DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Dinsdag 5 Juni 1943. No. 656 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De vooruitzichten voor de Zuivelproductie Uitgavs Stichting „Da Vrija Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: B. Tas-Cello. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Druk „POA" n.Y., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.n een minimum van f 1.50. met Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Afscheid en dank van en aan hef Engelsche volk en de B. B. C. Zaterdag bracht de Minister-President Prof. Gerbrandy vergezeld van den Minister zonder portefeuille, Jhr. Michiels van Verduynen een af scheidsbezoek aan Minister Churchili. Zaterdag avond sprak Prof. Gerbrandy via de B.B.C. tot het Engelsche volk. In zijn rede gaf hij uiting aan de dank van het Nederlandsche volk voor de gastvrijheid en de hulp van het Engelsche volk, waarbij de Minister het bijbelsche woord aan haalde: .Het is goed in Uw huis te zijn." Prof. Gerbrandy wees op de nauwe betrekkingen, die er bestaan lusschen Engeland en Nederland en riep Minister Churchili een hartelijk vaarwel toe. .Als gij komt in Nederland", zoo zeide de Minister, „en gij zult komen, zal U een groolsche ontvangst ten deel vallen. Grootscher zal echter nog het moment zijn, waarop wij samen zullen staan in Singapore en Batavia." Zaterdag was een dag van afscheid, want ook Radio Oranje had zijn laatste uitzending uit de B.B.C.-studio's. De bekende sprekers Den Dool aard en De Jong, namen afscheid van hun taak. die zij gedurende deze oorlogsjaren met zooveel liefde en toewijding hebben vervuld. Den Doolaard wees er op, dat, hoewel „de stem van strijdend Nederland" niet meer vanuit Londen tof ons zal komen, het toch „strijdend Nederland" moet blijven, want in Indonesië smachten onze land en rijksgenooten naar verlossing uit de afschuwe lijke onderdrukking door de Jappen. De Jong bracht speciaal dank aan de B.B.C. voor de groote hulp. die zij Radio Oranje steeds heeft verleend. Tot slot, werd als uiting van die dank baarheid het Engelsche volkslied gespeeld en ge heel tot slot van de uitzending het „Wilhelmus". Wij sluiten dit artikel niet, zonder op deze plaats de groote dank van ons allen uit te spreken, die wij voelen ten opzichte van Radio Oranje en degenen, die ons zoo dikwijls steunden in ons verzet en de moed en het vertrouwen van het Nederlandsche volk verhoogden, n.1. de be kende omroepers van R.O.de Rotterdammer, Den Doolaard en L. de Jong. Vraaggesprek mef een deskundige „Of de zuivelfabrieken weer op normale wijze zullen kunnen werken, zal geheel afhangen van de aanvoer van steenkolen", verklaarde een des kundige op zuivelgebied, die wij een dezer dagen eens vroegen naar de vooruitzichten voor de zuivel productie in de nabije toekomst. „Naast steen kolen als brandstof hebben wij deze noodig voor de opwekking van elecfrische energie, zonder welke de meeste fabrieken de werktuigen niet in bedrijf kunnen stellen. Ook de vorming van een wintervoorraad melk in de vorm van melkpoeder is onmogelijk, indien de kolenaanvoer niet ver zekerd is. In nauwe samenwerking met het M.G. wordt dan ook al het mogelijke gedaan, om de kolenaanvoer te regelen. In verband met het sterk gedesorganiseerde vervoer zijn de vooruitzichten wat dit betreft niet bijster gunstig." „Door het aansluiten van de eleclrische stroom is het de zuivelfabrieken nu toch weer mogelijk de melk goed te houden?" „Inderdaad, hierdoor kunnen de fabrieken de aangevoerde melk weer koelen, zoodat deze niet meer kunstmatig gezuurd behoeft te worden, zoo als de laatste paar maanden veelal moest