DE VRIJE ALKMAARDER D-DAY 2de Jaargang Woensdag 6 Juni 1945. No. 657 Politieke Perspectieven DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING BONNEN LOS GELDIG. f Uitgave Stichting „De Vrije Allernaarder" i.o. Directeur: M. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Wnd. HoofdredacteurJan C. Reuvers AdministratieWesterweg27, Alkmaar. li. In ons vorige artikel wezen wij er reeds op. dat voor velen, die niet naar hun partij, waar ze tot Mei 1940 lid van waren terug zullen keeren en voor hen. die pas in deze jaren hun mede verantwoordelijkheid voor het politieke leven zijn gaan voelen, de Nederlandsche Volksbeweging een nieuw (voorloopig) politiek tehuis zal kunnen zijn. Dit huis heeft wel reeds eerder bewoners gehad (de Unie, tevoren ook E. d. D.) en in het verleden zijn er al wel eens onaangenaamheden met de buren ontstaan, maar wij meenen, dat wij na de jaren dat het huis leeg stond, nu geen oude burenruzies uit de sloot moeten halen, maar eens onder het oog moeten zien, of dit huis met zijn bekende gastvrijheid (lieden van zeer uiteen- loopende pluimage trof men er steeds aan), een tehuis zal kunnen worden, waar men in ge meenschappelijke arbeid en in goede verstand houding samen zal kunnen werken, tot heil van ons volk. Uil de bekende .Oproep" blijkt, dat de N.V.B. in een periode van vrije discussie wil trachten te komen tot vernieuwing op politiek, geestelijk, sociaal en economisch gebied, waarbij men wil uilgaan van volstrekte normen als barmhartigheid, gerechtigheid, waarheid en naastenliefde, terwijl men zijn streven samenvat in de term .persona listisch socialisme". Voor die periode van vrije discussie, o.i. on ontbeerlijk om in Nederland tof een doorbreking van verouderde parfij-indeelingen te komen, kan de N.V.B. ongetwijfeld baanbrekend werk ver richten. Ook zal een ieder hier zijn stem kunnen laten hooren. daar de N.V.B. principieel demo cratisch is èn uitgaat van normen, die inderdaad voor ieder geldend zijn. Vragen rijzen pas, wanneer wij raken aan de term .personalistisch socialisme Blijkens de publicaties kan de N.V.B. voor zijn socialisme de klassestrijd niet meer aan vaarden als vruchtbaar beginsel om tot maat schappelijke vernieuwing te komen. Als nieuwe, geestelijk grondslag stelt men „de verantwoorde lijkheid in de gemeenschap". Een ontwikkeling, die ook reeds in de kringen der vroegere S.D.A.P. duidelijk zichtbaar werd, wel blijft het een groote vraag, of de nieuwe benaming, welke nog niet geheel duidelijk en zeker typisch intellectualistisch is. vat zal krijgen op de minder „geschoolde" arbeiders. In hel van een nieuw voorvoegsel voor ziene socialisme zal men in de kringen der S.D.A.P. veel bekends terugvinden. Iets, wat men in deze kring slechts toe kan juichen, daar hieruit blijkt, hoezeer het soc. dem. streven ook in Nederland doorgewerkt heefl. Nieuwe mogelijkheden moeten echter geschapen worden en daarbij doet het er niet toe, of de berg naar Mohammed of Moham med naar de berg komt, als de noodzakelijke vernieuwing van ons maatschappelijk leven maar tot stand komt en oude scheidslijnen maar door broken worden. Of de mogelijkheid van de N.V.B. om tot een groote, progressieve volksbeweging te worden tot verwerkelijking komt. hangt o.i. eenerzijds af van de houding der S.D.A.P. en van de al of niet terugkeer der R.K.S.P.. anderzijds van de houding en stevigheid van principe der N.V.B. zelf, dus van de uitwerking van haar programma in de practijk. Blijkt deze houding inderdaad principieel te zijn. dan zal een groot deel van ons volk de N.V.B. als nieuw politiek tehuis kunnen aanvaarden. Mocht zij daarin teleurstellen, dan verwachten wij, dat een Volkspartij, die ter linkerzijde staat, groote aantrekkingskracht op die massa uit zal oefenen. Hoe hef zij. in ieder geval zal er een ver- Druk „POA" n.Y., Alkmaar De Coloradokever. Men schrijft ons van bevoegde zijde. Vele menschen beseffen niet ten volle, hoe groot de gevaren zijn, die het optreden van de coloradokever met zich mede brengt. Daarom heel in het kort de voornaamste gevaren. Dat de kever en de larven de aardappelplanten totaal kaal kan vreten is al erg genoeg. Dit ge vaar is niet denkbeeldig in verband met het feit, dat een enkele kever per seizoen 1000000 nako melingen geven kan. Vele landen echter verbieden den invoer van land- en tuinbouwproducten uit landen en streken, waar de coloradokever voorkomt. Weer andere landen leggen bij den invoer groote moeilijkhe den in den weg. Het belang van de voedselvoorziening van het oogenblik en van de toekomst eischt dus, dat de coloradokever wordt uitgeroeid. In den loop van deze week kunnen de larven worden verwacht. Dan moet grondig worden ge spoten met een oplossing van 300 gram Calcium- arsenaat per 100 liter water. Deze stof kan gemengd worden met de koper- houdende middelen waarmede gespoten wordt ter bestrijding van de aardappelziekte. Bij late aardappelen is het noodig de bespuiting na eenigen tijd te herhalen. Bij vroeggerooide vroege aardap pelen is een enkele bespuiting voldoende. Arrestaties, Recht en Rechtvaardigheid. De Gewestelijke Commandant der B.S. in Gewest 10, de heer Overhoff schrijft ons: In overgangstijden als waarin wij thans leven, schijnt weinig zoo moeilijk als