DE VRIJE ALKMAARDER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EK OMGEVING Buitenlandse Politiek BINNENLAND Stadsnieuws Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooidred.: E. Tas-Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20; Tel. 2274 WOENSDAG 18 JULI 1945. 3e Jaargang No. 3-693. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 2274 Advertpr. 15 ct. p, m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent IX Frankrijk en zijn meesier. Op de conferentie van Potsdam zul len de „Grote L -ie" over alle grote wereldproblemen beslissingen van vér strekkende betekenis nemen. Zij kun nen dat doen. omdat zij inderdaad de drie grote mogendheden zijn. Hun laatste vijand. Japan, gaat duidelijk zijn ondergang tegemoet (al kan het mis schien nog tamelijk lang duren vóór dat de strijd in het Verre Oosten tot een einde komt!). China, dat sinds vele, vele jaren met Japan in oorlog is, is innerlijk nog te weinif in even wicht om als machtsfactor in de we reld recht mee te tellen. En de vijfde grotefmogendheid. Frankrijk, klopt wel aan de deur, maar wordt bij de drie zéér groten toch nog niet als ge lijkwaardige binnengelaten. Wanneer Frankrijk ook in de toe komst slechts een mogendheid van de tweede rang zou worden, dan zou dat wei buitengewoon te betreuren zijn. Immers, voor geheel de. beschaafde wereld geldt het woord: „eikéén heeft twee vaderlanden, het eigene èn Frankrijk". Velen, in geheel de be schaafde wereld, hebben met ons bij de val van Parijs in Juni 1940 het ge voel gehad, dat de soldatenlaarzen van de Duitse Barbaren met de Franse geest óók ons hart vertrapten. Wat is; Euro pa zonder Frankrijk? Waar vindt men een fijnheid van geest, die met de Fran se ook maar te vergelijken viel? En juist Frankrijk scheen in 1940 niet al leen van buitenaf verslagen te zijn. maar óók van binnenuit gedegenereerd. Petain, Darlan en Laval schenen de doodgravers van Frankrijk te zullen worden. Doch op dezelfde dag. waarop Pétain met een bijna gebroken stem door de Franse radio mededeelde, dat het Fran se leger de strijd moest staken, deed 's avonds een forse, welluidende stem een meeslepend beroep op alle Fran sen, overal in de wereld, om het verzet voort te zetten en te werken aan de opbouw van een herboren Frans va derland. Die stem was de stem van generaal De Gaulle, de man, m wien Frankrijk zijn meester vinden zou. Wie en wat stond er achter De Gaul le? Aanvankelijk weinig anders dan zijn eigen persoonlijkheid met een zéér krachtige wil en een heel sterk besef van zijn roeping om Frankrijk te ted-, den. Ik herinner me, hoe hij die eerste keer eigenlijk uitsluitend sprak op eigen gezag. Een eerzuchtig edelman, met een merkwaardig talent om tot het hart van zijn volk te spreken. Al spoedig wist hij dan ook rondom zijn persoon een aantal van de besce man nen uit de Franse emigratie te ver enigen tot een comité. Aanvankelijk echter kreeg hij niet de erkenning van Frankrijks bondgenoten als voori.jp.ige regering. Toen de geallieerden in No vember 1942 landden in het franse gebied van Noord-Afrika ^ericenden zij eerst admiraal Darlan, die na zijn va derland in te hebben verraden thans óók zijn. chef-verrader Petain verried, als hoofd van het Franse bin nenlandse bestuur in Noord-Afrika. Na dat Darlan vetmcord was, werd gme- raal Giraud". een moedig soldaat doch volstrekt geen staatsman, noofd van het Franse bewind in Noor J-Afrika.» Pas enkele maanden later werd De Gaulle mede-bestuurder van Noord- Afrika en spoedig daarna wist hij de eerste plaats in de voorlopige regeling te verwerven. Merkwaardig was het, hoe in de loop van 1943 en de eerste maanden van 1944 ook in Europees Frankrijk het ge zag van De Gaulle steeds toenam. De meest uiteenlopende stromingen van het Franse binnenlandse ondergrond- De Be'gische Koning me o* regeren bevoegd. In het Belgische Parlement is giste ren een wet aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat koning Leopold zijn constitutionele functies niet zal mogen hervatten, zolang het parlement niet verklaard heeft, dat hij weer tot re geren bevoegd is. Nadat de Katholieke kamerfractie een felle aanval op het aannemen van deze wet, die zij on grondwettelijk betitelde, had gedaan, verklaarde premier van Acker, dat de debatten over den Koning helaas on vermijdelijk waren