3>E VRIJE ALKMAARDER Handhaving van recht en orde DAGBLAD VOOR ALKMAAR ER OMGEVING Stadsnieuws aar Jr svri^ e: litgi va ter e g<, g<" Uitg.t Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooldred.: E. Tas-Callo Wnd. hooldred.: Jan C. Reuvers RedactieAchter dam 20; Tel. 2274 WOENSDAG 4 JULI 1945 Ze Jaargang No. 681 Administratie: Westerweg 27, Telefoon 3250 Advertpr. 15 ct. p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem.pr.3 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent in ui UI UI tui b; na Prof. Schermerhorn spreekt ioi het volk van Nederland Een beroep op werkgevers en arbeiders Naar aanleiding van de in de ha ven van Rotterdam uitgebroken sta king, richtte gisteravond de Minister- President prof. Schermerhorn zich via de radio tot het volk van Ne derland. De noodzaak van rechtvaardige sociale toestanden. Er zijn c^ngen in ons land gaande, aldus prof. Schermerhorn in de aan vang van zijn rede, die het voor de regering noodzakelijk maken zich in duidelijke en klare woorden tot U te richten. In talrijke plaatsen in ons land is het in de arbeiderswereld onrustig, er wordt gestaakt en er dreigen stakingen- Aan de ene kant worstelen de werkgevers met bui- tengewoon grote moeilijkheden, aan de andere kant is er de arbeiders- wereld, die niet terug wil naar de toestanden van vóór de ooriog en het vertrouwen mist in de organen, die de arbeidsvoorwaarden behoren te regelen. Wijzende op de regeringsverkla ring, waarin gesproken werd over rechtvaardig loon en redelijke ar beidsomstandigheden die de arbei derswereld verdient sprak prof. Schermerhorn over de verwachting, dat bij het begin van het nieuwe werk na de bevrijding, o.m. ook in de Rotterdamse haven, alle betrok kenen, werkgevers zowel als arbei ders, rond de tafel zouden zijn gaan zitten om uit te maken, welke mo gelijkheden aanwezig waren om tot menswaardige toestanden te gera ken. Ernstige berisping aan de werkgevers. De min.-pres. merkte op, dat dit niet is gebeurd, doch dat de werkgevers opnieuw geprobeerd hebben om vast te houden aan de oude methode van voortwer- ken tot van de kant der arbeiders bezwaren werden ingebracht, ter wijl daarna opnieuw geprobeerd was eerst te weigeren, daarna half te aanvaarden en tenslotte toch te aanvaarden. Met overtuiging zeide spreker dat dit geen kracht, doch zwakheid was en dat niet is hetgeen de regering wenst. Wij willen rechtvaardige en ver^ptwoorde sociale toestanden in gemeenschappelijk overleg met alle betrokkenen vastgesteld. De eisen der arbeiders- Hierna sprekende over de eisen der arbeiders en het optreden der N.B.S. bij de controle (het is nl. gebleken, dat er in de haven gestolen wordt), gaf prof. Schermerhorn toe, dat dit optreden anders had kunnen en mis schien wel moeten zijn, doch dat dit op zichzelf geen voldoende argument was de staking te proclameren. De eis van loonsverhoging der eenheids vakbeweging is ingewilligd, doch daarna, aldus prof. Schermerhorn, werden nog 12 andere eisen gesteld. Voor een deel achtte hij deze eisen begrijpelijk en billijk en hadden zij reeds lang aan nadere beschouwing moeten worden onderworpen, doch dit was z.i. niet met alle eisen het ge val- In het bijzonder wees hij er op, dat de vraag om schoenen, terwijl de aanvoer mg zo gering was en men ook elders nauwelijks over schoenen af klompen beschikt, onbil lijk is. Kort commentaar %Een vertrouwenwekkend geluid, een juiste houding. Reeds zo kort na de uitgebreide regeringsverklaring, 27 Juni jl. afgelegd, richtte onze nieuwe Mi nister-president weer het woord tot het Nederlandse volk. Ook-nu weer voelden wij uit de toon en de inhoud van zijn rede dat hier een man aan het hoofd der regering staat, die bereid is te luisteren, rechtvaardig te oor delen en zijn volk werkelijk te dienen. Het is o.i. juist, dat de regering niet slechts bemiddelde ter plaatse minister Drees onder handelde gisteren in het Rotter damse stadhuis doch dat zij het gehele volk op deze wijze in dit conflict betrok. Hiermee geeft de regering blijk de ernst van der gelijke conflicten te beseffen, ter wijl uit de inhoud der redevoering