het uitvoeren van maatregelen ten opzichte van hen, aan wie Over heid en Volk daden ten laste leggen, welke veelal niet precies te definieeren zijn, waarover meeningen verschillen, maar die resulteeren in het in arrest stellen in afwachting van de verdere procedure, Speciaal dan, wanneer de normale procedure welke justitioneel is voorgeschreven, niet kan worden uitgevoerd en nu in stede daarvan de gang van zaken door de Algemeene en de Bij zondere lastgevingen wordt geregeld en de uit voering ervan in handen wordt gelegd van hen, die een dergelijk apparaat niet plegen te hanteeren is bijzondere zorgvuldigheid vereischt. Het behoeft geen betoog, dat door hen die iets hebben te verrichten fouten worden gemaakt, ter- scherping en verduidelijking van de werkelijke politieke tegenstellingen in ons volk door de N.V.B. bewerkstelligd kunnen worden en dat op zichzelf is reeds een mooie taak. waarvan de uit voering met groote belangslelling door ieder die zich voor de toekomst van ons land verant woordelijk voelt en wie voelt zich dat nog niet na deze jaren en de offers welke voor die toekomst gebracht werden tegemoet gezien wordt. Advertentieprijs: IS ct. per m.m. met een minimum van f 1.S0. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. wijl de beste stuurlui nog steeds aan wal staan, maar dat neemt niet weg, dat, indien op last van den commandant van arrestatieploegen iemand wordt gearresteerd op grond van een ingebrachte klacht en dat in het openbaar geschiedt, terwijl na het verder verhoor dezelfde commandant de vrijlating gelast na verloop van één uur, er een fout moet zijn gemaakt.' Zulk een fout is voor den betrokkene uitermate grievend en geeft dan ook aanleiding tot een ruiterlijke erkenning der feiten. Het geval, dat aan leiding geeft tot deze regelen is dat van den heer A. D. C. Kok, leider der A.V.A. bijkantoor Amster dam en tevens gemachtigde Voedselcommissaris voor N. Holland. Te zijne behoeve wordt hierbij verklaard, dat de tegen hem ingebrachte bezwaren elke grond misten, dat voor het in arrest nemen geen reden bleek, zoodat hij mitsdien terecht onverwijld we der in vrijheid werd gesteld. Unie Vrouwelijke Vrijwilligers. Dinsdagavond werd een Alkmaarsche afdeeling van de U.V.V. opgericht. In het bestuur namen zitting: Mevrouw de Wolff-Peereboom, presidente, Mevrouw Kuiper-Heuveling, secretaresse, Me vrouw Bosscher-Conijn, penningmeesteresse, Me vrouw Dr. Schoo en Mej. B. Ringers. Als hoofden voor de takken van dienst zullen optredenMevrouw Houtkooper-Bol (administra tie), Mej. C. Dorbeck (sociale dienst), Mej. H. v. Amerongen (huishoudelijke dienst) en Mej. A. TTaarssemaker (verbindingsdienst). De werkzaamheden van de afdeeling zullen o m. aansluiten bij de particuliere hulpdienst welk j deze winter, op bescheiden schaal, reeds nuttig werk heeft verricht. Jubilea bij de Raad van Arbeid. In de raadszaal van het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Helderscheweg, is gister middag door den voorzitter, den heer Vas Diaz, een oorkonde uitgereikt aan 24 ambtenaren die herdachten, dat zij in 1944, 25 jaar bij deze soci ale instelling In dienst waren. Tijdens de plechtigheid, die geopend werd door den heer Arntz, bestuurslid van de Raad, schet ste de voorzitter de ontwikkeling en de betee- kenis van de sociale verzekering in Nederland. Twee der jubileerende ambtenaren dankten voor het tot hun gesprokene. Op de bonkaarten van het Militair Gezag staat vermeld, dat de bonnen niet ..los" geldig zijn. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, was deze maatregel alleen van toepassing ge weest. wanneer deze kaarten voor een bepaald doel gebruikt zouden zijn. Zooals het thans is, dient het publiek, de bonnen, net als voorheen, los bij den winkelier in te leveren. Vandaag is het een jaar geleden, dat de operaties aan de kust van Normandië werden uitgevoerd, die de geallieerde legers vaste voet hebben doen krijgen op het Europeesche vasteland, en een van de zegenrijkste periodes van de oorlog hebben ingeleid. Een jaar na deze geweldige krachtsinspanning ligt de Duifsche kracht gebroken. Na een laatste dwaze poging om verzet tol het uiterste te blijven bieden, spatte het nazisme uiteen. Wij worden stil. als we ons bewust maken, welke haast bovenmenschelijke inspanning er is geleverd om dit te bereiken. We voelen een innige dankbaarheid jegens hen. die met hun levens de weg naar onze vrijheid hebben geplaveid. Vooral in de felle strijd op de nog maar zoo kleine bruggenhoofden bij Caen zijn de verliezen zwaar geweest. Daarna werd in aanval op aanval, tegen het verbeten verweer van de Duitschers in, de weg naar de bevrijding van Europa opengelegd. De droefheid om de vele gevallenen wordt echter overvleugeld door de overweldigende straling van het bevrijde Europa, dat wel verarmd en geschonden, toch een nieuwe toekomst tegemoet treedt. Zoo gaat op deze dag onze dank uit naar de zegenrijke geallieerde legers, die de nacht over Europa hebben doen keeren in een veelbelovende dageraad en ook naar de vele duizenden patriotten in de bezette landen, die nooit ge aarzeld hebben het zwaarste offer te brengen, zoo het hunne bijdragend in de strijd voor een vrij Europa.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1