DE VRIJE ALKMAARPER Bijzondere Raad van Cassatie ingesteld DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING BONNENLIJST 2i Jaargang laidiujy JU Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Rojfeeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo- Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. Druk „POA" n.v., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Arbeidsschuwheid Het klinkt absurd, nooit was er zooveel ver woest, dus zooveel te bouwen, nooit was zoo veel ontwricht dus zooveel weer op gang te helpen, als momenteel ook in ons land het geval is en toch klinkt allerwege het woord arbeids schuwheid. Inderdaad, hij is aanwezig, echter eveneens de oorzaken daarvoor. In de eerste radiotoespraak, welke Majoor Bokhorst via de radiodistributie tot de Alk- maarsche bevolking hield, wees hij in het bij zonder op dit probleem, dat door M.G. reeds overal was aangetroffen. De Majoor gaf als oorzaken voor deze arbeidsschuwheid aan: 1- ondervoeding, 2. de niet meer zoo exorbitant hooge loonen als door den vijand betaald; 3. de zwarte handel, 4. een natuurlijke reactie, een soort vacantiestemming,sna vijf jaar ach ter prikkeldraad gezeten te hebben 5. de mo- reele kater der ondergrondsche werkers, 6. het stellen- der vraag: waarvoor hebben we eigen lijk gevochten. Ook wij gelooven, met spreker, dat hier de meeste van de oorzaken van de arbeidsschuwheid liggen en met verschillende geneesmiddelen door den Majoor genoemd, zijn wij het ook eens, doch wij willen daar hier en daar toch nog iets aan toevoegen. De meest voor de hand liggende oorzaken zijn wel die genoemd onder 1, 2 en 3 en ook de ge neesmiddelen daarvoor zijn eenvoudig te noe men. Voor 1 en 3: voldoende aanvoer en eer lijke distributie, voor 2: nu de prijzen zooveel hooger zijn komen te liggen als voor 1940, die weer zooveel mogelijk te verlagen en de loonen te verhoogcn. De andere oorzaken der arbeidsschuwheid liggen, we zijn geneigd te schrijven, dieper. Hier geen materieele doch geestelijke oorzaken voor een zekere afkeerigheid van normale ge regelde arbeid- Behalve de begrijpelijke en na tuurlijke reactie onder 4 genoemd, is er de moreele kater, waarvoor de Majoor als genees middel zag, den ondergrondschen werker bij bovengrondsche arbeid in te schakelen, b.v. bij politie, bestuurstaak, het nieuw te vormen le ger, alle mogelijke vormen van sociaal herstel, enz. We meenen echter, dat niet alleen oud- 111. werkers last hebben van een moreele katèr, als gevolg waarvan de vraag onder 6 genoemd, gesteld wordt terwijl o.i. ook de oplossing, zoo als door den Majoor gesteld, niet afdoende is. Een beter Nederland? De moreele kater, die algemeen aanwezig is, is ongetwijfeld bij de oud-illegalen het sterkst. Dit is volkomen begrijpelijk. Zij toch waren de -„idealisten", zij waren bereid de strijd tegen den bezetter te strijden in het vooruitzicht van een beter Nederland. En nu? Nu zien zij nog alqrn chacs en veel, zeer veel, beantwoordt niet aan hun verwachtingen- Dit geldt echter ook voor „dg anderen" waarbij, wij weten het, veel ongemotiveerd gemopper is, daar men dikwijls vergeet, dat de ontzaglijke chaos die de Duit- schers hier achterlieten, en waardoor feitelijk een geheel nieuw en gezuiverd administratief- en bestuursapparaat opgebouwd moet worden, niet in ruim een maand hersteld kan zijn. Maarwij hoorden, in het Zuiden, waar men reeds driekwart jaar bevrijd is, is het nog min stens zoo erg. Daarom meenen