Een Alkmaarder in Engeland Hoe staat het met onze industriën De beste maatstaf voor de beant woording van de vraag inhoeverre het binnenkort mogelijk zal zijn aan het geweldige goederentekort te voldoen, zijn de industrieën zelf. Zijn de fa brieken door de oorlogshandelingen niet getroffen en zijn ze niet- leegge haald door de Duitse rovers, dan is het op gang brengen van het bedrijf een kwestie van aanvoer van grond stoffen sn van energie. Het transport van kolen speelt hierbij een eerste rol en uit verschillende publicaties ten aanzien van het transportwezen .weten wij maar al te goed dat gedurende de eerste tijd wat dit betreft de verwach tingen niet te hoog mogen worden ge steld. Toch is hier en daar het begin reeds gemaakt en ie al de te verwach ten productie van enkele artikelen enigszins te voorspellen. Wij laten hier enkele geluiden over de toestand in verschillende takken van onze in dustrieën horen ter oriëntatie. TEXTIEL. De aanvoer van linnengarens uit België, tot voor kort nog goed te noe men, begint nu moeilijkheden op te leveren. De import van wollen garens is onvoldoende. De kunstzijdespinne rijen te Breda en Nijmegen zullen weer in bedrijf worden gesteld. Het productieplan bedraagt echter slechts 10 van de productie tijdens de be zettingsjaren. Op aandringen van H.M. de Koningin zal er spoedig een betere distributie van textiel voor ge troffenen en a.s. moeders komen. In het gunstigste geval zal de textielpro- ductie eerst in 1946 in normale banen geleid worden. FIETSEN, Er is een productieprogramma voor 200.000 fietsen opgesteld. Voor de pro ductie in de Nederlandse fabrieken op gang is, zal er evenwel nog wel een half jaar heengaan. Om het tekort te overbruggen wordt getracht in Enge land fietsen te kopen. Reeds zijn van Engeland uit enkele duizenden rijwie len aangevoerd voor de mijnwerkers, de C.C.D. en bepaalde instellingen. Het tekort aan fietsbanden wordt in ons land op 3 millioen geschat. Ge tracht wordt in het buitenland de helft van dit tekort te dekken. De eigen productie in Noord-Nederland gaat be ginnen. In het Zuiden werden tot eind Mei 52.500 buitenbanden en 26.500 bin nenbanden op toewijzing verstrekt. Voor de winter zullen 500 000 ban den uit het buitenland worden inge voerd. TABAK. De tabaksindustrie in het Zuiden is weer voor een belangrijk deel in wer king gesteld. Kort na de bevrijding kon men beginnen met de verwerking van een partij tabak van de Duitsers. Tot 15 Mei was slechts 4 procent van de door de regering overzee aange kochte tabak ingevoerd. Tot die tijd waren 11 bonnen aangewezen en wer den in totaal 7.744.000 rantsoenen ver strekt. Voorloopig zal met het oog op de energievoorziening alleen in het Zui den het productieapparaat kunnen werken. Dan wordt thans een voor raad aangelegd, waaruit binnenkort een geregelde toewijzing voor het ge- heele land zal kunnen plaats hebben. De gemiddelde consumentenprijs voor sigaren zal 15f/« cent plus opcenten be dragen. voor kerftabak 26 cent plus opcenten per 40 gram. voor 20 sigaret ten ongeveer 75 cent. INDIE ROEPT! Spoedcursussen in de Maleise taal. Zoals wij wel verwacht hadden, heeft het initiatief van de Kon. Vereniging Oost en West afd. Alkmaar en Om streken, grote weerklank gevonden- Het aantal ingeschreven deelnemers was zo groot dat deze in drie groepen ingedeeld zijn, zodat de lessen Maan dag. Dinsdag en Vrijdagavond plaats vinden. Het is dan ook een uniek ini tiatief van Oost en West om ons volk, dat