Hoe kwamen de B.S. aan wapens? Sommige van onze lezers zullen misschien vreemd gekeken hebben, toen zij na onze bevrijding de behoorlijk bewapende B.S. te zien kregen. Wist vrijwel iedereen de laatste maanden wel iets te vertellen van geheimzinnige wapenleveranties vanuit Engeland, weinigen wisten toen nog maar, hoe het bij dergelijke „droppings" toeging. Wij ontleenen hier het een en ander aan mededeelingen van den heer Hans, contactman voor de pers in Gewest 13 van de B.S. en van enkele leiders van de stoot- en sabotagegroepen. V Slot: Oproep tot het Nederlandsche volk. In naam dezer gerechtigheid vraagt de Kerk van heel het volk. van den hoogstgeplaatste tot den eenvoudigste, van allen die verantwoordelijk heid dragen in eenigen tak van het economische, sociale en politieke leven, dat in hechte eendracht en onbaatzuchtigen gemeenschapszin niets worde nagelaten om den vloek en de schande der werk loosheid te voorkomen. Voor Overheid en volk, voor alle sociale groepen werkgevers en arbeiders, stedelingen en plattelanders, hoofd- en handarbeiders geldt dat alle persoonlijke- en groepsbaatzucht onvoor waardelijk wijke voor het welzijn van het geheel. Vooral in de maanden van hongersnood is de tegenstelling tusschen stad en platteland niet alleen verscherpt, maar ook op betreurenswaardige wijze vertroebeld; nu het uur is aangebroken van den ons allen opeischenden arbeid aan hel herstel van wat geschonden en verwoest werd. behoort wantrouwen, afgunst en wrok te worden uitgeroeid, heeft elke sociale groep en ieder persoonlijk eenvoudig te dienen, opdat ons volk naar vernieuwd bestek herrijze. De Kerk die in opdracht van haar Heer, dienend staaf te midden van het volk, voelt den nood der huidige samenleving smartelijk en diep en legt hem aan het geweten van ieder Neder lander. In dezen nood getuigt zij van de profe tische. apostolische liefde en verantwoordelijkheid, die Jezus Christus in de wereld ontstoken heeft en ontsteekt. Zijn geest leide ons volk voort op den weg tot waarachtige vernieuwing in gerech tigheid en vrede Namens den Urgentie-Raad van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk L. BOER, vice-presidenf. K. H. E. GRAVEMIJER, Secretaris. Nederlandsche mariniers in Amerika. Camp Lejeune in Noord-Carolina. In het heerlijke middellandsche zeeklimaat van Noord-Carolina, op een gebied, zoo groot als de provincie Utrecht, kan men getuige zijn van het voortzetten van een goede hollandsche traditie. Terwijl ons land onder de bezetting leefde en er geen plaats meer was voor onze wakkere marine, werd daar weer een nieuw gedeelte van dit prachtige korps opgeleid om de zaak van de vrij heid te dienen. Boven „Camp Lejeune" wappert de Nederlandsche driekleur, over het oefenterrein, dat onmidd liijk „Crooswijk" werd gedoopt, schal len Nederlandsche bevelen. Het eenige „Ameri- kaansche" aan het hoofdkantoor, is een geweldige automaat met Amerikaansche limonade, die bij de mannen snel populair is geworden. Al dragen de jongens Amerikaansche uniformen, al zijn die dan ook toegerust met Nederlandsche knoopen en distinctieven, al gaat het er soms Amerikaansch toe, de Nederlandsche geest leeft hier voort, zooals ook blijkt uit de benaming van het ziekenhuis, dat algemeen wordt aangeduid als „ziekenboeg". Ook de kampkrant, door de bewoners zelf verzorgd, sprankelt van oer-hollandsche soldatenhumor. Zoo worden daar in een prachtig klimaat, de uitstekende conditie van vrijwel alle recruten wijst het uit in een sfeer van goede onderlinge ver standhouding, mede de grondslagen gelegd voor het weer opbouwen van onze marine, gedurende vele' eeuwen de representant van Nederlandsche moed en ondernemingsgeest. De B.S. een militaire formatie. Het strijdend gedeelte van de B.S. is een militaire formatie en de leden er van zijn dikwijls voortgekomen uit de z.g. „knokploegen", Zij zijn het geweest, die tijdens de bezetting directe aanvallen heb ben verricht op den vijand, distributie kantoren hebben „gekraakt", politieke ge vangenen hebben bevrijd uit de handen van de S.D., spionnage van de V-l en V-II wapens hebben uitgevoerd. Zij ook waren het, die in het holst van de nacht erop uit trokken, om de per vliegtuig aangevoerde wapens in ontvangst te ne men. Want toen gebleken was, dat de wapens, die op de Duitsers werden buit gemaakt, bij lange na niet voldoende wa ren, werd door het bureau Bijzondere Opdrachten in Engeland, overgegaan tot wapen- en materiaal zendingen door mid del van vliegtuigen. Radio-telegrafisch contact. Door de lucht werden „wireless-opera- tors" naar hier vervoerd, die tot taak hadden radio-telegrafisch contact te leg gen tusschen ons en Londen. Vervolgens werden in de omliggende polders terrei nen gezocht, die geschikt leken voor het „droppen". Van elk terrein werden de coördinatiepunten opgegeven aan Londen en ieder terrein