DE VRIJE ALKMAARDER I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING LandbouwvooruitzichterN STADSNIEUWS Ook dat komt weer. 2e Jaargang Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo- Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. Druk „POA" n.v., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Toen de Duitschers in 1940 ons land overwel digden, namen wij op landbouwgebied een zeer vooraanstaande plaats in. Nederland behoorde tot de landen met de hoogste gemiddelde op brengst oer H.A- bezat veefokkers met wereld vermaardheid en stond op tuinbouwgebied op de eerste plaats. Toch was de toestand op het platteland verre van rooskleurig. Onder de landarbeiders heerschte groote werkloosheid, terwijl de boe renstand zich slechts met steun der regeering kon handhaven. De in 1929 uitgebroken crisis had voor de Nederiandsche landbouw zulke rampzalige gevolgen, dat overheidsingrijpen on vermijdelijk was en in de loop van enkele jaren kwam men van incidenteele steun tot een plan matige landbouwbeheersching. Een bevolkings groep, die zich van oudsher door zijn onafhan kelijkheidszin gekenmerkt had, moest, door de nood gedwongen, zijn „koning op eigen eri zijn" prijsgeven. Na 1940 zijn de overheidsbemoeiingen zoo toe- DE STRIJD.IN HET VERRE OOSTEN. De Amerikaansche landingen op Noord- Borneo zijn zeer vlot verloopen. Het verras sende element heeft hierbij een groote rol ge speeld. Er werd dan ook van Japansche zijde geen felle tegenstand geboden. Amerikaansche troepen zijn ook geland op het eiland Boegan- ville. Op Okinawa wordt nog.felle strijd gele verd tegen de laatste Japansche tegenstand. De Chineezen rukken snel op naar de stad Kwei-Lun en zijn nu op één punt nog slechts 16 KM. van deze plaats verwijderd. In Birma worden de resten van de Japansche troepen met groote felheid aangevallen. DE GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE VAN ONS LEGER. Op de gisteren op „Huize Voorhout" gehou den persconferentie werden ons eenige bijzon derheden bekend gemaakt, in verband met de gedeeltelijke demobilisatie van ons leger- Het is de bedoeling het leger als het ware te vernieuwen, doordat-men het oude leger naar huis stuurt terwijl men het nieuwe jonge leger geleidelijk oproept. genomen, dat de boer in zijn bedrijfsvoering jJn vsrband met 'het feit> dat dit nieUwe legter vrijwel geheel aan banden werd gelegd. "l,L>7inog ongeoefend is zullen de officieren het laat- werd verplicht bepaalde gewassen wel en an-||É worden gedemobiliseerd- Allen, die van 15 dere niet te verbouwen. Zijn grasland moe^^l^^ 1945 af Jn wericebj|-e dienst zijn geweest, voor een deel gescheurd en mdl akkerbouwge- zu|ien op 15 Juli van dit jaar naar huis gaan, wassen betgeld worden. Men rekende voor hem waarT3ij oolc de dienst op de koopvaardij als uit hoeveel zaaizaad hij per H.A. noodig had, hoeveel granen, peulvruchten en aardappelen hij van een bunder kon telen, hoeveel rundvee en schapen hij houden mocht enz., enz- Vee boekjes, aankoopvergunningen en geleidebiljet- ten werden de dagelijksche kwellingen voor deh boer. Niets werd vergeten. Het zag er naar uit, dat de landbouw doodgeordend zou worden. Nu de Duitschers weg zijn meenen vélen, dat al deze tijdens de bezetting genomen maatrege len ten spoedigste weer ingetrokken zullen wor den. -Het is inderdaad te hopen, dat gee» eiikele beperking langer gehandhaafd zal worden dan absoluut noodzakelijk is. Aan onnoodige bu reaucratie heeft de landbouw geen behoefte! Niettemin zou het, tegen de verwachting van velen in, wel eens noodzakelijk kunnen blijken, om tijdens de bezetting genomen maatregelen te handhaven. Zoo zouden b.v. de boeren die meenen dat hun gescheurd land meteen weer groen gemaakt mag worden wel eens bedrogen uit kunnen komen. Het lijkt zeer waarschijn lijk, dat voor den eersten tijd de opbrengst van een