DE VRIJE ALKMAARDER Door geteisterd Nederland DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Buitenland De conferentie van de Big Tiiree BINNENLAND Stadsnieuws Uitg.: Stichting „De Vrije AUunaorder* i.o. Dir.: M. J. Roggeveen: Hooidred.: E. Tas-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 227* DONDERDAG 12 JULI 1945 2e Jaargang No- 688 Administratie: Westers»eg 27, Teleioon 3250 Advertpr. 15 ct. p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem pr.: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent Een 40-tal journalisten maakte vorige week een excursie naar de door de oorlog verwoeste gebieden van Gelderland, Limburg, Brabant en Zeeland. Voor de Noordhol landse bladen maakte Fr- Otten, redacteur van het NW. N. H. Dag blad deze meer dan duizend km. lange reportage-tocht mee, waar van hij in enkele artikelen zijn indrukken zal weergeven. Zijn voornaamste conclusie is: NOORD HELPE NU ZUID; vlug en over vloedig! Wat hebben wij, Noordelingen, het Zuiden benijd, om zijn vroegere be vrijding! Waren wij ook maar in Brabant of Limburg, zo hebben wij verzucht Wij dachten, dat we er al heel erg aan toe waren, omdat we geen licht en geen verwarming had den, omdat we ons moesten aanslui ten aan die lange hongeroptocht, op .zoek naar wat graan of aardappelen. Zeker, we hebben een ellendige winter achter ons. waarvan de her innering aan honger en ongerief, aan zorg en terreur ons levenslang zal bijblijven. Maar wij mogen niet klagen en behoeven het Zuiden niet te benij den; wij hebben ons huis en ons huisraad mogen behouden en het herstel van het maatschappelijk leven is .hier een kwestie van af- zienbaren tijd- Maar waar de wals van het oorlogsgeweld over steden en dorpen gerold is, waar de bevol king, met het oorlogsmonster op de hielen, haasje, repje haar woningen moest verlaten, zonder te weten, waar een liefderijk onderdak te vin den, daar is eerst recht ellende ge leden. Onze landgenoten in het Oos ten en Zuiden en tussen de grote rivieren missen bij hun terugkeer alles wat noodig is, om het normale leven te hervatten; geen huisraad en geen gereedschap geen materiaal en geen transportmiddelen zijn aan wezig. Een beeld van volkomen ont reddering bieden de verwoeste ge- biden en het lijkt onbegonnen werk, het herstelwerk aan te vatten. Er wordt aangepakt. En toch: één ding bleken onze ge troffen landgenoten op ons Noorder lingen voor te hebben, n.1- een ener gieke dadenkracht, een werkdrift, om aan te pakken en niet bij de puinhopen te gaan neerzitten. In een totaal in puin geschoten dorpje in Limburg en aan de dijk van Westkapelle wordt gewerkt met een tempo en een animo, door. jong en oud, door man en vrouw, dat wij ons afvroegen: moet een volk eerst zo zwaar getroffen worden, om de werklust te herwinnen! En wij dach ten aan de honderden en duizenden jongemannen in het Noorden, die nu nog twee maanden na de. bevrij ding hun dagen- in vacantiestem- mig en ledigheid doorbrengen, ter wijl er ook voor hun handen werk is, dat nodig gedaan moet worden voor de wederopbouw van de ge troffen gebieden. Helpt nu! Een golf van hulpvaardigheid rolt over het Noorden. Allerwege worden inzamelingen gehouden van huis raad, textiel ep gereedschap; vooral gereedschap is noodig Het was den moffen niet voldoende dorpen en steden in brand te steken, ze heb ben ook geroofd en geplunderd, zo als we van die Hunnen-bende •lechts konden verwachten; en wat gij niet roofden, vernielden zij. Na lezing van onze reportage, die wij ln nog volgende artikelen willen leven, moet men niet de krant dichtvouwen en zeggen: 't is erg! neen, men ga dan direct zijn huis door van de zolder tot de kelder en scharrele alles bij elkaar, dat bruikbaar is en dat men zelf over compleet heeft Waarom niet al dus de Commissaris der Koningin in Gelderland, toen hij ons in Arn hem ontving uw logeerkamer ter beschikking gesteld neen, wegge geven aan uw leeggeplunderde land genoten. Tot degenen, die zich met de inzameling van een en ander be lasten, zouden wij willen zeggen: gaat er nog mee door zo lang mo gelijk; juist nu nu de gehele pers uw werk propageert; gaat er mee door tot dat het Hoorden alles ge geven heeft, wat het kan en het Zuiden alles