DE VRIJE ALKMAARDER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De strijd tegen Japan Non-stop bombardementen De Conferentie te Potsdam. Vriend Helpt Vriend NIEUWE BONNEN Stadsnieuws Uitg.t Stichting „De Vrije AJkmaarder" Lo. Oir.: M. J. RoggeveenHoofdred.: E. Tai CaUo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achterdam 20| Tei. 2274 VRIJDAG 20 JULI 1915. Je Jaargang No. 5-595. Administratie: Achterdam 20, Telefoon 2274 Advert.pr. IS ct. p. m.m. m. een min. v. f 1.50 Abonnementsprijs: f 1.— per maand Losse nummers 10 cent Gisteren bombardeerden 600 vliegen de reuzenvestingen, 4 industriecentra van het Japanse moederland- Hitatsji op de Oostkust van Hondo, dat pas een Jievig bombardement vanuit zee had te weerstaan, Tjoaji, een visserijcentrum, van groot belang voor de voedselvoor- Biening, Foekoel, waar vliegtuigon derdelen worden gemaakt en nog een industriecentrum ten Zuiden van Nagoya, werden hevig gebombardeerd. Bovendien werden precisieaanvallen uitgevoerd op een olieopslagplaats bij Osaka. Deze aanvallen hebben het speciale doel om de brandstofpositie jran Japan te desorganiseren. Lichtere bommenwerpers deden aan vallen op Kioesjoe. Ook werd een vrachtschip tussen Okinawa en Kioes joe in de grond geboord. Op Borneo hebben de geallieerde legers nu de olievelden van Sambodja ia handen. Het betreft hier 400 bron nen, die een productie van 7.000.000 ton olie per jaar opleveren. De opmars gaat hier in alle sectoren van het front versneld verder. In China bezetter^ Chinese troepen de hoofdstad van de provincie Kwan-Sjie, Kwei-lin- Sjanghai werd hevig ge bombardeerd. De Japanners schijnen een landing op de Chinese kust te vrezen. Duitsland wint de vrede Volgens de News Chronnicle hebben de Duitse spoorwegdirecties hun volle medewerking aangeboden om het spoorwegverkeer weer op gang te tirengen. Dit is geen slaafse vriende lijkheid. Duitsland heeft er het groot ste belang bij, dat verkeer en industrie spoedig hersteld worden. Des te eergier kan het weer een rol gaan spelen in de wereld, een rol die wel eens be langrijker kon zijn dan de verontwaar digde vrije wereld van 1945 durft ver moeden. Ondanks de bombardementen be zit Duitsland op het ogenblik 4000 locomotieven en 80.000 wagons méér dan in 1938. Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn sinds September 1944, 55 pet. der locomotieven. 81 pet. der electr. treinstellen. 56 pet. van de diesel treinstellen, 87 pet. van de rijtuigen van stoomtreinen en 96 pet. van de goederenwagons gestolen. terwijl van het achtergebleven materiaal het grootste gedeelte onbruikbaar is. Maar wat wilt U? Als we dat alle maal terug gaan halen, komt er mis schien revolutie in Duitsland. AANSLAGEN IN BELGISCH LIMBURG. In de Limburgse Maasstreek gaat haast geen nacht voorbij zondej- dat hier of daar een bomaanslag gepleegd wordt. De daders blijven over 't alge meen onbekend. Deze aanslagen zijn meestal gericht tegen personen die verdacht worden van medewerking met den vijand. Volgens Reuters correspondent zijn de besprekingen tussen de Grote Drie in het tweede stadium gekomen. De voorbereidende besprekingen zijn nu afgelopen. Het vlotte verloop is een gunstig teken. Volgens deze corres pondent zullen in hoofdzaak de Duitse problemen het onderwerp van de be sprekingen zijn. Gedenkt Uw bekenden in de ge teisterde gebieden! Formulieren verkrijgbaar: Spanjaardstraat 19 bur. v. d. Padvinders. Langestraat 15 informatiebur. M.G. BINNENLAND Dit jaar nog weinig groente Een redacteur van A.NP.-Aneta is na onderzoek naar de groente-positie in West-Nederland tot de conclusie ge- komert, dat er dit jaar géén grote hoe veelheden groente tegen lage prijzen te verwachten zijn. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een groot aantal tuinders andere pro ducten, rogge en tabak, voor eigen ge bruik zijn gaan verbouwe.n, toen in het voorjaar niet zonder meer vaststond, dat de oorlog zou worden beëindigd* Bovendien is de kostprijs, door de hoge prijzen voor mest en kunstmest en de schaarste van de geschoolde arbeids krachten dusdanig gestegen, dat afzet tegen de door de regering vastgestelde maximumprijzen niet mogelijk moet worden geacht. Dat we dit jaar wei nig aardbeien hebben gezieqr. komt door de vrij grote verkoop buiten de veiling om, terwijl he„t afzetgebied voor de producten aanmerkelijk ver groot is. De tomatenoogst zal dit jaar niet groot zijn. Er is "gebrek aan sproei- water geweest, terwijl ook hier het gebrek aan kunstmest zich danig doef gevoelen. De tomaat vergt n.l. nog al veel van de bodem. De veilingen ver vullen op het ogenblik de functie van verdelingscentra- Zij zullen hun oude functie pas weer herkrijgen, wanneer de groenteprijzen zullen zijn vrijgegeven, hetgeen pas weer moge lijk zal zijn, wanneer de groentetoe voer weer aanzienlijk zal zijn toege nomen, zodat de prijzen niet kunnqji worden opgejaagd. Logger op een mijn gelopen Ten Noorden van Borkum is een logger die van Delfzijl uit ter vis vangst was uitgelopen op een mijn ge lopen, waarbij drie opvarenden wer den gedood en twee gewond. Een logger die -deze laatste twee opvarenden aan boord nam, kreeg later een rnijn in de netten, zodat deze in allerijl moesten worden gekapt. NEDERLANDERS IN RUSSISCHE ZÓNE. Naar ANP-Aneta, van de dienst der repatriëring verneemt. zijn spoedig faciliteiten van Russische zijde te ver wachten voor de opsporing van Ne derlanders in de Russische zóne. Gis ter werd te Lübeck een groep van 2400 Nederlanders verwacht die vanuit het door de Russen bezette deel van Duitsland naar het Westen zijn ge zonden. Zij zullen zo spoedig mogelijk naar Nederland worden overgebracht. BOKSEN. Maandag 23 Juli a.s. organiseert het district Noord-Holland van de Neder landse Boksbond amateur-bokswed strijden in de Apollohal te Amsterdam. Het hoofdprogram wordt gevormd door een tweetal internationale ont moetingen tussen Nederland en Enge land, N.S.B.-ERS VOOR HET TRIBUNAAL. Het Tribunaal van Breda heeft zijn eerste zitting gehouden. Een rangeer der van de N.S., groepsleider van de N.S.D.A.P. en vrijwillig chauffeur voor de Duitse weermacht in Berlijn, werd veroordeeld tot 2 jaar interne ring, ontzegging van het recht van kiezen en verkiesbaarheid voor de tijd van 10 jaar en de ontzegging van de bevoegdheid om in overheids- of semi-overheidsdienst te werken. Een bakker die in een dronken bui lid van de N.S.B. was geworden en daarvoor later had bedankt, werd voor de tijd van 10 jaar uit zijn burger rechten ontzegd. De uitspraak in de zaak tegen een juffrouw die lid was geweest van de N.S.B. maar haar le ven had verbeterd en later voor de B.S. een pistool met 55 kogels van een Duitser had gestolen werd uitge steld. ïïet is wel eigenaardig dat bijna een jaar na de bevrijding van het Zuiden eerst begonnen wordt met de behan deling van de minder ernstige geval len. Hoe lang moeten we nog wachten op de zaak Mussert en waarom kon in Noorwegen Quisling al zo snel terecht staan? PROTEST VAN KLEINHANDELAREN. Twee telegrammen, een aan den min.-pres. en een aan den minister van landbouw, zijn gisteren verzonden namens 20.000 groente- en fruithande laren in Nederland, waarin om een onderhoud werd verzocht om deze on middellijke prijsverlaging van groente en fruitprijzen gewijzigd te krijgen. voor de week van de 8ste periode 1945, 22-28 JuR, Arj-estaties bij de P.O D. Wij achten het op dit ogenblik nog niet gewenst nader in te gaan op de arrestaties die dezer dagen onder het personeel van de P.O.D. werden ver richt. Zodra wij een duidelijk inzicht In deze onverkwikkelijke zaak hebben, komen wij er nader op terug. Voor wie^gaan wij zorgen Eindelijk hebben wij bericht waar onze ingezamelde goederen voor be stemd zijn. Alkmaar zorgt voor: Heusden. West-Friesland