Geallieerde" filmindustrie in oorlogstijd JEUGDPROBLEMEN Velen trokken ten strijde De tijd stond niet stil Pakkende vertolkingen DE STRAF o 1i^vjiNir^U Wö ONZÈ KLEINE WERELD. Het Parool voor Alkmaar meldde talrijke aardige bijzonderheden over het Engelsche plaatsje Bath, dat zich het lot van Alkmaar aangetrokken heeft. Het zal echter niet alge meen bekend zijn dat onze stadgenoot Eli Prins, bekend als tooneelregisseur en declama tor, in Bath woont. De heer Prins wist in de Meidagen van 1940, nog op het nippertje naar Engeland te ontkomen. Zijn zuster die reeds in Engeland woonde, is met haar man uit Londen geëvacueerd en woont nu ook in Bath. „GTJNGA DIN", IN DE HARMONIE. De drie musketiers herleefd en in een frissche vroolijke oorlog gewikkeld met een Br. Indische secte van 'Sluifimoor- detftars. De hilariteit in de -zaal steeg met elke doode. Guriga Din is de Inlandsè waterdrager Van' een Engelsche buitenpost, een man met een kinderlijk gemoed en eert. dappere geest. Hij leeft in alle avonturen van de drie vroolijke onderofficierén 'intens mee en weet ten slotte door éen geweldige -krachtinspanning,, sterven de, het Schots.che regiment Ie waarschuwen dat in een hinderlaag dreigt te geraken. Cary .Grant, Victor McLaglen en Fairbanks Jr. spelen in een adembenemende vaart de hoofd rollen in deze film die na 5 jaar oorlog wel een wat -al te optimistisch beeld geeft. De onsterfe lijke helden komen er altijd weer doorheen, alle slechte menschen krijgen hun straf en al leen' de waterdrager legt het loodje, maar wordt na zijn^dood tot sergeant bevorderd en krijgt ten modi grafgedicht van Kipling. De vlotheid van handeling, de natuuropna men en de suggestieve muziek boeien efchter steeds de aandacht. Vooraf ging een wat -verouderd journaal over onze Koningin, een geestdriftig begroet Micky Mouse-avontuur en een cabai-etfilmpje. Dr. Frederikse bedankte namens het Roode Kruis, de heer de Lange. kapt. Werkman en de Radio Picture Corporation, die het mogelijk ge maakt, hadden dat de opbrengst van deze avond apit hét Iloode kruis ten goede kwam. Voetbal- nannod sgiblsg goVi „RONDOM ALKMAAR'-TOERNOOI VOOR ADSPIRANTEN. •Opnieuw is de commissie aan het werk ge gaan. Moesten de wedstrijden in de afgeloopen winter steeds urtgesfèld worden door de over vloedige gave van Pluvius waardoor het Alkm. BoyS-terreih steeds onder water stond en mede vanwege de razzia's, waardoor de commissie leden zich niet op straat of op 't voetbalterrein durfden ver'ponen. nu is het echter ernst ge worden met de afwerking van het programma. De eerste wedstrijd wordt Zondag 24/6 gespeeld. Diverse clubs, o.a. Alcmaria, Alkm. Boys, R.K. A.F.C-, Jöng Holland, Alkmaar Kol'ping Boys te Oudorp, Dimmen te Limmen en H.S.V. te Heiloo nemen allen met pl.m.20 adspiranien aan deze vriendschappelijke wedstrijden, waar aan het kampioenschap van Alkmaar is ver bonden, deel. Er wordt gespeeld in een z.g.n. afvaisysteem- Het tournooi duurt 9 weken. Wanneer tegen Jong Holland gespeeld wordt speelt men op Zaterdag. Het secretariaat, waar nadere inlichtingen le bekomen zijn, is geves tigd bij den heer H. Pel, Sch. Hondsbossche- laan J 49, Heiloo. Wij geloóven dat de voet ballende jeugd met haar enthousiaste aanhang op gepaste wijze wordt beziggehouden. Het is onze bedoeling om, voorloopig om de twee weken, een hoekje in onze Zaterdagkrant te wijden aan de pro blemen van de rijpere jeugd, waarin ook stemmen uit de jeugd zelf een plaats kunnen vinden. Brieven kunnen gericht worden aan de redactie met de ver melding: „Jeugd". Wij, jonge menschen, maken deel uit van de menschheid en daarom trekken aanleg en mi lieu ook tusschen ons hun scheidingslijnen. Met de een spreek je niet, omdat je eenvoudig niet met hem op kunt schieten, van een ander ver schil je in godsdienst of politieke kleur, met een derde kom je nooit in aanraking omdat hij niet van je eigen stand is. Maar over al die verschillen wil ik het vandaag niet hebben. Ik vraag me af: Vat hebben wij jongeren gemeenschappelijk, waardoor onderscheiden we ons als groep van de volwassenen? En dan weet ik daar