fin Iets over de V.U. te Alkmaar In onze gemeente is de belangstel ling voor de Volksuniversiteit a's culturele instelling, tijdens de oor logsjaren sterk toegenomen. En Vaar thans, na de bevrijding, bij het publiek een grote behoefte naar geestelijk voedsel valt te constate ren, verwachten wij, dat deze be langstelling zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt. In verband met zuive ring, verkeer en tekort aan beschik bare localiteiten ontmoeten de orga nisatoren echter grote moeilijkhe den- Men' tracht hieraan thans tege moet te komen, door voor de te or ganiseren cursussen .zoveel mogelijk docenten uit Alkmaar en omgeving uit te nodigen. Ofschoon er een (groot tekort is aan goede' cultuur- ïilms hoopt men door het huren (Van enige culturele smalfilms toch (ook nog een filmprogramma te kun nen bieden. Aangezien de V. U. in verband met de bijzondere omstandigheden itijdens de afgelopen winter geen ac- Itfviteit heeft kunnen ontwikkelen, üigt het naar wij vernemen Sb de bedoeling voor het a.s. sei- koen geen contributie te heffen. v CONCERT VRIJZ. HERV. ZANGKOOR. Voor dit concert, waarvan het ba tig saldo zal worden afgedragen aan het Comité van Oorlogsslachtoffers bestond grote belangstelling. 1 Het concert werd geopend met een Brietal liederen voor het koor, waar van het eerste n.1. Een vaste burcht h onze God" direct een uitstekende Inzet vormde en op de luisteraars diepe indruk maakte- Bedoelde liederen werden door het pu- iek staande aangehoord. To v. d. Sluys (sopraan) deed zich In een tweetal liederen van Handel (wederom kennen als een zangeres Pt bijzondere stemkwaliteiten, wei- prachtig tot uiting kwamen in „O piagnify the Lord" en later in een Brietal vaderlandse liederen. Een bijzonder muzikaal genot werd pms bereid door het cellospel van tonze stadgenoot den heer W. Dorgelo, |0ie met Corn. Jonker aan de vleugel ige cello-werken ten gehore bracht in Schravesande, Mendelssohn en Sndel, waarvan vooral „Elegie" van eerstgenoemde opviel door de zang rijke toon vorming. Wij hopen deze cellist meerdere malen te horen. In een drietal orgelsoli deed de beer Pieket Weeserik zich kennen (als een bekwaam organist, vooral de ^registratie viel te loven. Het koor was in de liederen -,Ge- :kig Vaderland" van Valerius en Nederland" van Rich. Hol on- de bezielende leiding van Corn. er uitstekend op dreef. Het concert werd besloten met ,,Van 'Alkmaar de Victorie", van ICoBter, een waardig Bot inderdaad. Vermelden we nog, dat de begelei ding der koornummers bij den pianist Nic. Akkerman in zeer goede banden was. Joh. v. Engelen. Dr. Tuinstra vertrekt Dr. Tuinstra, predikant bij de N.H. „gemeente alhier heelt de toezegging irwn beroep naar Zwolle aangenomen. Dr. Tuinstra heeft sinds zijn komst in Alkmaar In Maart 1942 zeer veel bij gedragen tot de verbetering van de verhoudingen tussen de richtingen in Be herv. gemeente. Nadat ds. Klein Wassink de vorige week afscheid had genomen, wegens zijn aanneming tot predikant in algemene dienst, betekent dit een nieuw ernstig verlies voor (leze gemeente. ZWARTE HANDEL VERHINDERD- XJistermiddag werd door de politie §met een paard bespannen wagen nieuwe aardappelen, die niet door aren waren gedekt, in beslag ge- m. De lading bedroeg 500 kg. ERGERLIJKE DIEFSTAL. r Een bewoner van de Heilooërdijk gleed gisteren bij de politie aangifte, pet dieven de palen van zijn weide- Eas tering hadden weggehaald, met gevolg, dat de aanwezige koeien de le bedden verlaten. APOTHEKEN EONDAG- EN NACHTDIENST. Eondeg 1 Mi: Dr. H. Hartong van 1. De BURG. STAND ALKMAAR. Ondertrouwd: Johannes Bij- post en Paulina M. Zijp. Teunis de Jong en Anna M. de Boorder. Hendrik Harsten en Maartje Lely. Frans Blankman en Aaltje Walter. Jan Huiberts en Anna G. M- San- der. Johannes Wokke en Maria Dekker. Overleden: Geertruida C. Oud 5 maanden. Jacobus C. Kaandorp, wedr. van A. te Buck, 82 jaar. KAASMARKT. 