duidelijk bleek, dat men bereid is een rechtvaardig oordeel over iedere betrokkene uit te spreken. De spelregels erkennen. Ook de gestelde eis van verplichte organisatie van alle havenarbeiders wees spr. af. In redevoeringen was tot uiting gekomen, dat men be doelde een verplicht lidmaatschap der eenheidsvakbeweging. Dit kan de regering nooit aan vaarden. Het Nederlandse volk heeft recht zich in vrijheid te organiseren, zoals zij dit zelf wenst De regering is ten volle bereid de nieuwe organisatie te erkennen, echter op één voor waarde. dat de spelregels die nu eenmaal moeten gelden worden erkend en men dus niet eerst gaat staken en pas daarna zijn wensen bespreekt. Ernstige gevolgen der staking. Prof. Schermerhorn wees hierna op de mogelijke ernstige gevolgen van deze staking, allereerst voor de bevolking van Rotterdam- Aangezien Rotterdam aanvoerhaven is, zijn hier slechts kleine voorraden aanwezig, zodat bij voortzetten der staking reeds binnenkort niet alle goederen op de bonnen verkrijgbaar, aanwezig zullen zijn, terwijl enkele dagen la ter ook elders in Nederland de ge volgen van deze staking voelbaar zullen worden. Onze voedselpositie is in gevaar. Een beroep op allen. Echter niet om de vorengenoemde reden wilde de min.pres. een beroep doen op de Rotterdamse havenarbei ders die, hij "erkende dit, met deze staking één der weinige middelen hanteerden die hun gegeven zijn, doch hij deed dit beroep uit naam van een regering die bereid is recht vaardig te handelen en voor wie sociale gerechtigheid geen holle frase is. De regering doet een ernstig beroep op de werkgevers zich van hun gewijzigde plaafs in de wereld rekenschap te geven en te beseffen, - dat zü naast en niet tegenover de arbeiders dienen te staan. In naam' van het Neder landse volk en van een regering die een rechtvaardige plaats voor de arbeiders in het arbeidsproces wil verdedigen, vroeg prof. Scher merhorn hun, hun taak te her vatten. BINNENLAND JEHUDI MENTJHIN IN NEDERLAND De reeds op jeugdige leeftijd be roemde violist Jehudi Menuhin con certeert op het ogenblik in ons land- De kunstenaar, die thans 29 jaar is hoopt voortaan ieder jaar geregeld in ons land op te treden. ONDERDUIKERS EN BELASTING. Ex-onderduikers zullen de buiten gewone kosten voor het levensonder houd van man, vrouw en kinderen, ouders, broers en zusters, benevens die voor het aanschaffen van legiti matiepapieren, als buitengewone lasten op kunnen geven. De hogere kosten die zij hebben gemaakt om hun beroep of bedrijf voort te zet ten, worden aangemerkt als beroeps- of bedrijfskosten. Het aanschaffen van kleding ver voermiddelen of studiemateriaal kan niet als buitengewone lasten worden aangemerkt. HET EERSTE COLLEGE TE LEIDEN WEER GEGEVEN. Woensdag 27 Juni is het eerste college aan de Leidse Universiteit weer gegeven. Zoals men zich zal herinneren, werd zij vijf jaar gele den gesloten als gevolg van de reactie die het verbod van doceren door Joodse hoogleraren teweeg bracht Het college werd gegeven door prof. mr. Weststrate, hoogleraar in de economie. De rector magnificus prof- dr. W. van der Woude en prof. mr. C. Wèststrate' spraken een kort woord van begroeting tot de aan wezigen ter inleiding van het col lege. NEDERLANDSE BERICHTEN. De stoottroepen van de N.B.S. zullen worden samengevoegd tot een regiment stoottroepen, bestaande uit 6 bataljons van elk 800 man. Ze zullen in Zuid-Nederland worden gekazer neerd om te worden opgeleid tot com mando-troepen. 1000 SS-mannen zullen worden in gezet bij het mtjnenruimen in de pro vincie Gelderland ter vervanging van de Duitsers die tot nu toe met dit werk bezig waren- Inlichtingenbureau voor de zui vering: Nassauplein 43- Geopend: 9—12; 2—4. Japan op het hellend vlak. In Amerikaanse marinekringen is men er van overtuigd, dat Japan in feite verslagen is. Wel zal de oorlog met onverminderde kracht verder moeten worden gevoerd, maar de de finitieve nederlaag van Dal Nippon staat vast. verklaarde de bevelhebber van de vloot die de landingen bij Balik Papan dekte. De directe aanval op het Japanse moederland prefereert men boven een aanval op de Chinese kust. De val van Balik Papan kan ieder ogenblik worden verwacht. De Aus traliërs namen de laatste heuvelrug voor de stad in. Een kuststrook van ongeveer 18 km bevindt zich nu in handen van de geallieerde troepen. Op Noord-Borneo werd na de stad Baufort ook de plaats Sumat inge nomen. 