DAGBL6D VOOR ALSMAAR EN OMGEVIHG Met open vizier In naam van het Recht? GEGRONDE AANGIFTE IS VADERLANDSCHE PLICHT! STADSNIEUWS SNELLE BERECHTING Uitg.Stichting „De Vrije Alkmaarder" i o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred E. Tas Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 15; Tel. '2274 2e Jaargang No. 671 VRIJDAG 22 JUNI 1945 Administratie: Weslerweg 27, Teleioon 3250 Advert pr. 15 ct. p. m m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem pr.: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent Gisteren schreven wij, dat' de uit de illegale tijd voortgekomen pers een bijzondere taak heeft ten opzichte van de zuivering van het openbare leven, zeker wanneer zij zelf bij een en ander nauw betrokken is". Nu is het moei lijke, dat over een onderwerp schrijven, waar bij men zelf betrokken is, de indruk moet wek ken van een oratio pro domo (een rede ten eigen bate). Doch, beter een verkeerde indruk gewekt, dan -op achterbaksche wijze gehandeld. Wij meènen, dat wij met de zaak waarbij wij zelf betrokken zijn, nu voor het voetlicht moeten komen omdat wij reeds lang geduld hebben ge had en afgewacht, na onze klachten te bestem der plaatse te hebben ingediend, tot nu toe echter zonder resultaat. Velen zullen al lang hebben gemerkt, dat er toch iets bij de pers niet in orde is. Van zuive ring en herstel van het Nederlandsche perswe zen zooals in-het Tijdelijk Persbesluit (K.B. van 25-9-'44) in het vooruitzicht gesteld, is voorals nog weinig te merken. Het meest betreurens waardige daarbij is, dat ook de illegale, nu legale pers, die voorbeeld van zuiverheid be hoorde te zijn, dit niet is. Want., in strijd met een in de illegaliteit ge maakte afspraak van een na de bezetting in Alkmaar uitsluitend verschijnen van de V.A. in strijd met het Persbesluit vorengenoemd, waarin wordt bgpaald, dat voor een gezond perswezen geen bladen mogen worden uitgege ven, die uitsluitend het maken van winst be oogen, noch bladen, die niet in een bestaande behoefte voorzien, verschijnen dergelijke bla den tóch. Dit zijn echter niet de eenige punten, waarop in strijd met de zuiverheid en de regels in het Persbesluit gegeven, gehandeld wordt Met groeiende verbazing lazen wij in Het Parool over de „wonderlijke" dingen die mo menteel te Delfzijl gebeuren. Wij hebben onze oogen uitgewreven toen wij het lazen en nog eens goed gekeken of het er wel stond. Helaas bleken wij nog goed wakker- „Dagelijks wor den er 900 ton goederen uit Nederland naar Duitschland geveerd, met Duitsche weermachts wagens, Canadeesche trucks en met vaartuigen van tfllerlei aard. Duitsche Nachschub worden deze enorme transporten genoemd. En onze verbazing stijgt nog als we dan le zen welk een assortiment van goederen er naar het Öosten wordt gevoerd. Meel, rijst, slaolie, tabak, griesmeel, kaneel en appelmoes. ,Dan textielgoederen van allerlei aard. Dekens, schoeisel, teveel om op te noemen". En we lezen dan verder: Dikke, Zongebruinde Duitschers lossen uit de wagens balen suiker en meel, mandeflesschen azijn. Zij sjouwen deze 'in de ruimen van de aken, niet te vlug, want mor gen komt er weer een dag en van de_ Duitsche steengroeven en concentratiekampen hebben zij nog nooit gehoord. Deze dingen gebeuren in Delfzijl, terwijl in eigen land kleine kinderen op blote voeten langs de straten loopen, terwijl wie weet hoevele dui zenden in de komende winter kou moeten lijden door onvoldoende dekking. En de voedselpositie van Nederland is ook niet dusdanig dat de komende winter onbezorgd tegemoet kan woren gezien. Het is te hopen dat de nieuwe regeering de noo- dige stappen zal weten te doen, om aan deze wantoestanden een