3 st, 40 boerenkaas 55 p. 50 kg. NOORDERMARKTBOND. 85.200 kilo aardappelen: grote 17-50, kleine 7; 300 kilo tuinbonen 28; 450 kilo bos peen 20. EEN GESPREK MET DE WND. BURGEMEESTER VAN HEILOO. De heer Vennik waarnemend bur gemeester van Heiloo, was zo vrien delijk ons enkele minuten af te staan van zijn kostbare tijd en zo konden wij hem, tussen vele telefoongesprek ken door, enkele vragen stellen. Hoe denkt U, burgemeester, over de stand van zaken in Heiloo? Er is, zei de heer Vennik, zeer veel activiteit in onze gemeente, op aller lei gebied. Naast het voedselpro bleem vraagt de huisvesting een be langrijk deel van onze tijd. Jn Heiloo is ongeveer 1/6 van de huizen in be slag geqomen door evacué's. Deze zullen spoedig naar hun woonsteden terugkeren, terwijl de oude bewoners dan weer zoveel mogelijk in hun eigen huizen kunnen trekken. Kleine gezinnen zullen echter, zo nodig in kwartiering krijgen, omdat er met de beperkte woonruimte gewoekerd moet worden. Ook voor de toekomst zal het huisvestingvraagstuk veel aandacht vragen. Wij moeten er voor al naar streven Heiloo aantrekkelijk te maken. Een schoonheidscommissie, waarvan bekende architecten (Jan de Meijer en L. Groen) deel uit maken, zal hiervoor zorg dragen. Ik heb een uitbreidingsplan .in studie voor het gekapte bos tussen het laantje bij de Kattenberg en de Spokenboslaan- Wij spraken nog verder over veel wat de Heilooërs zeer zal interesse ren; de politie, het onderwijs, de pu blieke voorlichting en constateerden, dat onze nieuwe burgemeester een frisse geest van opbouw en vernieu wing wil brengen. Wij wensen hem van harte succes! FILMNIEUWS. Zij, die wij vereren Deze oorlogsfilm waarvan de hoofd rollen gespeeld worden door Clau- dette Colbert en George Reeves brengt ons op een schip, waar een achttal geëvacueerde verpleegsters haar avonturen vertellen aan een militairen dokter, die zich zeer be zorgd maakt over de toestand van luitenant Jane Davidson, die in een toestand van volslagen apathie ver keert. Deze verhalen, de verschrikkingen van het reeds doorleefde, worden in de film achtereenvolgens op het doek vertoond, een middel ln de roman eveneens dikwijls gebruikt. De cinematografische mogelijkheden ma ken deze compositievorm bij uitstek geschikt voor de film. Angst, span ning, gebrek aan voedsel, desinfec terende en verdovende middelen, aan kinine, wij zien het voor onze ogen en beleven alle ellende mee. En zoals steeds is het ook hier weer het offer, de bereidheid om te dienen, het uit schakelen van egoïsme dat wonderen verricht. Dat het romantische element, ener zijds een concessie aan de smaak van het publiek, anderzijds toch ook levenswaarheid, niet ontbreekt be vreemdt ons niet. Zonder deze ro mantiek hoe ondragelijk grauw zou het leven zijn en het doet ons wel dadig aan te midden van alle somberheid telkens weer „dit roman tische" te zien opbloeien. Het spel Is voortreffelijk en ook nu weer bewonderen we niet alleen de grote documentaire waarde van de film, maar ook de vele artistieke mogelijkheden. Een zeer actueel journaal voltooit dit programma, dat een gang naar