E VRIJE ALKMA Jaargang Zaterdag 2 Juni 1945. No. 654 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING OPROEP ot het Nederlandsche volk. Wereldnieuws in vogelvlucht. Staking in Amsterdam. Massagraven in Nederland. Krijgen wij weer spoedig jam? Uitgave ihting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. j. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Ta»-CaUo. ministratie: Westerweg 27, Alkmaar. Drnk „POA." n.v., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.i». met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. e Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zich geroepen en verplicht tot het Neder- sche volk de volgende boodschap te richten: Ins volk heeft de vurig begeerde vrijheid einde- ontvangen het heeft God, den Heer der ge- :denis, daarvoor oprecht gedankt. Het kan bij niet vergeten, dat de bevrijding duur werd ald. o a. met het lijden van talloozen. die hun offerden in vast vertrouwen op de herrijzenis het vaderland. Wij beseffen, zeker wanneer Gods heiligen Naam hebben geprezen en ge- (t. hoe groote verantwoordelijkheid de her- en vrijheid ons oplegt. Voor ons volk in al lagen staal thans de groote taak: te toonen, wij de duur betaalde vrijheid waard zijn, dat en strijd ons hebben gelouterd en gestaald, 'e Christelijke Kerk, haar deel der verant- jirdelijkheid dragende, zal daarbij steeds wijzen 1 Jezus Christus, den waarachtigen Bevrijder der cld en op Zijn reddende Boodschap. Het is op 1 td daarvan, dat zij thans tot heel het Neder- Jlsche volk zegt: bouw Uw sociale leven op grondslag der christelijke gerechtigheid en onderlinge verantwoordelijkheid. De Kerk weet. alles wat daarover te zeggen valt, niet in één dschap kan worden samengevatdaarvoor en andere wegen gevonden moeten worden, h wil zij reeds nu, zoo duidelijk en concreet gelijk, uitspreken, dat het Evangelie in dit uur ons volksbestaan in het bijzonder tot radicale mdering dringt. n naam dezer gerechtigheid vraagt zij van het t. van de Overheid en haar ambtenaren, dat zwarte handel radicaal een einde hebbe, dat ruptie worde gebannen en het vertrouwen in ;ags- en controle-organen worde hersteld. Als nog langen tijd sober en misschien armelijk iet worden geleefd, eischl de gerechtigheid, dat tezamen in solidariteit dit lot zullen dragen; sbruik van vertrouwensposities ten eigen bate. 'oorrechting en weelde van enkele groepen i tegenover den grooten nood van het geheel strekt onduldbaar. n naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel volk, van de Overheid, werkgevers en bedrijfs- lers, dat de uit het buitenland terugkeerende leiders zoo spoedig mogelijk in eigen omgeving len worden ingeschakeld in het normale pro- dieproces. opdat zij ervaren, dat het vaderland arbeiders voor den wederopbouw „thuis" plaats weet te geven, waar zij kunnen werken leven. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij krachtige atregelen tegen alle oorlogswinst en vermogens- iwas tijdens en tengevolge van den oorlog; nood der verarmde gemeenschap gaat voor ven het fortuin van enkelingen. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van :1 het volk, in het bijzonder van werkgevers, pilaalbezitters en arbeiders, dat zij niet zullen ugkceren tot de schrijnende klassetegenstellingen feilen klassenstrijd van het verleden, maar alle ichten zullen inspannen tot een rechtsorde yan n arbeid, waarin de arbeider als verantwoor- lijk medewerker wordt erkend en zijn bestaans- kerheid is gewaarborgd. Slot, zie le kolom pagina 3. In Sirië is het tamelijk rustig. De Fransche troepen hebben het vuren gestaakt, doch hebben niet voldaan aan het Britsche verzoek zich in hun kazernes terug te trekken. In Carïo werden gisteren anti-Fransche de monstraties gehouden. Het Lagerhuis heeft het voorstel van de Brit sche regeering tot het geven van uiteindelijke zelfregeering van Birma goedgekeurd. President Trueman verklaarde gisleren in een persconferentie, dat het zwaarste deel van de oorlog tegen Japan nog voor de boeg ligt en dat, door het binnendringen in de binnenste Ja- pansche verdedigingsgordel, de Amerikaansche verliezen in de komende maanden nog wel hooger zullen worden. De Japanners produceeren nog 1500 vliegtuigen per maand en hebben 4 millioen man onder de wapenen. Binnen een jaar zal het Amerikaansche leger ongeveer 7 millioen man sterk zijn. Op Okinawa wordt nog steeds verwoed ge vochten. De Japanners verloren hier al 60.000 man. De overblijvende 45.000 doen alle moeite nog een nieuwe frontlinie te doen ontstaan. Gisteren zijn 30.000 arbeiders, die geplaatst waren bij de Gemeentelijke Arbeidsreserve (de vroegere werkverschaffing) in staking gegaan. Arbeiders bij de Bitumen-, Basalt- en Beton- Maatschappij sloten zich hierbij aan. Deze staking is vooral een protest tegen het uitvoeren der werken