zulk een enthousiaste belangstel ling voor de overzeesche gebiedsdelen toont, de gebruikelijke omgangstaal tus sen de Europeanen in Indië en de In donesiërs in kennis te brengen. Onge twijfeld zullen vooral zij. die zich op maken om aanstonds op eerste oproep gereed gevonden te worden naar Indië te vertrekken, deze gelegenheid willen benutten. Voor de cursus die Vrijdag- avonds plaats vindt, kunnen nog en kele deelnemer» ingeschreven worden. De cursuteen worden gehouden in een door het gemeentebestuur voor dit doel bereidwillig ter beschikking gesteld .•ShfiSfibkMl. ïnd» roert* VERGUNNING VEREIST .VOOR tabaksteelt. Door de bijzondere omstandighe den is niet, zooals de bodemproduc- tiebeschikking 1939 dit eischt, dit jaar door alle personen, die tabak telen, anders dan voor eigen gebruik (maximaal 1 are per perceel), een vergunning aangevraagd- Teneinde een vervolging door den centralen controledienst te voorkomen,* is voor deze personen nog tot uiterlijk 20 Juli a.s. de gelegenheid opengesteld alsnog een teeltvergunning bij den productiecommissaris voor den tuin bouw en de ooftteelt, Bezuidenhout- seweg 30, Kamer 133, te 's-Graven- hage aan te vragen. Bij deze aan vrage dient men naam en adres van den teler, alsmede grootte en ligging van het perceel nauwkeurig aan te geven. Uitsluitend vergunningen, door voornoemden productiecommis- saris voor het jaar 1945 afgegeven, bezitten geldigheid. verdwijnt de verplichte verzekering voor ongehuwd-inwonende kinderen? Naar wij vernemen hebben ver schillende bedrijfsverenigingen, die de risico's voor de ongevallenwetten en de ziektewet dragen, aan hun vertegenwoordigers in het westen des lands medegedeeld, dat deze er rekening mee moeten houden, dat 1 Juli a.s. de verplichte verzekering voor ongehuwd-inwonende kinderen zal worden opgeheven. De Raad van Arbeid te Alkmaar kon ons over de opheffing van deze, door Duits- georiënteerde verzekeringskringen in gevoerde verzekering, die voor de kleine bedrijven in normale tijden niet te bekostigen zou zijn, nog niets naders mededelen. textiel en schoenen voor getroffenen. Het Comité N-V.H.H.A.R.K. hoopt binnenkort vergunningen voor tex tiel en schoenen uit te reiken aan: 1. gebombardeerden; 2. getroffenen ge- ëvacuoerden; 3. gerepatriëerden; 4. a.s. en jonge moeders. Allereerst komen in aanmerking zij die in de laatste tijd gebombar deerd zijn en van geen enkele in stantie iets ontvangen hebben. Ver der b.v. geëvacueerden uit Arnhem en den Haag die daar alles of bijna alles verloren hebben, evenals gere patriëerden die niets meer bezitten dan de kleren die zij aan hebben. L Wij deelden reeds mede dat onze stadgenoot Eli Prins, die sinds Mei 1940 in Engeland woon achtig is, in Bath verblijft, de stad die Alkmaar helpen wil om de materiële gevolgen van de oorlog te boven te komen. Wij waren zo gelukkig om toestemming te krij gen tot het publiceren van gedeel ten uit de eerste brief die Eli Prins na de bevrijding aan zijn Alkriaarse vrienden schreef. De bete ^nis van dit schrijven is door het belangrijke werk dat de heer Prins in Engeland verricht heeft, van meer dan plaatselijk belang alleen- Elke dag van de afgelopen 4 jaar heeft hij in dienst van het Engelse en het Nederlandse depar tement van oorlog lezingen over het Nederlandse imperium gehou den, in geheel Engeland en Schot land, voor soldaten, verenigingen en scholen. Het is ongetwijfeld mede zijn werk geweest dat aan het Engelse volk een beter begrip voor