einde te maken- Met eindelooze discussies over de schuldvraag van het Duitsche volk zijn wij, die de gevolgen van de Duitsche bezetting moeten dragen, aller minst gebaat. De bevrijdende legers zijn in naam van het Recht opgerukt voor onze bevrijding. In naam van het Recht meenen wij dat er met de groot ste klem op moet worden aangedrongen dat er uit ons door de Duitschers kaalgevreten land niet nog meer, nu onder toezicht van onze be vrijders, naar het Oosten wordt weggevoerd. In een op Maandagmiddag op Huize Voor- hout belegde persconferentie deelde Majoor Bokhorst mede, dat door de P.O-D. tot en met 16 Juni, 1057 arrestaties waren verricht, nog buiten beschouwing gelaten de gevallen waarin weer tot vrijlating moest worden overgegaan. k. Het Hoofd van de P.O.D., Baron van Tuyll van Serooskerken, kon meedeelen, dat er bij het doen van deze arrestaties geen evidente onjuistheden waren begaan. Van deze arresta ties zijn er reeds 250 gevallen zoover uitge zocht dat ze straks onmiddellijk voor de recht bank kunnen worden gebracht, of zooals men het in de termen van de Dienst zelve uitdrukt „panklaar" zijn. Er is geweldig gewerkt om deze resultaten te bereiken en het onderzoek voerde vaak naar verschillende plaatsen in ons land. Dit is mede daardoor het geval geweest omdat de *G3.S. indertijd wel verschillende individuen in verzekerde bewaring hebben gesteld, maar geen grondige huiszoekingen hebben gedaan voor het in handen krijgen van bezwarend mate riaal, waardoor de familie ruimschoots in de gelegenheid was om maatregelen te nemen- Er Werd tevens medegedeeld dat er nog ong. 400 arrestaties in onze stad te verwachten zijn. Men wëes nog eens op het belang van het feit. dat ieder die gegronde bezwaren tegen be paalde verdachten kan aanvoeren als vaderlan der verplicht is dit te doen. Zonder bezwarend materiaal, zonder bewijzen is tegen geen en kele landsverrader iets te beginnen, al heeft deze zich tijdens de bezetting ook nog zoo mis dragen. Nu het Hoofd van de P.O.D., Baron van Tuyll van Serooskerken benoemd is tot Procureur Fiscaal van de Bijzondere Raad van Cassatie, zal deze dienst binnenkort zijn voor-' treffelijken Chef moeten missen. Hopelijk zal zijn opvolger met dezelfde voortvarendheid het verdere onderzoek naar de wandaden van cle gevallen zonen en dochters van Nederland lei den. VERZOEK TOT CEREPATRIëERDEN. De Burgemeester van Alkmaar verzoekt een ieder die uit het buitenland terugkeert en ken nis draagt van het overlijden aldaar van hem bekende personen, die deel uitmaakten van de Nederlandsche bevolking, zich zoo spoedig mo gelijk ter gemeentesecretarie, le afdeeling, te mlden, 's morgens van 912 uur, ten einde de noodige inlichtingen te verstrekken. HULPACTIE ROODE-KRUIS- De afd. Alkmaar van „Nationaal Volks Her stel" verzoekt ons het volgende te willen op nemen: Het N.V.H. heeft U op 9 Juni in de gelegen heid gesteld Uw geldelijke bijdrage te storten ten behoeve van hen die het ergst door den oorlog zijn getroffen. Die hulp is dankbaar aanvaard. Nu doet de H.A.R.K. binnenkort een beroep op U om bij een te houden inzameling met wa gens, voor hetzelfde doel kleedingstukken schoeisel en/of huisraad af te staan. De H A.R.K. en het N.V.H. werken heel nauw samen ten behoeve van hetzelfde doel. Wilt U bij dit werk ook Uw medewerking verleenen? Want zonder die medewerking gaat het niet. TERAARDEBESTELLING N. SCHATS. Gistermiddag werd onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van den heer N. Schats, oud-raadslid der gemeente Alkmaar, ter aarde besteld. De heer W. v. d. Vall sprak namens de afd. Alkmaar der S.D.A.P. en de moderne Vakbe weging: „Wat thans werkelijkheid schijnt te