DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Vrijdag 8 Juni 1948. De Collecte. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar4er" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. HeofdredactriceE. Tas-Callo. Wnd. HoofdredacteurJan C. Reuvers. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Met een variant op het bekende gezegde Trouw moet blijken, zeggen wij ditmaal: Ver- nieuwingswil moet blijken en die kan ieder van ons morgen toonen. Voor de oorlog kenden we de regelmatige Zaterdagsche collecten, waar de een als bij zijn of haar Zaterdagsche boodschappen deed een beetje kregeliger van werd dan de ander, maar waarvan zeker 90 zich dan om van het .gezeur' af te zijn vrijkocht door een dubbeltje, een kwartje, soms zelfs een gulden in de bus te doen In de oorlog waren het de lijsten of col lecten van .Winterhulp", die een aanslag deden op de portemonnaie èn de angst van menigeen, die dan toch maar voor een minimum-bedragje inteekende of in de bus deed, want och, je kon niet weten en dat dubbeltje Maar nu, nu is de oorlog voorbij en wij willen dat alles anders, alles beter zal worden. Er zijn ook reeds teleurgestelden en die zeggen, 't blijft alles toch dezelfde ellende en wat zal je er aan doen Ons antwoord: Meewerken, dat het tóch anders wordt. En wat heeft dat nu met de groote collecte, die morgen voor Nederlands Volksherstel ge houden zal worden, te maken? Dat daarbij iets van onze bereidheid tot helpen, tot mede te bouwen aan het herstel van ons volk kan blijken. We zijn er daarbij niet als we zeggen„dit is de taak van de regeeringOorlogsslachtoffers, op welke wijze ook, hetzij gedeporteerden, hetzij de« genen die uit concentratiekampen terugkomen, hetzij die door oorlogshandelingen have en goed verloren hebben, moeten door de „regeering" geholpen worden. Wij beamen dat met U. zeker mag de hulp aan hen niet de oude en verouderde vorm aannemen van liefdadigheid met alle el lendige aankleve van dien men moet zelf maar eens door ai te „liefdadigen" geholpen èn vernederd zijn. Straks is hulp aan oorlogs slachtoffers, aan nabestaanden van hen, enz. regeeringsplicht, doch men vergete niet. dat dit óók beteekent: plicht voor ons allen. Wij die samen de Nederlandsche levensgemeenschap uit Snoeten gaan maken, wij allen hebben daarbij een taak. En nu is onze eerste plicht daarbij, te geven van wat wij hebben, niet lauw. niet 'n beetje, niet slechts dat wat wij zoo heel gemakkelijk missen kunnen. Wij vragen niet, laat Uw gift een „offer" zijn, daarvoor heeft dat woord in deze jaren een te heilige realiteit gekregen. Maar laat wel Uw gift, nu in geld. straks in natura, een gave zijn, een in volledigheid gegeven zuiver geschenk van dat waar U nog rijk mee is aan hen, die zooveel verloren I Geen sentimentaliteit. Achter de Noordhollandsche nuchterheid blijken zich weeke harten te verbergen. Het lijden van duizenden gevangenen, gedeporteerden en onder- gedokenen raakt na enkele vredesweken al wat in het vergeetboek en het medelijden met „die arme buurman", die in een fatsoenlijk Neder- lsndsch interneeringskamp is opgesloten, 1750 gr. brood per week en 1V4 liter warm eten per dag krijgt en op z'n elfendertigst prikkeldraad staat op te rollen, groeit met de dag. Nu gaan de buren handleekeningen verzamelen om S.D.- spionnen en Winterhulp-propagandisten te be vrijden. Wij dachten dat wij onze energie beter konden gebruiken ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der Duitsche terreur dan voor de handlangers van deze terreur. Melden de dames die met deze lijsten rondgaan lich ook voor de N.V.H.-collecte? Druk „FOA" n.T., Alkmaar Veel nieuws in weinig woorden. President Truman heeft in een persconferentie verklaard, dat hij binnen 40 dagen een bijeen komst der „big three" verwacht. De Japaniche havenplaats Osaka is door 250 super-vestingen zwaar gebombardeerd. 2500 ton bommen werden boven de stad afgeworpen. Er is bekend gemaakt, dat de geallieerden ge durende den oorlog 700 Duitsche duikbooten in den grond hebben geboord De Japaneezen blijven zich in China terugtrek ken. De Chineezen hebben Patoe bezet, 80 km ten Noorden van Foetsjau, Pingjang en Tjsen- sjang. De Chineesche troepen staan op 50 km van de Indo-Chineesche grens. In Moskou verluidt, dat Japan de Sowjet-Unie verzocht zou hebben een vredesaanbod over te brengen aan de Geallieerden. De aanwezigheid te Moskou van den Sowjet-ambassadeur in Tokio geeft aan deze geruchten eenig voedsel. Ds. Niemöller, die zich thans in Napels bevindt, heeft verklaard, zich naar Engeland en Amerika te willen begeven om godsdienstige kringen van die landen voor het lot van Duitschland te in teresseeren. ALKMAAR. Zuiveringscommissie gemeenfepersoneel Alkmaar. Hiermede wordt ter algemeene kennis gebracht, dat voor de zuivering van het Alkmaarsche gemeenfepersoneel een Commissie is benoemd, welke als volgt is samengesteld: Voorzitter: Kol. b. d. H. Riem. Alkmaar. Leden: M. F. A. van Engelen, procuratie houder, Alkmaar (oud-districlsleider L.O., lid Staf Gewestelijke Stormtroepen.) H N. Henning, gasfitter. Alkmaar. C. M. Hoogenboom, hart- arts, Alkmaar (groepsvertrouwensman van het Medisch Contact). K. Pander, commissionair groente en fruit. Alkmaar. Th. A. Ringers, fa brikant, Alkmaar. W. Voorthuysen, directeur Abattoir, Alkmaar. Een ieder wordt opgeroepen in het belang van den wederopbouw van het Vaderland ge rechtvaardige klachten over het bovengenoemde personeel naar voren te brengen. De klachten moeten behoorlijk gemotiveerd, schriftelijk en onderteekend worden ingediend bij het Secretariaat der Commissie (Huize Voor hout, kamer 62, Alkmaar) en wel voor 1 Juli a.s. Het adres van den aanklager moet bij de aanklacht worden vermeld Klachten, welke na den lsten Juli worden in gediend. kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. Aangeklaagden, aanklager en getuigen kunnen door de Commissie worden gehoord. Bij weige ring om te verschijnen kan door mij op voor stel van de Commissie verschijningsplicht worden opgelegd. ALRMAAR, 5 Juni 1945. De Militaire Commissaris in het District Alkmaar. De Majoor, Prof. Dr. M. Bokhorst. Christelijke Gymnastiekvereniging „Advendo". De Chr. Gymnastiekvereeniging Advendo'', Secretariaat. Jan van Scorelkade Alkmaar, stelt zich voor over eenige maanden weer aan het werk te gaan. Zij hoopt daarbij te kunen reke nen op de medewerking van alle belangstellen den. opdat de lichamelijke opvoeding, die de laatste jaren veelal zoo verwaarloosd is, weer de noodige aandacht mag krijgen. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt werd hedenochtend aange voerd 4 stapels boerenkaas, in totaal 613 kg. Hoogste prijs: f 55.50. De handel was matig. Advertentieprijs: 15 ct per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Krijgt Alkmaar een rijdend badhuis? Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid dat ook in Alkmaar een bad-eenheid en was- scherij-eenheid, zooals de Unilever-Brothers er veertien aan het Nederlandsche volk geschonken hebben, gestationeerd wordt. Een bad-eenheid. die bestaat uit een wagen met generator en acht openbare badcellen. heeft een bemanning van 1 a 2 Britsche officieren en 4 a 5 Nederlandsche meisjes. De eenheid is niet afhankelijk van stroomlevering. waterleiding of de aanwezigheid van kolen en bezit installa ties voor het oppompen van water. Een wasscherij-eenheid kan 500 stuks gewas- schen en gedroogd waschgoed per dag afleveren. Wordt er slechts gewassen en niet gedroogd - zoodat de huisvrouwen in dat geval zelf voor het drogen moeten zorgdragen - dan bedraagt de capaciteit 750 stuks waschgoed per dag. Voor de Alkmaarsche huisvrouwen zou de komst van een dergelijke installatie een ware uitkomst kunnen zijn. De Alkmaarsche IJzer- en Mefaalgieterij. Deze bekende Alkmaarsche onderneming, een der weinige van deze soort, die wij in ons plattelands-centrum bezitten, is in tegenstelling met vele soortgelijke bedrijven in ons land. de oorlog zonder noemenswaardige verliezen aan gebouwen en machines doorgekomen. Niet alleen dat de directie met medewerking van de Alk maarsche Ondergrondsche, de machines en grond stoffen aan de begee.-igheid van de Duitsche be zetter heeft weten te onttrekken, ook de meeste arbeiders heelt men voor deportatie naar Duitsch land kunnen vrijwaren. Daar de fabriek grootendeels is gespecialiseerd op het fabriceeren van nieuw materiaal voor spoorwegen en mijnwezen, zal zij een belangrijke plaats innemen bij het herstel en de wederop bouw van ons land. In de eerste jaren zal er volop werk zijn om alleen al aan de vraag in Nederland te kunnen voldoen. Omtrent mogelijke export valt nu nog weinig te zeggen. Voor de oorlog heeft het bedrijf wel orders gehad uit het bui tenland o.a. uit Zuid-Afrika. Tsjecho-Slowakije en uit Nederlandsch Oost-Indië, Hef wachten is momenteel op electriciteit en kolen, om dan flink aan de slag te gaan. Zeker gaat dit bedrijf, dat een zoo belang rijke plaats inneemt in het industriëele leven van onze stad. een tijdperk van bloei tegemoet. Vreemdelingen moeten zich melden! Het Hoofd der Plaatselijke Politie te Alkmaar vordert alle, nog niet aangemelde Oostenrijkers, (ook hen met een Duitsch paspoort), alsmede alle Hongaren, Bulgaren, Roemenen, Finnen, Ita lianen en apanners, zich bij hem aan te melden, Bureau van Politie, Alkmaar op Maandag 11 en Dinsdag 12 Juni van 9-17 uur onder overlegging van paspoorten en/of eventueel andere legitima tiepapieren, (trouwboekjes e.d.). Voetbal. Het bestuur van de Alkmaarsche voetbalver- eeniging „Alkmaar"-Go-ahead heeft het initiatief genomen tot het houden van z.g. „Bevrijdings wedstrijden", op het terrein van de vereeniging, op Zondag 10 Juni. Hieraan zullen deelnemen een Alcmaria-Vitrix combinatie, een Alkmaarsche-Boys combinatie, de R.K. A.F.C. en Alkmaar-Go-ahead. Het programma is als volgt samengesteld 10 uur Alkmaar-Go-ahead -Alkm.-Boys comb. 11.30 Alcmari -Vitrix comb.-R.K. A.F.C. 2 Verliezersfinale. 3.30 Finale. Jubileum. Zaterdag 9 Juni hoopt de Heer M. Burkunk, Julianastraat 24, procoratiehouder van ,,'t Hooge Huys" de dag te herdenken, dat hij voor 45 jaar in dienst kwam bij de Noord-Hollandsche Levens verzekering Mij. van 1891.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1