de bioscoop alleszins toont. JEUGDPROBLEMEN. Geen problemen meer? Een van onze jonge lezers schrijft ons: Ik moet u tot mijn spijt vertellen dat mijn brief waarschijnlijk de enige zal zijn die U ontvangt naar aanlei ding van Uw artikel Jeugdproble men in da.V.A. van 16 Juni j.1. Kent U de jeugd nog? Zo ja, dan weet U dat wij geen problemen meer hebben. We piekeren wel eens over een proefwerk of een diploma, maar vooral over de a.s. fuif of over de fuif die we pas gehad hebben. Indië? Poeh, 't mocht wat. Een stelletje is bang dat ze uit hun ge wone makkelijke leventje gesleept worden; een andere groep is bang voor de dood en dan zijn er verder nog, die uit zucht naar avontuur zich aan gaan melden. We denken ook nog wel eens aan onze toekomst in verband met die dingen maar problemen zijn er niet meer. Een der vele bewijzen hier voor? Hebt U het toenemend kerk bezoek van de zijde der jeugd in oor logstijd gezien? En nu? Practisch nihil- Ziedaar het grote probleem. Verlos de jeugd van haar onverschilligheid. Is het waar? Je hebt gelijk gekregen. Het was de enige brief. Een bewijs dat je verdere opmerkingen ook juist zijn? De onverschilligheid is er, ook de zucht naar vermaak en plezier. Is het bij de volwassenen beter? Dit is de geestelijke moeheid na vijf jaren van spanning, vooral na deze harde win ter. De oorlogsjeugd heeft het niet gemakkelijk gehad. Is het dan een wonder dat ze het er nu eens van nemen willen, eens uit willen blazen? Het Is niet erg dat dit zo is, maar het zou erg zijn als het zo bleef. Werkelijk onverschilligen zijn er altijd geweest. Maar er zijn ook jonge (en oudere mensen) die zo ge voelig zijn voor alles wat er in de wereld verkeerd gaat, dat zij hun ge kwetst-zijn verbergen achter een on verschillig uiterlijk. Oordeel dus niet te gauw. Maar nu die tijdelijke onverschil ligheid. Hoe worden we daaruit ver lost- Dat zal afhangen van de wijze waarop de wereld, waarop de oude ren de Jeugd tegemoet komen en van de wijze waarop de jeugd de wereld tegemoet treedt. Dat lijkt een beetje op. orakeltaal. Een taak. Maar hier heb je iets concreets. Veel zal afhangen van de uitzonde ringen, avn hen die niet helemaal on verschillig staan tegenover de bran dende vragen van vandaag. Zij mo gen zich niet hoogmoedig van de fuifnummers afkeren. Zij mogen zich niet in een kringetje van „denkers" opsluiten. Integendeel. Vier het be vrijdingsfeest van ganser harte mee, maar vergeet de wereld niet, die we reld die zo zwaar gehavend is, mate- riëel en geestelijk en die ook op jul lie krachten rekent voor de opbouw. De schrijver heeft zelf al proble men genoemd: Indië, de dood, je toe komst, de kerk. Onze jeugd kén deze problemen in de naaste toekomst niet voorbij zien- Japan neemt maatregelen! Gedwongen door de luchtaanvallen van de Amerikaanse super-vliegtuigen en de nog te verwachten zwaardere aanvallen,zodra ook Okinawa als ba- bis voor dergelijke toestellen gebruikt kan worden, neemt de Japanse regering thans maatregelen tot overbrenging van de grote massa van zijn industrie van Japan naar het vasteland van Mandsjoerije. Hieruit zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat men het plan heeft de strijd nog voort te zet ten, ook als Japan zelf de strijd zou moeten opgeven. Geen Japans vredesaanbod. De waarn. Staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken der V» S, heeft giste ren te Washington officieel ontkend, dat ar ook maar enig vredesaanbod van Japanse afete aait a&* Predikbeurten. KERKDIENSTEN 1 JULI. ALKMAAR: N.H- Gem., Grote kerlf. 