voor: Dongen. Qhaam. Berkel en Hulterr. Omge ving Alkmaar en Kennemerland voor: Loon op Zand, Sprang Ca pelle, Vlijmen en Waspik. Kop Noord-Holland voor: Gilzen, Alfen en Baarle Nassau. Hel/ is de bedoeling om ook een ge deelte van de uit Bath te verwachten goederen naar Heusden door te zen den. Het vervoer zal per schip plaats vin den. Wij zullen trachten U van alles op de hoogte te houden. Toont nu. waartoe ons district in staat is. ZEER BRUTALE FIETSEN DIEFSTALLEN. Gisteren zijn door onbekenden een vijftal zeer brutale rijwieldiefstallen gepleegd. Rijwielen werden er o.a. ontvreemd uit de stalling van het St. Elisabeth-ziekenhuis, uit de hal yan het Westerlicht en uit de stalling bij het distributie-bureau. Het is dus noodzakelijk, ook in fietsenstallingen de rijwielen af te sluiten. DUBBELE OVERTREDING. Gisteravond werd door de politie een handwagen, geladen met hout dat kennelijk afkomstig was uit bunkers rond Alkmaar, in beslag genomen. Aangezien dit hout reeds voor een zeer hoge prijs was verkocht, is tevens procesverbaal opgemaakt inzake over treding van de prijsvoorschriften. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 141, 142, 157, 158: 400 gram brood 159 600 gram biscuits R 29 250 gram rijst of kindermeel 143 200 gram bloem 144, R 30 125 gram suiker 145 1 tablet chocolade f55 gram) 146 2 liter melk R 31 4 liter melk 147, 148, 160 1 kg nieuwe aardappelen recht op het kopen van: 4 oz- (112 gr.) vlees in blik ot 4 oz. (112 gr.) vis in blik 150 4 oz. (112 gr.) vlees in blik of 4 oz. (112 gr.) vis in blik 151 125 gram boter 152, 153, 154 125 gram piargarine*. geldig t-m. 4 Aug. 155 100 gr. kaas geldig t.m. 4 Aug. Nog geldige bonnen: GB 501. GC-501 (inlegvel) A% liter ht ^jaelk geldig t/m. 4 Aug.) Bij deelneming aan de warme maal tijden van de centrale keukeqg moeten aldaar de bonnen 147, 148 en 160 voor nieuwe aardappel an worden ingele verd. De margarine op de bonnen 152, 153 en 154 moet gekocht worden bij den detaillist waar men destijds bon K 12 heeft ingeleverd. Bij het kopen van alle overige artikelen is men vrij in de keuze van den winkelier. Zelfverzorgers moeten op de door do distributiediensten aan te geven dagen aldaar inleveren: Zelfverzorgers voor: graan 141, 142, 157, 158, 159. vleesch 149, 150. melk 146. R 31. aardappelen 147, 148, 160. De bonnen zijn met ingang van Zondag 22 Juli geldig- Er mag evenwel reeds des Zaterdags 21 Juli op worden gekocht, met uitzondering van de ar tikelen melk en aardappelen, welko eerst op Maandag" 23 Juli mogen wor den gekocht. Winkeliers, die voortijdig op de bonnen verkopen, zullen niet worden herbevoorraad. EEN GOEDE TIP. Een abonné schrijft ons: dat haar gebleken is dat zelen, zoals men onder beklede stoelen aantreft, uitstekend geschikt zijn om pitten voor petroleumtoestellen te vervangen. Ook repen vilt schijnen bruikbaar voor dit doel. BEPLANTING RÏPPINGSTRAAT. De béwoners van de Rippingsfcraat hebben de gemeente een bedrag van ongeveer f 310 aangeboden ten be hoeve van een beplanting van die straat met meidoorns of acacia's. Burgemeester en Wethouders hebben deze daad van burgerzin ten zeerste gewaardeerd en de bewoners hunf bijzondere dank betuigd voor het ge schonken bedrag. Hét gemeentebestuur van Alkmaar hoopt, dat het goede voorbeeld van cfe, bewoners van de Comahsstraat en da Rippingstraat algemeen navolging moge vinden. Wij tekenen hierbij nog aan, dat' wel verwacht mag w^-den dat le" ge meente straks al het mogelijke zal doen om in die straten, waar men niet in staat is voor een dergelijk doel eetf inzameling te houden of waar eeaC dergelijke inazmeling door de kleinere draagkracht der bewoners minder op» zal brengen, eveneens voor eert nieu we beplanting te zorgen. DE KAASMARKT. Aanvoer: 3 stapels boerenkaas we« gende 1200 kg, prijs f 56. Handel goei*

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1