geworden. KATHOLIEKE MINISTERS IN BELGIE TREDEN AF. Naar Reuter meldt zijn alle zes katholieke ministc-s, die zitting heb ben in het kabinet van van Acker dat in totaal achttien ministerszetels telt zijn gistermorgen afgetreden. Spanje weer een Koningshuis? Franco heeft in de Nationale Raad van de Falanx een rede uitgesproken, waarin hij voor de terugkeer van de monarchie pleitte. Deze monarchie zou sterk en buigzaam moeten zijn. De Falanx zou echter in geen geval wor den ontbonden. In zijn toespraak legde Franco er de nadruk op, dat er geen sprake zou zijn van een reactionnaire ommekeer. Ten slotte deed hij een sterke aanval op het Communisme. Wij vrezen dat de politiek van Franco, die er op aanstuurt om het koningshuis te maken tot een gewillig instrument van het bestaande regiem wat al te doorzichtig is. Ierland Republiek. De Valera heeft gisteren verklaard, dat hij Ierland als een onafhankelijke republiek beschouwt, die echter in zijn buitenlandse politiek met Engeland is geassocieerd. De conferentie van de „Big Three". Gistermiddag om vijf uur is de conj ferentie van de Grote- Drie begonnen. Op vertoek vsn Maarschalk Stalin en minister ChurchUl zal President Tru- ir.an de vergaderingen voorzitten. Over al de punten die besproken r-iïen worden is nog a-eV, bekend. Wel gaan er bnrcinekx.ige geruchten, dat Rusland na het beëindigen van de iudferentie Japan de oorlog zal ver- k.aren. Andere geruchten akén mel ding van Japanse vredesvoorstellen, waarmee Stalin ter conferentie zou zijn gekomen. Het bericht, dat President Truman onmiddellijk na.de conferentie naar de Verenigde Staten zal terugkeren wij zen wel in de richting van e2n moge lijke oorlogsverklaring van Rusland aan Japan. se verzet vonden in hem hun leider. Toen dan ook in Juni 1944 de invasie begon, sprak het vanzelf, dat De Gaul le met de Engelsen en Amerikanen mee kwam om het binnenlandse be stuur te organiseren. En sindsdien werd De Gaulle de onbetwiste leids man van het Franse volk. Veel is nog onzeker, o.a. hoe de nieuwe grondwet er straks uit zal zien. Maar in elk ge val is er weer een kans. dat Frankrijk in de wereld opnieuw gaat meetellen. Wanneer het daartoe komt en het zal een zegen zijn voor de gehele we reld indien dat geschiedt dan zal dit te danken zijn aan Frankrijks meester in deze jaren. De Gaulle. Na de „Grote Drie" is hij stellig de be langrijkste staatsman van dit ogenblik. Het feit, dat hij Frankrijk wist te doen herleven, is een zeer belangrijke bij drage aan het herstel van Europa en de wereld. Tenax. De strijd in het Verre Oosten De grootste vloot,, die tot nu toe in oostelijke wateren heeft geopereerd, bombardeerde de kust ten Noorden v. Tokio. De grootste Amerikaanse en Engelse slagschepen namen aan de operaties d€yel. De eenneden naderden in de nacht de kust tot op 15 km. Te voren werden vliegvelden 160 km ten Noorden en ten Zuiden van Tokio ge bombardeerd door de luchtmacht. Van vlak onder de kust werden fa brieken. werkplaatsen en spoorweg emplacementen onder grannatvuur ge nomen. Geallieerde vliegtuigen, die van Okinawa opstegen, vielen doelen op Kioesjioe aan. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSEN FRANKRIJK. NEDERLAND EN BELGIE. De tweede bijeenkomst van den raad voor economische samenwerking, wel ke krachtens de op 20 Maart 1945 tus sen Frankrijk. Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse economische unie gesloten overeenkomst Inzake weder zijdse economische steunverlening werd opgericht, zal morgen onder voorzitter schap van Suetens. directeur-generaal voor de buitenlandse handel van Bel gië, te Brussel worden gehouden. VEEL DOCH SLECHT FRUIT TE VERWACHTEN. Er kan veel fruit verwacht worden maar de kwaliteit zal te wensen over laten. wat in hoofdzaak het gevolg is van het feit, dat er dit iaar onvol doende kon worden gespoten. De blad stand is op vele plaatsen slecht als gevolg van bladluis, vréterli en schurft gevolgen van het broeierige weer van den zomer. Het gebrek aan juiste meststoffen doet ook zijn invloed gel den, Zo laten goudreinetten en zwarte bessen te vroeg hun bladeren vallen De bladstand is hier en daar zelfs zo slecht dat ook voor den oogst van het volgende jaar een ongunstigen invloed is te verwachten. In' West-Brabant hebben de bedrijven ernstige hagel- schade. Er zijn