DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Maandag 4 Juni 1945. No. 665 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Uitgave Stichting „De Vrije Allernaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Druk „POA" n.Y., Alkmaar Advertentieprijs: IS ct per zn.au met een minimum van f 1.80. Abonnementsprijs: 25 ct per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Zijn er N.S.B.-ers onfsnopt? Geruchten over de Alkmaarsche interneeringskampen. Naar aanleiding van het gerucht over het ont snappen van gevangenen uit het kamp aan het Dr. Schaepmanplein en dat over een binnen het kamp Westerweg gepleegde aanslag, kunnen wij mededeelen dal deze geruchten elke grond missen. Naar de beteekenis van een waarschijnlijk onbe duidend incident buiten één der kampen wordt een onderzoek ingesteld. Wij zagen met voldoening dat de commandant van het kamp Westerweg door het laten plaatsen van rietmatten het contact tusschen geïnterneerden en de buitenwereld weer geringer maakte. Het komt ons echter voor dat het toezicht op dit contact, speciaal bij de in de stad tewerkgestelde gevangenen, nog steeds niet afdoende is. De eerste repatriëerenden komen thuis. Alkmaar eindpunt van het traject. Zaterdagmiddag arriveerde hier de eerste trein met repatriëerenden uit het Oosten. Een vijftigtal lerugkeerende Nederlanders, voorloopers van de groote stroom, werden door de repatriëerings- commissie ontvangen, geregistreerd, gevoed en indien noodig gekeurd, waarna ze per auto van het M.G. naar hun woningen, of. indien ze niet in Alkmaar woonachtig waren, naar de Burge meesters hunner woonplaatsen, gebracht werden. Bnrgemeester van Kinschot heette de eerste lingen hartelijk welkom en verzekerde, dal van overheidswege alles gedaan zal worden om de repatriëerenden te helpen en weer aan het normale Nederlandsche leven te doen gewennen. Dat de stemming onder deze menschen waarvan velen reeds jarenlang van huis weg geweest zijn goed was. laat zich denken. Het ligt in de bedoeling dat iedere dag een dergelijk transport in Alkmaar, dat het eindpunt van het treintraject uit Amersfoort is, aankomt. SPORT. Alkmaarsche BoysAlcmaria 0-5. In een - ondanks de groote overwinning van Alcmaria - toch spannende wedstrijd, leden de Boys een eigenaardige nederlaag. Het grootste deel van de ontmoeting waren zij in de aanval, doch door het uitstekende werk van doelman Avink slaagden zij er niet in te doelpunten. De eerste helft gaf veel vuurwerk voor Avink's doel. doch aan de andere kant vielen de eerste doel punten door een strak schot van de Buyser en uit scrimmage door van Wieringen. Na de rust waren verschillende spelers vol komen uitgespeeld, hetgeen het tempo drukte. Weer moest Avink vele malen optreden tegen gevaarlijke kopballen van Goudsblom en ve nijnige schoten van Runia. De Boys waren ech ter zoo opgedrongen, dat uit gevaarlijke uitval len van de Alcmaria-voorhoede Van Wieringen en Paulisse de stand op 5-0 konden brengea. De overwinning was verdiend, doch geflatteerd; de Boys hadden zeker een tweetal doelpunten verdiend, doch de doelverdediger speelt nu een maal ook mee Baseball. Zaterdagmiddag speelde een Alkmaarsch Base- ball-team tegen een Canadeesch negental. De Alkmaarders. die deze nationale Canadeesche sport slechts van school kenden, verwachten volledig ingemaakt te worden. Het viel echter nogal mee: de strijd ging gedurende de eerste vijf innings gelijk op. In de 6e inning echter, toen de Canadeezen drie honken bezet hielden, sloeg een hunner een prachtige home-run slag, hetgeen hun voorsprong met 4 punten verhoog de. Vooral in het veldwerk waren de Cana- Nationaal Volks Herstel. De oorlog is over ons land heengeraasd. Niet alleen, dat door de oorlogshandelingen hare en goed van vele duizenden inwoners totaal ver nietigd werd, de systematische leegplundering van ons land door de Duitschers heen tot gevolg had, dat ook in gebieden, die van de directe oorlogsvoering practisch niets gemerkt hebben talloos vele landgenooten de meest noodzakelijke levensbehoeften, zooals kleeding, dekking en huisvesting moeten ontbeeren. Nationaal Volks H rstel beoogt aan de meest dringende behoeften van vele duizendtallen landgenooten tegemoet te komen. Alle Nederlanders dienen het als hun plicht te beschouwen deze actie zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. Vooral zij, die het geluk hadden minder zwaar of in het geheel niet door de oor logsvoering getroffen te worden, moeten op dit moment voor hun minder gelukkige landgenooten in de bres springen. Daarom steunt het Nationaal Volks Herstel I Zie de advertentie in dit blad. De Toestand in de Levant. Fransch burgers en soldaten worden momen teel. onder bescherming van Britsche troepen, uit de Syrische en Libaneesche steden geëvacu eerd. Het publiek neemt een zeer vijandige houding tegea de Franschen aan. Een Britsche Militaire missie stelt een onder zoek in naar het neerschieten van Syrische ea Libaneesche gijzelaars door Fransche troepen. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Syrië verklaarde, dat elke internationale commissie die de Fransche beweringen, dat de Syriërs de Fran schen hebben aangevallen, zou willen onder zoeken, alle mogelijke faciliteiten zal worden verleend. Bij het bombardement van Damuscus zijn 400 personen gedood. 