wij in het open baar over deze zaken te moeten schrijven en lijkt het ons noodig dat in het openbaar op deze vragen antwoord wordt gegeven, want op het oogenblik doet overal, waar men komt, het oude kastje en muurtje maar al te veel dienst. Liggen ook hier, geen oorzaken voor veel wat voor „arbeidsschuwheid" wordt uitgemaakt? Geeft hen werk. Maar bovendien en deze vraag wordt klem mend wat moeten zij, die graag aan wil len pakken, doen? Wat is voorbereid en wat wordt gedaan om de menschen aan de gang te helpen? Niet ieder is geschikt of bereid, waar voor goede redenen aanwezig kunnen zijn, om een taak bij politie of leger op te nemen of sociaal werk te verrichten. Er zijn vele arbei ders, die graag weer aan de gang gaan maar prikkeldraad opruimen e.d. laat men liever Bijzondere Gerechtshoven voor de berechtiging van landverraders te Den Haag en Amsterdam A.N.P.Aneta meldt uit den Haag ,dat er een Bijzondere Raad van Cassatie is ingesteld en tevens dat er te Den Haag en Amsterdam Bijzondere Gerechtshoven ter berechting van landverraders zijn opgericht. Van de Bijzondere Raad van Cassatie is Mr. H- Ilaga, Raadsheer van het Gerechtshof te Den Haag, President en Mr. A. M. Baron van i-Tuyll van Serooskerken, President van de Rechtbank te Alkmaar Procureur Fiscaal. Als President van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag treedt op Mr. A. L. M. van Berckei, Raadsheer van het Gerechtshof te Den Haag, terwijl Mr. L. Zaayer, ambtenaar O.M- Kantongerechten Arrondissement Den Haag als Procureur Fiscaal is aangesteld. President van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is Prof. Dr. J. A. van Hamel, oud- hoogleeraar en Procureur Fiscaal Mr. N. J. G- Sikkel, substituutofficier aan de Rechtbank te Haarlem. De nieuwbenoemde functionarissen zullen Maandag a.s. door den Minister van Justitie Prof. Mr. P. S. Gerbrandy worden beëedigd. Ook dat komt weer Er zijn in de afgeloopen jaren men- schenlevens ingezet, er is geld ingezameld voor onderduikers en voor de illegale pers, er zijn materialen verschaft en dat alles in het diepste geheim. Het noemen van een naam kon een ramp veroorza ken. Maar wat er noodig was, kwam er. Nu ptaten we weer hardop en ronduit. We kunnen weer feesten en lawaai ma ken en daar hebben we ruimschoots ge bruik van gemaakt. Maar er is één vervelend misverstand- Het is n.1. zoo, dat wij ons moeten ver heugen als er .een collecte slaagt, terwijl sommige menschen meenen dat zich men zich eerst moet verheugen om een col lecte te doen slagen. Met fuiven en dans avonden, „voor het goede doel", lokt men de vroolijke gemeente. Kijk. dat is een beleediging voor ons volk, dat ernstig en zwijgend heeft weten te offeren als nooit te voren. Zoo dalen we van „Liefdadigheid naar Vermogen", af tot: .Liefdadigheid naar Vermaak", terwijl het gaat om „Offeren uit Plicht". En pas daarna het plezier. Ceebee. over aan moffenknechten en moffen zelf, men wil weer een stuk gereedschap in de hand hebben en zóó mede bouwen aan het herstel van ons land. Dat men daarbij een behoorlijk loon eisqht en niet wil werken voor heele of halve collaborateurs, is volkomen terecht- Wij vragen: wat is op dit punt in Londen voorbe reid? Tot nu toe is alleen bekend gemaakt, dat er bestellingen in het buitenland zijn geplaatst voor pompen, 'fietsen, vrachtauto's, enz. Wij vragen, al weten wij dat er groote vervoers- moeilijkheden zijn. wat wordt voorbereid om hier materialen heen te brengen, opdat