eigenlijk maar één antwoord op: De leeftijd. Dat lijkt een flauwe opmerking, maar er zit toch iets in. Ss^JC^IERIG, kritisch, .hoopvol. f v li fAjtaat nog slechts kort in het leven kunnen meemaken, minder kun- 'l^ACjX'^de eerste plaats zeggen dat er Na een isolement van vijf jaren deed de eerste Amerikaansche speelfilm gisteren weer zijn intréde in Alkmaar. Wanneer we de wal gelijke propaganda producten en enkele onbe nulligheidjes die de -Duitsche filmindustrie het publiek gedurende de afgeloopen jaren durfde voorzetten buiten beschouvving laten kunnen we bewef-en, dat het isolement wat dit betreft volkomen is geweest. Het is misschien wel eens aardig voor onze lezers de filmindustrie yan en ze groote bond- genooten gedurende de oorlogsjaren onder de loupe te nemen- Dezer dagen werd er in de boekhandels een geïllustreerd blad verkocht, dat een impressie gaf van wat er op het gebied van dë film in Engeland, Amerika en ook Rus land is te doen geweest- Ongetwijfeld heeft ook in: deze laiidén dë oorlog Zijn stempel op de film gedrukt- Er ging een groote propaganda van uit en van deze mogelijkheid is dan ook terdege profijt getrokken./•»s'' 91 Lang niét alle acteurs waren echter beschik baar om voor het Voetlicht te treden. Ih- Hol lywood b.v. hadden er zich liefst 900 voor de actieve militaire dienst opgegeven. Onder hen bevond zich ook Clark Glabee, onder meer be kend uit San Francisco" en „It happeneri one Night", welke zich opgaf voor de vïiegdiensf en bombardementsvluchien boven Duitschland uitvoerde. Dë voorkeur die bij de acteurs' Voor de vliegerij bestond was trouwens opmerkelijk. Wij noemen hier b.v- nog Robert Taylor her innert U zich hem nog in „Dé dame met de camelia's" met Greta Garbo? Hij werd neergeschoten boven Marokko, maar bracht het er levend af. Ook James Stu- wart eït Tyrone Power zijn actieve piloten gé- weest. Stewart is zoowaar zelfs gedecoreerd. Véle filmhelden en heldinnen gingen niet in actieve dienst doch legden zich toe op het brengen van amusemfent ban de troepen o.a. Joe E- Brown, die met rijn buitensporig groote spreekorgaan nog Steeds de lachers op zijn hand -heeft. We moeten niet uit het oog verliezen dat de sterren een jaartje ouder geworden zijn. Shir- ley Temple is nu al weer 16 jaar en wat je noemt „grown up". Deanne Durbin .Duizend mannen en een meisje" heeft haar eerste echt scheiding al achter de rug. Ginger Rogers en Dorothy Lamour zijn weer getrouwd- Verschillende sterren zijn van het firmament verdwenen. Douglas Fairbanks Conrad Veidt, Carole Lombard en niet te vergeten Lesley Ho- ward, die met het K.L.M- vliegtuig van Tepas onderweg van Engeland naar Lissabon door dè Duitschers werd omlaag geschoten. Desniettemin is men er in geslaagd enkele films te maken die sterk de"aandacht trokken. „De groote Dictator" met Charlie Chaplin en Paulette Goddard moest het publiek het bela chelijke van het streven van de groote machts wellustelingen duidelijk maken. In de filrp „De Pool" speelde Erich von Sroheim de rol van generaal Rommel. „Reddingsboot" was de film van de duikbootóorlog, terwijl Charles Laugh- een redelijke kans bestaat, dat juist' de jonge mensch nog nieuwsgierig is naar de mogelijk heden van het leven, nog een frissche en kri tische kijk heeft op wat door de ouderen reeds als feitelijkheid is aanvaard, dat hij nog het plan heeft om iets van het leven te maken en nog niet gebogen of zelfs gebroken is door te leurstellingen en leed. TE HAASTIG. Aan de andere kant houdt dit jongzijn over het algemeen in: gebrek aan inzicht, geduld, ervaring, beleid en uithoudingsvermogen, waar schijnlijk ook snelle ontmoediging door de eer ste groote ontgoochelingen. Wij spraken voorzichtig over: „een redelijke kans" en over „in het algemeen", omdat de praktijk uitwijst dat de hier gegeven karakteri seeringen niet zonder meer op de jeugd als zoodanig toepasselijk zijn. M.a.w. er zijn jeug dige, vurige harten. Maar we kunnen het beste deel van de jeugd toch wel als deugd aanre-" kenen: Vaart!, en als gebrek: teveel aan vaart en gebrek aan stuurmanskunst. Het minder flinke deel