H.A. bouwland voor de Nederiandsche be volking belangrijker zal zijn dan die van een H A. grasland. Bovendien, wanneer men be denkt, dat voor de oorlog ip Nederland zoowel de varkens als de kippen evenveel graan con sumeerden als dé menschen terwijl men nu zelfs niet in staat is om voldoende graan alleen voor de menschelijke consumptie te producee- Ten, dan lijkt het toch onverantwoord optimis tisch om aan te nemen, dat er voldoende graan ingevoerd zal worden om vorenbedoelde takken van veeteelt weer zeer binnenkort tot bloei te kunnen brengen. Verwachtingen hier uitgesproken willen niet anders zijn dan „opmerkingen" dn zijn ge speend van iedere officieele inspiratie. Zij klin ken niet rooskleurig, maar de toestand is ook niet rooskleurig. Hoe lang het nog zal duren voor de Nederiandsche landbouw zich weer een vooraanstaande positie op de wereldmarkt ver overd heeft is niet te zeggen. Vast staat echter dat hij zich voorloopig zal moeten beperken tot de productie voor eigen bevolking. Dit is op het oogenblik de eerste en belangrijkste taak want alles wat niet h het buitenland aangekocht be hoeft te worden, doch in eigen land geprodu ceerd, zal ook inderdaad hier geproduceerd moeten worden om onze toch reeds zoo 'zwaar door de bezetting en de strijd tegen Duitsch- land en Japan beladen schatkist niet nog ver der leeg te pompen. De landbouw in Nederland is daarom op het oogenblik belangrijker dan ooit! K. de H. BELANGRIJK. M.G. maakt bekend dat met ingang van 11 Juni het reizen in de provincies N.- en Z.-Hol- land en Utrecht geheel vrij is. Voor het gaan naar de overige provincies blijft een reisver gunning noodzakelijk. actieve dienst wordt aangemerkt. Voor alle andere geldt, dat zij binnen zes maanden na het beëindigen van de vijandelijk heden zullen worden gedemobiliseerd en wel in de eerste plaats allen beneden den rang van officier waarna alle anderen in volgorde van rangorde en leeftijd volgen, waarbij men re kent, dat'2 maanden diensttijd wordt gelijkge steld met 1 jaar leeftijd. Hét blijft evenwel mogelijk om zich bereid te verklaren langer te dienen, terwijl het ook mogelijk blijft, onder de wapens te blijven tot er een passende burgerbetrekking is gevonden. iAan alle gedemobiliseerden zal een uitkee- ring van 10 gulden voor iedere maand dienst tijd worden gegeven, nog vermeerderd met een dag soldij voor iedere twee maanden dat men in dienst is geweest, terwijl men ze op alle manieren behulpzaam zal zijn bij het vinden van een passende plaats in het normale leven, waarvoor van alle legeronderdeclen contact officieren zullen worden aangesteld. BIJEENKOMST VAN DE VRIENDEN VAN DE „WAARHEID". De gisterenavond in 't Gulden Vlies gehou den bijeenkomst van de Vereeniging van Vrienden van de .Waarheid", was vooral door jongeren druk bezocht. Na opening door den voorzitter van het voorloopig plaatselijk co mité, werden de gevallen kameraden in stilte, herdacht. De spreker, de heer L. S e e g e rs, herin nerde aan de felle ondergrondsche strijd, die de laatste vijf jaar door de communisten was gevoerd en die zijn hoogtepunt had gevonden in het verschijnen van het illegale blad, de „Waarheid" en in. de algemeene staking in 1941. Spr. memoreerde het wegvallen van de tegen stellingen tusschen de oude groepeeringen. De oude politieke partijen hebben het Neder iandsche volk in een zwakke moreele positie achtergelaten. Spr. achtte ons volk nog niet rijp voor de vorming van een algemeene Ne deriandsche Volkspartij, Met klem weid aangedrongen op de vorming van een gezag, rustend op de wil van ons volk- Van de kabinetsformateurs verwachtte spr. veel goeds. Totdat 'de algemeene verkiezingen zijn gehouden is er echter nog slechts sprake van een overgangstoestand. Als doelstellingen van zijn Vereenigin noemde spr.: snelle orga nisatie van de voedselvoorziening, zuivering betaling