500 vliegende Superfortan deden aanvallen op industrieële doelen in Japan. Op het eiland Hondo werd een stad 50 km ten Westen van Kobe. cen trum van vliegtuigindustrie, gebom bardeerd- Op Sjikokoe werden drie steden met bommen bestookt. In totaal werden 3000 ton bommen geworpen. De ware aard! In Sjanghai werden 700 Duitse fir ma's door de Japanners gesloten. Een honderd Duitsers werden gearresteerd. SCHORSINGEN. Op advies van de betreffende zuive- ringscommissie zijn door den Militairen Commissaris geschorst de volgende personen: R. Nieuwenhuis. wachtmeester voor malige parketgroep Alkmaar, te Broek op Langendijk; G. v. d. Tang, opper wachtmeester Heer-Hugowaard; C. M. v. Konijnendijk, marechaussee, dienst doende bij de politie te water post Akersloot, te Alkmaar; G. Westerveld. marechaussee parketwacht Alkmaar, te Alkmaar. DE BRUTALEN. Eenige tijd geleden werd de be ruchte vishandelaar Hoogland ge schorst als vishandelaar. De redenen hiervoor zijn ondertussen wel alge meen bekend.t Deze schorsing belet dit heerschap echter niet om als fruithan delaar op te treden en zelfs te beschik ken ov£T fruit dat aan de neus van do bonafide winkeliers voorbijgaat. Wij vragen ons af wat de betekenis van de schorsingsstraf eigenlijk is, te meer waar er op het ogenblik meer fruit dan vis te verkopen valt. Hoelang nog vinden de brutalen mazen in het zuiveringsnet? Verklaring der ereraden voor de kunst De Verenigde Ereraden der Kunste- naarsberoepen hebben kennis genomen van verschillende gedraging an, waarin de kunstenaars zich in hun beroep hebben geschikt naar of hebben mede gewerkt met den bezetter of diens belangen. Zij achten enerzijds een vol ledige hervatting van het kunstleven niet toelaatbaar, zolang de atmosfeer niet door een beoordeling en, waar nodig, e£A verpor deling van allerlei uit de bezettingstijd daterende hande lingen is gezuiverd, maar achten an derzijds een hervatting zo spoedig als maar enigszins mogelijk is. van groot belang. Teneinde dit dubbel doel te bereiken, spreken zij, in overleg met de regering en uit kracht van de hun door het Militair Gezag verstrekte opdracht P' lereerst als hun oordeel uit, dat y*' de drie grote groepen van door W stenaars op het gebied van hun bc^P* begane handelingen, hier opklimmen- naar de graad van ernst genoemd: a. onderwerping aan maatregele» van den bezetter en zijn hand langers op het gebied van kun sten aarsberoepen. b« daadwerkelijk profiteren van maatregelen en instellingen van den bezetter enz. c. ondersteunen en propageren vaal maatregelen en instellingen va» den bezetter enz. Geen enkele met een principieel juiste, loyale houding ten opzichte van. het Vaderland, de kunst en de cultuur verenigbaar is en dat alle zodanige tijdens de bezetting begane handelin gen in strijd waren met de morele verplichtingen der kunstenaars jegene hun land en hun regering, ook als me» handelde op gezag of advies van an deren. Zij achten zich verplicht reeds thani over al deze handelingen in het opsn- baar hun afkeuring uit te spreken Zij menen, dat met deze openbare veroordeling volstaan kan worden met betrekking tot de volgende hande lingen: Het voldaan hebben aan de zoge naamde aanmeldingsverplichting voor de Nederlandse Kultuurkamer. Het voldaan hebben aan de voor hef lidmaatschap vereiste formaliteitea (zgn. Ariërverklaring). Het in het openbaar zijn opgetreden als kunstenaar of zich anderzins als kunstenaar in het openbaar hebbe» doen gelden. Zij behouden zich een nader onder zoek voor van ernstige tekortkom!®» gen of misdragingen, in het bljzondt® van die. te rekenen tot groep C, Ml van bepaalde onder A en' B begrepen gevallen van niet in groepsverband b»B beroep uitoefenende kunstenaal». De Verenigde Ereraden Kunstenaarsberoeps».

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1