ge schieden om de melk voor bederf te vrijwaren." „Waf denkt U van het melkrantsoen?" Nu de clandestiene melkverkoop door de boeren zoo goed als tot het verleden is gaan behooren, is de melkaanvoer zoodanig gestegen, dat voor de week ingaande 3 Juni het melkrantsoen voor De N.V.B. ook ia Alkmaar Actief! Zondagmiddag had ten huize van Mr. D. Bosscher, de verbindingspersoon voor Alkmaar met het Hoofdbestuur der Nederlandsche Volks beweging, een bespreking plaats met een groep in deze beweging geïnteresseerde personen. Hoewel voor verschillende der aanwezigen de toekomstplannen der N.V.B. nog niet geheel duidelijk waren, bleek men het wel eens te zijn met de beginselen waarvan deze uitgaaf en was men dan ook bereid als Commissie van Aan beveling op te treden. Binnenkort hoopt men verschillende hoofdbe stuurders der N.V.B. uit te noodigen om in Alkmaar nadere toelichting op het doel en streven der beweging te komen geven. Dezer dagen zal in de Schoutensfraat No. 11 een winkel geopend worden waar men het ver korte programma en ander propagandamateriaal der N.V.B. kan krijgen en abonnementen op Je Maintiendrai kan opgeven. Ook zal men daar gaarne financieele bijdragen ter ondersteuning van hef werk der N.V.B. ontvangen, terwijl er tevens gelegenheid zal bestaan de N.V.B. door adhaesiebetuigingen moreel te steunen. Dergelijke adhaesiebetuigingen worden ook gaarne ingewacht bij de volgende personen, wel ke de Commissie van Aanbeveling vormen J. N. Akkerman, H. E. van Amerongen-Dek- kers, Dr. Th. van Beek, J. F. Ie Blansch, Mr. D. Bosscher, M. Coerts, M. Cornelisse, Dr. C. M. Hoogenboom, A. Kommer-v. d. Zwaard, H. Molfzer, Mej. G. Nierop, A. Olivier, J. F. H. Plas, M. J. Roggeveen, Drs. C. van Rossem, E. Tas-Callo, C. B. Termaat, I. Vleugel, H. E. Wiebols. K. de Wilde, Mr. E. H. J. Wynne, R. J. Zwaan. Wereldnieuws in vogelvlucht. Een der voornaamste Russische gedelegeerden is uit San Francisco plotseling naar Moskou ontboden. Men vermoedt dat dit verband houdt met het veto-vraagstuk. De commandant der Amerikaansche troepen in China verklaarde dat in dit gebied zeer spoedig een groot offensief zal beginnen. Leiders van de Moslem in Britsch-Indië en Londen hebben de ontruiming van Syrië en de Libanon door buitenlandsche strijdkrachten geëischt. Ook de neutralen zullen later tot de wereld- veiligheidsorganisatie kunnen toetreden. De Australiërs hebben op Tarakan een belang rijke heuvelstelling veroverd. Geallieerde troepen zijn geland in Britsch-Borneo jn de buurt van Sandakan. Hedenmorgen wierpen Amerikaansche super vestingen 3000 ton brandbommen op de haven plaats Kobe in Japan. personen boven 18 jaar tot 2V2 liter verhoogd is. Misschien dat er nogmaals een kleine ver hooging gegeven kan worden. Hierbij moet be dacht worden, dat de zuivelfabrieken in Noord holland ook voor Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek moeten bijspringen. Hieraan namen in andere jaren ook Friesland en Groningen deel, maar thans staat door de vervoersmoeilijkheden Noordholland hier alleen voor.' „Wanneer de fabrieken hopelijk binnenkort weer gaan draaien, zou dan spoedig boter be schikbaar komen?" „Het is de bedoeling, dat ingaande 3 Juni de fabrieken weer volledig in bedrijf gaande voor consumptie bestemde melk zal worden gepasteuri seerd en op 2,50% vet worden gestandaardi seerd, terwijl de andere melk tot 40 kaas zal worden verwerkt. Er zal echter heel zuinig met de brandstof omgesprongen moeten worden, wil het aanstonds niet vastloopen. De geschetste melk- verwerking zal het mogelijk maken ook de bofer- productie ter hand te nemen, maar slechts op Commissie geïnstaleerd. Woensdag 