bedrijven, die ai hun fruit verloren zagen gaan. TERUGKEER NAAR VELSF.N. Het gemeentebestuur van Velsen maakte bekend dat terugkeer naar Velsen alleen mag geschieden na ver kregen schriftelijke toestemming van den directeur van het evacuatiebureau Noordholland.. DE HAVEN VAN DELFZIJL. De haven-ingang .van Delfzijl is thans weer volkomen vrij. De weg naar zee loopt tijdelijk door het Oost- Friese gat. Binnenkort zal over alle kaderuimte kunnen worden beschikt Van de kranen zijn er 7 in tact. Aan de boeien is meergelegenheid voor 14 zeeschepen. De vaarweg naar Groningen is vrij voor niet te grote schepen. Wat kan men doen met 1 kiiowatt.uur Scheertoestel 400 x scherep; scheer- waterbakje 50 x scheren: electrische klok 1 maand (kost dus bijna 1'4 van het rantsoen); koffiemolen 300 keer malen: naaimachine 12 uur; lamp 40 Watt (ca 40 decalumen) 25 uur; lamp 60 Witt (ca. 60 decalumen) 16!/* uur: lamp 100 Watt (ca. 125 decalumen) 10 uur; lamp 110 Watt (ca. 150 decalumen) 91/» uur: lamp 150 Watt (ca. 200 decalu men) 6"* uur: stofzuiger 4 tot 5 uur: strijkijzer 2 tot uury wasmachine 10 tot 12 maal 8 kg wasgoed: snelkoker 8 liter water koken: domoelaar 8 liter water koken: kookplaat 300 w. 1 1 '4 uur: kookplaat 1200 w 50 minuten: radio 10 tot 20 uur; straalkachel 100 w. 1 uur; theelichtje 20 uur; aquarium verwarmer 24 uur; broodrooster 2 uur; ventilator 30 uur: gramofoonmotor 30 uur; haardroger 2 uur. Opgave van het O E.B te Amster dam, ontleend aan het „Vrije Volk". „Trouw" gerehabiliteerd. We vernamen Zaterdag uit de streek-editie van Trouw, hoe ver schrikkelijk druk die journalisten het toch hebben. Het is altijd plezierig een goedkeurend klopje op je schouder te krijgen, al is het maar van jezelf en iets van de glorie straalt toch ook af op ons, collega's. Maar bovendien wordt ons nu gelukkig duidelijk hoe Trouw zich als loopjongen voor een zwart handeltje kon laten ge bruiken. Die rare advertentie in de Vrijdagkrant: „2 fietsbanden te koop gevraagd, zwart geen be zwaar", is aan de knipperende ogen van een dodelijk vermoeide rdactie ontsnapt. Wat dacht je van een aanvul lende slagzin, collega? .Blijf trouw aan Trouw, dag en nacht in touw." Ceebee. OPGELET. Het Adviesbureau voor de Zuivering. Westerweg 15 (geopend 9—12 en 2—4) beëindigt a.s- Zaterdag zijn werk zaamheden. HOUTDIEFSTAL. Door de politie zijn hedennacht een viertal personen aangehouden, die enige handkarren met hout, afkomstig uit bunkers in het Woud, vervoerden, Het bleek, dat drie van de vier pers» nen reeds een lading hout naar huis hadden geaaid. Hout en karren zijn door de politie in beslag genomen. POGING TOT INBRAAK. Hedennacht werd de politie gealar meerd. in verband met een poging tot inbraak in een perceel aan de Sta tionsweg alhier. Onbekenden hadden een raam aan de straatzijde omhoog geschoven en een vaas omgestoten, waardoor de bewoonster werd gewekt. Een door de politie ingesteld onder zoek leverde *een resultaten op. GEEFT VOOR WIE ZICH ZELVEN GAVEN- De Stichting Herstellingsoorden Voor Oud-Illegale Werkers verzorgt allen die door actief verzet in oorlogs tijd lichamelijk of geestelijk gesc'. .i werden. Het aanvragen voor opnair. i o£ met bijdragen wende men zich tot de plaatselijke vertegenwoordiging: D. W. L. Hoekstra, arts. A. 252» Heiloo. Telef. 3480. Postgiro 1010 Am sterdamse Bank. Bankrekening. Twentse Bank en bijkantoren ten na me van de Stichting. Herstellingsoor den Voor Oud-Illegale Werkers. KINDERFEEST „DE WAAG". Gistermiddag werd op de Doorbraak een kinderfeest gehouden door de buurtvereniging „De Waag", voor de ong. 70 kinderen uit dé Magdalenen- straat, Waagplein en Houttil. De pop penkast. de hindemiswedstrijden. de versnaperingen en de vele prijzen maakten het geheel tot een succes. Des avonds hièlden de ouderen wed strijden en werd het geheel besloten met een geslaagd nachtfeestje. VEEMARKT. Van de Maandagmorgen gehouden veemarkt vermelden wij de volgende noteringen: Aanvoer 13 koeien. 54 a, kalveren, 8 schapen, taxatierunderen 11 st. De laatsten werden alle verkocht voor de prijzen, varieerend van f 300 tot f 500. AMBTENAARSBOND. Tot dè Zondagavond in het geboifflg van de Vrijzinnig Hervormden opge» riehte afdeling Alkmaar van de Amb- tenaarebond zijn een dertigtal leden toegetreden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1