van de oorlogsbelasfing, voortzetting van den oorlog tegen Japan en ten slotte, algemeene verkiezingen. De staatsschuld van 23 milliard moet gedelgd worden uit de bezit tingen van collaborateurs en Duitsche groot kapitalisten. Bij de beantwoording van gestelde vragen bestreed spr. de berichten over godsdienstver volging in de Sovjet-Unie. Vandaag vond ik in een Amerikaansche krant het kinderhoekje terug, en ik her innerde mij met weemoed hoe de avon turen van Mikkie Muis, Bruintje Bear en vele anderen, jarenlang in onze kran ten het eenige verkwikkende nieuws boden, afgezien natuurlijk van de Tweede Kamervesslagen. Komt er spoedig weer ruimte 'voor deze droomrubriek, die door vele groote men schen met mij gretig werd verslonden? Of zou onze jeugd, die met gegapte hel men, gasmaskers en pistolen oorlogje en zuiveringetje speelt, minachtend neerzien op deze kinderachtigheden? Men moet misschien lang de werkelijk heid onder oogen gezien hebben om weer naar de wereld van de droom te kunnen verlangen- Ceebee. EXODUS UIT HET INTERNEERINGSKAMP AAN HET SCHAEPMANPLEIN. In de nacht van Zondag op Maandag j-1. heb ben weer twee gevangenen van het internee- ringskamp aan het Schaepmanplein de kans gezien uit te breken. Opmerkelijk is het wel, dat beide vluchtelin gen voor straf waren ondergebracht in de bun ker van het kamp. Nadat zij een plank in de deur van de bunker losgetrokken hadden, zijn zij erin geslaagd ook de tweede versperring, bestaande uit een draadomheining om het kamp, door te komen. De bewaking, die be stond uit een viertal bewapende posten, heeft van" de vlucht niets bemerkt. Een van de beide uitgebrokenen is de SS- man Wessels, van wien wij de vorige week reeds vermeldden dat hij uit het kamp was ontvlucht. Deze man was Zaterdag j.1. weer ge arresteerd en in de bunker van het kamp op gesloten. Is het nog noodig dat wij adviseeren iets meer acht te geven op de gedragingen der hee- ren geïnterneerden? BOTSING. Vrijdagavond 9 uur heeft zich bij Oostdorp een auto-ongeval voorgedaan, waarbij het een wonder mag heeten dat een en ander zoo goed is afgeloopen. Een auto, van de P.O.D., ko mende uit de richting Alkmaar, geraakte bij het kruispunt Bergerweg—Loudelsweg in bot sing met een met groote snelheid uit de Lou delsweg komende auto van de Gem. Storm troepen, welke geen voorrang verleende. Hoe wel de auto van de P.O.D- totaal werd vernield en ook het andere voertuig schade bekwam, zijn er geen slachtoffers. De inzittenden kwa men met de schrik en eenige hoofdwonden vrij. EIGENAARS GEZOCHT. Eenigen tijd geleden is in de Leliestraat een plinternieuwe autoped gevonden. Inlichtingen kamer 6 politiebureau. Voorts bevinden zich op het politiebureau nog ^ten verzameling z.g. verboden boeken, waarop indertijd beslag ge legd werd alsmede een aantal lantaarnplaatjes, voorstellende klassieke schilderijen. Eigenaars kunnen zich hiervoor melden kamer 9 politie bureau. HIJ KON HET NIET LATEN. Sinds eenigen tijd klaagden distributieradio luisteraars in de omgeving van de Westerweg over storingen in de ontvangst der uitzendin gen- Bij een onderzoek, ingesteld door ambte naren van de Rijksradiodistributie, bleek, dat een bewoner van de Bruinvisstraat, zekere P. G., zich schuldig maakte aan clandestien „af-* tappen". Aangezien het reeds de derde maal was dat P. G. zich hieraan heeft schuldig ge maakt, wefd hij in verzekerde bewaring ge steld. OPROEP ZUIVERINGSCOMMISSIE PERSMEZEN. Deze commissie, bestaande uit de heeren D. L. Daalder, voorzitter; J. Bijlsma, P. Ot, M. J. Roggeveen en R. Valkhoff, secretaris; verzoekt in het belang van den opbouw klachten te P.®ze moeten behoorlijk gemotiveerd, schriftelijk en onderteekend vóór 23 Juni a.s. ingediend worden bij den secr. der commissie: Geestcrsingel E 39. Geheimhouding verzekerd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1