de be drijven die in ons eigen land deze gereed schappen kunnen produceeren, weer kunnen gaan draaien? Wat wordt gedaan om de zwarte handel ènhet zwarte geld te elimineeren? Arbeidsschuwheid? Zij is ongetwijfeld aan wezig, doch wij heffen hem niet op, door de oorzaak alleen bij de „arbeidsschuwen" te zoe ken. EERSTE OFFICIEELE BONNENLIJST van 17 tot en met 23 Juni Nieuw aangewezen bonnen geldig t.m. 23 Juni: Reserve R 5 250 gram kindermeel of bloem, 41 800 gram brood en Reserve 57 400 gram brood, gratis Roode Kruisverstrekking, 42 125 gram versch vleesch zonder been of 4 oz. (pl.m. 112 gr. vleesch in blik en/of visch en/of M. V. 43 4 oz. (pl.m. 112 gr.) vleesch in blik en/of visch en/of M. en V. Reserve 58 8 oz. (pl.m. 224 gr.) vleesch in blik en/of M. en V. 44 125 gr. margarine of 100 gr. vet, 45 125 gr. margarine of 100 gram vet, 46 100 gram kaas, 47 125 gram suiker, Reserve R 10 125 gram suiker, 49 2 K.G. aardappelen, Reserve 59 2 K.G. aardappelen. D 01 (rood) 2 liter melk, D 01 (blauw) 6 liter melk, B 08 (inlegvel) 8 liter melk, geldig tot 14 Juli, C 08 (inlegvel) 8 liter melk, geldig tot 14 Juli. Nog geldige bonnen. 33 2 K.G. aardappelen, geldig tot 23 Juni. De volgende bonfien zijn verlengd: Reserve 38 600 gram biscuits, 28 125 gram suiker, Reserve R 6 125 gram suiker, Reserve R 1 250 gr. rijstebloem en B 488 (noodkaart) 100 gr. havermout. Gratis Roode Kruisverstrekking. 32 50 gram zout, 34 50 gr. Engelsche zeep. Behalve de hierboven aangewezen bonnen voor brood (kinderen 800 gram en ouderen 1200 gram) zullen in den loop der week nog bonnen voor biscuits (voor ouderen) worden bekend gemaakt. Op bon 42 zal zoo mogelijk versch vleesch worden afgeleverd. Is dit niet mogelijk, dan wordt vleesch in blik verstrekt. De bonnen 08 en C 08 (inlegvel) zijn aan vullingsrantsoenen voor melk voor kinderen, die in het bezit van deze inlegvellen zijn, voor een tijdvak van vier weken. Deze kinderen ont vangen zoodoende 2 liter per week meer dan personen van 18 jaar en ouder. Bovengenoemde bonnen, met uitzondering van die voor melk, mogen aan de winkeliers eerst bij aflevering der goederen worden afge geven; ongeoorloofde voorinlevering kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. t Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Centrale Keukens moeten aldaar bij den kaart verkoop op Maandag 18 en Dinsdag 19 Juni de bonnen 49 voor 2 K.G. aardappelen en 43 voor 4 o.z. vleesch in blik worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op de door den distri-, butiedienst aan te geven dagen inleveren: graan: 41, reserve 57 en nader aan te wijzen bonnen voor biscuits, vleesch: 42, 43, reserve 58, melk: D 01 (rood en blauw), B 08 en C 08 (inlegvel), aardappelen: 49 en reserve 59. Indien op bonnen voor vleesch in blik afleve ring plaats vindt van Meat Vegetables (vleesch en groente), dan ontvangt men hier voor het dubbele van de voor vleesch aange geven hoeveelheid. De artikelen vleesch. margarine of vet en suiker zijn eerst verkrijgbaar, als de winkeliers zijn bevoorraad. Denkt om het verschil tusschen „Reserve"- en ..Reserve R"-bonnen! Er zal binnenkort 35 gr. koffie per hoofd worden verstrekt in de Westelijke provincies. Voor de droogmaking van Walcheren zijn door de Britsche autoriteiten belangrijke werk tuigen, waaraan dringend behoefte bestond, aan Nederland afgestaan. De werktuigen zijn in de haven yan Antwerpen aangekomen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1