der jeugd heeft vaak gebrek aan stuurmanskunst, meestal gebrek aan vaart, waarvan dan het eenige voordeel is, dat wie langzaam rijdt, niet spoedig uit het spoor zal raken. ton Optrad in ,Dit i*. mijn land" de geschiede nis van een schoolmeester in een bezet land. De Engelsche filmindustrie kwam met „Fluis- campagne" en „De atenturen van Tartu", de laatste filfn met de uit „Good Bay Mr Chipps'1 beleende Robert Donat. Ook de Russische Ülmindystrie liét zich 'niet onbetuigd. Wij noemen b.0. De slag om Sebas- topol". Voorts werden er natuurlijk behalve de speelfilms een menigte documentaire films ge maakt over de strijd op alle oorlogsfronten zoo als- „Overwinning in 'de Woestijn" en „Convooi naar Moermansk". Het publiek zal straks weer te kust en té keur kunnen genieten van de geweldige ver scheidenheid die de buitenlandsche filmirldutA trië te bieden heeft, al zal het zijn geduld nog een poosje moeten bedwingen tot dat er' meer stroom voor- amusementsdoeleinden beschikbaar kan worden gesteld. 1 Korte Nederlandsche berichten De beul van Amersfoort, Dokter N. van Nieuwenhuizen, is te Alphen aan de Rijn gearres teerd, meldt Herrijzend Nederland. Men hoopt dat spoedig grondstoffen en kolen voor de Twentscbe katoenindustrie zullen, worden aangevoerd. Het stoomschip EJdam, geladen met 100C ton ruwe katoen zal binnenkort in de haven van Rotterdam binnenloopen. Deze zending is de eerste van een reeks, waaruit katoen voor de bïnnenlandsche markt zal^ worden gefabriceerd, al- "dus het Parool uit Enschede. De Engelsche regëe- ring zal binnenkort aanzienlijke orders bij de Twentsche katoenindustrie plaatsen. waarvoor nloor Engeland kolen en andere grondstoffen zul- ien worden aangevoerd. o§ EEN NEDERLANDSCHE JEUGDGEMEENSCHAP- Zooals men zal weten, wordt de jeugddemon- stratie van hedenmidd»# georganiseerd door de Voorlopige Alkxnaarsche Jeugdraad, die het be stuur vormt van de Alkmaarsche Jeugdfederatie. De Federatie wijst de vorming van een eenheids jeugdbeweging principieel af. Het yerheugt ons te kunnen mededeelen. dat ook In de höogere leiding der jeugdorganisaties dé federatiéve gedachte is aanvaard- In Utrecht is n.1. de Nederlandsche Jeugd Gemeenschap ge sticht. die een overkoepeling zal vormen van alle Nederlandsche jeugdorganisaties, mét behoud vpfi ieders zelfstandigheid, principieel en organisatp^ risch. Voorzitter van de N. J. C. is Dr. J- A. de Kp,- nïng, vroeger algemeen-secretaris van de Vrijz. *Chr. Jeugdcentrale. REIZEN NAAR FRIESLAND, GRONINGEN EN OVERIJSEL. In tegenstelling met bet bericht, van gisteren in onze krant, dat het reizen in geheel Neder land met. uitzondering van de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling, geheel was vrügege- ven^ moeten wij nu weer berichten d^t, naar ons ter oore kwam?J voor de provincies Fries land, Groningen en Overijsel nog wel reisver gunningen moeten worden aangevraagd. In een KZ-Lager wordt je op 't laatst gehard. Slaag, noch scheldwoorden of zelfs spotternijen hebben nog eenige invloed op je. Je geest sluit zich als een oester schelp, voor al het kwade. Doch er was één verschrikking, die nooit iets van zijn bruutheid had verlo ren. Het was de straf, geranseld te wor den door de eigen kameraden. Want zóó diep had. men ons, tweehonderd gevan genen, reeds getrapt, dat er onder ons gevonden werden, die voor wat eten hun kameraden ranselden, desnoods tot bloe dens toe. Maar hoe fel en onmeedoogend ons egoïsme was, feller was onze haat als wij 's avonds op de kribben lagen en hoor den het radelooze gillen van den geran selde. Niet de pijn en een staaldraad met wat gummi kan pijn doen doch de •schande was de grootste straf voor» ons; politieken. Van öen Duitscher verwachtte je 't, die haatte je toch al- Maar het hatèn van een Hollander, een lotgenoot, dat is eerst bitter. Hoewel Wij diep in ons hart beseften, dat niet zij, de werktuigen, doch hij, de Duitscher die er lachend bijstond, de ware schuld droeg. Die Amsfqjdamsche bokser en die Haarlemmer inbreker, hadden slechts hon ger, erge honger

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2