worden, heb jij helpen voorbereiden". Een broer van den overledene dankte namens de familie voor het gesprokene. GOED NIEUWS VOOR WINKELIERS Met ingang van de volgende week zullen alle kruideniers en chocolateriën normaal door de grossiers bevoorraad worden. Hiermee ver dwijnt het systeem van de voedselverstrekking door de z.g.: Rode Kruiswinkels. Men kan voortaan koopen waar men wil. „Als de gevangenen een behoorlijke berechting krijgen, zullen zij bij dit systeem hun zilveren jubileum als ge vangene in voorarrest vieren". Aldus Trouw. In Noorwegen dat later bevrijd werd dan wij is het Quisling-proces reeds be gonnen. Sterker. ANP-Aneta meldt: „Te Parijs zal een proces gevoerd worden te gen den voormaligen Min- v. Arb. Marcel Deat. Daar h ij zoover men weet, niet gearresteerd is, zal het geding zonder hem plaats hebben". Dat is pas werk. Zoo loop je nog de kans, dat midden in het proces ontdekt wordt dat een plaatselijke B.S.-afdeeling de man al drie maanden op een plekje in de zon heeft zitten. Zouden wij alvast niet een proces tegen Rost kunnen openen. Hij is er dan wel niet bij, maar gearresteerd is hij in ieder gevalwel. Ceebee. TRIUNAAL TE ALKMAAR. Naar het Parool verneemt is bij K. B. ook te Alkmaar een tribunaal ingesteld. LEGER DES HEILS ALKMAAR. Door het Leger des Heils, afd. Alkmaar, is zoowel voor meisjes als voor jongens, een padvind(st)erstroep opgericht. De troepavonden zijn voor meisjes op Dinsdagavond en voor jongens op Woensdagavond, beiden aanvang 7.30 uur. Aanmelden kunnen zich, zij, die den lft. van 11 jaar bereikt hebben en niet ouder zijn dan 18 jaar. De gelegenheid om zich aan te melden en om inlichtingen in te winnen be staat op de troepavond aan de Limmerhoek-40 en bij de leidster M. van Loenenv. d. Laaken, Oudegracht 136 voor de meisjes en voor de jon gens bij hopman F. J. A. v. d Woestijne, Zil- verstragt 8. SCHORSINGEN. Door den Mil. Comm. te Alkmaar, zijn de volgende personen in hun functies geschorst. C. Brouwer, hoofd O'. L. Rochdaleschool en H. R. Bennema, stationschef N. S. te Alkmaar. DE KAASMARKT. Op de hedenmorgen gehouden kaasmarkt werd aangevoerd 2 stapels boerenkaas, in totaal 450 kg. De hoogste prijs was 54.50. Handel goed. ONTSPOORDE JEUGD. Gisteravond zijn door de politie een vijftal jongens van 10 tot 15 jaar gearresteerd, die zich schuldig hadden gemaakt aan een zeer ernstige vernieling in een pakhuis aan het Kwakelpad. De knapen hadden daar een hoeveelheid lam pen, lichtbakken, steenen waschbakken, urinoirs, •deuren en stijlen kapot geslagen en afgebroken. De Inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht schatte de schade op 500. HEILOO. JHR. N. v. FOREEST OVERLEDEN. De oud-burgemeester van Heiloo, jhr. N. v. Foreest is op 69-jarigen leeftijd overleden. In 1879 vestigde zijn vader, oud-burgemeester van Wieringerwaard, zich in Heiloo, eerst op de boerderij Noordwest, later op Neijenburg. Na de lagere school te Alkmaar en de Handelsschool te Amsterdam bezocht te hebben, werkte de latere burgemeester op het Nederlandsche con sulaat in Londen en op enkele handelsinstellin gen in Den Haag en Amsterdam. Op 1 Juli 1905 werd hij als burgemeester van Heiloo geïnstalleerd. Onder zijn bestuur nam het aantal inwoners toe van ruim 2000 tot ruim 8000 (nu 11000). Op 15 Mei 1941 werd jhr. v Foreest eervol ontslagen. Sinds dien leefde hij als ambteloos burger te Heiloo, later te Alkmaar. HERSTELWERKZAAMHEDEN BLOCKHOVEPARK. De volgende week zal een begin gemaakt worden met het opruimen van kazematten, stallen, enz. in het Blockhovepark als voorbe reiding tot het weer bewoonbaar maken van dit villapark.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1