de betekenis en de belangen van ons volk heeft gegeven. Vlucht en aankomst. Na 5 jaar het eerste nieuws uit mijn geliefde Alkmaar. Het was niet alles nieuws, althans niet voor mij. Mijn werk hier heeft me veel doen weten en er is zoveel dat niet ge schreven hoeft te worden. Eerst be reikten ons brieven. Dat was over in 1941 toen Amerika in de oorlog ging. Toen kwamen de Rode Kruis- berichten met woorden van leed en hoop. Hoop die ik nooit heb gevoed. Jk kende bet Duitsland van 1933 ONZE VEESTAPEL Tot September 1944 hebben de Ne derlandse autoriteiten de systema tische roof van ons vee in cijfers vast kunnen leggen. Sinsdien werd in het wilde weg gestolen. Uit Noord-Lim burg werd b.v- al het vee weggedre ven. Alleen een nieuwe telling kan nu een juist beeld geven. Geen reden tot pessimisme. Toch is er geen reden tot somber pessimisme. Naar schatting ia nog 60 van onze voor-oorlogse veestapel aanwezig. De gezondheidstoestand is misschien beter dan ooit te voren. Jong fokmateriaai is in de beste con ditie en in voldoende hoeveelheid aanwezig. Daar het Noorden van ons land vanuit het Oosten werd bevrijd, is daar lang niet zoveel weggevoerd. Waar zij konden, hebban de boeren hun slechtste vee de Duitsers in han den gespeeld. Men heeft veel gebruik gemaakt van zekere injecties in de tong, waardoor de symptomen van mond- en klauwzeer werden opgeroe pen. De Duitsers waren hier zeer bang voor en zetten in zo'n geval dadelijk de export stil. Hierdoor heeft men echter nu geen duidelijk overzicht over de yerspreiding dezer ziekte, maar men heeft de indruk, dat de toe stand gunstig is. Ernstiger is het optreden van schurft. Er is groot gebrek aan medi camenten. Door de medewerking van de Sheaf kon echter reeds uit Frank rijk serum gehaald worden. Volgens dr. Quaedvlieg. wn.dir. v. d- veeartsenijkundigen dienst, is de vee stapel groot genoeg om ons volk ruim schoots van zuivelproducten te voor zien. Aan export valt echter nog niet te denken. A.N P.-Aneta. Het gaat dus nog om de aller zwaarst getroffenen. Daarna hoopt men te helpen daar waar de nood ook dringend is. Het publiek wordt verzocht geen aanvragen tot het comité te richten, wanneer men niet tot de genoemde categorieën behoort. nieuw boek van a- den doolaard. a. den Doolaard, die gedurende de oorlog regelmatig de Nederlan ders in het bezette gebied, op zee of waar-ook-ter-wereld heeft toege sproken via radio-Oranje te Londen, gaat een bo£jj schrijven over de droogmaking van Walcheren. Medewerkers van de Redactie: C. B. Termaat en M. v. d. ValL Druk: Dagbl. voor Noord-Holland N.V. '40, het Weenen van '38. ik kende de Duitse geest- Ik wist dat de Duitsers niet rusten zouden voordat de slacht offers gedood, de landen verwoest, de geesten verward waren. Nu zijn hen de wapens uit handen geslagen, maar het vergif werkt door. Lange jaren van geduld en strijd zullen nodig zijn. Jaren waarin we sterk moeten zijn en streng voor ons zelf, met anderen en tegen anderen. We hebben het gif veroorloofd te werken tussen twee oorlogen in, we moeten het blijven bestrijden na de oorlog Ik ben weggegaan die avond. Ik was de volgende avond in Engeland. Honderden malen heb Ik hier mijn vlucht moeten vertellen. Wij wilden naar België en Frankrijk. Moeder zei: „Morgenavond ben je in Enge land". Zij had een wonderlijke intuïtie. Toen ik aankwam in Lo- westoft, dacht ik aan de woorden van redding in de psalmen: „Ontko men aan de wateren der zee die ons niet verzwolgen, de