10 u., ds. de Jong v. Stompetoren; 5. u. ds. Kleyne. Kapelkerk, 10 u. dr. Tuinstra. Ger- kerk, 10 en 5 u. ds. Polman van Bolsward. Rem. Gem, 10.30 u. ds. Rappold. Luth. Gem., 10.30 u- ds. Roodenburg. Doopsgez. Gem., 10 u. ds. Kuiper. Herst. Apost. Gem., (Toussaintstr.) 9.30 en 4 u. Leger des Heils (Limmer- hoek) 9-30 u. en 7.30 u. Ned. Chr. Gemeenschapsb. (in Waakt en Bidt) Dond.av. 7.30 u. de heer v. Oostveen; Zat.nam. 3.30 tL, bidstond, Oude gracht 208. Duitse gaslevering aan Twente In Bentheim bevindt zich een zeer productieve aardgas-bron, welke tot Hamburg en Hannover toe gas levert. Er zijn momenteel onderhandelingen gaande met geall. autoriteiten over de mogelijkheid van gaslevering door deze bron aan Twente. Indien deze bespre kingen tot een positief resultaat lelden, zal dit van groot belang zijn voor het op gang brengen van onze textiel nijverheid. In Twente staat men er met de elec- triciteitsvoorziening eveneens beter voor. dan wij hier in het Westen. Door olieboringen bij Schoonebeek zal het Centraal station voor electrische stroomlevering van Hengelo, dat een groot deel van Overijsel van stroom voorziet, binnenkort over 36 ton olie per dag kunnen beschikken. TYPHUS-EPIDEMIE IN OVERIJSEL. Het aantal typhus-gevallen ln Over ijsel is dermate toegenomen, dat hier van een epidemie gesproken moet worden. Vooral in Zwolle is het aantal ziektegevallen bijzonder groot. Het zwembad in Almelo moest reeds we gens besmetting gesloten worden. OFFICIëLE PUBLICATIES. De Prov. Milit. Commissaris in de provincie Noord-Holland maakt be kend, dat in zijn gezagsgebied de publicatiebladen van het M-G. en het boekwerk „Herstelwetgeving" ver krijgbaar zijn bij de boekhandel Burgersdijk en Viermans, Leidsche- straat 7 te Amsterdam (tel. 48662). Voor Staatsbladen dient men zicK te wenden tot de Algemene Lands drukkerij, Fluweelen Burgwal 18 te Den Haag. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER. De plantenziektekundige dienst te Sint Pancras schrijft ons: De eerste larven van de Colorado kever zijn verschenen en daarom lijkt het wel nuttig nogeens even te wijzen op het grote belang dat met het vernietigen van dit insect ls ge moeid. De larven zijn in het begin don kerrood van kleur, welke kleur later overgaat in oranjerood. De kop, het borststuk en de poten zijn zwart en het achterlijf ziet er gezwollen uit en voelt zacht aan. In dit stadium zijn de dieren ge makkelijk te bestrijden omdat de larven zeer vraatzuchtig zijn en dus gemakkelijk te vinden door op de gaten, die in de bladeren der aard appelplanten gevreten worden te let ten. De larven blijven ongeveer drie weken in dit stadium- Zoals algemeen bekend moet wor den verondersteld, worden de lar ven (en ook de kevers) gedood als ze van vergiftigde bladeren vreten. Het is dus zaak, om te zorgen, dat de aardappelen bedekt zijn met een laagje vergif. Hiervoor gebruiken wij een oplossing van minstens 5 ons Calciumarsenaat per 100 liter sproei- vloeistof. Dit awenaat mag gemengd worden met alle koperhoudende mid delen die aangewend worden voor de bestrijding van ,de" aardappelziekte. Na enige tijd moet de bespuiting herhaald worden. Laat ieder doordrongen zijn van zijn plicht tegenover de gemeen schap om dit zeer schadelijk dier op alle mogelijke manieren te be strijden. Calciumarsenaat Is op alle plaat sen ta Noord-Holland to verkrijgen tegen een seer lage prfla. «B«U <B UW

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2