door de Nederlandsche Heide Maat schappij, welke door zijn houding tegenover de arbeiders en den vijand, een zeer slechte naam onder de arbeiders heeft. In de Hoog-Soerensche bosschen en langs de Zeeweg bij Zandvoort zijn massagraven ontdekt, waarin zich resp. 16 en 350 lijken van in de laatste maanden van de bezetting door de Duit- schers vermoorde Nederlanders blijken te bevinden. Nieuws uit San Francisco. De betrokken commissie van den Veiligheids raad te S. Francisco heeft na dagenlange beraad slaging de definitie van „agressie" gedelegeerd aan den veiligheidsraad zelf. De Fransche delegatie in San Francisco heeft heden een plan ingediend voor een billijke her verdeeling der bekende hulpbronnen van grond stoffen ter wereld onder controle van een inter nationale commissie. Het ook door Nederland ondersteunde Cana- deesche voorstel, volgens hetwelk een staat, welke moet deelnemen aan een actie van de veiligheids organisatie, het recht heeft deel te nemen aan de beraadslagingen van den veiligheidsraad en daarin aan de stemming deel te nemen, is door de vijf groote Mogendheden aanvaard. Een wedstrijd Engeland-Rusland in Berlijn? Mogelijk zendt Engeland, vóór het einde van de zomer, een internationale voetbalploeg naar het vasteland. Zij zal de meeste Europeeschelanden bezoeken en in het Olympisch Stadion van Berlijn zal een groote „zege'-wedstrijd gespeeld worden. Men is van meening, dat het de ideale plaats zou zijn voor de eerste internationale Engelsch- Russische wedstrijd en het is zeker, dat deze mogelijkheid onder oogen gezien wordt. Oproep. Om tot een zoo volledig mogelijke coördinatie van alle illegale ondersteuninsgroepen te geraken verzoekt het Nationaal Steunfonds alle groepen, die zich tijdens de Duitsche bezetting belast heb ben met de geldelijke verzorging van hen, die zich om ideële reden tegen de Duitschers verzet hebben, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met den Heer J. Soutendijk, Maclaine Pontstraat 36, Alkmaar administrateur van het N. S. F. voor het district Alkmaar. Vorengenoemde coördinatie wordt gewenscht geacht ten einde: le te bewerkstelligen, dat bij alle ondersteu ningen gelijke richtlijnen worden gevolgd; 2e zekerheid te verkrijgen, dat de uit te geven gelden op legaal verantwoorde wijze worden ge administreerd en beheerd; 3e de ondersteuning op zoo doelmatig moge lijke wijze te doen geschieden met zoo min moge lijk versnippering van arbeidskrachten; 4e de overgang van verzorging van de oude groepeeringen naar de nieuwe daarvoor in aan merking komende lichamen, zoo snel en geruisch- loos mogelijk te doen geschieden. Bekendmaking. Degenen die tijdens de Duitsche bezetting on dersteuning hebben genoten van daartoe werk zame groepen, kunnen binnen veertien dagen na heden aan hun laatste verblijfplaats tijdens deze bezetting, bezoek verwachten van degene, die tot dusverre de verzorging behandelde, teneinde hen over het verdere verloop ln te lichten. Een voorstel aan H.M. de Koningin van het Bevrijdingscomité te Alkmaar. Zooals bekend, bestaat het voornemen om ge durende drie dagen in de tweede helft van Juni overal in het land bevrijdingsfeesten te organi- seeren. Het Bevrijdings-Comité Alkmaar heeft zich echter met een verzoek tot H.M. de Ko ningin gewend, om deze feesten uit te stellen tot 31 Augustus, de verjaardag van H.M., en de daaropvolgende le September a.s., waarvoor het Comité de volgende redenen aangeeft: dat het niet gewenscht is, zoo spoedig na de feestelijkheden van de week van 14- 19 Mei j.1., tot herhaling daarvan over te gaan; dat in nog vele gezinnen onzeker heid bestaat over nog niet gerepatrieerde familieleden, terwijl ook velen reeds doods berichten ontvingen; dat de voedselpositie in West- en Midden- Nederland nog zoo is, dat deze een groot deel der aandacht van de bovolking in neemt dat momenteel gewerkt moet worden, en men vooral in landbouwkringen, in ver band met oogst- en hooitijd, ongaarne zou zien, dat in het midden der week de ar beid gedurende eenige dagen stilgelegd zou worden; terwijl als bijkomstge reden in het verzoek nog wordt vermeld, dat het nog niet mo gelijk is kinderen versnaperingen aan te bieden en ook het ontbreken van gas en electriciteit een handicap voor de feest viering zal blijken te zijn. Om al deze redenen, waarvan vele onze vol ledige instemming hebben, deden namens het Comité, de Voorzitter en Secretaris, resp. de heer F. H. Ringers en Mr. E. H. J. Wynne, H.M. het verzoek de bevrijdingsfeesten uit te stellen. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zijn eenige Conservenfabrieken te Eist (OB) vrijwel onbeschadigd uit den strijd, die 6 maanden aldaar gewoed heeft, te voorschijn gekomen. Men hoopt de productie met enkele weken te kunnen hervatten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1