30 Mei heeft de Militaire Commissaris (M.C.) in het District Alkmaar de Commissie van Advies tot vrijlating geïnstalleerd. Deze Commissie bestaat uit: Voorzitter: Kolonel b.d. H. Riem, Alkmaar SecretarisJ. Plas, Alkmaar Leden: Ir. J. D. A. M. ten Brink, Alkmaar Dr. R. C. Posthuma, Warmenhuizen H. Nielen, wn. burg. van Castricum Dr. G. Hoeneveld, Almaar Mr. A. M. baron van Tuyl van Serooskerken Het secretariaat is gevestigd in Huize Voorhout, kamer 62. Zooals men weet, zijn direct na de bevrijding door de B S. talrijke aanhoudingen verricht. Het waren NSB-ers, leden van de landwacht, zwart handelaren e.d., die toen „opgepikt" werden en in verschillende kampen werden ondergebracht. Van hen zijn er naderhand verschillende weer vrijgelaten, omdat bleek, dat zij ten onrechte waren aangehouden. Over die vrijlating beslist Mr. A. M. baron van Tuyl van Serooskerken, die daartoe door den M. C. is aangewezen. De mannen en vrouwen, die thans naar de diverse kampen gaan. zijn echter in bewaring ge steld. Over hun vrijlating kan dus niet direct wor den beslist. Immers, die beslissing neemt alleen de M.C. en deze doet dat slechts na het advies van de betreffende commissie te hebben ingewonnen. De commissie, die geheel los van denOpsporings- dienst staat bestudeert de binnengekomen klachten en verweerschriften, hoort ook de Opsporings dienst (die op de zittingen van de Commissie ver tegenwoordigd is) en brengt tenslotte een rapport uit, waarin al dan niet tot vrijlating van een be paald persoon wordt geadviseerd. Aan de hand van dit rapport neemt dan de M.C. zijn beslissing. De kapitein J. Werkman Aanmelding verpleegsters. Verplegenden in het bezit van diploma A en B of beide en 2e- en 3e-jaars leerlingverpleegsters, die zich voor de verzorging van patiënten met verhongering in het Westen des lands, beschik baar willen stellen, moeten zich onmiddellijk mel den bij den Inspecteur of plv. Inspecteur van de Volksgezondheid in hun gebied. Zij moeten overleggen hun diploma en een verklaring van hun werkgever, waaruit blijkt, dat deze er geen overwegend bezwaar tegen heeft, dat zij voor een tijdvak van 6 weken hun functie verlaten. Speciaal wordt erop gerekend, dat zij, die hun functie op het oogenblik niet uitoefenen, zich zooveel mogelijk melden. Na beoordeeling door den Inspecteur of plv. Inspecteur' van de Volks gezondheid, moet men zich vervoegen bij den Militairen Commissaris, die verdere maatregelen zal nemen. Salaris, voeding en onderdak zullen ter plaats» van tewerkstelling geregeld worden. De Militaire Commissaris in de Proyincie Noord-Holland. bescheiden schaal. Er blijft immers nu meer melk vet in de consumptiemelk en de kaas achter dan tijdens de bezetting, toen meest ondermelk in consumptie werd gebracht en slechts 10% der kaasproductie 40 -(- mocht zijn. De verwachte boterverstrekking zal daarom gezien moeten wor den als een onderdeel van de vetverstrekking. De aanstonds bekend te maken boterbonnen zullen dan ook gehonoreerd moeten worden met boter of margarine of vet. al naar gelang er in een district beschikbaar zal zijn. Aangezien onze veestapel nogal wat inge krompen is, de kunstmest voor de weilanden nog ontbreekt en zeer zeker ook nog een wintervoor raad aangelegd zal moeten worden, wilde onze zegsman het publiek wel waarschuwen zich geen overdreven voorstellingen te maken van de te distribueeren hoeveelheden zui vel. De toekomst behoeft echter niet met bezorgdheid tegemoet te worden gezien. Er mag verwacht worden dat door gezamenlijke activiteit, de zuivelproductie een voorspoedige tijd tegemoet gaa t.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1