vogelaar wiens net ons gemist had"- Wat een ver plichtingen nu, dacht ik. Dit is het ogenblik dat we moeten tonen of we onze lampen kunnen ontsteken met de olie die erin bewaard bleef of dat we nog moeten kopen en de deur gesloten vinden, onherroepelijk. Ik voelde de verplichting, te wer ken en te vechten voor Nederland. Het ging en gaat er nog om, de gees ten schoon te wasseif van alles wat in de laatste tientallen jaren de geesten "heeft verward. Het was de strijd voor een geestelijke erfenis. Het werd mijn programma. Maar de strijd was niet zo simpel. Dwangarbeiders Wij, gevangenen, storten beton in de donkere Novembernacht Temidden van "n woeste Zuid wester storm, draaien de enorme betonmolens glimmend nat van de vele slagregens, die ons al tot op de huid hebben doorweekt- We zijn de slaven van die be gerige molens, die gieren en knarsen, vier dagen en nachten lang, die cement en grint vreten en hun beton-mengsel uitbraken in de roestige lorries. Onder het regenachtige schijn sel van de booglampen sjouwen wij drieën de -4ionderdponds-zak- ken naar de eerste machine. De papieren zakken zijn nat en week, scheuren bij de lichtste aanraking. Dan vermengen zich regen, zweet en cementpoeder tot een betonnen masker, dat zich vastzet op het gezicht, in de neus en aan onze kleren en dat de wimpers van steen doet worden. Als grijze spoken lopen we, zwaar van moeheid, onze gang: van de stapel tot de molen en terug, heen en weer zonder te spreken en met rood ontstoken ogen. Onze bijna genezen zweren bijten weer open en zien eruit alsof ze rotten. De bewakers zijn nerveus. Ze slaan en schoppen om het tempo, dat langzaam daalt, weer hoger te krijgen. Af en toe zakt één van de gestraften in elkaar, uitgeput door het moordende tempo der reusachtige machines, die grijpen malen en storten, zonder ophou den. Wie hoorde ik ook al weer over medelijden met die arme Neder landse landverraders, die thans bij een stralende zomerzon op hun dooie gemak wat prikkel draad mogen oprollen? r. voetbalprogramma D.TA Zondag 1 Juli. Alkmaar, 2.30 uur: Alcmaria Victrix I tegen D.TX l Oudkarspel, 1.30 uur: D.T.S. jun. a tegen Convelo Jon.. Oudkarspel 3 uur: D.TS. II tegen Convelo L Waarland, 1.30 uur: a Convelo b tegen D.T.S. b. Waarland, 3 uur: Convelo II tegen D.T.S. IH- UU DEN QMTREK. LangeOQIfr de bevrijdingsfeesten. Het programma der feesten op M, 25 en 26 Juli is als volgt: Dinsdag M Joli, 's morgens: kerkdiensten; plech tige onthulling van een monumenf „Voor hen, die vielen"; *s middags! volksspelen; 's avonds: massa-zang» uitvoering. Woensdag 25 Jnli: de ge hele dag kinderspelen. Donderdag M Juli: historische optocht, 's avonds massa-zanguitvoering. weer nationale kolfwedstrijden. Het dagelijks bestuur van de NeCfc Kolfbond heeft een bespreking ge houden met het bestuur van dB Kolfclub „Gezellig Samenzijn" te ZcL« Scharwoude, ten einde te beraadsla* gen over het al of niet houden vaM de Nationale Kolfwedstrijden in 194& Besloten werd, deze te laten door» gaan en de „Nationale" weer te hoos den op de traditionele data, n.I- <#S tweede Zondag, Maandag en Dins* dag in September. gevaarlijke „langebals% Door brandstofgebrek is een groaÉ gedeelte van de leuning der brug. v de wandeling de Langebalk genoemd) gesloopt. Bij donker is het levens»! gevaarlijk deze brug te passeren» Het zou wel aanbeveling verdlemafe, indien in deze toestand spoedig yam betering werd gebracht

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3