ontvangen heeft, wat het noodig heeft. Een speciaal woord nog tot de boeren en tuinders; uw collega's, wier bedrijven bezaaid liggen met landmijnen, wier vee graast over de grens zij hebben vooral gereedschap nodig om hun bedrijf weer uit te oefenen- Helpt hen ook daarmee en geeft van uw materiaal, wat ge maar even missen kunt. En be denkt: spoedige hulp is dubbele hulp! Fr. OTTEN. Van groot belang voor de toekomst der Rnsslsch-Amerikaanse betrekkingen. In Washington is men van mening, dat de conferentie van de Big Three 17 Juli ral beginnen. Truman, die op 7 Juli uit Norfolk vertrok, zal ongeveer Ven week op zee onderweg zijn- De delegatie, welke hem en Byrnes ver gezelt, is de grootste welke ooit door de U.S.A. naar een conferentie werd gezonden. Op de agenda voor de conferentie komen onderwerpen voor van de groot ste belangrijkheid, zoals de modalitei ten voor de bezetting van Duitsland en de voorwaarden voor een hervatting van het politieke leven aldaar, de grenz-an tussen Duitsland en Polen, de kwestie van de schadevergoedingen, de oorlogsmisdadigers enz. Men neemt in zekere kringen aan, dat het probletvn van de zeeëngten, actueel geworden door de recente initiatieven van Rusland te Ankara, 'ook door de Big Three zal worden aangesneden, men twijfelt er in Wash ington niet aan, dat men ook den oor log in het Verre Oosten ter sprake zal brengen evenals de houding van Rus land jegens Japan. Er blijven geruchten de ronde doen. dat president Truman niet alleen Duitsland, Italië en Engeland, maar ook Nederland, België. Denemarken en Noorwegen zal bezoeken. Dit eerste contact van Truman met Stalin wordt geacht van groot gewicht te zijn voor de toekomst der Russisch- Amerikaanse .betrekkingen. Men ver wacht. dat zowel Truman als Byrnes het voornemen hebben, zoveel als overeen te brengen is met de Ameri kaanse belangen te ijveren voor 't be stendigen van de betrekkingen met Rusland. Een dergelijk resultaat wordt in meerderheid door de publieke opinie in Amerika gewenst- Een beslissing «n Be'gië op komst? In Brussel verwacht men momenteel algemeen het spoedig aftreden van Koning Jjeopold- De Belgische Prins- Regent Karei. en de voorzitters van Kamer en Senaat ziin naar Salz- burg vertrokken. De Prinses weer spoedig in het land Reuter meldt uit Ottawa, dat Prinses Juliana einde va» dese week in New York scheep gut naar Europa. WEKELIJKS RADIO-KWARTIER VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Naar A.N-P.-Aneta verneemt, ligt het in het voornemen van den minis ter-president, binnenkort te beginnen met des Vrijdagsavonds van 9 uur tot kwart over 9 voor de radio het woord te voeren tot het Nederlandse volk en daarbij vraagstukken van regerings beleid te bespreken en toe te lichten. HOOFDACTE-EXAMKNS. Voor de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht worden in 1945 de 'hoofdacte-examens afgenomen te 's-Gravenhage, Haarlem en Utrecht. Schriftelijk examen: Donderdag 26 Juli- Voorzitters- zijn: te 's-Graven- hage P. van Nes Czn., hoofdinsp. 1. o., Groot Hertoginnelaan 116, Den Haag; te Haarlem Th. Brouwer, insp. 1. o., insp. Zaandam, Wilhelminapark 27, Haarlem; te Utrecht mr- A. J. Eock, insp. I. o., insp. Utrecht J. W. Friso- straat 26, Utrecht. Aanmelding moet onmiddellijk ge schieden. Candidaten zijn vrij in de keuze der commissie. ZUIVERING IN N.-H. IN DE 2e FASE Naar wij Van maj. Bokhorst vernemen, is de ontwikkeling van de politieke situatie in de prov. Noord-Holland zo gunstig verlopen, dat de regering IVt besloten de zuiveringsmaatregelen in deze provincie de tweede fase te doen ingaan. Noord-Holland is de eerste provincie van ons land waar dit ge schiedt. Deze 2e fase houdt in, dat de zuive ring van het personeel van provincie ®n gemeente voortaan door den Com missaris der Koningin zal geschieden en dus in burgerlijke handen zal over gaan. De zuiveringscommissies blijven normaal werken, doch sturen hun ad viezen voortaan niet meer aan den Mil- Commissaris, doch aan den Comm. der Koningin. Aan deze maatregel zijn echter de voorwaarden verbonden, dat de Comm. der Koningin zijn bevoegdheid t. a. v. de zuivering niet aan de burgemeesters in zijn provincie mag delegeren en dat de Mil. Commissaris