500 gewond en 100 worden nog vermist. Vandaag zal in Cairo de vergadering van de Arabische bond beginnen. De Padvinderij weer Paraat I Plechtige bijeenkomst op het sportpark. Zaterdagmiddag om drie uur werd met een plechtige bijeenkomst het werk van de afdeeling Alkmaar van de N.P.V. weer opgevat, na de periode van gedwongen rust. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Burgemeester. Met het hijschen van de vlag onder het brengen van het saluut werd de bijeenkomst geopend, waarna de Padvinderswet werd voorge lezen. De leider van de N.P.V. hier ter plaatse, de heer Massink, sprak daarop de jongens toe, er op wijzend, dat een verantwoordelijke taak, ook voor de Padvinderij in de toekomst was weg gelegd. De geloften werden opnieuw afgelegd, waarna alle Welpen tot de verkenners overgingen. De plechtigheid werd gesloten met het brengen van het saluut aan de vlag. Wij hopen, dat de padvinderij die zoo een be langrijke opvoedende taak vervullen kan, ook hier ter plaatse, een periode van groote bloei te gemoet gaat. Past op voor fietsendieven. De laatste dagen is bij de politie herhaalde malen aangifte gedaan van diefstal van onbeheerd staande rijwielen. Het publiek dient wel te be denken, dat al zijn we nu van de georganiseerde roofpartijen van de Duitschers verlost, de men taliteit van de zwijntjesjagers niet veranderd is. De roofzucht van deze individuen wordt veelal nog versterkt door het geflonker van de vele nieuwe karretjes, die sedert de bevrijding op de weg verschenen zijn. Laten dus vooral de gelukkige bezitters van zulke rijwielen dubbel voorzichtig zijnl deezen met keihard gooien en prachtig beheerst vangen in de meerderheid. De aardige wedstrijd, die zoo goed was bevallen, dat a s. Woensdag avond in Bergen een revanchepartij gespeeld zal worden, eindigde met een eervolle 15-4 neder laag van de Alkmaarders. Beruchte Alkmaarsche N.S.B.-misdadiger gepakt. Poging tot doorsluipen ver ij del d. Zaterdag bij hef interviewen van de repa- trieërenden, die in .Kinheim" een warme maal tijd genoten, bleek het onzen reporter, dat zich onder deze menschen een zekere Pietersma be vond. een man die honderden Alkmaarsche mannen en jongens naar concentratiekampen en Duitschland gedeporteerd heeft en die o.a. één van de leden van de staf van de Vrije Alkraaarder zooals men zal weten bestaat onze staf hoofd zakelijk uit oud-illegalen voor l'/i jaar naar een Duitsche strafgevangenis gezonden heeft. Pietersma, dien velen van onze lezers zich nog wel zullen herinneren, was gedurende de bezetting ambtenaar op het Gew. Arbeidsbureau alhier en tevens W.A.-man. Slechts rijke boerenzoons, die genoeg boter en spek konden aanvoeren, vonden in zijn oogen genade en wisten zich bij hem een Ausweis te verschaffen. Anderen werden zonder mededoogen gedeporteerd. Tenslotte werd zijn handelwijze zelfs de Duitschers te bar, die hem na een geruchtmakend proces naar een K.Z.- lager hebben gestuurd. De op onze aanwijzing gearresteerde misda diger werd o.m. bewaakt door een N.B.S.-er. die door hem een half jaar in Vught heeft door gebracht. Toen de jongen zijn beul zag. sprongen de tranen hem in de oogen Nu zal Pietersma, die er na zijn verblijf bij zijn .vrienden" niet bar florissant uitzag, hier. temidden van zijn slachtoffers, terecht moeten staan. Reizigersverkeer. Zaterdagmorgen 2 Juni is bericht binnengeko men, dat niemand den rijweg Amsterdam-Haarlem mag passeeren, tenzij voorzien van een pas. In het algemeen wordea passen slechts uitge geven aan hen, die een dringende reden hebben om te reizen. (Wederopbouw, voedselvoorziening, ernstige ziektegevallen, sterfgevallen, enz.). Zij, die meenen, voor een dergelijke pas in aanmerking te kunnen komen, moeten daarvoor bewijsmateriaal bij zich hebben (doktersverklaring, oproep e.d.). De passen worden uitgegeven dooi het M.G., Huize Voorhout en wel eiken dag van 9-11 uur en van 14.30-16 uur. Aanmelden bij de Wacht. Zij, die reeds schriftelijk een pas hebben aange vraagd, moeten zich alsnog melden. Nog kan medegedeeld worden, dat het verkeer over den Afsluitdijk geheel verboden is. Zij, die zich thans in het district Alkmaar be vinden en hun woonplaats hebben ten Zuiden van de lijn Haarlem-Amsterdam, kunnen alsnog een pas krijgen voor de terugreis. (Dit laatste geldt natuurlijk alleen voor hen die naar aan leiding van de eerste bekendmakingen - reisverbod voor geheel Nederland opgeheven - naar district Alkmaar zijn gereisd. Ter navolging. Een paar bewoners van de Coreansstraat namen één dezer dagen ket initiatief zich per circulaire tot de mede bewoners van deze straat te wenden. In deze circulaire werd gewezen op de ontluistering van deze straat door hat om kappen van boomen in de dagen van de groot ste brandstoffennood en werd een bijdrage ge vraagd voor het weer beplanten. Dit initiatief is reet groot succes bekroond. Op de inteekenlijst werd in één dag een bedrag van ruim f 300.opgehaald bij de 40 ge zinnen in deze straat. Nog deze week zal het bedrag den Burge meester van Alkmaar worden aangeboden, met het verzoek dit najaar deze gelden voor de beplanting van de Comansstraat te willen be steden. Een voorbeeld dat navolging verdient 1

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1