landelijke staf Militair Gezag, heeft meegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, in het westen des lands de stroomvoorziening voor huiselijk gebruik te doen voorgaan bij de gasvoorziening, op grond dat anders vrijwel ieder electrisch zou gaan koken, hetgeen onmogelpk kan worden toegestaan. Omstreeks 6 weken voor de gaslevering kan geschieden, zullen de gasfabrieken van cokes worden voorzien voor technische werkzaam heden. welke aan de gaslevering moeten voor afgaan. Advertentieprijs: 15 et per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Zuiveringscommissie geïnstalleerd. De Provinciaal Militair Commissaris (P. M. C.) van Noord-Holland heeft Donderdag j.1. geïnstal leerd de Adviescommissie, die hem zal adviseeren betreffende de burgemeesters in deze provincie- Na ingewonnen adviezen van den Commissaris der Koningin en de gebundelde illegaliteit in deze provincie, heeft hij tot leden der commissie be noemdProf. Mr. G. van de Bergh te Amsterdam, voorzitter, Mr. A. Schenkeveld te Alkmaar, secre taris, Mr. A. C. G. van Proosdij te Amsterdam (drie z.g. outsider trait d' unionleden) en H. Nolet en Mr. J. in 't Veld resp. burgemeester van War- menhuizen en van Zaandam (twee z.g, insider trait d' unionleden). Omtrent de werkwijze dezer commissie volgen nadere gegevens. Een Federatie van Omroepvereenigingen. Wel zijn de verschillende omroepgebouwen in Hilversum weer door de vroegere eigenaars in bezit genomen, doch men schijnt er naar te stre ven, niet de oude verhoudingen op omroepgebied te doen terugkeeren. De verschillende omroepvereenigingen hebben zich in een Federatie vereenigd, waarvan Prof. Oranje, namens het college van vertrouwensman nen, de leiding heeft. Voorloopig zendt radio Hilversum de programma's van „Herrijzend Ne derland" uit. Het is te hopen, dat wij ook op dit gebied, niet iot de toestanden van voor 1940 terugkee ren, doch dat men daar. waar gezamelijk op getreden, dus voor de geheele natie uitgezonden kan worden, dat ook zal doen. Daarnaast moet de mogelijkheid open blijven, dat iedere groe peering zich op eigen tijden kan doen hooren, De benzinepositie. Naar het A. N. P. van een hooggeplaatsten Britschen officier verneemt, zal binnen een maand de benzinepositie hier te lande bevredigend zijn, dank zij de pijpleidingen, weike door Amerikaan- sche ingenieurs onder het Kanaal door Frankrijk, België en Duitschland zijn aangelegd. Deze leiding heeft een capaciteit van 45 millioen liter per dag. Ondanks dit feit zal toch niet ieder weer naar hartelust kunnen autorijden. Hier te lande is op zijn hoogst nog 15"/» van het vooroorlogsche aantal auto's aanwezig, zoodat het begrijpelijk is dat alleen de meest vitale diensten verlof zullen krij gen een auto of motorfiets te houden. Voor huwelijken sinds de bevrijding gesloten fusschen Nederlanders en vijandelijke onderdanen moet alsnog toestemming gevraagd worden van het M.G. Zonder toestemming is de rechtshandeling nietig, tenzij deze alsnog bekrachtigd wordt. De Militaire Contmissaris van de provincie Noord-Holland maakt bekend, dat de Kantoren van zijn Commissariaat gevestigd, Stadhouderskade 6. Amsterdam, onder het nummer 87731 tele fonisch te bereiken zijn. Verplegenden in het bezit van diploma A en B of beiden en 2e en 3e jaars leerlingverpleeg sters, die zich voor de verzorging van patiënten met verhongering in het Westen des lands, be schikbaar willen stellen, moeten zich onmiddelijk melden bij den Inspecteur of plv. Inspecteur van de Volksgezondheid in hun gebied. Zij moeten overleggen hun diploma en een verklaring van hun werkgeefster waaruit blijkt, dat deze er geen overwegend bezwaar tegen heeft, dat zij voor een tijdvak van 6 weken hun functie verlaten. Speciaal wordt er op gerekend, dat zij, die hun functie op het oogenblik niet uitoefenen, zich zooveel mogelijk melden. „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op de duur kunnen blijven bestaan, die niet gedragen wordt door de vrijwillige aanvaarding en de trouw van de overgroote meerderheid der burgerij" H. M. de Koningin. 6 December 1942. De luit.-gouv.-gen. van Ned. Indië, Dr. H. J. van Mook, heeft in zijn te San-Francisco gegeven schets over de na-oorlogsche reconstructie van het Nederlandsche Koninkrijk o.m. het volgende verklaard „Naarmate de bevrijding van Indië zich voltrekt, kan het voorloopige bestuur vertegen woordigende adviseerende lichamen uit het volk van de bevrijde gebieden benoemen. In deze eerste phase beeft bet een Raad van Departementshoofden gevormd, die tijdelijk met wet gevende macht onder leiding van den fungeerenden gouverneur is bekleed. In een later stadium zal, voor zoolang nog geen verkiezingen kunnen worden georganiseerd, een tijde lijke volksraad worden benoemd met een aanzienlijke meerderheid van Indonesische leden." De zinsnede uit de bekende redevoering van H. M. de Koningin van 6 December 1942 herhalend, zeide de Minister voorts: „Ik ben ervan overtuigd en de historié, zoowel als de rapporten uit het bezette gebied bevestigen dit, dat het na de oorlog mogelijk zal zijn het koninkrijk op te bouwen op de hechte grondslag van volledig gelijke rechten, wat de vol tooiing zal beteekenen van de geheele ontwikkeling in het verleden. Ook uit een rede. welke Dr. van Mook hield voor „Herrijzend Nederland, blijkt, dat men bezig is met de verwerkelijking van het streven, onze overzeesche gebiedsdeelen en hun bevolking grooter invloed in het bestuur van het Rijk te doen nemen. De luit.-gouv.«gen. verklaarde„Er worden stappen ondernomen om in Ned.-Indië, Suriname en Cura^ao autonome lichamen op te richten. De bedoeling is. een centraal lichaam te vormen, dat zal bestaan uit ministers, die deze gebiedsdeelen zullen vertegenwoordigen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1