kreeg zijn eigen naam, b.v. Hilda of Morris. Was een terrein goedgekeurd, dan werd een bepaalde slagzin vastgesteld, die door de Engelsche radiozenders op een bepaald oogenblik werd uitgezonden. Ook werd een seinletter bepaald, die op het moment, dat het vliegtuig zich boven De voorloopige Alkmaarsche Jeugdraad. In Februari van dit jaar. dus nog tijdens de Duitscbe bezetting, kwamen 20 personen, vertegenwoordigers van de Alkmaarsche jeugd- vereenigingen en groepeeringen, bijeen, om over te gaan tot stichting van een voorloo pige Alkmaarsche Jeugdraad, die ten doel heeft a. De opvoeding der jeugd tot een goed staatsburger. b. Behartiging der belangen van de jeugd t.o. de overheid. c. Bevordering van de saamhoorigheid der Nederlandsche jeugd. d. Medewerking aan de opvoeding der ongeorganiseerde jeugd. De voorloopige Jeugdraad bestaat uit 14 personen. Het is de bedoeling dat vereeni- gingen, die zitting hebben in de raad, geheel zelfstandig blijven en dat de raad zich niet bemoeit met de interne aangelegenheden der vereenigingen. Ook de schoolvereenigingen zullen tot de raad toetreden. Tijdens de bezetting had de raad de be schikking over een illegaal orgaan: De Jonge Stem", dat verspreid werd in de Zaanstreek en in Alkmaar en dat iedere 14 dagen ver scheen. Hierin werden reeds de moeilijkhe den en mogelijkheden voor de tijd na de be vrijding besproken. Aan de voorloopige Jeugraad werd een commissie van advies toegevoegd, bestaande het afwerpterrein zou bevinden, zou wor den uitgezonden. Was de slagzin vernomen, dan bega ven de ploegen zich in het holst van de nacht, naar de aangegeven plaats en de rood en groene terreinlanpen werden uitgezet. De vliegtuigen kwamen meestal langs een omweg via Amsterdam en de Zuiderzee en naderden met zacht draai ende en- afgezette motoren het afwerp terrein. De terreinlampen werden ontsto ken en onafgebroken werd de herken- ningsletter uitgezonden. Het groote moment. Als alles goed ging werd een zwakke knal gehoord en hingen 24 tot 30 para chutes in de lucht. Aan iedere parachute hing een bus van ong. 2 m., gewicht 75 kg., waarin de wapens en het materiaal verpakt zaten. Alle „containers" moes ten worden opgezocht en om elk spoor van het nachtelijk werk uit te wisschen werden de parachutes in de leege bus sen gestopt en onder water verborgen. De wapens werden dan verder per melk- auto of per schuit naar hun bestemming vervoerd. Behalve lichte machinegeweren en pantserbrekende racketwapens, hand granaten en springstoffen, werden op deze wijze ook wel medicamenten voor burgerlijk gebruik afgeworpen. Er zijn afwerpterreinen, waar op deze wijze tientallen „droppings" plaats von den, die meer dan honderdduizend kg. aan wapens opleverden. In totaal zijn hierdoor ongeveer 6.000 man van het strijdend gedeelte der B.S. van wapens voorzien. uit een drietal oudere, erkende opvoeders. Tbans, in de vrijheid, beeft de Jeugdraad reeds een vertegenwoordiger in bet Bureau voor bet Repatrieeringswerk en is de organi satie van sport- en spelmiddagen voor de schoolgaande jeugd ter hand genomen. (Men zie onze publicatie in bet nummer van gis. teren). Verder stelt men zich o.m. voor een mu ziekgroep te vormen, jeugdavonden te hou den, en een comité voor vacantiebezigheden voor de schoolgaande jeugd te stichten. Van den Burgemeester heeft men reeds de be schikking gekregen over het terrein der voor malige Wielerbaan en de toezegging, dat ook het Sportpark zal mogen worden gebruikt. Men hoopt door aansluiting bij en krach tige medewerking aan de Federatie der Ned. Jeugdorganisaties (momenteel de Ned. Jeugd Gemeenschap) het gestelde doel zoo dicht mogelijk te benaderen. Een woord van lof aan de besturen der Alkmaarsche Jeugdvereenigingen, die blijk baar niet van plan zijn bij de pakken te blijven zitten, is hier zeker alleszins op zijn plaats. Leden van de Koninklijke Marine, die uit Duit- sche krijgsgevangenschap terugkeeren, worden volgens een bekendmaking van den Schout-bij nacht, Maritiem commandant in Zeeland, doorge zonden naar het marinekamp te Sluiskil, waar zij van geld en militaire kleeding worden voorzien, om daarna met verlof te gaan. f Wat befeekenf „JEEP"? De snelle autotjes op hooge wielen, waarvan de geall. troepen gebruik maken, worden „jeeps" genoemd. Dit blijkt een afkorting te zijn van „General Purpose' (gee-pee). hetgeen beteekent: voor alge meen gebruik. Deze autotjes kunnen van alles en zijn voor alles te gebruiken, het geen de vermaarde Popeye. de zeeman, in deze oorlogsjaren op het idee bracht, zich een hondje aan te schaffen, dat ook van alles kan, het van den grootsten buil- dog wint. altijd op zijn pootjes terecht komt, enz. Wij hopen binnenkort Popeye met zijn hondje Jeep en ook nog met „Olijfie" te zien. Of wisselde hij haar voor het hondje in? -J

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3