het recht behoudt, ten allen tijde zelfstandig te blijven zuiveren, indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken. Een TommY weet niet dat rechts voorrang heeft. Weest hoffelqk (en voorrfchfi*>. T ,*»t hem vóa® e aan! ierland en het britse gemenebest. De Valera heeft ln het Ierse parle ment op een desbetreffende vraag mee gedeeld. dat Ierland een republiek Is. De verhouding van Ierland tot de rest van hét Britse Gemenebest blijkt dus door deze uitlating een andere te ziin, dan algemeen werd. aangenomen, daar nog steeds werd verondersteld, dat Ierland zich aan de Britse Kroon verbonden achtte. Op de vraag, sedert woordde De Valera, dat men dat later wel aan de weet zou komen- wanneer Ierland een remibliek ia, nnt- zwrrsERT.avn nog steeds neutraal. Tn Zwitserland maakt men bezwaar tegen een eventuele doortocht van En gelse soldafen. die via dit land uit Italië naar Engeland terug zouden willen keren. een laatste v er z ets centrum bij balïk papan opgeruimd. Een kleine groep Japanners, die 10 km ten N.O. van Baük Papan nog tegenstand bood, Is nu door Austra lische troepen aangevallen en onscha delijk gemaakt. Protesivergadering Op de gisteravond gehouden proteeb- vergadering van arbeiders der oprui mingsdienst in onze gemeente, wartm ongeveer 170 arbeiders aanwezig. De Voorzitter, de heer D. Luhrs deelde - mede, dat deze actie van de arbeiden, die reeds gedurende 6 weken gevoerd wordt, eenzelfde strekking had als de actie, die voor enkele weken in Am sterdam bij denzelfden dienst werd gevoerd. Fel bestreed spr. den vakbondsbe stuurders het recht om thans, »a 0 jaar, weer namens de arbeiders op te treden. Spr. stelde de vraag, wie ar de oorzaak van was, dat A'dara thano in de le klas geplaatst was en Alkm&« nog steeds in de derde. De arbeideae der opruimingsdienst krijgen 25 düurtetoeslag, doch het loon. waarvan wordt uitgegaan, is te laag gehouden. Spr- betwijfelde het. of de aannemen» ook slechts 25 duurtetoeslag ontvin gen. Met algemene stemmen werd beslo ten een request tot den minister-pro- sident te richten, waarin wordt vooi- gesteld: 1. de loonschommelingen Ie doen eindigen; 2e. de werkdagen gedu- r rende twee weken met 1V« uur te bekorten, waarna dan om de twee weken een half uur aan de werktijd wordt toegevoegd, totdat het maximum van 8 uur weer is bereikt; 3e. het loon te doen verhogen tot f 090 per met uitschakeling van de verschillende loonregelingen; 4e. Op de jongeren ee® evenredige loonsverhoging toe te pas sen. 5e. Degenen, die uit Duitsland te rugkeren, bij afwezigheid van vacwv tiezegels een toeslag, gelijk aan bot vacantiegeld. uit te keren. 8. Op d» arbeicisplaatsen keten te .doen zetten. 7e. Gereedscha^sgeld a f 0.0S en fte*- sengeld uit te keren. 9e- verbandkiste». WC'a en drinkwater op het werk te doen zijn. Aan den wethouder F. Ringers zo» worlen verzocht: le. het extra «te» voor f 0.06 ter beschikking te stelle»; 2e. betere controle op de toebereiding van dit eten te doen houden; S. Zout aan dit eten te doen toevoegen. Fel bestreed spr- een uit de vergade ring voortgekomen voorstel tot staking Het Is thans geen tijd om te stake». alle werkkrachten zijn noodig voor da wederopbouw van ons land. Nadat spr. zijn vertrouwen in de nieuwe regering tot uitdrukking had gebracht, werd nog besloten op het werk een aantal vertrouwensmannen aan te «tellen. Aan de uitgang werd een collecte Behouden ter bestrijding vair-edverten- tiekosten en zaalhuur. Nu al stroom Door de bijzondere toestemming van het Rijkskolenbureau vinden reeds heden alle collectieve aan sluitingen plaats. Men begint van daag ook met de individuele aanslui tingen, die over een tien dagen vtê^ tooid zullen ziin. HELPT MEE! Onze eerste groep van 15 meisjes vertrok Maandag naar Oosterbeek om daar hulp te bieden in de terugkeren de gezinnen. Ook in Alkmaar is goeB werk te doen Vrouwen, en meisjet, geeft U op als *»edewerkster. U V V.. Oudegracht 9* elke dag geopend van 48 en van 8— EEN TWEEDE VARTR MET HET fTTT|>Bi De veerdienst MJ Hcdel erf I» eerstkomende weken worde» wrva» gen door een schipbrug DS M ém Sflg zeer belangrijke verbetering VM| MÉ verkeer tussen Noord m

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1